Biotin Nedir?

Biotin Nedir? H vitamini ya da B7 vitamini olarak da bilinen biotin B grubu vitaminlerden biridir.

Biotin vitamini saç sağlığı ve tırnaklar için yararlı olması nedeniyle günümüzde birçok kozmetik güzellik ürünlerinin içinde yer almaktadır.

Biotin Faydaları

• Diğer B vitaminleri gibi karbonhidrat proteni ve yağların enerjiye dönüşümünde görev alır.

• Birçok enzimin yapısına girerek besinlerin vücuda faydalı olmasını sağlar.

• Hücre gelişimi için biotin gereklidir.

• Lenfosit üretimde rol oynar.

• Kan şekerini düşürücü etkisi biotinin faydaları arasındadır.

• Biotin saç sağlığı için önemli bir vitamindir. Saç dökülmesini önleyici ve saçların beyazlaşmasını yavaşlatıcı özelliktedir.

• Tırnakların dayanıklılığını artırır.

• Biotin besinlerde bulunmakla birlikte bağırsaktaki bakteriler tarafından da üretildiği için eksikliğine pek rastlanmaz.

Biotinin eksiklik belirtileri genel olarak şöyle belirtilebilir;

• Saç dökülmesi. Biotin eksikliği saçın aşırı yağlanmasına ve kepeğe yol açar.
• Dermatit
• İştahsızlık
• Bulantı
• Anemi
• Yorgunluk
• Depresyon

Yumurta akında yeralan avidin adındaki madde biotinin etkisizleşmesine neden olur. Ancak bu durum yumurtanın uzun bir süre çiğ olarak yenilmesinde halinde sözkonusudur. Pişirildiğinde böyle bir etkisi bulunmamaktadır.

Biotin Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt, yumurta, balık, bira mayası, patates, soya, ceviz, fındık biotin içeren yiyecekler arasındadır.

Günlük Biotin Kullanımı

Biotin kullanımı için genel olarak önerilen miktar 150 – 300 mcg dir. Bazı tedaviye yönelik durumlarda daha fazla alınmaktadır. Örneğin saç ve tırnaklar için günlük tedavi dozu 3000 mcg (3 mg) ye kadar alınmaktadır.

Biyotin diğer B vitaminleri ile birlikte alınınabildiği gibi tek başına da kullanılabilir. Diğer B vitaminlerinin fonskiyonunu artırır.

Biotin Yan Etkileri Var mıdır? Toksik etkisi olmadığından fazla oranda alımlarında bile güvenilir olduğu kabul edilmektedir.

 

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. erdem bastem says

  evet ben activez dene bir alaman ürünü kulanıyorum biotin folik acıd ve b vitaminlerini koplesi var inanlolmaz birşey

 2. Yakup says

  Cok guzel anlatmissiniz biotinin faydalarini…
  Ancak size kolostrum tavsiye ederim.Icerisinde bu saydiklariniz dogal olarak var.
  Mailimden irtibata gecerseniz kullandigim markayi da verebilirim.
  Iyi gunler

 3. elmas can says

  Benim de tırnaklarım,çok uzun ve dayanıklı iken yaşımdan dolayı yaşadığım sıkıntılar nedeniyle artık hiç uzamıyor ve sürekli kırılıyordu. Biotini iki şişe kullandıktan sonra biraz düzeldi. Ama şimdi tekrar kırılmaya ve uzamamaya başladı.

 4. Bn.muzaffer Yalkılday says

  Merhaba,yukardaki yorumlardaki bn elmas can hnm diyorki iki şişe içtim iyi geldi(biotin)fakat sonradan eski haline döndü diye dert yanmış acaba bunun nedeni ne ola bilir? bende yeni başladım 5 mg lık kullanıyorum nekadar süre kullanmam lazım ,yan tesirleri varmıdır beni aydınlatırsanız sevinirim. iyi günler dilerim.

 5. Halil says

  Erdem basdem saclarinda bir degisiklik yeni saclar ciktimi lutfen bana cvp veritsen sevinirim ve tam olarak ismini gonder bana

 6. Halil says

  İlacin ismini erdem gonderirmisin bana lutfen ve nelere faydasi oldu yazarnisin lutfen erdem..?

 7. sayman says

  Arkadaslar sac tedavisi icin kac mg almam lazim her kes bir doz soyluyor 5mg ve ya 5000mg?hangisi daha etkili?

 8. saban top says

  saclara faydasi dokunan varmidir lutfen dogru bigi versin tsk ler

 9. yasemin says

  ben 3 ay medobiohtin tablet 5 mg kullandım.saçlarımın dökülmesi durdu.zaten en fazla 3 ay kullanılıyormuş.cildiye uzmanı verdi bana.yaşım 45 .saçlarımın hormona bağlı önlerinde dökülme de olduğu için ilave olarak rogan topikal losyon 20mg bayanlar için olan pembe kutuyu 6 ay kullan dedi.siz kan değerlerinize baktırın neden saç dökülüyor biotin mi ,b12 .çinko ve demir eksikliği ise ona göre tedavi ilacı farklıdır.

 10. mine says

  arkadaşlar biotin bede kıl fazlalığına yol açtı yani saçımda deil vicudumda kıl artışı oldu ve sert bi şekilde çıktı ilacı kestim biraz azalmaya başladı yani kıllanmak isteyenlere tavsiye ederim

 11. Melisa Pelit says

  Saçlarımda dökülmeyle alakalı problemlerim vardı. O kadar mutsuz ediyordu ki bu durum, sosyal yaşamım, iş yaşamımı derinden etkiledi. Sonra gittiğim doktor biyotin önerdi. Biotini alabileceğim ürünleri araştırırken vitaminler.com sitesinde biotin içerikli ürünlere rastladım.Resmen hayatım değişti.Biotin kullanımını tavsiye ediyorum.

 12. burcu says

  biotin ilacı bende sivilce yaptı güzelim pürüzssüz cildim pütür pütür oldu ve küçük küçük yağ bezeleride oluştu ne yazıkkı ne kadar yan etkisi yok deselerde var.Ve doktor tavsiyesiyle kullandım değerim düşük çıkmıştı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir