A Vitamini Nelerde Bulunur Ne İşe Yarar?

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur, A Vitamini Nelerde Bulunur? A vitamini vücud için gerekli 13 temel vitaminden biridir. Vitamin D, E ve K ile birlikte, dört yağda çözünen vitaminden biridir. A vitamini bedensel süreçlerde bir dizi görev alır.

A vitamini iki çeşittir. Biri yalnızca hayvansal besin kaynaklarında yer alan hazır besin maddesi olan retinoldür. Diğeri ise pro-vitamin şeklinde ve ihtiyaç olduğunda retinole dönüşen karotendir. Bu, hem hayvansal hem de bitkisel besin kaynaklarında bulunur.

Başka bir deyişle A vitamini sadece hayvansal kaynaklarda bulunur,  sebze ve meyvelerde ise vücudda A vitaminine dönüşen karotenler vardır. Meyve ve sebzelerle alınan karoten ihtiyaç duyulması halinde vücudda A vitaminine dönüşür. Beta karoten karaciğerde depolanır ve gereksinim duyulduğunda A vitaminine dönüşür. 600 e yakın karotenoid vardır ama hepsi A vitaminine dönüşmez. Dönüşme oranı en çok olan karoten beta karotendir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Hayvansal Kaynaklar:  Sığır ve tavuk ciğeri. Karaciğer A vitamini bakımından en zengin kaynak olarak kabul edilir. Yağlı balık, tam yağlı süt, tereyağı, yoğurt, peynir, yumurta, balık karaciğeri yağı, kabuklu deniz ürünleri, ringa balığı salamurası.

Bitkisel Kaynaklar:  Havuç, kavun, mango, kayısı, şefali, kuşburnu, domates, ıspanak, lahana, pancar yaprağı, brokoli, yosun ve alg, yulaf ezmesi, taze ve kuru kayısı, bezelye, balkabağı, tatlı patates, şalgam, kuşkonmaz A vitamini içeren meyve ve sebzeler arasındadır.

Havuç, tatlı patates, ıspanak, lahana, domates gibi besinlerde olan karotenoidlerin kullanılabilirliğini artırmak için bu gıdaların çiğ veya hafifçe haşlanmış olarak yenmesi daha uygun olabilir.

A Vitamininin Görevleri

Göz sağlığı için önemlidir. Sağlıklı bir cilt, kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin faaliyetlerini destekleyen etkisi nedeniyle anti- enfektif vitamin olarak da adlandırılır. Akyuvarları ve antikor üretimini artırır. Hem kadın hem erkeklerde üreme süreçleri için gereklidir. Vücutta oksidatif stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olan bir antioksidandır.

A Vitamini Eksikliğinde Ne Olur ve A Vitamini Eksikliği Belirtileri

A vitamini eksikliği yoksul toplumlarda görülen körlük ve viral enfeksiyonlarla ilişkilidir. İştahsızlık, kemik bozuklukları, büyüme geriliği ve kaybı da bu vitaminin yetersiz alımı ile ilişkili olmasına rağmen A vitamini eksikliği öncelikle, deri, saç , göz ve bağışıklık sisteminin sağlığını etkiler. A vitamini eksikliği gece körlüğüne yol açabilir. Kuru cilt, yorgunluk, saç dökülmesi gibi durumlar A vitamini eksikliğiyle oluşabilir.

A Vitamini Günlük İhtiyaç

A vitamini kadınlarda 700 mikrogram erkeklerde ise 900 mikrogram olarak tavsiye edilmektedir.

A Vitamini Fazlalığında Ne Olur?

A vitamininin yüksek dozda alımı baş ağrıları, eklem ağrıları, kusma, bulantı, iştahsızlık, saç dökülmesi, karaciğer proplemleri, riskli doğum gibi sorunlara yol açar.

A vitamininin yüksek dozları hamile kadınlar için tehlikelidir. Doktorun gözetimi olmadan takviye (tablet) biçiminde kullanımdan kaçınılmalıdır.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir