wordpress counter

A Vitamini İçeren Besinler

A vitamini içeren besinler, hayvansal ve bitkisel besinler olmak üzere iki gruptadır.

A vitamini içeren hayvansal besinler : Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı, peynir A vitamini bulunan hayvansal kaynaklardır.

A vitamini içeren bitkisel besinler : Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler A vitamini içeren yiyecekler arasındadır. Portakal, mandalina, kayısı gibi meyveler A vitamini içeren meyveler içinde yer alır.

A vitaminleri Nelerdir? A vitaminleri retinol ve karoten olmak üzere 2 çeşittir. A vitamini çeşitlerinden retinol  hayvansal kaynaklarda, karoten ise bitkisel kaynaklarda bulunur.

A vitamini Ne İşe Yarar?

• Göz sağlığının korunması ve bazı göz sorunlarında tedaviye yardımcı olması en çok bilinen faydalarından biridir.

• Gece körlüğüne karşı etkilidir.

• Akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

• Kemik, diş, saç ve cilt sağlığı için gerekli bir vitamindir. A vitamini  bazı cilt proplemlerinin tedavisinde uygulanmaktadır. (Akne gibi)

Günlük A Vitamini İhtiyacı – A Vitamini Dozu :  A vitamini kullanımı erkeklerde 900 mikrogram kadınlarda ise 700 mikrogram olarak önerilmektedir..

A Vitamini Eksikliği: A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlara karşı yeteri kadar mücadele edemez. Gece körlüğü göz altı lekeleri, akne gibi sorunların görülmesi A vitamini eksikliğinde oluşabilecek diğer proplemlerdir.

Hamilelikte A Vitamini : Gebelikte A vitamini önerilen doza uygun olarak alınmalıdır. A vitamini eksikliğinde düşük ağırlıklı doğum oluşabilir. Ancak  A vitamini fazlalığı da bebek için risklidir. Fazla alınan A vitamini bebek için ciddi sorunlara yol açabileceğinden dolayı mutlaka doktorun önerdiği doza uyulmalıdır.

A Vitamini Fazlası : Fazla A vitamini kullanımı bazı sorunlara neden olur. A vitamini fazlalığı sonucunda  eklem ağrıları, baş ağrıları, iştahsızlık, kusma, bulantı, saç dökülmesi, ciltte pullanma olması karaciğer sorunları ve riskli doğum gibi sorunlar ortaya çıkar.

A Vitamini Hangi Vitamin ve Minerallerle Birlikte Alınmalıdır?

A Vitamini şayet B kompleks, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir.

Güvenilir Bir İmalatçıdan Satın Almak

Bitkisel ilaçlar doğal vitaminler endüstrisi genel olarak gevşek şekilde düzenlenmiştir, o halde doğru takviyeyi seçmek sağlığınızla biraz kumar oynamak gibidir. Bazı ürünler listelenen aktif maddeleri bile içermez ve başkaları da etikette belirtilen miktarlardan daha az ya da daha fazla içerirler. Daha kötüsü, bazıları sağlığınıza zararlı olabilecek başka maddeler içerirler.

Dolayısıyla, doğal A vitamini takviyesi veya herhangi bir diyet takviyesi satın alırken, ürünün saflığı ve kalitesinden emin olmak için, imalat ve kalite kontrol prosedürlerine kesinlikle uyulduğunu sağlamak için mevcut en yüksek standart olan farmasötik GMP uygunluğuna uyan bir imalatçı seçiniz.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. irem dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir site :(

 2. okan dedi ki:

  tam aradığım site :D

 3. zeynep baygara dedi ki:

  benim istediklerim çıkmadı ama teşekkürler

 4. zeynep baygara dedi ki:

  bana yaramadı

 5. osman dedi ki:

  yehhooo eniyi iste ödevdedeğinizneki busiteolunce :D DDDDDDDDDD

 6. nisanur can dedi ki:

  tam aradığım cevabı buldum teşekkürrler ama diğer vitminlerin içerdikleri besinlei de yazsanız girenler daha fala olabilir
  çok güzel bir iste

 7. fırat dedi ki:

  çok güzel site

 8. hande dedi ki:

  bence güzel

 9. misafir dedi ki:

  mükemmel site ödevimden 100 aldlm

 10. ceren dedi ki:

  gercekt1EN ÇOK İŞİME YARADI SAOL BULAMADIM İÇİN SAOL

 11. ali dedi ki:

  yararlandm teşekkrler

 12. dantel dedi ki:

  Bilmiyordum öğrendim teşekkürler.

 13. MELİS BABADAĞ dedi ki:

  valla bu siteye bayıldım yaaa bikaçşey araştırıyım dedinm çok güzelll (: hepinize sevgilerrrrrr

 14. MELİS BABADAĞ dedi ki:

  çok güzel bisite çok beğendim iki bişey araştırıcaktım çok isime yaradı sağolun hayrannlarımı öpuyorum buradan sizler iyiki varsınız (: ♥

 15. asdasdsdasdasdas dedi ki:

  d vitamini yok berbat bi site

 16. şeydanur birinci dedi ki:

  kısa verdiğiniz için tenk yuu

 17. esra dedi ki:

  çok iyi bie site valla

Paylaş

*

css.php