A Vitamini Faydaları

A vitamini denilince akla ilk gelen, göz sağlığına olan etkileridir. A vitamini, ilk keşfedilen vitamindir.

A Vitamini Nedir – A Vitaminleri Nelerdir?

A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.

Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. Bu hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

A Vitamini Faydaları

• Bu vitamin göz sağlığını muhafaza etmek için temel bir besleyicidir. Gece körlüğüne karşı etkilidir ve birçok göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olması A vitamini faydaları arasındadır.

• New York Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan bir araştırma sonucuna göre günlük olarak yeterli oranda A vitamininin düzenli olarak alınması ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek görme sorunlarını önlemektedir.

• Embriyonun gelişmesi ve büyüme için gerekli hücrelerin çoğalmasında görev alır.

• Vücudunuz bu mikro besleyiciye cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve muhafazası için de ihtiyaç duyar.

• Sivilcelerin meydana gelmesini önler.

• A vitaminin yararları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunmasından dolayı aynı zamanda “enfeksiyona karşı vitamin” olarak da bilinir. Zira vücudun doğal savunma sistemini akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak güçlendirir.

A Vitamini İçeren Besinler

Hazır şekli karaciğer, balık yağı, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklarda bulunur. Pro vitamin tipi brokoli, havuç, biber, kabak dâhil sarı ve yeşil sebzelerde ve aynı zamanda sarı meyvelerde mevcuttur.

A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultra-viyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir.

A vitamini Eksikliği Belirtileri

A Vitamini karaciğerde depolanır ve retinol veya karoten alımı düşük olduğunda vücut onu bu kaynaktan kullanır. Dolayısıyla, bir eksiklik kısa vadede meydana gelmez. Ancak bu maddenin emilimi yağ varlığına bağlı olduğundan, herhangi bir yağ emilim problemi bir eksikliğe yol açabilir.

A vitamini eksikliği, gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışıklık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır.

A vitamininin eksikliği diş, dişeti ve kemiklerde deformitelere neden olabilir.

Sivilcelerde artış olması yine A vitamini eksikliğiyle oluşabilecek proplemlerdir.

A vitamini Fazlalığı

Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, dudak çatlamaları, bulantı, kusma, iştahsızlık,  saç dökülmesi, saç kuruluğu, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır.

300000 Retinol eşdeğerindeki A vitamininin alınması çocuklarda zehirlenmeye yol açar. Büyüklerde ise günlük 100000 Retinol eşdeğerindeki A vitamininin aylarca alınmasıyla zehirlenme meydana gelir.

A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

A Vitamini Dozu

A vitamini kullanımı : RDA (Önerilen Günlük Kullanım) değeri günlük 4,000-5,000 IU dür. Beta karoten için resmi bir RDA yoktur ancak 10,000 ve 15,000 IU arası RDA değerinin eşdeğeridir. Bu maddenin fazla miktarları kemik ağrısı, saç dökülmesi, halsizlik ve baş ağrıları gibi toksik yan etkilere sebep olabilir ve günlük 15,000 IU ‘yu aşan dozları yalnızca mutlak doktor gözetimi altında almalısınız.

A vitamininin faydaları etkin bir şekilde görülebilmesi için çinko kalsiyum fosfor mineralleri ile C, D, E ve B vitaminleri ile birlikte alınması gerekir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. admin says

  a vitamini içeren meyve ve sebzeler: Havuç, ıspanak, kavun,biber,kabak,kayısı,maydanoz,erik,domates,brokoli,portakal,lahana.

 2. TEKİN says

  arkadaşlar benim beynim durdu fazla kulansak A vitamini saç gene dökülüyormuş az ise gene dökülüyor arkadaşlar adam gibi bi şampuan yada meyve doktorlar bilmiyor şimdiki bizim doktorlarda eksikler çok oldugundan geri kalmışlar eski düzende devam ediyor BELKİ OLLUR çabasıylan iş yapıyor bizi belkilerlen kandırıyorlar YARDIM SAÇ KALMIYACAK BU YÜZDEN :(

 3. hilal-ilknur says

  a vitamininin yararlarını bize öğrettiğiniz için teşekkür ederim

 4. hayrunisa vural says

  merhaba ben hayrunisa sitenizi çok beğendim çok bilgili

 5. demet says

  bencede a vitamini t hücresinde yer alınırmış ben bu yazıları çok beyendim

 6. demet says

  hem bu viteminer çoook güzel ve sağlıklı siz ne düşünüyorsunuz benim düşüncem a vitamini b vitamini c vitamini ve d vitaminleri çok önemlidir arkadaşlar
  :d

 7. burak says

  burada arama motoru olmadığı için sevmedim. yaralandım ama arama motoru olsa daha iyi olurdu. çünkü bu siteye giren insanlar arayacakları şeyleri zar zor bulurlar

 8. miray says

  harika bi site çok biligili bütün arkadaşlarıma önerdim.

 9. ayşegül demirkol says

  yha arkadaşlar size şu kadar söliyim a v d vitamini ödevimde en çok biligi aldığınm site burası bende herkee önericem sizi çok seviyom bb.

 10. betül says

  çok tşk ler benim biraz gözlerim iyi deyil bunları kullaNACAgım

 11. gülay says

  ben cildim için 6 aylık ilaç tedavisi görüyorum ve bu 6 ay içinde a vitaminlerinden mümkün olduğunca uzak durmam gerekiyor bilgileriniz için tşk ederim

 12. esraaaaaaaaaaaaammmmmmmm says

  ödewim için kullandım amma istediğim yoggi yha offffffff

 13. salim says

  a vitamini tüketmem gerek oldugunu anladım çok teşürederim yardım oldugunuz için

 14. askın says

  merhaba arkadaslar benim saclarım dökülüyor.ne yapmam lazim bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

 15. ufuk says

  roaccutane adlı acne ilacı da a vitamini türevi oldugundan bakalım acne oluşumları üzerinde nasıl bir etki saglayacak bu a vitamini..

 16. bilal karakuş says

  bende arkadaşın dediyine katılıyorum türkiyede hiç bir doktor kenidni geliştirmek için çabalamıyor sadece maaşını yükseltmek yada hangi özel hastane fazla verir oraya gidiim diye çabalar ettikleri hipokret yemininde münasip yerlerine soksunlar çünkü insanlık için çalışmıyorlar insan gibi yaşamak için çalışıyorlar tabiki bizde onların insan gibi yaşaması için çalışıyoruz bizler maşayız arkadaşlar maşa hastanelerde bilgisizlik yüzünden kaçtane hasta öldü ama ört bas ediliyor

 17. :)nehir:) says

  Arkadaşlar kötü yazanlar arkadaşımıza haksızlık etmesin iyi açıklamış saolsun ama biraz dahaa derin alabilirdi.
  Ama yinede güzel yazmış verilen bi ödevin ana fikri yada konusu çıkardı ama ödevin tamımı çıkarmı bilmem.bunu kim yazmışsa saolsun hoşçakalın arkadaşlarım…:)

 18. gizem says

  haberleriniz için teşekkürler çokişime yaradı

 19. ibrahim says

  ya ödevimde kullandım ama daha çok olsa iyi olurdu

 20. hmeyra kamış says

  güzel ama diğer beasinlerin faydaları da olsa daha güzel olurdu bence ben bu siteyi sevdim ödevim için kullandım bu siteyi yapanlara teşekkür ederim

 21. asya says

  günlük a vitamini ihtiyacını somut örneklerle daha net öğrenmek istiyorum.örneğin havuç suyu içiyorum.günde 3 havuç fazla mı,az mı bilmek isterim.ayrıca 2 kuru kayısı yiyorum.ona göre ayarlama yapacağım.
  yanıtlarsanız sevinirim

 22. ramazan özk. says

  süper ama diyer vitaminlerinkini koysanız sevinirim ve ödevim için kullandım

 23. jklum says

  ya bide vücudumuzda nerelerinde bulnuduğunu yazrasanız sevirim…

 24. derya says

  size önerim kesinlikle günde bir tane pepino yemelisiniz.faydasını göreceksiniz.çok rahatlayacaksınız.farkı göreceksiniz.size tavsiyem.ama pepino çok büyükse yarım tane de yiyebilirsiniz.küçük ise 1 tane yiyebilirsiniz. MUTLAKA DENEYİN

 25. vildan says

  siz ömer çoşkun musunuz ve bir sorum var sünüzite nasıl evde tedavi yapabilirim?

 26. elif says

  yha çok yardımcı oldunuzda saçlarım çok dökülüyorr :((

 27. halime says

  ben ödev arıyorum ve bu siteye girdim ama ödevimi bulamadım

 28. halime says

  bn im ödevimi size bir soru olarak yönlendireyim a vitamini hangi hastalığı önlerrrrrrr???????????

 29. ferhat says

  arkadaslar 1.cisi site bazı bilgileri vermio mesela hangi besnde ne kadar oldugu yazmiyo ve hepiniz arastrablrsnz COK ÖNEMLİ:Havuçta a vitamini varmıdır?Sitede oldugu sölenio cogu sitede de bunu hem hocanıza amaaaa özellkle bi doktorA sorn yapılan arastrmalar havucta A vitamini yok ve göze ii geldgi yalnmıs bunu bi doktora ama saglm bi dokttra sorn.. herkese ii dersler

 30. hannah says

  çok isime yaradı ama bide dier vıtamnlar olsa çk ii olur valla:)…bn hannah montana hyranı dılım ama adım hannah

 31. sor kız says

  ya arkadaşlar abcdek vitamininden sonra ne gelio bilen varmı

 32. emir says

  bol bol ”A VİTAMİNİ ALIN DİYER VİTAMİNLERİ DE UNUT MAYIN HA ” OK BB

 33. türk çocuk says

  çok teşekkür ederim ödevim için yardımcı oldu

 34. kaan uygun says

  a vitamini ne biliyonmu göz problemlerini ve körlüğü önler.Bağışıklık sistemini önleyen bir kimyasal maddedir.
  kafana sok

 35. dilara önemli says

  teşekürler bu siteyle ilgili çok şey öğrendim dersimdem de 100 aldım sadece 1 kaynak yalnış ama yine de 100 aldım bu bana yyyyetr de artar bile xd

 36. aslı says

  daha ne istiyon salak kendin sanki çok mu? bilgilisin

 37. Mehmet akif alakurt says

  yumurta sarısı,kstsciğer,süt,ıspanak,hacuç,yeşil biber,kayısı,yeşil sebzeler,domates,portakal,greyfurt

 38. hilal says

  banA .OK YARDIMCI OLDU DAHA ÇOK BİLGİ İSTİYORUM

 39. tugbagül says

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM FAZLASIYLA İŞİME YARADI ELİNİZE SAĞLIK :)

 40. cha says

  rumeysa 100 gr visnede 1200 IU a vitamini bulunmaktadir.donmus visne her markette bulabilirsiniz. 100 gr visne icinde 1200 IU A vitamini bulunan baska meyve bilmiyorum..

 41. BİLGE says

  BENCE BU SİTE ÇOK GÜZEL ÖDEV SİTESİ YARDIMCI KİTAP KAYNAĞIMM…

 42. irm says

  ben 5. sınıfa gidiyorum bu site benim odevime cok yardimci oldu tesekkürler :D

 43. irm says

  mls bunu senmi paylastın öyle görünüyor da eğer sen yazdıysan neden tesekkür ediyosun ??????????????

 44. asya says

  ben bu siteden çok memnunum.bana çok yardımcı oluyor bu siteye çok teşekkür aderim

 45. cnsl says

  bnde 5. sınıfa gidiom möğretmen vitaminleri araştır dedi o yüzden girdim teşşkrlr

 46. doğukan says

  bu site süper bi site valla yardımcı oldu…
  bu arada farkettimde benle 2 erkek oluyo 8) :)
  >:( :D nasıl güzelmi işrateler xD

 47. ayça says

  çok teşekür ederim a vitaminiyazdınız için ödevimi yaptım ve artı aldım tavsiyembütün vitaminleri yazın 5 sınıfdakiler çok yadım ediyo

 48. Ali Özel says

  bu siteyi her kim yaptıysa teşekkür ediyorum her istediğim bütün bilgiler var

 49. Nagihan says

  yaa bu site ödevlerime cok yardımcı oldu tesekkürler ;)

 50. efe says

  bilgisayarı olanlara kolaylık şahsen benim işime çok yaradı

 51. hulya dilipak says

  ben 5. sınıfa gidiyorummm bu site bana çok yardımcı oldu sağolunnnn :D :D :P :P :P

 52. havanur says

  çok teşekkür ederim bu site çok güzel benimde ödevlerimde yardımcı bulunuyor 5. sınıf öğrencisiyim site için teşkkürler anak siteyi yazdıramıyorum:(

 53. emirhan yıldız says

  süper performans ödevinden 100 aldım süper bir site bunu yapanlara allah razı olsun

 54. emirhan yıldız says

  5 . sınıfta böyle performansı olana tavsiye süper şey ya :P

 55. eyvallah says

  bence arkadaşlar bu site niye güzel degil . Ben tasarım ustasıyım 7 tane org. 6 tane com. lu sitem var … Bu siteye adam ssadece ve sadece bizim saglımız için koymus konuları ….

  Sunan:TASARIM USTASI

 56. ahmet hergelesi says

  ee bana yorum kalmadı saol çok yardımcı oldu :):D

 57. ceyda says

  çok güzel fen ödevime çok yardımcı oldu branş öğretmenim yüksek verir inşallah 5. sınıf da 4. sınıfta çalışınca kolay oluyor

 58. sudenaz says

  bence güzel besinler ama havuç çıktı ödevimde havuç yok olduğu için bu siteyi kapatacağım ben 3 eye gidiyorum tıpış

 59. murat yazıcı says

  banada cok yardımcı oldu emeği geçen herkeze teşekkür ederim :)

 60. mustafa yağız says

  benim fen ödevime yardımcı oldu :D ve 100 aldımmmmmm :DDDDDDD

 61. esma says

  bende 5. sınıftayım ve fen ödevi tşklr çok yardımcı oldunuzz

 62. Cihan can says

  Çok sağlıklı bir yaşam için değeli beslenmeliyiz.

 63. Cihan can says

  Çok sağlıklı bir yaşam için dengeli bezlenmeyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir