B12 Vitamini Nedir?

B12 Vitamini Nedir? B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir, fakat diğer suda eriyen besinlerden farklı olarak karaciğerde, böbreklerde ve diğer vücut dokularında depolanır. Kobalt minerali içerir ve dolayısıyla kobalamin olarak da bilinir.

Özellikle vejetaryenler ve yaşlılar b 12 vitamin eksikliği riski altında olduklarından, hakkında öğrenilebileceğiniz ne varsa öğrenmek ve takviye alırken göz önünde bulundurmak özellikle önemlidir.

B12 vitamini genellikle bitki besin kaynaklarında mevcut değildir ve vejetaryenlerin diyetlerinde yeteri kadar tüketmemeleri olasıdır. Aynı zamanda kobalamin düzeyleri yaşla düştüğünden, yaşlı insanlar olası eksiklik belirtilerini kendilerinde izlemelidirler. Mamafih, yaşlılardaki eksiklikler genellikle beslenme eksikliğinden değil vitaminin uygun olmayan emiliminden kaynaklanır.

Vücut depoları tükendikten sonra nörolojik değişiklikler kansızlık belirtilerinden önce meydana gelir. Bacaklarda güçsüzlük, el ayak uçarında uyuşma, karıncalanma, algılama proplemleri, unutkanlık ve depresyon görülür.

B12 vitamin eksikliği belirtileri vücut rezervleri tamamen tükeninceye kadar kendilerini beş veya altı yıl belli etmeyebileceklerinden dolayı, B 12 vitamin takviyesi almayı her zaman göz önünde bulundurmak anlam kazanır. Eğer yeterli miktarda tükettiğinizden emin değilseniz kan testi yaptırabilirsiniz.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir ?

• Cobalamin alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışır ve böylelikle kansızlığı önler. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Vücudda gerektiği kadar b12 yoksa makrositer anemi meydana gelir.

• B 12 vitamini homosistein düzeylerini düşürmede kullanılabilir – bu maddenin yüksek düzeyleri olası kalp hastalığına işaret edebilir, yani olası bir kalp hastası adayı iseniz, homosistein düzeylerinizi normale döndürmeye yardımcı olmak için B6, B12 vitaminleri ile folik asit (B9) bileşimlerini kullanabilirsiniz.

• Bu vitamin sağlıklı sinir sistemi muhafazası için gereklidir. Uzun sureli eksikliği, eğer tedavisiz kalırsa, geri dönülemez nörolojik hasarlara neden olabilir.

•  İlaveten, vücut besinlerin emilimi ve uygun hazım için de bu vitamine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu da geliştirmeye yardım etmesi ve rahat bir uyku sağlaması da  B12 vitamini faydaları arasındadır.

B12 eksikliği  ciddi zihinsel sorunlara yol açar. Kansızlık görülür. El ve ayaklarda uyuşmaya sebep olması da B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek bir sorundur.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur ?

Karaciğer, böbrek, sığır eti,  yumurta, süt, peynir ve balık B12 vitamini içeren besinler arasındadır. Mayalı soya ürünleri ve deniz yosunu da b12 vitamini bulunan yiyecekler arasındadır. Fakat miktarı gerekenden çok daha azdır. İlaveten, bu gıdalardaki kobalamin şekli vücut için en uygunu olmayabilir. B12 vitamini bitkisel yiyeceklerde bulunmaz. Vejetaryenlerde b12 vitamin eksikliği sık görülen bir durumdur.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. ENES says

  çokk tşk ederim bilgilerinizden dolayi Allah razi olsun

 2. ahmet says

  bendede unutkanlık wardı doktora tarafından tahlile tabi tutuldk B12 yerlerde olduğun görüldü demek B12 den kaynaklanıyormuş..

 3. esra soymaz says

  bende de aşırı dercede halsizlik , uyku hali ,yorgunluk tenimde solgunluk var belirtileri benziyor olabilir mi?

 4. Hakan says

  Kan testimde B12 eksik çıktı. Şimdi iğne vuruluyorum ve düzelme olduğunu görüyorum.

 5. asyaa says

  agzımda yaralar oluşmuştu araştırırken buraya kadar geldi bende b 12 eksik cok dogru hastaneye gitmekten hiç hoşlanmıyorum böyle bilgiler benim için altın degerinde :D teşekkürler

 6. 1789_ökk says

  bende de b 12 eksikliğ çıktı şuan enjektör tedavisi görüyorum.

 7. emel says

  Yaptırdığım kan testind B12 vitamini eksikliği çıktı ve takviye olarak günde br defa B12 vitamini için hap almam gerektği söylendi. Kırmızı eti ayda yılda bir tüketiyorum, fakat diğer hayvansal gıdaları yeterince tüketiyorum.Ben bu şekildeysem vejeteryanlar ne yapıyor!!!

 8. yusuf tekin says

  ayaklarımı sandalteden sarkıtırken veya divanda otururken ayak tabanlarımda yanma sızı oluşmakta ne olabilir öğrenmek istiyorum. selam ve saygılarımla

 9. aynur mert says

  ayak baş barmagımda 5 aydır aralıksız uşma olmaktadır doktura dittim tamam 5 bölüme gittim ama kimse nedenini bulamadılar ve fizik doktarum bel filmimi ve kan testi yaptırdı ve bende bel fıdığı çıktı ama benim hiç bel ağrım yoktur 14 gün fizik tedavisi gördüm ayağımdaki uyuşmalart geçmedi kan testimde ise B12 vitanim eksikligi çıktı ve dokturum bana b12 vitanim hapını kullanıyorum bi değişiklik yoktur tşk.

 10. mustafa says

  b12 vitamin eksikliğini birinci dereceden et tedavi ediyor yanız et yerkende kollestrolü yükseltmemek gerekiyor onun içinde ızgara yerine gril’de yapmanız özellikle tavsiye ediliyor haşlandığı zamanda besin değerini en asgariye inmiş oluyor

 11. mustafa kaya says

  Merhaba ben yaklaşık 10 yıldır Ms(Multiple sclerosis) hastasıyım. B12 vitamin değerim çok düşük. B12 vitamini seviyesini yükseltmek amacı ile DOTEX enjeksiyonu uyguluyorum. Doktorumun söylediği veya benim anladığım kadarı ile B12 vitamininin sindirimle alınması çok zormuş.

 12. özgür says

  b12 hangi şartlarda almamız gerekir
  rasgele kullanabilirmiyiz
  ununtkanlık için

 13. nuri says

  Uzun yıllar ağzımda aft (Ağız içinde beyaz nokta halinde yaralar) çıkıyor ve tarifsiz acılar veriyordu.Bur türlü de doktora gitmiyor sebebini öğrenmiyordum.Bir hafta on gün sürer sonra geçer, bir süre sonra tekrar ağzımın farklı bölgelerinde çıkardı.
  Dayanamadım doktoda gittim kan testleri sonucu B12 eksikliğinden kaynaklandığı söylendi.Bu yönde ilaç tedavisi vitamini aldım çok şükür iyiyim şimdi ve rahatladım.Herkese geçmiş olsun

 14. mervemsi says

  bende b12 kullanıyodum ama o ilacın kokusuna 2 gün tahammül edebildim..içtikten bi yarım saat sonra cddi derecede mide bulantısı yapıyo..

 15. ömer says

  çok tskr edıyorum gerçekten boyle ınsan ların olduguna cok sevınıyorum.

 16. BERFİN says

  Kan testimde B12 eksikliği çıktı. İğne vuruluyorum ama faydasını görmedim. Neyi önerirsiniz.

 17. fatos says

  arkadaslar solgar b 12 kullanabılırsınız:)sıgaradan ucuz gecmıs olsun

 18. naz says

  merhaba merve miğdenin bulanması çok normal iğneyi bende kullanıyorum şuanda miğde bulantısı yapıyo ama geçici bi durum bu kullanmanda fayda var aynı zamanda iştahınıda açtığı için kiloda yapıyo sana tavsiyem iğneni yaptırman

 19. EMİNE says

  Çok teşekkür ederim bu bilgileri bize sunduğunuz için

 20. yas says

  herkese selamlar bende de 2 aydır aşırı derecede unutkalık var doktorum sıkıntı v stresten olduğunu söyledi benden de b12 testi istedi henüz yaptırmadım ama umarım unutkanlığım bi şekilde geçer bu olaya çok canım sıkılıyor

 21. aholi says

  mrb ben 4 ay önce baş dönmesi halsizlik unutkanlık şikayetiyle doktoro gittim tahlillerimde b12 eksikliği çıktı son 4 aydır gittigim doktorlarda hep b12 vitamin eksikliğioldugunu sölediler ama ben gayet iri yapılı ve ve normal kiloda bir gencim üstelikte hergün et yerim etsiz yemek yemem balıkta çok tüketirim yogurtsuzda yemek yemem nasıl böle bişey olur anlamadım bilgi verirmisiniz bu konu hakkında

 22. adsız says

  bende unutkanlık kontrasyon bozukluğu dikkatsizlik vardı hastaneye gittim guatr olduğum çıktı ve bu rahatsızlıkları yapıyomuş b6 b12 vitamini lustral levitron nutropool maltofer kullanıyorum ama hiç fayasını görmedim hala unutkanlık devam ediyo ama herkese tavsiyem düzenli ilaç kullanın herkese geçmiş olsun allah şifamızı verir inşallah

 23. ecrin says

  22 yaşındayım epikobal yedim dodex iğnelerini vurdum hala kan tahlillerim düşük ne yapma mı önerirsiniz tşk.

 24. hüsamettin says

  ben 10 yıldır şeker hastaı olduğuma vardım şimdi 36 yaşındayım çok sitresliydim bazen makina şekerimi ölçemiyor acaba ben doğoştyanmı şekr hastası olup olmadfığımı nasıl örene bilir

 25. hüsamettin says

  ben 26 yıllında şeker hastası olduğuma vardım boyum 184 52 kiloya düştüm şok çabuk yorululuyordum ne zaman şeker hastası olduğumu bilmiyorum sayfanıza ikinci defa katılıyorum ilkin kendimi ifade edemedim B12 VİTAMİN tabletlerini kullanmaya başladığımdan beri çok rahatladım vucut fonksiyonlarım yerine geldi şimdi 85 kiloyum şeker hastalarına mutlaka B12 VİTAMİNİNİ öneriyorum

 26. koray says

  benımde erken yaşta saç dokulmesı gıbı bı sorunum cıktı galıba b12 bu sorunu kökten çözecektir diye dusunuyorum

 27. başak says

  bnde de b12 eksikliği var aman kendinize dikkat edin çok berbat bişe bu yaa ağızımın içi acayip yara oluyo ve biri geçiyo 1 2 gün sonra öbürü çıkıyo yediklerimden bile zevk alamıyorum

 28. idil says

  neden b12 vitaminin eksikleri ve zararları nedir arkadaşlar

 29. sabire says

  yorumları okudum. aynı sıkıntıları çekiyorum. ne doktoruna gitmem lazım acaba?

 30. yasmin says

  bende de b12 vitamini eksikligi var vejeteryanım 17 yaşındayım ve saçlarım dökülüyor ne önerirsiniz
  teşekkürler

 31. aylin says

  bize verdiğiniz bu bilgiden dolayı çok teşekkür ederim.sizin sayenizde bir insana iyilik yaptım.gerçekten çok sağolun.Allah razı olsun.

 32. dafida says

  bende de b12 vitamin eksikliği çıktı.kan değerlerim yerlerde sürünüyyor.dotex iğnesi verdi.ilk hafta boyunca hergün,2.haftadan itibaren haftada bir kez vurdurmam gerektiğini söyledi doktor.yoksa ilerde öğrenme güçlüğü ve unutkanlık yaparmış.halsizlik,,yorgunluk,başdönmesi de cabası.uzun zamandır saçlarım dökülüyordu sebebi bu olabilir tahminimce.hap istedim,iğneden başka yolu yok dedi.yiyecekler de bu eksikliği gidermek için yeterli değilmiş.bu yiyeceklerde çok az miktarada b12 vitamini varmış.bugün iğnelere başlamam gerekiyor ama ben çok korkuyorum.her iğne yaptırdığımda bayılıyorum.allahım ben napcam yaaa :((

 33. Ayhan says

  2008 eylül ayından itibaren halsizlik , baş dönmesi ile başlayan rahatsızlığım bayağı bi ilerledi.geçer diye hastaneye gitmedim.sonra kalp çarpıntısı artmaya başladı.midemden geliyor sandım.acile gittim.doktor tahlilsiz mide ilacı verip gönderdi.fakat hastalık bitmedi.zihnim bulanmaya başladı.nefes alamama sıkıntısı çektim.sürekli acile gittim.kan tahlillerim yapıldı.fakat hiçbir doktor çıkıp da “ya bi de kansızlık testi yaptır” demedi.diğer kanlarım iyi durumda iken kimse birşey diyemiyordu.doktorlar psikiyatristi tavsiye etti.orada da ilaç kullandım.faydası olmadığını gördüm.ateşlenmeler , kendimi kaybetmeler artınca dahiliyeye yine gidip kan verdim.fakat yine sonuç aynı çıktı.başım ağırdı sanki.kafamı tutamıyordum , gece uykum neredeyse hiç yoktu.düzgün bir uyku yoktu.biraz iyi olur gibi hissediyordum ama durum değişmiyordu.sonunda kulak burun boğaz doktoru en başta söylenmesi gerekeni söyledi.kansızlık testi önerdi.çok düşük olmasa da sınırda olduğu ifade edildi.dotex verdi.10 gün dotex kullandım.sonradan haftada 1 e düşürdüm.şimdi 45 güne kalmadan iğneye devam ediyorum.
  45 güne yaklaşınca kendimi denemek için “acaba iyileştim mi” diye dotex almasam diyordum ama bu da olmuyor.baş dönmesi , zihin bulanıklığı devam ediyor.sanki başım ağır gibi oluyor.başımın içinden sanki “çıtırtı” geliyor.dikkat eksikliği de cabası.unutma olayım az da olsa var.saç beyazlaması da oldu.saç dökülmesi az.
  bence yukarıda sayılanların dışında temiz havanında etkisi var.geçen yaz memlekete gittim.fazla kötü değildim.45 günü geçmesine rağmen yazın durumum iyi idi.şimdi şehirdeyim sorun devam ediyor.
  aynı hastalığı yaşayanları görmek yalnız olmadığımı bilmek bana umut verdi.
  acaba biz bu dotexi ömür boyu kullanacak mıyız? bu benim için çok önemli.şimdi genciz kullanıyoruz.ileride ne yapacağım?
  ayrıca doktor bana hapı yok deyip iğne verdi.iğneyi sevmesem de vuruluyorum.
  herkese geçmiş olsun.

 34. emre says

  selam ben 16 yaşındayım… b12 vitamini eksikliğim var 3 ayda 25 kilo verdim.. dodex iğnesi verdiler. kullanmaya başlıcam.. ama midemde sorun var yemekten sonra 1 dilim yesem bile acayip bulantı ve kusma oluyo ne yapmalıyım lütfen bilen varsa cevaplarınızı beklerim. herkese g.olsun

 35. emre says

  b12 vitamini için haftada 1 kerede olsa balık ve kırmızı et tüketmek gerek peynir yoğurt ve yumurtada çok yararlı haşlama yumurta günde 1 tane protein ihtiyacını karşılar.

 36. aynur says

  beninde 14 yıl önce hamilelik döneminde başlayan el ve ayak uyuşmalarım var.bel ve boyun fıtığı olabilir dendi emar çektirdim sorun görülmedi kas rahatsıslığı dendi 2yıl tedavi gördüm ilaç yüzünden midem çöplüğe döndü değişen hiç birşey yok, ayrıca vejeteryanım benimde sorunum b12 eksikliğinden olabilirmi buna benzer sorunlar yaşayıp düzelen varsa yanıtlarınızı bekliyorum herkeze acil şifalar.

 37. yener says

  eşimde aşırı halsizlik ağız içi aft tende solgunluk kas ağrıları ve çarpıntı gibi durumlar vardı. dahiliye uzmanı tüm kan tahlillerini yaptırdı aşırı kansızlığa sebep olan B 12 vitamin ve demir ekliği bulgusuna rastlandı. 10 gün boyunca hem B 12 için hemde kansızlık için iğne verdi. 10 günün sonunda B 12 iğnelerini haftada bir olmak üzere bir ay devam ettirecek ve 3 ay böyle olacak. kan eksikliği içinde 10 iğnenin sonunda 3 ay hap kullanacak. 3 ayın sonunda testler yenilenecek ve tedavinin seyrine karar verilecek. herkese geçmiş olsun. sıkıntısı olan arkadaşlara tavsiyem gecikmeden bir dahiliye uzmanına danışarak testlerini yaptırmaları ve bol bol kuru çekirdekli siyah üzüm ile dut pekmezi tüketmeleridir. geçmiş olsun.

 38. yener says

  çekirdekli kuru siyah üzüm ve pekmez tavsiye etti doktor işe yarıyor denemeni öneririm.

 39. yener says

  dahiliye uzmanına gitmen gerekiyor. bu işlemler için devlet hastanelerindeki dahiliye poliklinikleri yeterli kapasiteye sahip.

 40. GÜLŞAH says

  BENİMDE B12 COK DÜŞÜK 56 YA DÜŞTÜMM ACAYİP DERECEDE UNUTGANIM YOLDA YÜRÜRKEN BİLE BASIM DÖNÜYOR..DODEX İĞNESİ KULLANDIM BİR SÜRE İŞTAH ACTIGI İÇİN KİLO ALDIM :(

 41. hüseyin says

  ben 17 yaşındayım b 12 düştügü için hastaneye giddik banada dodex verdiler bir süre yani 6.7 ay düzüldi sonra tekrar düştü bu sefer gene gittim gene aynı igneyi verdiler b 12 vitamini içeren yiyecekelrdende yiyorum ne yapmam gerek

 42. ABDULLAH CANŞİ says

  SLM ARKADAŞLAR BENİMOĞLUM 2.5 YAŞINDA B 12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.HEMOGRAMI SÜREKLİ DÜŞÜYOR İLK ÖLÇTÜĞÜMÜZDE 2.5 TU KAN VERİLDİ ŞU AN 8.8 ZE ÇIKTI AMA SÜREKLİ DÜŞÜYOR. ANKARAYA GÜTÜRDÜM TİAMİN DENİLEN 100 MG TABLETTİR İLACI KULLANIN DEDİLER SORDUM BU İLACIN İSMİ DEĞİLMİŞ İLACIN HAMMADDESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER EĞER BU İLAÇIN İSMİNİ BİLEN VAR YARDIMCI OLSUN.ALLAH RIZASI İÇİN DOKTURUNUZA SÖYLEYİN.. AĞRIDA OLDUĞUM İÇİN GİTTİĞİM DOKTURA ULAŞAMIYORUM AĞRIDAKİ DOKTORLARDA İLAÇIN İSMİNİ BİLMİYORLAR.YARDIMCI OLUN ARKADAŞLAR İLACIN İTAL OLDUĞUNU SÖYLEDİLER ÖZELLİKLE 100 MG OLMASI LAZIM.MSN mzeki0404@hotmail.com bulan olursa bana meil atsın

 43. demir says

  yazını okudum geçmiş olsun.temiz hava ,temiz(klorsz,tahlili dogal kaynak suyu)su çok önemli,eger bunlar
  yoksa bazı insanlar hemen bazıları ileriki zamanlarda vücut dengesini yitirdiginden dolayı hastalıga zamanla kayıyorlar yaşam yerini,zemini uygun yere taşımak gerek.
  üzüntünü çok iyi hissediyorum……

 44. Huseyin says

  Ben 19 yaşındayım ve saçlarımın üst bölümünde belirgin 15 kadar beyaz saç Var, ve bu yeni yeni Olmaya başladı. IRSİ Değil bir kere sülalede 40 yaşından önce saçı beyazlayan yok, anne 45 baba 50 den sora beyazzLamış saçları . Acaba vitamin eksikLiğindenmi böyle oLdu ? b12 bunda Ne kadar etkili ? doktora gittim kan testi yaptı herŞeyin normal yapcak bişe yok dedi . ama yapcak bir şeyler Olmalı ! Bu durum normal değiL.. varmı bir bilgisi olan

 45. CANAN KUVETLİ says

  merhaba yaklaşık 15 gün önce halsizlik baş dönmesi çarpıntı nefes darlığı problemim başladı. 2 gün önce otobüste 3 defa üst üste bayıldım. hastaneye gittim. gerekli tahliller yapıldı ve b12 eksikliği çıktı. b12 221 çıktı yani.APİKOBAL B12 VİTAMİN HAPI VERİLDİ. İLACI 2 GÜNDÜR KULLANIYORUM. AMA BİR GELİŞME YOK ŞİKAYETLERİM DAHA DA ARTTI NE YAPMAM GEREKİYOR BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 46. belgin says

  selam arkadaşlar hepinize geçmiş olsun benimde b12 186 çıktı belirtileri acayip sinirlilik halsizlik unutkanlık kaslarda agrı aşırı uyuma isteyi ve ben kilo alıyorum ellerimde aşırı titreme oluyor doktorum b12 hapı verdi bakalım ne olacak

 47. ibrahim says

  BU vermiş olduğunuz bilgiden dolayı teşekkür ederim.
  fakat ben başka bir soru soracagım, bende rakamsal olararak bakıldığında unutkanlık yok diyebilirim ama rakam haricinde yarım saat önce yapmaya veya anlatmaya karar verdiğim şeyin ne olduğunu veya günleri yada yapacağım şeyin yam olarak ne olduğunu anlayamamak gibi bir durum var bunların b12 eksikliğiyle bir alakası varmı merak ediyorum.

 48. ibrahim says

  arkadaşım o genelde sıkıntıdan ve çok düşünmekten oluyor…

 49. Buse says

  Benimde ağız içinde yaralar oluşuyor.İlk başta pek önemsemedim ama yazılanları okuyunca doktora gitmeye karar verdim.Unutkanlık zaten var.Paylaşım için teşekkür ederim

 50. ahmet says

  alkol içmek b 12 eksıkılıgı yaratıyor arkadaslar. buda sinirlilik, yorgunluk,uyku ısteme halı,unutkanlık,geri dönüşü olmayan beyın hasarı

 51. can says

  bende iki senedir b2 eksikliği var başım dönüyor halsizim dodex iğne tedavisi ğörüyorum ama b12m yükseliyor900 kadar oluyo ama 20 gün sonra tekrar eksiliyor bol miktarda et yiyorum ama hala düzelemedim b12 eksikliği yaşayıpta tamamen iyileşen varmı eğer varsa lütfen yazın

 52. zehra says

  arkadaşlar bendede aşırı bi saç dokulmesı ellerde kansızlık uyşma uykusuzluk halsızlık baş ağrısı vardı doktor banada b12 vıtanınsızlığım oldunu soyledı ığne yazdı onu kullancam inş bı faydası olur demekkı bunlar hep b 12 vıtamınsızlığınden kaynaklanıyo gerçekten vuvut ıçın çok onemlıymış ve bende aynı şekılde hıç balık yemm kırmızı et çok nadır yerım ama artık balığa laışsam ıy olacak korkmaya başladım ınş geçer…

 53. sude says

  nörolojik şikayetlerle gittiğimde dr yapılan testler sonucu b12 eksikliği çıktı.arkadaşlar b12 dil altı hapını kullanırsanız daha etkili olur sağlıkla kalın

 54. cimbomgs says

  Baş ağrısı(ağrılar sık,1-2sn süren batma,yanma şeklinde),dikkat dağınıklığı,halsizik,kalbimin sık atması,konuşma bozukluğu şikayetleriyle dr.a gittim.BT ve kan tahlili verdi.Tahlilde hepi normal çıktı,B12 ise biraz düşük çıktı=179.(191-633)Acaba şikayetlerimin bununla ilgisi var mı

 55. esra says

  çok tşkler bilgileriniz için gercekten ihtiyacım vardı:)

 56. Himm says

  Evet b12 cok onemli bir vitamin bilimsel vrilere goere bende de eksik olamamasina ragman dusuk seviyede 160 olmasina ragmen bir yildir buytuk SIKINTI cektim. kaburga kemiklerim ve kurek kemiklerimde agrilar olustu sanki bicakla canli canli kemiklerim oyuluyordu oyle pis bir agri daha sonra sol el parmaklarimda uyusma ve donma olustu bu bir yil devam etti. Sigara iciyordum sigarayi biraktim ve bir aydan beri iyilesme fazinda oldugumu dusunuyorum ilac kullanmadim dogal olarak duzelme seziyoruum. bir yil terepide zman kaybettim. hic bir faydasi olmadi

 57. reyhan says

  benimde kansızlık problemim var 4 gün hastanede yattım damar yoluyla tedavi gördüm fakat hala şikayetlerim devam etmekte

 58. Muhammet ÇAKIR says

  Sayın Yetkili ben gece müthiş mide bulantısı ileri derecede baş dönmesi ile hastaneye kaldırıldım nurolojik muayeneler temiz çıktı KBB muayenelerin de de yeterli bulguya rastlanmadı sadece yapılan kan tetkiklerinde b12 vitamin değerleri 149.8 normal değerler 197-866 arasında olması gerekir vitamin takviyesi önerdi doktorumuz baş dönmesini bu vitamin eksikliğine bağladılar diğer kan değerlerim normal sınırlarda sadece HCT 50.4 Normal değerler 39.5-50.3 olması gerekiyormuş

  B12 vitamin eksikliği kansızlık ve demir eksikliğide görülür diyor fakat benim HGB 16.9 Normal değerler 13.6-17.2 olması gerekir b12 vitaminin bu kadar düşük olması bir tezat değilmi hocam bilgi verirseniz minettar kalırım….
  Muhammet ÇAKIR

  tlf.05358267043

 59. reyhan says

  arkadaşlar tedavimin üzerinden 1 ay geçti kontrole gittim fakat hala kanım düşük baş dönmesi halsizlik elimde ayağımda uyuşmalar mide bulantısı da cabası ya ne yapacağımı bilemiyomurum artık yerimden canlanmaya bile halim kalmadı ilaçlardan iğnelerden bıktım artık bazılarınız üzümün falan işe yaradığını söylüyor ama ben denedim midem bulanıyor ve sadece yediğim üzümü çıkarıyorum lütfe gerçekten işe yarayacak bir şeyler tavsiye edecek olan biri yazarsa çok ama çook teşekkür ederim allah hepinizden razı olsun herkeze geçmiş olsun

 60. abdi says

  yardımınızdan dolayı cok tesekkur ediyorum .eminim hayatımda degısıklik olacaktır.

 61. elif_erzurum says

  slm arkadaşlar,ben de bir süredir b12 kabusu yaşayanlardan biriyim…burda henüz rastlamadım ama bu eksiklik kendini benim bünyemde tırnak dökülmesi ve tırnak etlerimin kalkması şeklinde gösterdi..önceleri çok oje kullandığımdan kaynaklandığını düşünüyordum ama doktorda b12min 150 olduğunu öğrendim.bir süredir benexol adlı bir ilaç içiyorum ve artık bırakmak zorundayım…çünkü gerçekten felaket kilo aldım ve artık içmiyorum..bundan da ölmem heralde :)

 62. fatma says

  annemde de b12 eksikliği varmıs ama asıl nedeni ((gut hastalığıymış)) bu bilgileri verenlere çok tesekkür dederiz..herkese acil sifalar dileriz

 63. fatih says

  kan testimde b12 aşırı derecede eksik çıktı vejeteryan değilim aksine aşırı et süt ve peynnir tüketiyorum benide bu durum korkutuyor iğne tedavisine başlıyorum

 64. aysel says

  bende de b1 b6 b12 eksikliğinin olduğunu doktora gittiğimde öğrendim bana hap verdiler kullanıyorum şimdlik kendimi iyi hissediyorum hale belirtileri var tabii hap benexol kullanıyorum

 65. aysel says

  Belirtileri: Uyuşma, titireme, halsizlik, başdönmesi, midebulantısı,zihinsel bedensel çabuk yorulma, unutkanlık ,sinirlilik, kuvetsizlik, gibi şikayetler kendini gösterir herkese acil şifalar diliyorum.

 66. emel says

  çookkk tşkür ederim bu bilgileri verdiğiniz için söylediklerinizi birbir uygulucam sağolun!!!!!

 67. sehriban says

  slm arkadaslar bende dodex ignesı kullanıyorum doktor ömur boyu kullanmamı söyledi b 12 degerim 54 cıktı bendede iştah acıyo hepımıze gecmıs olsun b 12 degerim bu ignelerle yukselır mı ?

 68. sevgi says

  mrb. hepinize geçmiş olsun. okuduğum kadarıyla hepimiz aynı dertten muzdaribiz. bendede 6 ay kadar önce kansızlık çıktı. Dr. hiçmi et yemedin dedi. demir depolarım tamamen bitmiş. geçen aya kadar ferro sanol kullandım kendime geldim bıraktım. ama 8 gündür ciddi ağrı kesici ile bile geçmeyen baş ağrısı halsizlik yorgunluk isteksizlik başdönmesi algılama bozukluğu unutkanlık iştahsızlık başladı. dayanamadım Dra gittim tomografi ve kan testi istedi. bildiğiniz gibi B12 sınırın çok çok altında çıktı. bu hiç aklıma gelmemişti. inanın klavyede yazı yazmak hatta konuşmak içn çenemi kullanmak büyük eziyet geliyodu.bi B12 nelere sebep oluyormuş.benoxol Hap başladım 3 gündür kullanıyorum . bu gün biraz daha iyiyim. tavsiyem gecikmeden yada kalıcı hasarlar olmadan nörolojiye gidin.

 69. betül segah says

  bendede b 12 eksikliği çıktı iğne ve hapla başladım inşallah banada faydası olacak bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

 70. gülay says

  bende belirtileri baş dönmesi ve acaip başağrısı halsizlik unutkanlık sinir ellerde uyuşma benexol kullanıyorum birde görmemde problem var vejeteryanım iyileşen varsa lütfen yazsın.çok kötü bişi ya

 71. Kaan says

  iyi akşamlar arkadaşlar,birden kafama takılan miyelin kılıfm neden koptu?bu miyelin kılıfın yapısı nedir diye araştırmaya başladığımda b12 min eksik olduğundan kopmuş olabileceğini gördüm.yazılanları okudum,söylenen farklı rahatsızlıkların hepsi bende de var.malesef,ben ms hastasıyım
  arkadaslar.internetten belirtilerini okuyup,kendinizde bu tür rahatsızlıklar görürseniz hemen nöroloji doktoruna danışmanızın sizler için faydalı olacağını düşünüyorum.

  bu arada Ankarada oturuyorum,4 senedr ms hastasıyım. yaşım 25. dr a gitmeden önce kafanıza takılan şeyler varsa banada sorabilirsiniz redmanyag@hotmail.com msn adresim.

  herkese geçmiş olsun…

 72. Kaan says

  cimbomgs arkadasm,kesinlikle nörolojiye gitmeni önerecem.ms hastasıyım,söylediğiniz belirtilerin hepsi bende de var.
  dikkat etmenizde fayda gördüğüm;tv ye bakarken çift görme var mı?sonra elde uyuşma var mı(karıncalanma gibi,uyuşan el ile birlikte vücudun aynı tarafında)?kesik kesik (”küçük abdest”) boşaltım var mı?bunlardan şüphelenirseniz nörolojiye danışmanızda fayda görüyorum…

 73. Kaan says

  mesela ms hastasıyım,çok güzel açıklamışsın Ahmet hocam.ms in nedeni bilinmiyor daha,ama saydığınız herşey bende vardı ve ms hastasıyım.

 74. elif says

  arkadaslar bende 21 yasindayim bende b12 eksikligi var saydiginiz belirtiler bendede var 10 igne kullandim gecmedi doktor kanda baska hastalik varmi diye arastirma istedi simdi onu bekliyorum kulandiginiz halde gecmiyosa pesini birakmayin insani olumsuz etkiliyo allah hepimize sifa versin

 75. mehmet sert says

  merhaba.ben bursadan mehmet.geçenlerde rahatsızlığımdan dolayı doktora gittim.kolestrolümün yüksek olduğu ve bununla birlikte B12 vitamin eksikliğimin epeyce yüksek olduğunu söyledi doktor hanım.siteden de okudum,b12 vitamini hayvansal gıdalarda bulunuyorömuş.ben genelde hep hayvansal gıdalardan tüketmeme rağmen yinede bu b12 vitamin eksikliği olmuş.haftada yaklaşık 4-5 kez balık yerim.diğer hayvansal ürünlerde cabası.bunları yememe rağmen hala daha b12 yükselmiyor ama kolestrol de tavan yapıyor.bu neden oluyor acaba_??

 76. barış akyüz says

  slm hepinize geçmiş olsun . banada faranjit reflü ve bu günde b vitamini eksikligi oldu söylendi dilimde ve dudagımın iç kısmında oluşan yaralardan dolayı .acaba benim rahatsızlıgım ne olabilir yazarsan çok sevinirim hepinize ii akşamlar dilerim.

 77. kübra says

  yha bende aşırı derecede saç dökülmesi ve derslerimde düşüş vardı..3 bölüme gittim .en sonnda b12 vitamini eksikliği çıktı..her hafta iğne tedavisi göürorum …buda kırmıız et yemedğim için çıktıı ve şimdi mecburen haftada 500 gr et yiyorum

 78. kübra says

  banada doktor hiç mi et yemedin mi dedii açıkcası hiç yemiodum …b12 eksikliği hiç aklımdan bile geçmiodu aMA ÇIKTI VE derslerimde çok düşüş vardı sabhları uyanamıodum halsizdim..iğne tedavisi görüorum ve biraz daha iyyiyim… bazen sölücem sözü bile unutuodum …

 79. ayşe says

  slm arkadaşlar bende de b12 vitami düşük çıktı.doktor bana iğne ve hap verdi iğneyi kullandım hapı fazla kullanmadım.bende de unutkanlık ve dilde yara oluşuyor unutkanlık biraz düzeldi ama dildeki yaralar hala devam ediyor ve canımı çok acıtyor. doktorda bir çözüm bulamadı.haftanın 2 günü iyi oluyor diğer günler hep yara bana çözüm yolu gösterebilirmisiniz…..

 80. deniz yavuz says

  slm arkadaşlar bu bilgi bna gerekiyordu bende çıkma dı tanı dıktan ve aileden çıktı çok thanks

 81. deniz yavuz says

  sığır eti hariç hepsi birbirinden güe ALLAH BU SİTEYi kurandan razı olsun internet gerekli işte bu tipbilgileri buradan bakabiliyoruz.yaşasın teledünyaaa

 82. elif says

  baş, bel, boyun, göğüs ağrıları çekiyorum ve ellerimle bacaklarımda bir kasılma var…spor vb ani hareketler yaptığımda çarpıntı oluyor…çok halsizim oturduğum yerden kalkmak dahi istemiyorum, bir de üzerine oruç çok zor oluyor…1 aydır bunlar baş göstermeye başladı…unutkan biri değilim aksine hafızam çok kuvvetlidir derslerimde de oldukça başarılıyım… et, süt ve yumurtayı tüketirim vejeteryan da değilim… evt saçlarım dökülüyor ama sanırım bu saçlarımın çok karışık, kıvırcık ve çitiş çitiş olmasından kaynaklanıyor…çünkü saçlarım çok fazla zaptedemiyorum ara kesimlerden bıktım… küçükken bir kan testi yaptırmıştım demir biraz düşük çıkmıştı… şikayetlerimin nedeni b12 eksikliği olabilir mi fikri olan bir cevap yazarsa sevinirim…

 83. yurdagül says

  merhaba… benm nısanlımda da B12 eksıklıgı var. Gecen gun doktora gıttı ve bır sure her gun, daha sonra bır ıkı ay kadar haftada 1 ve daha sonra omur boyu ayda bır kere olmak uzere ıgne vurulması gerekıyormus. bu da canımızı cok sıktı dogal olarak… bıtkıel ılaclar ve haplar dısında bıtkısel baska cozumler var mı? beslenmesıne dıkkat etmesının yanı sıra neler yapılabılırı ek olarak? 

 84. elif says

  benn 1 senedirr yumurta yemiyorumm 1 sene sonundaa saçlarım dökülmeye başladı acaba protein eksikliğinden dolayımı :-(

 85. burcu says

  saç dökülmesi için cildiyeye gittiğimde b12 vitamini eksikliği olduğunu öğrendim. hatta endikronoloji uzmanınada gitmiştim ama sıkıntılarımı söylediğim.. bende inanılmaz bi halsizlik, çabuk ama çok çabuk yorulma, sürekli uyku hali tgözümü kapattığım an uyuyorum..geceleri uyanıyorum sağlıklı uyuyamıyorum ve müthiş bi saç dökülmesi,unutkanlık apikobal vermişti kullandım 1 yıla yakındır kullanmıyorum şuan elim ayağım kalkmıyor ve aynı şikayetler devam ediyor. beki folik asitte b12 vitamini varmı bilen varmı?

 86. yıldız says

  2 haftadır benimde kolumda uyuşukluk olmaya başladı.Hafıza kaybıda anlık yaşamaya başladım.Sabahlarıda çok yorgun olarak kalkıyordum.Erken yatmama rağmen.Doktora gittim.Kan testinde B 12 eksikliği çıktı.5 günlük iğne tedavisi verdi.

 87. Özgül says

  Bende halsizlik, mutsuzluk, hayattan bezmişlik, uyku bozukluğu, ayaklarda ve bacaklarda şişme, sindirim bozukluğu ve midede şişkinlik, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği oluyor. Dolaşım sistemimde sorun olmasından şüphelenip kardiyolojiye gittim. Kan testi ve renkli dopler istedi. Kan testim çıktı henüz doktora göstermedim ama B12 = 123 çıktı. Normali 191-663 müş benimki yerlerde burada yazılanların aksine ben KİLO ALIYORUM. İlaçlarda iştah açar kilo aldırır diyorsunuz ben ne yapacam. :( İlaç alsam bir dert almasam başka bir dert.
  Ben kırmızı et olarak sadece ayda bir defa 2-3 köfte yerim. Süt, yoğurt, peynir pek tüketmem. Yumurtayıda çok nadir yerim. :(
  Herkese acil şifalar diliyorum.

 88. HASAN says

  benimde sakalımda dökülmeler vardı.kan testinde b12 eksik çıktı … yani benzer probleminiz varsa b12 eksikliği sakal dökülmesine bir etkendir….(sakal dökülmesinden kastım saçkıranın aynısı) bilgilerinize…..

 89. HASAN says

  güzel kardesim yumurta yemiyosunda hiç et süt peynir falanda mı yemiyosun sen… benimde bahsettiğim gibi bu gibi dökülmelerde b12 eksikliğinden oluyomus…. ben doktorların yalancısıyım….

 90. mehmet says

  ben bu besinleri yediğim halde doktor test sonucunda b vitamini eksikliğin var diye 5 tane iğne yazdı yaaa

 91. bilge says

  1 senedr kulak çınlaması çekiorum gittiğim doktorlar stresten dedi doğru düzgn tedavi edip test yapmadı 3 gün önce tekrar doktora gittim nihayet doktor test werdi we b12 vitamini normalde 197-866 olması gerekirken bendeki değer 30 çıktı sürekli yorgunluk halsizlik baş dönmesi çekiorum doğrudur yani arkadaslar sizin b12 değeriniz yine bana göre yüksek ben napiim:((( daha önce gittiğim doktorlar teşhisi önce koysaydı şuan bu kadr düşük olmazdı.. doktor ilerde unutkanlık hastalığına yol açar dedi wla korkuorum yaa bu witamin çok az besinde war:((( iğne werdi doktor umarım değerler yükselir:(

 92. Gülcan says

  Yaşadığım B 12 vitamin eksikliği sorununu özellikle ayrıntılı olarak sizinle paylaşmak istiyorum, zira yedikleriniz ve içtikleriniz, beslenme alışkanlıklarınız veya genetik yapınız soruna/eksikliğe sol açabiliyor.Benim B 12 vitamini eksikliğiyle ilk tanışmam, Kurban Bayramında konuk olarak bulunduğum bir evde henüz yeni kesilmiş kurban ettiyle yapılmış ve tam pişmemiş bir et yemeğininden evsahibini kırmamak adına sadece 2-3 çatal almam sonrası, yiyeceği hazmedememem, karnımın patlayacak kadar şişmesi ve bu şişliğin üç gün boyunca sürmesi ve aynı süre içerisinde hiçbir şekilde tuvalete çıkamamam sonrası olmuştu. Zira pişmemiş çiğ etten dolayı mide ve bağırsak yani sindirim sistemim bozulmuştu. Günlerce kendime gelemedim ve bu olay sonrasında önceleri baş ağrısı, halsizlik, sonraları uyku hali başgöstedi. Yapılan testler sonucu doktorumunda tahmin ettiği üzere tüm başkaca testler ve değerler normal olmasına rağmen kan testinde B 12 değeri oldukça düşük olarak tespit edildi. Doktor içinde beş ampul bulunan B 12 iğnesi Dodex’ten hergün bir tane, ikinci kutu için ise haftada bir iğne olarak önerdi ve bu şekilde tedavi tamamlandı. Bu olaydan daha sonra her yıl yapılan testlerde B 12 değeri normal sınırlarda bulundu. Aradan geçen 7 yıl sonra bu yıl, iş nedeniyle kısa bir süre aşırı tozlu bir ortamda yapmam gereken inceleme sonrası allerjik bir rahatsızlığa maruz kalmam nedeniyle başkaca bir doktorun vermiş olduğu ilac ve ilacın yan etkileri nedeniyle yine sindirim sistemimde rahatsızlık oluştu ve yine kan tahlilinde B12 vitamin değeri düşük çıktı. Bu kez tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı, yorgunluk, uyku hali, saç beyazlaşması şikayetleri başladı. Görüştüğüm doktorların açıklamaları ve yaptığım araştırmalarda, bazı insanların vücutlarının/sindirim sistemlerinin yiyeceklerden B 12 vitaminini almak için gerekli yeterliliğe sahip olmadığı bu nedenle de hayvansal gıdalar tüketseler de B 12 vitamini eksikliği olduğu, hap kullanılması fayda sağlamayacağından iğne kullanılmasının kaçınılmaz olduğu , keza bazı insanların vücutları emilimi gerçekleştirseler de benim başıma geldiği üzere zaman zaman sindirim siteminde meydana gelen rahatsızlıklar nedeniyle bu vitaminin emilememesi nedeniyle sorun yaşamalarıdır ( ki bu halde de iğne öneriliyor). Bununla birlikte hayvansal besinlerle yeterli beslenmeyenler ancak sindirim sisteminde sorun olmayanlar için B 12 vitamin hapları öneriliyor. ( Midede emilimin gerçekleşip gerçekleşmediğini bir tesle öğrenebiliyorsunuz yapılan bu test sonrası eğer genetik bir probleminiz yoksa hap alarak ve gerekli hayvansal besinleri alarak tedaviye devam edebilirmişsiniz. B 12 vitamini hayvansal gıdalardan karaciğerde( her türlü pişirme halinde bu vitamini alabiliyormuşsunuz) bulunuyormuş. Sevmememe rağmen yemeye başladım, ayrıca gün aşırı kahvaltıda bir adet haslanmış yumurta yiyorum ve yumurta yediğim günler kollestrol depolanmasına yol açmamak için yağ, yağlı peynir vs. yememeye gayret ediyorum, zira vitamin iğneleri sonrası iştah artımıyla birlikte kilo aldım ( 54 kilodan 68 kiloya). Ayrıca belirtmek isterim süt ve pernir her ne kadar yararlı gıdalar arasında bulunmaktaysa da eğer süte(dolayısıyla süt ürünlerine) karşı hassasiyetiniz varsa (laktaz/şişkinlik, gaz, hazımsızlık vs) veya pernir gibi mayalı yiyeceklere hassasiyetiniz varsa yine yarardan çok vücudunuzda zarara sebebiyet veriyorsunuz ki, bu da ilerleyen yaşlarda sindirim sisteminizin harabiyetine neden olabiliyor. Lütfen neredeyse her hastanede yapabilme imkanını bulacağınız allerji testini yaptırın, neye allerjiniz olup olmadığınızı, hassasiyetlerinizi öğrenin, zira farkında olmadan kendi kendinizi yavaş yavaş zehirliyor veya sonumum,sindirim ve dolaşım sisteminizi tahrip ediyor olabilirsiniz. Herkese geçmiş olsun dileklerimle.

 93. merweee says

  b12 gibi vitamin eksikliklri saç dökülmesinede sebep oluyoorr:(

 94. zeynep güzel says

  @Ayhan:

  bende daha yeni doktora gittim aşırı unutkanlık halsizlik yorgunluk vardı doktorum kantesti yaptı ve aşırı derecede vitamin depolarım boşalmış. b12 için hap verdi kan içinde hap verdi iğne vermedi hapıda çok kötü kokuo ayıptır sölemesi vücudundan attığın idrarında ve terinde dahi kokuoo

 95. Gül says

  30 yaşındayım, vejeteryanım. B12 im çok düşük olmasına rağmen çok sağlıklıyım. Doktorum şokta..:)

 96. Özgül says

  Daha önce yazmıştım B12 değerim 123 çıktı şimdi doktordan geldim.Kanım ve B12 değerim çok düşükmüş. Kan için 3 aylık bir hap b12 içinde Dodex diye bir iğne yazdı. 5 kapsülü haftada 1 olmak üzere vurulacakmışım. Doktora kilo yapıyor diyorlar istemiyorum dedim. Hayır yapmaz değerlerin normale dönecek şikayetlerin bitecek dedi. :(
  Bu iğneyi olupta kilo almayan yok mu arkadaşlar? Zaten kilo sorunum var ben ne yapacam? :( Besin takviyesi yapacak mıyım dedim gerek yok iğne dengeyi sağlayacak dedi.

 97. murat says

  Son 3 yıldır şiddetli baş ağrısı uykusuzluk çekiyorum ve bunu sonuçunda saçımda seyrelmeler oldu ailemde hiç kimsede kellik yok fakat bende bu da görülmeye başladı en kısa sürede b 12 almam lazım:D

 98. kayalıoğlu says

  bende de b12 vitamin eksikligi cıktı iğne yaptırıyorum bugün 7.iğneyi yaptıracam ama hiç bir faydası yok kiloda aldırmıyor.yüzümüz rengi cok solgun

 99. Özgül says

  İğnenin kilo aldırmamasına sevindim ama işe yaramıyorsa bir anlamı yok. :( Acil şifalar diliyorum.

 100. nurtac says

  20 yaşındayım,ve yaklaşık 1 yıldan beri devamlı olarak halsizlik,yorgunluk,baş dönmesi,aşırı saç dökülmesi,unutkanlık,dalgınlık,konsantre dağınıklığı var ve bunlar çok belırgin şekilde…3 farklı doktora gittim ama kan testi yapmaya luzum görmediler,ama ben bu durumdan dolayı çok tedirginim, ve okulda başarımın düşmesine sebep oldu;bendede b12 eksikliği varmıdır,b12 eksikliği için neyi önerirsiniz..

 101. Eda says

  Size bişi sorucam arkadaşlar doktorum bana da iğne verdi ama ben netten bu iğnelerin vücutta sivilcelenme yaptığını ve bunların geçmediğini duydum. açıkcası simdi iğneleri kullanmaktan cok korkuyorum bilen birisi ya da kullanan arkadaşlar bana bu konuda lütfen yardımcı olabilir mi ? simdiden tşkler..

 102. şebnem says

  slm arkadaşlar ben 23 yaşındayım yeni evlendim hamile olduğumu düşünerek doktora gittim gebelik negatif kanım çok düşük demir eksikliği ve B12 vitamin eksikliği yerlerde diyebilirim. haftada 1 DOTEX enjeksiyon vuruluyorumgünde 1 kez FOLBİOL hap kullanıyorum birde FERRO SANOL DUODENAL aç karnıda günde 1 kez alıyorum bendede aşırı baş dönmesi halsizlik mide bulantısı unutkanlık kendimi bu durumda kötü hissetiyorum 4 gündür ilaçları kullanıyorum 5 hafta sonra kontrolüm var ilaçlar işe yararsa haber veririm .arkadaşlar bide şunu söyliyim b12 en çok yoğurdun saf suyu varya yoğurt aldıkdan sonra sulanma görüyoruz ya o saf yoğurt suyu b12 vitamini içeriyo arkadaşlar hepinize acil şifalar diliyorum

 103. Özgül says

  Ben haftada 1 olmak üzere 3 detox iğne vuruldum sadece suratımda 2 sivilce çıktı ve geçti. Abartılacak bir durum değil tabi bünyeye göre değişiklikte gösterebilir.

 104. hatice says

  selam benim dört yaşında bi kızım var mma hastası b12 kullanıyorum hastalığından dolayı diyet hastası kendisi diyetinden dolayı kullanıyoruz b12 yi ank dan takibliyiz işe yarıyo gerçekten okudum herkesin sorunları var herkese acil şifalar inş…

 105. baskan says

  beraber calıstıgım baskanda da b12 vıatmını eksıklıgı var adamı cozmek mumkun degıl nasıl asacagız hıc bır fıkrımız yok yardımcı olmak ısteyen arkadaslardan tavsıyelerı beklıyoruz

 106. burcu says

  bilgiler için çok teşekkür ederim.çok yardımcı oldu.teşekkürler.

 107. Eren says

  Yani sayenizde fen ödevimden 5 alıcam allah razı olsun yani bşk bişi demiyorum

 108. cansu says

  1hafta önce doktora gittim b12 düsük çktı 175 çıktı haftada 5tane dodex ignesi kullancan sonra hafta 1 ayda 1 yılda 1 olmak üzere ömür boyu kullanmam gerektiğini söyledi onun yanında demir hapı verdi bugün 4.igneyi vurdurdum ilk iki gün çok iyi geldi ama bugün uykusuzluğum var igne kullanmadığım anlarda eski sikayetlerimin olmasından çok korkuyorum halsizlik saç dökülmesi gibi saçımı taramaya üseniyordum b 12 eksikliği geçmezse kötü hastalığın başlangıcı mı arkadaşlar bilen war mı? inş kısa zamanda düzeliriz değerlerimiz normale girer inş yoksa wucud direnci çok düsük oluyo . bence igne vurdurun hapı yarar saglamayabiliyomus migdede sorun varsa eger bunuda anlamanın yolu endoskopiden geçiyo arkadaslar

 109. burcu says

  arkadaşlar ben uzun suredir vejetaryanım bendede unutkanlık var ama hic doktora gıtmedim bunun için hangi doktora gitmem lazım bide bu ilaçlar kilo yapıyomu cevaplarınızı bekliyorum

 110. cetinkaya says

  sac dökülmesinden dolayı dr gittim b12 eksikligi cıktı dr bevitab ve zinco verdi yeterlimi ek bir şey tavsiye edermisiniz

 111. Özgül says

  Ne kadar doğru bilmiyorum ama yoğurt suyunda yoğun b12 olduğunu duydum. Dodex iğnelerim bitti, tekrar tahlil yaptırmadım ama bol bol yoğurt suyu içiyorum. Sabah 1 haşlanmış yumurta yiyiyorum. Haftada 2 kez sevmememe rağmen köfte ve balık yiyiyorum. Keşke bunları yıllardır yemiş olsaydım, sevmiyorum diye elimin tersiyle itiyordum, başıma bunların geleceğini bilsem zorlada olsa yerdim. (unutkanlık,halsizlik,konsantrasyon güçlüğü,saçlarda aşırı beyazlama ve dökülme)
  Yaşamayan bilmez, allah herkese yardımcı olsun.

 112. Muammer BİRİNCİ says

  Cansu hanım geçmiş olsun diyerek başlıyorum.Sizin rahatsızlığınız tedavi edilmez diye birşey yok.Sizin yapacağınız şey b12 vitamini yanında omega3 ve alovera jell içeceği kullanırsanız 6 ayda b12 eksikliği ve tüm rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.Ben kullanıp faydasını mükemmel gördüğüm için size yardımcı olmak istedim.

 113. Muammer BİRİNCİ says

  Doktorlar insamları kobay gibi kullanır ilaç firmalarından pirimle çalışırlarda ondan.Alternatif tıp diye birşey var bunu kullanmaz kimse sağlık hususunda herkese yardımcı olabilirim alternatif tıpta tecrübem vardır isteyen herkes arayıp yardımcı olurum herkese allah şifalar versin.Gsm:05304671190

 114. gizem says

  arkadaşlar b vitamini kepeklere iyi geliyomuş yani kepekleri kaldırıyomuş yok ediyomuş bol mikterda b vitamini alınn

 115. MELEK says

  Arkadaşlar bende unutkanlıkdan gıttım doktora ,dıkkat dağınıklıgı da var,kan tahlılı yaptı sonuc kansızlık ve b12 vıtamını eksık olduğu cıktı b12 vıtamını hapını verdı,ayrıca saclarımda da dökülme ve beyazlama var inşallah faydısı olur..

 116. alya says

  tam bir snedr halszlik cabuk yorulma sürekli hasta halde dolasyrdm.ve 21 yasndaym bgne kdr azma br defa kırmızı et degmemstr tam bi vejeteryanm unutkanlk belrtileri bununla alakasi varmı blmyrm ama pank atak bile gecrdm..en son yaptrdgm kan testnde ortaya cıkti B12 vitamnm oldkca eksikms .henüz 4 gündr ilac kullanyrm ve inanın yasagmn yeni farkına varyorm:( saglık herseyden önemylms aman ihmal etmeyn arkdslar

 117. adsız says

  bilgileriniz için tşkrlr ben yenı tahlil yaptırdım maşallah b12 vitamin eksikliği nelere yol acıyormuş bende başlamam lazım kila alacam diye içmiyecektim ama b 12 kazandı yarışı:((:(:

 118. muhammet says

  Arkadaşlar ne olur yardım edin ben çok kötü durumdayım.Kanımda ciddi derecede B12 vitamini eksikliği çıktı.Doktorun yazdığı “Dodex” isimli B12 iğnesini kullandım bitirdim.Hastalığım hiç geçmedi hala aynıyım.Çok fazla unutkanlık var,psikolojim çok berbat durumda,çarsıda falan dolaşamaz hale geldim nerdeyse,okuduğum şeyleri anlayamıyorum konsantre olamıyorum….
  ……..Bildiğiniz birşeyler varmı ?

 119. cihan says

  bende de B12 eksikiği var.. bir kaç farklı doktora gittim, ilk gittiğim doktorlar genelde iğne yazıorlardı… önceleri hafta da 2 tane olurken sonraları 1 e düşürdüm.. iğnelerin gerçekten de faydasını gördüm.. ama iğneleri bırakrıktan sonra B12 miktarı tekrar düşmeye başladı… ve ayrıca süt,yumurta et vb. besileri ise sürekli tüketiyorum.. bu B12 eksikliği niçin geçmiyor anlamadım… şu anda ise Benexol B12 diye haplar var onlardan kullanıyorum…

 120. ömer salih says

  herkese slm bendede ms hastalığı var birazcık şimdi b12 düştü doktorum iğne yazdı bayramdan sonra başlıcam zaten 6 yıldır avonex iğne kullanıyorum her hafta düşmemesi lazım b12 nin sonumuz hayır olsun

 121. çk ktüü yaa says

  bende de halsizlk faln vardı..sürekli ilç değiştrdm ama geçmedi son zamanlarda da unutknlık başladı.. çvremdki insanlarn isimlerni ble unutuodm..dün dktora tekrar gttm b12 vitamni eksklği dedi hap verdi..ama ben aile hekimnde iğne yazdrdm..inşllh gçr

 122. gökcen says

  arkadaşlar bende de b12 eksikliği çıktı. unutkanlık, halsizlik, üşüme, saç dökülmesi gibi belirtileri var. doktorum bahsettiğiniz iğneden ve bir de kan yapıcı bir ilaçtan yazdı ama maillere baktım bunların faydasını görmeyen arkadaşlar var. ayrıca ilaçların kilo ve sivilce gibi yan etkilerinden bahsedilmiş. kullanan arkadaşlardan rica ediyorum bu yan etkilerden ve derecesinden biraz bahsedebilirler mi? ayrıca b12 nin sadece hayvansal gıdalarda olduğu söyleniyor? acaba bu hastalığın hiç mi bitkisel bir çözümü yok? lütfen yardımmm!!!!!

 123. peri says

  aynen katılıyorum benimde benzer olaylar gecti başımdan doktorlar beni çok dolandırdı bu testi hiiç biri vermedi sonunda cildiye doktoru verdi sac dökülmem olduğu için ,aşırı derece saç dökülmesi var halsizlik aşırı uyku baş dönmesi motivasyon adaptasyon vb. , iştahsızlık aşırı derecede kilo kaybı vs. bu sorunlalrım olduğu halde dahiliyeye bunlalrı aynen ve daha detaylı anlattım fakat hiç bişeyin yok diyim tahlil dahi vermeden eve gönderdii halbukki b12 eksikliği ileri derecede imiş cildiyeden öğrendim bunu bana dodex verdi iğneyi vurulduğumda kendimi dopinkg almış gibi hissediyorum :) ama sac dökülmem iyicene arttı :(…
  sadece halsizliğime bira ziyi geliyor onun haricinde herşey aynı ve bende çok korkuyorum bu ilacı nezaman bırakacağız yada bağımlılık yapar mı :(

 124. sena irem kocakaya says

  bende B12 eksikliği var fakat doktor birşey yapmıyor sinir oluyorum şekerrrrrr….. bayyyyy……

 125. simge says

  slm benimde sürekli başim dönüyo b12 vitaminin denmiş olabilirmi?

 126. .... says

  Bu ödvler canımı sıkmayaa basladıııııııııııııııııııı

 127. kamil toktaş says

  b 12 vitamini hangi gıdalarda yüzde kaç oranında bulunur.Tarfıma mail adresine bilgi vermenizi rica ederim.

 128. devran says

  arkadaşlar ben de 3 yıl önce b12 eksikliği vardı.dodex kullanmıştım.ii gelmişti.bikaç gündür tekrar baş dönmesi,unutkanlık yaşıyorum.donup kalıyorum.çok vahim bi durum.benexol b12 aldım..bi de solgarın b12 si varmış.solgar nasıl bilen var mı?haplar bi işe yarar mı?geçmiş olsun herkese…

 129. roza4 says

  benimde sol bileğimde sızlama oluyor ilk gün bileğimdeydi şimdi biraz daha yukarı çıktı dirseğime kadar ulaştı ağrı ne yapmalıyım??

 130. v. türk says

  b12 eksikliğinde buğday hediği yumurta et yoğurt balık ciğer tüketmek iyidir. düşuklüğünde dodex b12 iğnesini yaptırmak gereklidir.

 131. ayşe says

  Ben vejeteryanım, B12 eksikliğimden ben de dodex denilen iğnelerden oluyorum, her gün bir haşlanmış yumurta yiyorum, folik asit için de marul yiyorum. Evet yorgunluk, halsizlik, sabah uyanamama, unutkanlığım var ama tabağımda ceset olmasındansa, bunları yeğlerim. Yaşasın hayvanlar:)

 132. zeliha says

  geçmiş olsun .yalnız şikayetleriniz için bir de nöroloji uzmanına gitmenizi tavsive ederim .ms veya miyasteni graves diye hastalıklar var şikayetleriniz onlara uyuyor .hastalığın başında böyle şeyler oluyor. her iki hastalıkta da b12 eksikliği olmasıda ilginç

 133. berna says

  merhaba arkadaişlar öncelıkle herkese şifa dılıyorum benım oglum un eli titriyordu doktora gittik b 12 vıtamın eksıklıgı var dedı hem hap hemde igne verdi yemesi falan çok ıyı neden kaynaklanıyor anlamadım oglumda b 12 eksıklıgı var bızde yok hep aynı şeylerı beraber yıyoruz sanırım vucut alışından fark edıyor saçlarındada azalma var arkadaşın bırı elinin uyşmasından bahsetmiş bel fıtıgı demişler kesınlıkle deyıl sınır sıkışmasından oluyor benımde başıma geldı zeytını kara üzümle dövup belıme sardım bır arkadaş tavsıyesıyle iyi geldı tavsıye ederım ayrıca zeytın yagıyla masajda ıyı gelıyor hepinize geçmiş olsun saygılarımla

 134. soner says

  ben 24 yaşındayım.cüceyim.kısa boyluyum.bebekken hastalık geçirdim.kemiklerim gelişmedi.ama vucütta sıcaklık oluyor bide kanım sıcakda kalıyor.ayaklarım ve ellerim hemen uyuşuyorlar.ne yapabilirim .bende unutkanlık ve halsizlik oluyor.cevapınızı bekliyorum.teşekürler

 135. melek feyiz says

  kilo alıyorsan aslında bunun b12 eksikliği ile pek ilgisi yok.. Genelde çok sıkı rejim yapan insanlardada görülebiliyor..Yanlış beslenme yani.. doktor kontrolü altına girmen gerekiyor.B12 fazla alındığı zaman hap olarak yani.. kilo yaptığıda söyleniliyor.Benimde çok eksik.Hüsrev Hatemi doktorum.HORMON TESTİ YAPTIRMALISIN BENCE..ve b12 eksikse haftada iki günle başlayabilirsin..Bunu bana doktorum söylemişti..Ama yinede doktor kontrolünde olursan daha iyi olur..Eğer gidebilirsen HÜSREV HATEMİ diyorum kesinlikle.Kilo almaya karşı çok hassasım bildiklerimi seninle paylaşmak istedim..

 136. erdem says

  merhaba annemde uzun yılar mücadale etti taki almanyda gelen bir turk dr. tavsiye ettiği bir yöntemle şükür şimdi normal insnalar gibi herşeyi yye bilyor cünkü pankıriyas düzgün alıştığı için şekeri dişardan alma ihtiyacı artık hısetmiyor eyer genetik değilse tedevisi okadar da zor değil bence beslenme kayanaklı bir hastalık yanlış beselenm kaynaklı bir hastalık tır

 137. İbrahim says

  Arkadaşlar bende de yakaşık 1 ay önce baş dönmesi, daha sonra halsizlik, daha sonra sol tarafımda ağrı ve karıncalanma başladı, daha sonra da kalp çarpıntısı ilk önce acilden başlayarak aile hekimi ve il merkezi derken yaklaşık 10 tane doktora gittim, çevremdekilerde beni korkuttular biraz, en sonunda bir özel hastaneye gittim, nöroloji uzmanı beyin emarı isteti çektirdim bişey çıkmadı, kardiyolojiye gittim bir şey çıkmadı, daha önce ki yaptırdığım kan testlerini beyin cerrahına gösterdiğimde bana B12 vitamin eksikliğimin olduğunu söyledi ve DOTEX iğnesi verdi üç günde bir vurundum bitti, şu anda eskisine göre iyiyim en azından çalışabiliriyorum. Ama arada bir baş dönmeleri bazende el ve ayağımda karıncalanma oluyo şimdi kontrole gidecem, bakalım doktor ne diycek tamam mı devam mı,okuduklarıma göre vucut B12 vitaminini midede veya bağırsaklardaki bir sorun nedeniyle ememiyomuş o nedenle bu şikayetler oluyomuş. eğer midediki bi sorun devam ederse vucut B12 Vitaminini alamıyor ve bir ömür boyunca bu şekilde iğne yaptırmak gerekiyomuş. Bu arada miğdedeki bu sorun nedeniyle bu vitaminin hapı da işe yaramıyormuş. Bunların hepsi tıbbi boyutu bir de manevi boyutu var bol bol dua edelim, Herkese Allah Acil Şifalar versin, unutmayın bu bir imtihan….

 138. şahin says

  sabah namazlarını kıldıkdan sonra seher vakti bir elma ye . hakiki bekmez ye
  havuç ye inşallah iyi olursun. bende aynı hastalığı yaşadım.
  daha iyi görüşmek istersen size yardımcı ola bilirim.

 139. Vedat says

  Öncelikle herkese merhaba. Bende de son zamanlarda unutkanlık başlamıştı ve b12 testi yaptırdım sonuç bayağı düşük çıktı.Doktor Dodex iğnesi verdi, birkaç kullanımda iğne etkisini gösterdi.Kesinlikle tavsiye ederim. Bir de yemekten en az 2 saat sonra çay için, çünkü yemekten hemen sonra içilen çay vücüttaki demiri ve B vitaminlerini öldürüyor.1 aydır yemeklerden sonra çay içmiyorum yavaş yavaş kendime geldim. Kesinlikle yemekle çay içmemenizi ve Dodex kullanmanızı tavsiye ederim …

 140. ceylan says

  arkadaslar cevap yazarsanız sevinirim. bu vıtamınler vucutta asırı kıloya neden oluyomus dogrumu?

 141. ahsen says

  benim kanım düşük hemde b 12 eksik çıktı şimdi ikisinide iğneyle alıyorum ama yükselmiyor başka neler yapabilirim teşekkürler.

 142. yusuf says

  çok teşekkür ederim bu sayede ödevimi yapabildim böyle mütevazi insanları çok beğeniyorum

 143. sultan seyrekbasan says

  slm bende de b12 vitamini eksikliği var sürekli olarak başım dönüyo vücudum halsiz kalıyo kafamı kaldıramıyorum iğne lerini vurunuyorum ama hala devam ediyo artık bende ne yapacağımı şaşırdım kurtulamıyorum bu derttten ne yapacağımı da bilmiyorum çare arıyorum saygılar

 144. izmir mualla says

  kendimde 2. kez bunu hissediyorum.iskelet sistemim bütün kemiklerim oturup kalkerken acıyordu. yolda yürüyemiyordum çok zorlanıyordum.kendimi hasta hissediyordum. aşırı derecede sinirliydim.ve unutkandım.aile hekimimize gittim anlattım bana B 12 vitamini yazdı. daha 2 gün içtim o kadar fark ettimki çok iyiyim. şikayetlerimin hepsi hemen yok oldu. bu durumu 2. kez yaşıyorum. B 12 ye teşekkürler.

 145. ibrahim says

  @şahin: Şahin Bey B12 eksikliği konusunda sizinle görüşmek isterim, çünkü bu rahatsızlık nediyle halen çok sıkıntılar çekiyorum.

 146. Haydar yorumcu says

  bazı vucutlar ne kadr et yerseniz yiyin b12 üretmiyor

  benım babam kasap hergün et yiyiyoruz kemik zorması içiyoruz ama b 12 eksik cıktı

  yani vucutta bazı enjeksiyonlar sebeb olabiliyor

  ger tatavi olamzsanız ölümle sonuclanabiliyor

  ve tedaviside zor arastırılıyor.ben 2 sene tadavi gördüm gene kan dusuk cıktı

  bundan kurtulmanız münkün degğil cunku kromosamllardan gelen bir eksiklik b12 üretmiyor

 147. Zekeriya says

  Şahin Bey merhaba,

  b12 eksikliği konusunda yardımcı olabileceğinizi belirtmişsiniz. Birkaç öneride bulunursanız çok sevinirim. Saygılarımla

 148. Atölye says

  Merhabalar;
  Uzun süreden beridir baş dönmesi halsizlik ve sinirlerimin gerginliği beni önemli ölçüde geriyordu. Dolayısı ile doktora gittim önce kan testi yaptırdım değerler oldukça kötü çıktı, ancak aç karnına kan ve idrar tahlili isteyince ve sonuçları görünce bende hiç B12 vitamini kalmadığını söyledi ve iğne önerdi ancak ben iğne yerine hap talep ettim korku mevzuu nedeni ile. Şimdi danıştıklarımın tümü mutlaka iğne kullanmam gerektiğini söylediler. Neyse herkese geçmiş olsun mutlaka iğne olcağım. bol sağlıklı günler dilerim.

 149. hilal says

  @sabire: Merhaba sabire dahiliye doktoruna gitmen ve isteyecegi kan testini yaptırman gerekiyor ac karnına gitmeyide unutma:))

 150. ceyda says

  arkadaşlar kronik ürtikerime çok iyi geldi .geçenlerde halsizlik baş dönmesi sebebiyle gittim demir hapı ve b12 kullanmaya başladığımdan beri alerji hapı almadan yaşıyorum

 151. hacer says

  ben bugün doktora gıttim B12 vitaminin vücudumda hıç kalmadığını söledi arkadaşların anlattıkları şikayetlerin hepsı bendede var en fazla unutkanlık iğne vurulamam die hap aldım daha başlamadım hap iy gelmiyormu gerçekten ??

 152. funda says

  ORHAN GENCEBAY’IN DEDİĞİ GİGBİ EN ACI YARA DİL YARASI BİRİNSAN YEMEK YERKEN ACI ÇEKEBİLİR Mİ BEN ÇEKİYORUM B12 HAPI DA İĞRENÇ KOKUYOR ZATEN ALLAH KİMSEYE YASATMASIN BU ACIYI ÇEKEN BİLİR

 153. hastayım says

  bendede unutkanlık başladı mutfağa tuz almak için gidiyorum ya unutup geri geliyorum yada başka bir şey getiriyorum hatta bir keresinde çorbaya tuz diye şeker atmıştım.

 154. yüsra says

  asyaa bnce sn meme kanseri olabilirsn ağızda yara olusması ona işaret ediyo bn tıp okuyorm o yüzden seni uyarıyorum hemen hastaneye git

 155. Mehmet says

  dil yarası olan arkadaşa ibrahim saraçoğlunun lavanta kürü ile beraber maydanoz kürünü öneririm. ağız yaralarının sebeplerinden biride karaciğer hastalığıdır. ben denedin bana iyi geldi. zararı olacağını hiç sanmıyorum. allah şifa versin.

 156. Mehmet says

  B12 çok düşük seviyede ise onun bir kullanım protokolü var. doktorlar bunu bilmesi lazım. ama biçokları gözden savma yapıyorlar. her gün 1 ampul dodex 10 gün boyunca, ondan sonra haftada 2 gün 3 hafta, sonra haftada 1 gün 3-4 hafta, sonra ayda 1 ampul ömürboyu. hafif bir iğnedir. korkucak kadar acıtmaz. bunun tam kullanım protokolünü doktorunuzdan isteyin. herkese acil şifalar dilerim

 157. sedef says

  @mustafa kaya: musatafa bey forever lving oruductan organık saf b12 vıtamnını kullanmanzı öneriyorm fakat duzenli kullanmalsnz we omega 3

 158. sedef says

  @adsız: omega 3 balık hapı takwıyesını öneriyorm cok cıddı sonuçlar alnmakta fakat pıyasada olan bır cok omeg ayağ asıtlerı işe yaramıyor we domuz dana kıkırdağından yapılıyor habernz olsn balk kıkırdağından olanı terch edın buda foreverliving products ta war ebn kullanıyorm mıdede 15 dakkada cözluyor diğerelri 8 satte tawsıye ederim

 159. sedef says

  @Ayhan: ayhan bey cok gecmiş olsun bir muslman olarak cok üzldum coka cekmşsınz gercekten size katlıorm hawlar1ında cok etksı war gercekten oksjen cok az şehirlerde egsoz gazlar yedığmz hormonlu yıyeckler sentetik ler hep wucdmzda bırkıyor size önerecğm bir iki tane besin tammlayıcı sıolacak.omega 3 mutlaka alın ve calsıyum c vıtamını 1 2 tabletleri bunlar besin tammlayıcıla1rdır organık we guwenlr fırmalrı tercıh edın lütfen ha ben kımmıyım ben sadce bır watndaşım we cok hasta gordm bunladan şifa bulan bende buldum tabıı şiddeetli baş ağrılarım oluıyordu b12 eksklığımı gıderdmde gectı alowerannsuyunuda twasiye ediyorm şiddetle hemde bu bir reklam değild r sakın yanlış anlaşlamsın ben kullanıyorm we tawsiye ediyorum

 160. sedef says

  @aynur: slm aynur hanım ben aynı sornlar cewremdede wardı ayrıca bendede bırtakm eksklkler wardı b 12 ekskmş alowerannsuyunu tawsıye ederm gorceksınz kı cok faydalı we omega 3 balk hapı kullann bu hap kemklerı yağlar bel fırtığınada cok yarrllıdrarştrn lütfen

 161. gülçin says

  slm ben gülçin bende b12 vitamini eksikliği wardı..yeşil mercimek,ceviiz,kırmızı et ve yeşil sebzeler tükettim şimdi çokk iyiyiimm..

 162. avni can yılmaz says

  çok büyük ihtimalle sizde nöropati denilen sinirlerle ilgili rahatsızlık var.nerden biliyorsun dersen 3 yıldır bu illet bende mevcut..lyrıca diye hap kullanıyorum ağrıyı ve sızıyı dindiriyor…

 163. ali riza says

  arkadaşlar bütün yorumları okudum, her kendini halsiz, yorgun ve uykusuz hisseden kişide b12 eksikliği yoktur. lütfen tıbbi bir laboratuara gidip kan testi yaptırın.

  bu o kadar zor bir şey değil. hazır kan vermişken, “akş, t. kolesterol, hdl, ldl, trigliserid, fe,t.kolestrol/hdl, ft4, tsh,anti tg,anti tpo,vitamin b12, folik asit, tam kan sayımı” gibi testlerinde yapılmasını isteyin. en pahalı özel tıbbi laboratuar da bile 300 lira civarında ücret ödeyerek çıkabilirsiniz. kaldı ki çok daha uygun fiyatlara bu testleri yaptırabileceğiniz bir çok yer bulabilirsiniz.

  300-400 liraya check-up yaptırabileceğiniz sağlık kuruluşları olduğu gibi, 500 -600 liraya ileri- check yaptırabileceğiniz sağlık kuruluşları da rahatlıkla bulunabiliyor. iğneden ve kan aldırmaktan korkuyor olabilirsiniz. benimde iğne ile aram olmadığı halde, kan alan kişi uzman ise kolunuza sardığı serumla kolunuzun bir süre uyuşmasını bekleyip, siz hiç bir şey anlamadan kolunuzdan kanı alabiliyor. yani korkmanıza gerek yok. tıbbi olarak b12 vitamin eksikliği teşhisi konulmadan kafanıza göre bende b12 var mı? olabilir mi? şu ilacımı kullansam? demeyin..

  kan tahlili yaptırmaya gitmeden 8 saat öncesinden aç olmanız gerekiyor. gece yatmadan önce ve sabah tahlile gitmeden önce herhangi bir şey yemeyin. sonuçları da muhtemelen aynı gün içerisinde alırsınız . laboratuarın verdiği sonuçlarda değerleri düşük ve yüksek olanlar işaretleneceği için hangi değerlerinizin yüksek ve düşük olduğunu kendinizde anlayabilirsiniz. yinede bir doktora raporları götürmeniz hastalık teşhisiniz için yararlı olacaktır.

  vücudunda b12 emilimi yapılamayan kişiler ve yeterli miktarda b12 vitamini alamayan (özellikle vegan ve vejeteryanlar) b12 vitamini takviyesi yapmaları gerekmektedir. bunu da doktor gözetiminde yapmalısınız. vitaminlerin eksik olması kötü iken, fazla alınması da kötüdür. vitamin fazlalıkları zehirlenmelere yol açabiliyor.

  yada b12 vitamin alacağım diyerek aşırı et tüketmeye başlarsanız hem midenizi yorar, hem kolestrolünüzü fırlatırsınız. kaş yapayım derken göz çıkarmayın, ilk önce sağlıklı bir teşhiş yaptırın. verilen tedavi içinize sinmezse başka bir doktora daha gidebilirsiniz.

  sağlıcakla.

 164. mine ozkurt says

  bende de b12 eksikliği varmışşş… ayrıca kansızlık. hayatım felç oldu tansiyonum yerlerde…

 165. okan says

  Faydalı bitkiler ve hoş görünüz için çok teşekkür ederim :D

 166. ismail says

  @şebnem: yoğurt suyunda olduğunu bilmiyordum tşk ederim bu b12 bendede varmış malesef bende
  2 gün oldu öğreneli

 167. elfani says

  aaaaaaaaa bende b12 ve demir eksik çıktı korkmayın kardeşlerim ya.bak sana ne kadar eksik çıkan vatandaş var.hepimiz nasıl olsa bir gün öleceğiz fazlamesele yapmayın hastalıkları
  büyük görürseniz büyür
  küçük görürseniz küçülür
  bu arada DODEX ide öğrenmiş olduk ve 1 saat önce inneyi yedik önem liolan haram yememek sağlıcakla kalın

 168. osman says

  ben 17 yaşındayım aşırı saç kırılması dökülmesi oluyor saçlarım dökülünce kelmi olacam birde halsizlik göz kararması hep uykum geliyor unutkanlık sanki hafif başım ağrıyor nedir acaba yardimci olursanız sevinirim şimdiden teşekürler

 169. yüksel says

  @mervemsi: banada doktor verdi merak etim ama ben et oburum bende bu eksikligi pek anlamadım

 170. melisa says

  yha arkadaslar bn 5.sınıfa gidiyorum bu sabah bursluluk sınavına girecem .saat 6 bn saat 9 da cıkacam evden ne olur bni tanımasanızda bolca şanss dileyin zeka için hangi yiyecekler diye arastırdım protein genellikle yumurta oluo.süt ve süt ürünleri bnde araştırma yaptımm B12 vitamininide buldummm …eğer bana şans dilediğseniz coook tesekkur ederim size .Allah Yardımcınız Olsun not.:bana basarı diletyiiiiiiiiinnnn ne olurrrrrrrrr !!!

 171. mustafa emre says

  B12 vitamin eksikliğinin bu kadar olduğunu bilmiyordum ayaklarım aşırı yanıyor yanmadan uykularım kaçıyor kışın çok soğukta bile soğuk sular ayağıma sıcak geliyor yorgunluk unutkanlık varsı kiloluyum bende vitamin çok sanırdım Allah razı olsun doktorum B12 ekskliği dedi testlerden sonra hap olarak aldım kullanıyorum yanma geçti unutkanlık ve uykusuzluk geçti kendimi daha dinç hissediyorum saygılar

 172. SERKAN says

  ARKADAŞLAR BENDEDE UNUTKANLIK VE AĞIZ YARASI GİBİ ŞİKAYETLER VAR.BUNLARIN TEMEL NEDENİ B12 EKSİKLİĞİ DENİLİYOR.B12 DE EN FAZLA ET SÜT YUMURTADA DENİYOR.İYİ GÜZELDE BUNLAR BENİM TEMEL BESLENME KAYNAKLARIM YANİ BEN HER GÜN ET SÜT YUMURTA TÜKETİYORUM. BENDE NASIL B12 EKSİKLİĞİ OLABİLİR AKLIM ALMIYOR.

 173. memed says

  @asyaa: bendede ağız içi uçuğu oldu acaba sadece b 12 eksikliğinden mi kaynaklanıyordur?

 174. elfani says

  selam arkadaşlar;
  Malum olduğu üzere hastalığın hikayesi iyi anlatılıp teşhis edilirse tedaviside kolay olur.Ben burnumdaki kızarıklardan (sivilce vari)şikayetle cildiyeye gittim.Teşhis olarak RİNOFİMA(Gül Hastalığı)-ROSOSE ismini taktılar ve internette epey araştırdım ve çeşitli bilgilere ulaştım ve rahatladım.Çünkü ilim vesveseyi tardeder cehalet ise vesveseyi celp eder.Ancak Tahlil sonucunda B12 ve kansızlık(anemi) teşhisi kondu.Bu sefer ikinci hikaye başladı.Hematoloji uzmanı bana Dodex(her gün bir iğne) ve Feramat hapı yazdı(Sabah akşam iki adet) 2 ay kullan gel test yapalım dendi.25 gün oldu.1 ay beş gün sonra test sonuçlarını inşallah burda yazacağım.Bu arada normal besinaldığım halde emilimiolmadığıiçin bu eksikliklerin olduğu söylendi.ayrıca gizliiç kanamaylada kayıpolacağı söylendi hatta mide ve bağırsakların incelenmesi gerektiğide söylend.ben bunlardan çekindiğim için yaptırmadım.Çünkü boğaz ve makattan kablu ile inceleniyor(Gastrantoloji vs) Sonuçta ilaç şart ve dikat etmek önemli ama şu ana kadar yazılmayan bir şey var oda psikolojik rahat ve huzur yani stresten uzak olma hali bunların çok ertkisinin olduğunu düşünüyorum.hastalıkların çoğunun temeli stres .HER ŞEY KADER İLE TAKDİR EDİLMİŞTİR. KISMETİNE RAZI OLKİ RAHAT EDESİN VESSELAM.RAHAT OLUN.

 175. ramazan says

  ben bir meyve suyu aldım ve üstünde b12 de içerir yazıyor marka mühim değil ve yabancı,sizdeki yazıya göre b12 bitkilerde pek olası değil peki bu meyve suyunda ne arıyor ve ayrıca üniversitede tasarım hocam b12 domuz da bulunur ve biz tüketmiyoruz eksikliğini de yaşıyoruz derdi ama sizin liste de domuz da yok aydınlatırsanız sevinirim,

 176. erdem says

  ben vücut geliştirme sporu yapıyorum dolayısı ile protein ağırlıklı besleniyorum, hergün 5-6 yumurta beyazı 500 gram tavuk etı,balık,muz, bol süt,peynir ve makarna yiyorum eskiden sık hastalanırdım spora baslayınaca ve aldıgım gıdalarda b6 ve b12 vıtamını oldugu ıcın benı koruyor. sukur olsun ki..

 177. sena says

  okuyan arkadaşlara geçmiş olsun.benim 6 aylık çocugum 3 aylık iken soguk havale geçirdi.luminatte ilacını kullanıyorum.doktor neden havale geçirdigini araştırdı çocuğumda B12 vitaminieksikmiş bende çocuğumda dodex adında B12 takviye ignesi yaptırıyoruz.

 178. sena says

  6 aylık oglum var soguk havale geçirdi.luminatte ilacını kullanıyırum.doktor sebebini araştıdı B12 vitamini eksikmiş DODEX adında bende oğlumda iğne yaptırıyoruz.kırmızı et,yumurta süt,balık.peynir tüketmem gerektiğini söyledi.geçmiş olsun.

 179. mertcan says

  Herkese merhaba arkadaşlar bu tip şikayetleriniz varsa size tavsiyem işinin uzmanı bir diyetisyene gitmeniz.
  Önce gerekli olan tahliller zaten onun önerisinde yapılıyor.Ona göre bir beslenme programı çıkartılıp,daha sağlıklı olmaya başlıyorsunuz her yönden.
  Benimde yorgunluk, ayaklarımda, kollarımda uyuşmalar vardı ayrıca kendimi sürekli spor yapmama rağmen halsiz, yorgun hissediyordum.
  Diyetisyenimin istediği kan tahlili sonucunda B12 ve D vitamini eksikliği çıktı fakat uygun bir beslenme programıyla B12 ve D vitamini takviyesiyle şu an daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu hissediyorum.
  Sağlıklı günler dileğiyle .

 180. meryem temiz says

  merhaba bende senin gibiyim ellerimde titreme ayak altımın yanması halsizlik ve güçsüzlük çekiyorum acaba b12 yi kullandıgında bir faydasını görüyormusun

 181. baran says

  bende geceleri yatamıyorum ayaklarımın altı alev alev yanıyor…
  dahilye dokturuna gitim kan tessti yaptırdı bendede b12 vitamin eksikliği varmış…hap yazdı o da iğreç kokuyor… tavsiye etmem paranızı boşa harcamayın
  evde ayağınızı leğene koydunmuz rahatlıyor:)))))))))))))) hepinize geçmeş olsun…

 182. ZEYNEP says

  yha bende ne unutkanlık ne de yanma war ama bendede b12 eksikliği warmış tamam ben cok fazla et falan yemiyorum ama anlamadım bu belirtiler yoksaa nie eksiklik warrr!

 183. nevin says

  bendede bir gece yarısı nefes alamama şeklinde oldu doktora gittim tüm tetkikler yapıldı nefesle ilgili hiç bir şey çıkmadı dokdor panik atak dedi ben olmadığımı biliyorum kanda b 12 vitamin eksikliği çıktı bu gün malum iğneye başladım sonucu göreceğiz sonucu sizlerle paylaşacağım herkeze geçmiş olsun

 184. ömer says

  herkese merhaba bende bundan 3 ay önce baş dönmesi şikayetiyle nörologa gittim yapılan tahlillerde b12 eksikliği çıktı doktor ömür boyu ayda 1 defa DODEX kapsül kullanmam gerektiğini söyledi.Doktorun söylediğine göre b12 vitamini vücut için hayatı öneme sahipmis… Bu nedenle ihmal etmemem gerektiğini söyledi…BEN simdi her ay hemşirelerle muhatap olmak zorunda mıyım…

 185. sevda says

  bana iğneyle takviye ediyolar sadece bu besinleri yiyerek elde edemiyomuşuz…

 186. yasemin says

  ya bende de baş dönmesi halsizlik uyuyamama sorunu var çok merak ediyorum acaba b12 eksikliğinden midir en yakın zamanda tahlil yaptıracağım..sevgiler

 187. Yılmaz DİNLER says

  Herkese mrh. bennde yaklaşık 5-6 aydır halsizlik, yorgunluk, sürekli uyumak (günde 16 saat uyuduğum oluyordu), kollarımda ve ayaklarımda kemik ağrısı-dirençsizlik, buna takviyen baş ağrısı, kolumun dirsekden bileklerime olan kısmı sürekli uyuşmuş gibi ağrıyordu. tüm kan tahlillerimi yaptırdım b12 vitamin eksikliği ortaya çıktı. hemen doktorum b12 ye takviye olacak iğne tedavisi yazdı. ilk beş iğne hergün- ikinci beş iğne gün aşırı-üçüncü beş iğne haftada 2 kez – dördüncü beş iğne haftada bir daha sonra tekrar kan tahlili ypılacak. yeniden karar verilecek. kendiniz araştırmanız lazım unutmayın birçok doktor asistan olduğu için bilmiyor. yalnış tedavi olmayın. herkese mutlu ve sağlıklı bi hayat dilerim……

 188. usaklı64 says

  ben 5 senedir b6 b12 vitamin eksikliğinden olusan asırı kansızlık hastalıgı var.hiçbi kan yapan seylerin faydası yok.3ayda bi gidip 3torba kan alıp gelıorm.cok kotu bi hastalk doktor tedavisi yok dedi omur boyu kan almam lazımmıs.vucut hıc kan uretmıomus:(( üstelk sut peynır yasak

 189. usaklı64 says

  bıtkınlık uykusuzluk yorgunluk oluyo.kan alma gunumu gectımmı bayılıyorum.baygın gıdıyorum alaah sifa versn hepimize cok kotu.o hastanede iki gun yatmk varya olum olum..

 190. melek says

  ya bende de b12 eksikliği var doktorum hap verdi inşallah faydası olur ayrıca saç dökülmesinin en baş sebebi de b12 eksikliğiymiş.benim saçlarım çok dökülüyor meğer ondanmış.

 191. gonca says

  bende b12vitamini yüksekligi var b12yüksekligi195tahlilsonuçlarimdaçıkan ne yapmam lazım saygılar

 192. izzet says

  mrb.benimde saçlarım dökülüyordu b6,b12 ve çinko aldıktan sonra dökülme ciddi boyutta durdu

 193. seda62 says

  bendede b12 eksikligi var .saç dökülmesi,unutkanlık,arada bir kekeleme anlık isim unutma var bu beni çok üzüyor çaresi varsa lütfen yazın ilaç ve ine kulanıyorum sonuç aynı.

 194. hülya özdemir says

  b12 vitamin eksikliği unutkanlık ve halsizlik yapıyormuş.bugün tahlil yaptırdım ve b12 eksik çıktı.aşırı unutkanım demekki sebebi b12 eksikliğiymiş.

 195. cihan says

  herkeze slm.ben bayramın ilk günü dilimde uyuşma başladı üstünde durmadık hata yaptı bir hafta sonra sağ tarafımda kısmı yüz felci geçirdim şu anda sağ tarafım da sorun b12 sınırın altında çıktı arkadaşlar araştıranlar bilir b12 sinir sisteminide bitiriyor o yüzden bu sıkıntıyı yaşadım ve mecburen kortizon tedavisine başladık…lütfen her yıl tahlillerinizi yaptırın.ALLAHIM BENİ KIZIMA BAĞIŞLADI……………..

 196. meryem says

  Uzun zamandır saç dökülmesi, bacaklarda halsizlik, unutkanlık, parmaklarda uyuşma, baş ağrısı, depresyon belirtilerini yaşıyordum, migren diye doktora gittim + b12 eksikliği çıktı, iğneye başladık, ama sizin yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla sanki iğne ilaç tedavileride pek işe yaramıyor,moralim bozuldu açıkçası

 197. Nermin DOĞRUOĞLU says

  Ben uzun zamandan beri et yemiyorum, vejeteryen değilim ama bilinçli bir şekilde de eti tercih etmiyorum, b12 bir vücut gerçekten de ihtiyaç olduğunda bizim akıllı bedenimiz zaten bunu üretiyor. eğer bir vücudun dengesi bozuluyorsa bunu psikolojik sorunlara bakılması lazım veya mineraller takviyesi,ayrıca bağışıklı sistemi her gün doğal yoldan aktive edilirse vucut kendi direncini yeniliyor. Doğal yollarla kendinizi iyileştirebilirsiniz.Ayrıca tıp artık ”plasebô” etkisiyle sizin vücunuzda herşeyi aktifleştirebiliyor.araştırın ve sağlıkla yaşayın.saygılar

 198. Emine says

  Benimde yaklaşık üç aydır saçım dökülüyor bir çok bitkisel ürün kullandm işe yaramadı bu durum morelimi çok bozdu yaptığım tahlilde B12 eksik çıktı iğne kullanıyorum şuan umarım bu dökülme durur dökülen saçlar tekrar çıkp saç eski haline dönebilirmi acaba?

 199. abdulhamit says

  Yılmaz DİNLER deki gibi bende de benzer şeyler yaşadım diz kapaklarında hafif uyuşma diresekler de hafif uyuşma bazen çok yorgunluk doktor bana b12 vitamini yazdı ve bir tane iğne yazdı o iğneyi eczanede sordurdum ağrı kesici imiş ben de gereksiz ilaç kullanmaktan gereksiz ağrı kesicilerden nefret eden biri oolduğumdan iğneyi vyrdurmadım b12 vitaminin doğal şeylerden almaya çalışacam bakalım eğer geçmezse başka bir doktara gitcem herkese geçmiş olsun

 200. Melike nazlı says

  Bende B12 vitamini aşırı miktarda çıktı lan tahlili sonucu. Bunun bi zarari olur mu acaba?

 201. yazgülü says

  slm arkadaşlar ben 19 yaşındayım aşırı dercede unutkanlığım var bazen sabah ne yediğimi bile urup bi düşünüyorum tahlil yaptırmak istiyorum ama hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz???

 202. züleyha says

  benimde sürekli saçlarım dökülüyordu kel kalmaktan korktum ve kolumdada uyuşma vardı b12 vitaminini 1 aydır kullanıyorum hap olarak ve kolumdaki uyuşma geçti saç dökülmesi tamamen kesildi herkese geçmiş olsun umarım sizede iyi gelir

 203. hayrettin says

  benımde b 12 eksikliğm var.çok kötü kalp çarpıntım vardı.en son yurt dışı gezisinde olüyorum sandım.aynı kalp krizi gibi çarpıntı be mıde bulantısı yaşadım.gerçekten çok korktum.bugün doktota gittim.ayda bir dodex 1000 mcg iğne olacagım.bunun yanında sabah aksam tok karnına vasoserc tablet ve sabah aç karnına folbiol 5 mg tablet verdi.inşallah faydalı olur çünkü gercekten 38 yasındayım ama sanki 60 yasında gıbı hıssedıyorum ve unutkanlık basladı.halsızlık bas donmesi her şey vardı bende.umarım faydalı olur.lutfen herkes kendını kontrol ettırsın.sağlıklı günler herkese

 204. gül says

  slm arkadaşlar bendede yaklaşık 2 aydır yorgunluk uyku hali, unutkanlık ve kolllarımda ve bacaklarımda uyuma oluyordu 2 gün öce gittim hastaneye bugün b12 eksik olduğunu öğrendim doktorum ilaç yazdı.Hap tedavisi olucak inş bi an önce atlatırım hepinize acil şifalar bu arada ben norolojiye gittim.Sende o bölüme gidebilirsin …

 205. asa12 says

  ya çok kötü halsizlk filan berbat birşey ya sürekli iğnede cabası napıcam blmiyorum..

 206. vakar83 says

  çok güzel.demekki sağlığımızı düşündûğümüzde kendi sağlığımızın doktoruda olmuş oluyormuşuz aynı zamanda

 207. kiraz says

  bendede çıktı saç dökülmesi olarak belirtisini gsterdi 1 yılda anladık geç anlayabildiğimiz için çok üzgünüm

 208. Ömer says

  gerçekten müthiş hele o ahtapot bacakları var ya::)

 209. ......KRİSTAL MELEKK...... says

  ya BEN BUNU ARIYODUM ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜRLER

 210. Ayse says

  ßen bir ödev içirçektenn ßu konuyu araştırdım güzel ve eğlenceli bir konu.

 211. sevil says

  B12 tahlil sonucum 1056 çıktı normal değerlerde 663 en yüksek gözüküyor.fazlalığında ne oluyor.

 212. ÜNAL AYDIN says

  B-12 depolanablme özelliğinde olduğun göre, fazlası ne gibi zararlara yol açar?

 213. aslı su says

  çok yardımcı oldunuz ama benim el ayaklarımda karıncalan ma var kemiklerimde yumusama saglıklı besleniyorum veceteryan dgilim bunun sebebi ne peki cvp verirseniz sevinirim..?

 214. betül says

  ben dun doktora gıttım en dusuk 250 olmnası lazım mı s bende 90 cıktı suan ıgne kullanıyorum baska ne yapmam lazım ?

 215. merve üstüner says

  bilgiler çok faydalı gerçekten güzel ama yiyecekler bana göre değil :))

 216. merve üstüner says

  hepinize ayrı ayrı geçmiş olsun arkadaşlar Allah acil şifalar varsin :)

 217. Vitaminsiz XD says

  İygünler Arkadaşlar bendede el ve ayak terlemesi aşırı derecede var b12 vitamini çok az dedi doktor eksinin altında 0 yani xd alet ölçememiş yani :) inefelan verdi tuttuğum şey ellerimin arasından sıyrılıp gidio bişi tutamıyorum birisiyle el sıkışırken bile utanıyorum özellikle sevgilimle :) herkese allah acil şifalar versin

 218. gamze says

  ben bu yıceklerden sureklı tuketıyorum ama hala b12 eksıklıgı var ne yapabılırım

 219. yaRen says

  B12 vitaminine takviye olarak haplar var bunlardan alabilirsin ama unutma o haplar ilaç değil sadece ek takviye. Bi çok kişide fayda gösterdiği kanıtlanabilir. Tabi önüne gelen bi ilacı da alma sana tavsiyem reklam yapmak gibi olmasın ama “Herbalife”.. Yeterincenin de üstünde gayet güvenilir..

 220. eren says

  vejeteryanlarda eksikliğinin fazla görünmesi et tüketmediklerinden olabirmi :D bende bugün sonuçları aldım bendede eksikmiş ya b 12 hap yazdı banada…

 221. RÜMEYSA says

  B12 EKSİKLİĞİ BENDEDE VAR. DOKTOR İĞLEŞMEM İÇİN İĞNE VERDİ.BEN DAHA 11 YAŞINDAYIM. TEDİRGİNİM. B12 EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR YAZIP,2.YAZIYA YANİ SONUNDA BESLENME YAZANA TIKLAYIN HER BİLGİ VAR. TAVSİYE EDERİM.

 222. nursah says

  Benim sonuclarim cok dusuk cikti yok denecek kdar az :) bana 5 gun boyunca igne ve sonrasinda 1 yil duzenli olmak sartiyla 15 gun arayla igne verdi. Eee. Adimi unutma asamasina gelmistim artik :))

 223. fahri says

  siz bırakın B12 almayı fln hala eksikse atlayın bi minareden gitsin :)

 224. furkan says

  eger bu yıyecekleri gece yatarken tuketırsen ruya gorursunuz wala bak bilimsel bişi

 225. efrahim says

  arkadaşlar bendede b12 vitamini esksikti ve bnu bşr sene fark edemedim çok ciddi bir sorun ve mutlaka doktora görünmek gerekir sanki başka bir dünyada yaşıyosun herkese geçmiş olsun

 226. yeşim sönmez says

  FOREVER B12 plus wıth folic acıd bu alanda en ıyı ürün. ben aneme kullandım iğnelerden kurtuldu saglıgına kavuştu.

 227. recep gun says

  gercekten ciddi problem benim hatunda da var beni deli ediyor

 228. feza says

  Hamile bayanlarda B 12 vitamini eksikliği nelere yol açar.

 229. DERYA says

  Efrahim arkadaşıma cok teskkur ederım ben hastalıgımı tanımlayamıyodum,sankı bulundugum ortamdakı ben degılım böle sacma bısı hıssedıodum ve korkuodum farklı bır hastalıkmı dıe ama arkadas tek kelımeyle acıklamıs sankı baska bır dunyada yasıyorsun sımdı rahtladım cok sukur.

 230. melek says

  gamze, bağırsaklarında problem olabilir. bir doktora görünsen iyi olur.

 231. Ayvaz Aymaz says

  Et yiyemeyenler için: B12 sebzelerde yok ama bir tek “ekşitilmiş lahana”da oluşuyormuş. Yani “lahana turşusu”nda (ve Almanya’da yaşayanlar bilir: Sauerkraut)..(İ. Saraçoğlu’ndan).. Bir de 50-60 yaş ve üzerinde artık ağız yoluyla gıda-hap olarak alınsa bile vücut tarafından emilimi az olduğu için işe yararlığı az oluyormuş, bu nedenle bu yaşlarda iğne yoluyla doğrudan kana alınması en etkili ve gerekli yolmuş. (Bu da Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ‘ndan :) )

 232. Ragıp kaya says

  Dodex iğne kullandım ama yarı da her sebepse bıraktım. Bu iğnenin tedavisini tam olarak gören arkadaşımız var mı ? Ve faydalı mı ?

 233. anıl says

  b12 genellikle et balıklarda oluyor vejeteryanlar et yemez o yüzden eksik görülür

 234. ayse says

  bende b12 vitamin eksikliği varmış tedaviye yeni basladım.200 küsüre düşmüş ilaç ve beş gün iğne kullandım bir ay 1500 çıkmış doktarum iyisin dedi ilaçı kesti bir ay sonra tekrar gittim 300 küsüre düşmüş tekrar ilaca basladım ama düzenli yemek et belık ve süt ve süt ürünleri tüketmek lazımmış…var gücümle iyi olmaya calışıyorum çünk aizarmır hastalğına yakalanmaktan çok korkuyorumm herkese çok geçmiş olsun allahım acil şifalar versin

 235. ltf says

  hap olarak alinan vitamin takviyesinin bir zaman limiti var midir acaba?

 236. Merdan says

  Rümeysa teşekkür ederim paylaştığın için tam bana lazım olan bilgiyi orada buldum bende tavsiye ederim B12 eksiği olan kişilere veya eksikmidir diyenlere!

 237. yasemin says

  s.a demekki bu yüzdenmiş halsizliğim,unutkanlığımm..hepinize tşk ederim arkadaşlarr..

 238. yusuf says

  s.a arkadaşlar benim 10 yıldır b 12 vitamin sıkıntım var ama nereye gittiysem hiç faydasınuı görmedim aktarcıları bile denedim ağız yaralarım birgün bile eksik olmadı tam 10 yıldır sizden ricam hangi hastaneye yada nereye gittiyseniz yazarsanız tedavi olmak istiyorum şimdiden teşekkür ederim herkese..

 239. Yakops says

  Kardes sana bitavsiye sık sık yumurta peynir süt tüket bence.duada önemli RAB bim şifa versin

 240. evally says

  bende de var malesef,vejeteryanım ve unutkanlık da var buna bağlı olarak,demir ilacı yazdırdım kilo aldırır dedi doktor,onu da kullanamıyorum,en iyisi ete başlamak :)

 241. Merve says

  Arkadaşlar bende de malesef çıktı ve şu an a yemek yemekte zorlanıyorum daha doğrusu yutmakta zorlanıyorum acaba benim gibi böyle sorunu olan varmı

 242. Serap says

  bende B12 Hiç Yokmuş Bide Vejetaryenim Parmaklarım Yamulmaya Başladı Doktor B12 C Vitamini Flan Yazdı Hep Et Yememezliktenmiş Bence Pişman Olmadan Önce Et Yiyin Çünkü Ben Pişmanım :(

 243. emine says

  agız yaraları için b12 vıtamını ve c vıtamını kombınasyonu olan becozym c forte deneyebılırsınız gunde 2 defa tok 3 gun ,daha sonra gunde bır bıtene kadar..yaralarınızın ıyleştıgnı goreceksınız;)bu arada bol bol sarımsaklı yogurt dayneeyi ıhmal etmeyın :)

 244. esra says

  burda aman et yiyin, pişman olmadan yiyin, parmaklarınız yamulmadan yiyin diyenler ya et pazarlamacası ya da çocuğu vejeteryan olan bir anne

 245. gülşah says

  selamlar bendede b12 vitamin eksikliği çıktı dr iğne verdi kullanıyorum, omega 3verdi.. alerjik bünyeye sahip olduğum için ilaçta kullanıyorum. malesef ev tozuna ve çiçek tozuna alerjim var :( ödemlerim çok arttığından gittim dahiliyeye, b12 eksikliğini öğrendim.. et yiyorum ama emilimi az demekki haftada 3-4gün yemelisin dedi dr..
  herkee çok geçmiş olsun,

 246. paşa says

  ağızdayara.ayak.bacak.kollar.halsizlik.nefes zorluk.b12 vefollik asıt eksikligidir. hemen üniversite hastane gittttt.kan.idrar tahlili yaparlar .sonrada kemıkten ilik alırlar bunların tahlilinden sonra ilaç verirler:ve inşallah r,bir şeyiniz kalmaz cevdet paşa not ünıversite hastenesine giiiiitttttttttt…

 247. ibrahim yeşil says

  Bende de 4 yıl önce yorgunluk, nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi vesaire şikayetleri ile hekime başvurmuştum. Uzun tahlillerden sonra B12 ve demir eksikliği teşhisi kondu. İlk hafta hergün, sonra azalan periyotlarla Dodex iğne oldum. Daha ilk iğnenin ertesi sabahı 20 yaşına geri döndüm… abartmıyorum.. bu hastalıktan muzdarip arkadaşlara tavsiyemdir; Gecikmeden doktora gidin.. Şükür ki tedavisi tam anlamıyla mümkün bir hastalık… Allah bu hastalığın tedavisinde emeği geçen tüm bilim adamlarından razı olsun….

 248. vatandaş says

  Bende de wardı kardeşim… Ama ben üşümeden dolayı kansızlıktan şüphelendiğim için gittim… Doktor demir eksikliği we B12 nin çok düşük olduğunu söyledi banada Dodex iğne yazdı ilk hafta hfull sonra haftada 1 sonra ayda 1 olacak şekilde 1 yıl wurulucam… Aile hekimine gitmenizi tavsiye ederim… Umarım yararım olmuştur… SayqılarLa… Acil şifaLaR….

 249. ali şükrü arslan says

  arkadaşlar bendede şiddetli ağrılar vardı ayakta duramıyordum yatınca ağrılarım azalıyordu doktora giddim dodex verdi 2 iğneden hemen canlandım valla dünya varmış allah razı olsun doktorumdan ve ilacı bulanlardan değer 129 sinir kaplamıştı beni oda biraz fenerin şikelerinden tabiki

 250. VAHDİ ÖZEN says

  B 12 EKSİKLİĞİ BENDE TAM SINIRDAYMIS AMA BEN ETTE BAYILIRIM VE SÜREKLI BEYAZ KIRMIZI FARKETMEZ SÜREKLI ET YERIM ANLAYAMADIIM BU DURUMU

 251. İsa Soydan says

  Merhaba, Aft rahatsızlığı olan arkadaşlara bir tavsiyem olacak.
  Ben 15 senedir her ay düzenli bir şekil 4-5 aft ile yaşayan biriydim. Araştırma hastaneleri, Askeri hastaneler, alman ve amerikan hastanesi sayısız ağız diş doktoruna gittim ama hepsindende kılasik şeyler duydum. hatta biopsi bile yaptırdım. Behçet hastalığı belirtilerinden biri olduğu için behçet testi bile yaptırdım. Yanlız behçet hastalığı okadar enteresan bir hastalıktırki belirtileri olsa bile kan tahlillerin negatif çıkabiliyor :) Bende 3 belirtiden ikisi vardı (ağızda aft ve bacaklarada ağrılı sivilceler. üçüncü belirti yok çok şükür (genital bölgede yara))
  Evet çok uzattım sanırım, 4 sene önce harbiyedeki ağız diş fakülteimi hastanesimi ne vardı (amerikan hastanesinin orda) Oranın dekanımı ne bir karışım yaptırıyor hastanenin yanındaki eczanede. Sadece bu eczanede bulunuyordu o vakitler şimdi bilmiyorum. Adı “klorimin-T” kokusu ve tadı bildiğiniz çamaşır suyu :)
  Kullanımı biraz zahmetli. 3 ay boyunca bir gün dahi, tekrar söylüyorum BİR GÜN DAHİ AKSATILMAMALI. Olduki iki aydır kullanıyorsun bir gün yapmadın, hooop dön başa resetleniyor, bi işe yaramıyor. bu yüzden çok özen gösterilmeli. Bu ürünü (toz) yarım çarbardağında karıştırıp 2 dk ağzınızın içeirisnde çalkalıyorsunuz ve çıkarıyorsunuz. Tek dez avantajı ön dişlerde sigara içmiş gibi haifi kahverengileşme oluşuyor (değmezmi değer). 3 ay sonunda haftada bir gibi kullanıyorsun. 6 ay sonra ara veriyorsun.
  Şuan çıkmıyormu bende, çıkıyor ama ne ozamnkiler kadar sık nede o derece acılı. Artık çok seyrek ve çok hafif atlatıyorum. Şiddetler tavsiye ederim.
  Vesile olan yardımcı olan o doktorlara binlercekez teşekkür ediyoru, Allah razı olsun.

  Sorusu olan arkadaşlar bu mailden bana ulaşabilirler.
  isasoydan1@gmail.com

  Ben

 252. GALİP DÜŞÜKTAŞ says

  BU BİLGİLER HARIKA BİLGİLER KAŞKE BUNA BENZER BİLGİLER TELEVİZYONDA REKLAMLAR YERİNE BUNLAR BİLGİLENDİRİLSE BEN İŞİM YOĞUN TRAFİKDE DİREKSİYON HOCALIGI B .12 .EN AZ HAFTADA 3 .GÜN ALIYORUM

 253. aydın sagdıc says

  b 12 vitamini icın gerekli destegi verebilirim et yıyemeyenler kansızlık sorunu yasayanlar benimle ırtıbata gecın 05354169083

 254. medical gauze says

  bende de aft var maalesef, sanırım demir eksikliğinden kaynaklanıyormuş. herkese acil şifalar diliyorum.

 255. turgay says

  bu yayınları yapanlardan Allha razı olsun gerçekten bilgilenmemizde çok ii bir site
  benim gözlerimde sorun var gıda olarak neler tüketmeliyim ilginiz için teşekkür ederim birde goji berry nereden alabilirim

 256. Ahmet says

  Benim ağzımda sürekli olarak aft oluşuyor. Pyraldin, Kenacort vs. ilaçları kullanıyorum. Ama çok ağrılı geçiyor. İlk önce ufak bir nokta beliriyor. Dilimle hissediyorum. Sonra o serçe parmak tırnağı kadar genişliyor. Yemeden içmeden kesiliyorum. Allah’ın verdiği bir imtihan işte. Sadece ağrıyı azaltsam yeter. Çıkmasını önleyemiyorum. Belki de demir eksikliğim vardır, bilmiyorum. Doktorlar da bilmiyor.

 257. zeynep says

  bende de B12 eksikliği ve demir eksikliği vardı. açıkçası ayak yanma şikayetiyle gititm doktora. uyuyamıyordum ve halsizdim. kan testi yapıldıktan sonra B12 için igne verdi 6 haftalık ve demir ilaçları. ayak yanmalarım geçmişti ve sağlıklı hissetmeye başlamıştım. 3 ay geçti şikayetler yine başladı. bunun kalıcı bir çözümü yokmu.

 258. hilal says

  Ahmet bey benim esimdede aft cok cikiyordu en son care suluk tedavisi yaptirdik sukur fayda oldu

 259. Pınar says

  Aft için kesinlikle karadut veya karadut suyunu öneririm.Etkisini göreceksiniz….

 260. sum says

  bende de var. b12 ve buna bağlı kansızlık. saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyayıım bu yüzden. saçlarımda seyrelmeler başladı. ilaç kullanıyorum ama ilaç kullanmaktada zorluk yaşıyorum. bulunan gıdalardan vitamin eksikliğini gidermeye çalışsam telafi edebilirmiyim ki

 261. samet says

  bende de b12 eksikliği var ama ben nedense matematik alanında olan şeyleri unutmuyorum tersine sözel olan şeyleri unutuyorum isimlerim falan olan herkes kesinlikle tedavi olsun diyorum acil şiflar allah şifanızı versin

 262. serkan says

  Kızımın parmak uçlarında deri incelmesi başladı ,çok ağrılı geçiyor. ne yapabilirim

 263. çağdaş says

  bende vijeteryanım uzun müdet çalışamıyorum enerji düşü çok yorgun ve halsizim

 264. Murat Bozdemir says

  B12 vitamininin gözede faydası oldugunu duydum bu konuda bilgisi olan varmı.Ve ne ölçüde faydalı_?

 265. dilara says

  bende de var sanırım çok unutkanım bazen mutfağa niçin gittiğimi bile unutur oluyorum :(

 266. dilara says

  ya ben çok korkuyorum arkadaşlar bende de sanki farklı dünyada yaşıyomuşum gibi oluyo ama bazen sık sık değil ne olur bana bir çözüm verin herkese acil şiflalar

 267. Damla says

  Dilara şizofreni’nin belirtilerine bakarsan , başka dünyada yaşamayi düsündügünü anlıcaksn. ALLAH yardm etsin ki cok kötü. Başta ben, b12 nin yaptıĞı oyundur bunlar diyordum. Öle olmadı saÇma sçma dùsünmeye bşladim:( sizofren bslanqcı olabilrmi .. Yardmcı olmak istedim. B12yle alakası varmı diye araştrdım intrntte yok ama bence vardir ikisidE sinirsel rahatszlıK . Ypmamız gereken o besinlerdn yiyp allaha dua etmek

 268. nimet says

  aft için 1lt su, 1yemek kaşığı tuz ve fındık büyüklüğünde şap kaynatılır. soğuyunca bir şişeye koyup günde birkaç kez 1 yemek kaşığı ağzınıza alıp gargara yapın.ben çok faydasını gördüm.ayrıca artanı uzun zaman duruyor.evde kimde aft olsa hemen bir kaşık veriyorum.herkese acil şifalar dilerim.

 269. veli says

  ben dede yaklasık bir yıl once bir gece sabaha karsı saga veya sola dönerken basım cok dönüyor ve midem bunaldı ve acilen doktora gittim yutdısında oldugum ıcın derdimi yarım yamalık anlatım yanlız ilaclarımı kulandıktan sonra yaklaşık biryıl sonra tekrar basladı su an türkiyedeyım ve özel bir hastaneye baş vurdum bir takım tektikler sonucu b 12 eksikligi saptandı ne yapacagımı bilmiyorum ınsalah atlatırım dıye düsünüyorum herkese acıl şifalar.

 270. ibrahim says

  antibiyotik kullananlar varsa agızda aft daha çok olur çünkü antibiyotik vucutta B ve K vitamini üretimini durdurur bu yüzden zorda olmadıkça antibiyotik kullanmayın yada doktardan bve k vitamini ilacı isteyin …….

 271. mehmet says

  Diş çektirmem gerekti, dişimin kötü tepki vermemesi için antibiyotik almam gerekti. Apse varmış. Şu an antibiyotiği içiyorum ama başladığım günden beri ağzımda çeşitli yerlerde çokça aft çıkar oldu. İnternette behçet hastalığı falan yazıyor bazı yerlerde korktum, hastaneye de gitmek istemiyorum nihayetinde her gittiğinde bi hastalık çıkarıyorlar yok kulak çınlaması yok gözlerin 0.000000000000001 derece bozuk bilmem ne… Antibiyotik aft çıkarma gibi bir yan etki yapmaz dedi doktor ama internette “İbrahim” bunun aksini yazmış. Bende b bitamini eksik, ne kadar alsam da eksik kalıyor. Sorun ne behçet sendromu ile alakası olabilir mi :S

 272. Zeyne says

  Antibiyotikler yerinde ve zamaninda miktarina dikkat edilirse yararlidir ama mumkunse kullanmamak gerekir. Bagisiklik sistemini yoruyor, azaltiyor. C vitaminiyle beraber almak iyidir ve beslenmeye dikkat etmek gerekir. Behcet hastaligi hemen iki ucukla beliren bir durum degildir o nedenle kaygilanmayiniz. Size tavsiye edecegim sey dislerinizi tedavi ettirin. Mersindeyseniz Akdeniz hastanesindeki Dr Osman Hayri Gur’u tavsiye ederim. Ozel tabii ama deger. Hepinize gecmis olsun. Ben cok cektim ama simdi beslenmeme ve egsersizlerime dikkat ediyorum. Stressiz bir hayat en iyi tedavi…

 273. Adem says

  Bence hastane iyidir ama gitmek istemiyorsanız,uzmanların siteleri var ücretsiz soru sorabiliyorsunuz.Oradan yardımcı olurlar mesela: “www.doktorsitesi.com” bu siteye üye olun bölümlerine göre uzmanlar var onlara sorabiliyorsunuz onlara sorun daha kaliteli cevaplar alırsınız.

 274. Doğa says

  Sadece et değil,hiçbir hayfansal gıdaları tüketmiyorum(yumurta,bal,süt vs..) Yani Vegan’ım.Sıkı Vejetaryen gibi.Et,süt,yumurta,bal ve ürünlerini tüketmiyorum.B12 takviyesi de almıyorum ve 6ayda bir kan testiye B12me baktırıyorum ve B12m normal.B12 sadece ette değil,ceviz,kurufasülye,nohut,semizotu gibi birçok bitkisel gidalarda da nevcut.Araştırın derim.Ayrıca Amerika’da yapılan araştırmaya göre et yiyen kesimde ,Vejetaryen ve vagan kesime göre daha fazla B12 yetmezliği olduğu saptanmıştır.İyi araştırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir