D vitamini Nelerde Bulunur?

D Vitamini Nedir ve D Vitamini Nelerde Bulunur? D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş tarafından karşılanır. Güneşin ultraviyole ışınları cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir.

Günde 10- 15 dk güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterlidir. Yaz ayları süresince 3 hafta güneşlenmenin altı aylık D vitamini gereksinimini karşılayabileceği belirtilmektedir.

Ten rengi koyu olanların açık tenlilerden daha fazla güneşte kalmaları gerekir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur.  D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

Bir tane yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU D vitamini içerir. Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten D vitamini sentezini sağlar.

D vitamini, D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır.

D Vitaminin Faydaları

• Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve  bazı hormonlarin düzenlenmesinde görev alır.

• D vitamini kalsiyumu kemiklerde tutar. Yeteri kadar D vitamini yoksa vücut alınan kalsiyumdan gerektiği kadar faydalanamaz.

• Solunum yolu hücrelerinden sentezlenen koruyucu bazı maddelerin üretimini artırır, akciğer ve solunum yolu organlarını enfeksiyonlara karşı korumaya yardım eder.

D vitamini eksikliği kemik ve kas  güçsüzlügüne sebep olur.

• Bebeklerde ve çocuklarda D vitamini eksikliği ; Bebekler ve 5 yaşaltı çocuklar için D vitamini oldukça önemlidir. Eksiklik durumunda vücut kalsiyumu kullanamaz ve raşitzm meydana gelir.

• Raşitizm kemiklerin yapı taşı olan kalsiyumun bağırsaklardan emilimi için gerekli olan D vitamininin eksikliğinden kaynaklanır. Bu hastalıkta kemiklerinde yeteri kadar kalsiyum bulunmayan çocukların bacakları eğrilir ve büyümeleri gecikir.

• Güçlü kemik yapısı için yaşlı insanların kalsiyum ile birlikte D vitamini almaları da önerilmektedir.

• Menopoza bağlı osteoporozda kalça ve omurga kırıklarını engellemek için sadece kalsiyum almak yeterli değildir. Kalsiyumun emilimi için D vitamini de gereklidir. D vitamini kalsiyumun emilimini %65 oranında artırmaktadır.

• D vitamini eksikliğinde kemiklerde ağrılar, yorgunluk, ilerleyen dönemlerde PTH hormonu, kemik erimesi düzeyinde artış meydana gelir.

Oxford Üniversitesinde görevli profesör George Ebers gebelik sırasında ve çocuklukta D vitamini yetersizliğinin, kişinin küçük yaşta Multiple Skleroz  hastalığına  yakalanma ihtimalini artırabileceğini belirtmektedir. Multiple Skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sistemini etkileyerek beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol yeteneğini bozmaktadır.

• Finlandiya’daki Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nün , 12 bin kişi üzerinde yaptığı çalışmaya göre, çocukken alınan D vitaminini, yetişkin yaşta ‘tip 1′diyabet hastalığına yakalanma riskini %80 oranında azaltmaktadır.

• İngiliz Tıp Dergisinde açıklanan araştırmaya göre D vitamini kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır.

• Son dönemde yapılan araştırmalar D vitamininin kalbin pompalama gücünü ve kalp hücresinin yapısını olumlu olarak etkilediğini göstermektedir.

• Amerika’da yapılan ve Amerikan Kalp Derneği‘nin yıllık toplantısında sunulan araştırmaya göre, yeteri kadar D vitamini almayan gençlerin alanlara göre yüksek tansiyon ve diyabet hastalığına yakalanma riski 2 kat, kalp damar hastalıklarının en ciddi sebebi olan metabolik sendroma yakalanma olasılığı ise 4 kat daha fazla olmaktadır. Araştırmalara göre D vitamini, bakterileri öldüren hücrelerin çoğalmasına da yardımcı oluyor.

• Araştırmalar güneşli ülkelerde ya da D vitamini yönünden zengin beslenen toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda D vitamini, lösemi ya da tümörü olan hayvanların hayattta kalma olasılığını %30 ila %50 oranında artırmıştır. Ayrıca diğer tümörlerin de oluşumu ve boyutları da D vitamini ile azalma göstermiştir.

• Finlandiyalı bilim adamlarınca yapılan ve Archives of  Neurology dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre kanındaki D vitamini düzeyi yüksek olanların düşük olanlara göre Parkinson’a yakalanma riskleri %65 daha az olmaktadır.

• Graz Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 2300 erkek üzerinde yapılan ve birkaç ay süren çalışmaya göre D vitamini cinsel isteği artırıcı etkiye sahiptir. Araştırmacılar, vücudunda daha fazla D vitamini olan erkeklerin testosteron düzeylerinin yüksek, idrak kabiliyetleri ve hafızalarının da daha güçlü olduğunu tespit etmişlerdir.

D Vitamini Günlük Doz

Yetişkinler için günde 200 IU, 51-71 yaş arasında 400 IU, D vitamini gereksinimi vardır. Daha ileri yaşlarda ise günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU olarak belirtiliyor.

Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları D vitamini emilimini etkiler.

Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar D vitamininin karaciğerde etkin forma dönüşmesine engel olmaktadır.

D Vitamini Fazlalığı

• İştahsızlık, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

• D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan dolayı fazla alımı halinde vücutta depolanarak zehirlenmeye yol açabilir.

• D vitamininin fazla alımı kemikler için zararlıdır. Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan incelemeye göre kanında fazla D vitaminini tespit edilen kadınların kemiklerinin kırılgan olduğu görülmüştür.

• Fazla D vitamini kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda boyun kısa kalma sonucuna sebep olabilir.

• Fazla D vitamini zehirlenmeye neden olabileceği için dr. gözetiminde kullanılmalıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. didem says

  bence o kadar güzel değil beyenmedim ama olsun ödedim bittiiii

 2. esra says

  buradan açık olanlarla konuşullabiliyo dimi güzelmiş
  bu ste heee beğendim

 3. esra says

  iki saatte bir sayfayı zar zor yazdım özene bözene inşallah öğretmen beğenir bukadar uğraştığıma deysin yane:d

 4. zeynep says

  bence süper üzerinden süper çok güzel bence her şey var beğen meyen meyenler kendilerini camda atsın bunu onlara söylüyorum çk beğendim çk teşekkkür ederim

 5. ufuk says

  çok uzuun kısa olsa spr yazma istedği qelmiyo :))

 6. aprıl says

  benimde ödevimi yapmama yardımcı oldu …. yalnız aslın da benim deği kuzenim ödevi ama her neyse yardımı dokundu en azından bi işe yaradı!!

 7. nilsu says

  fazla bilgi vermio ama yinde ii yani bunu bile zar zor buldum

 8. iremsu says

  güzel bişii bence öğretmen afferin kızım afferin bu bilgileri nerden örendin bakiim bu diğer arkilerini ödev kompozisyon olsun dediii ucuz yırtık yani benim elim ekalem geötimi kimse durduramaz bei valla=))).sizde afferin alıp notunuzu düzeltip arkilerinize eziet etirmek istiosanız spr bir site valla bence.

 9. fbşampiyon says

  oleyyyyyyyyyyyy ödevimde bittiiii harikaaaaaaaaaaaaaaaaa

 10. hasan solmaz says

  çok güzel bir site çok beğendim.bravo bu siteyi yapanlara tebrik ediyorum.bu siteyi yapanlara ödevlerimide burdan yapıyorum ben eğer işime yaricak bir konu varsa çooooooooook güzel BİR SİTE UNUTMAYIN!!!!!!!!!!!!

 11. hasan solmaz says

  çok beğendi ödevimide bitirdim ben liseye gidiyorum çünkü

 12. hasan solmaz says

  oooooooooooooooollllllllllllllllllleeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyy

 13. zeynep says

  çok güzel harika beyenmeyenler keni hakında konuşsun lütfen cicim

 14. yasin admış says

  esra beninkinede yardımcı oldu esra fen ve teknoloji per. ödevi için

 15. yasin admış says

  esra beninkinede yardımcı oldu esra fen ve teknoloji per. ödevi için tşkr

 16. simge says

  iğrençbir site olmuş bencebrrrrrrrrrrr şaka yapyım çok güzel ve yaralı

 17. aslı says

  eger kemik ve dişlerin güclenmesini saglarsa bence çok iyi bir şey

 18. aslı says

  eger kemik ve dişlerin güclenmesini saglarsa bence çok iyi bir şey olabilir ı…….

 19. gazel says

  didem kendini bişi zannetme ödev çok güzel olmuş ordan beri dır dır konuşma cadaloz mal sap didem

 20. emre says

  ne yaptınız ya ne bu böyle şey olurmu????
  ya dedinizmi yaparsınız

 21. eren says

  süper konu performas ödevime yardımcı olduğu için teşekkür ederim

 22. kedi kız says

  ödevimi bu site sayesinde bitirebildim.çok güzel bu site

 23. arif says

  oleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeey ödevim bitti ne kadar güzel bir site herkese tercihederim gerçekten çok güzel bir site gerçekten harika öğretmen 100 vericek fen 5 gelicek çok mutluyum herkes busiteyi tercihetsin çok güzel harika hayatımda böyle şey görmedim harika harika harika
  çok güzel

 24. FuRKaN says

  bu steyi çok byendim ve bu site sayesinde performans ödevimden 5 aldım bu sitenin kurucuna TEŞEKKÜR EDERİM.

 25. burcu karakoyun says

  neden hep bu siteden performan ödevi yapıyorlar hepinizinki aynımı yoksa?

 26. gökhan says

  neden yokki her şeyi gösteriyotr işde sen demek ki tem belsişn ki bir anlamıyorsun internet olmazsa öğretmen ler neden ders versin ozmöan öğrencilere

 27. ByCLarK says

  çok FazLa üşüyordum dedılerkı D vitamini eksikLiğindendir.

  D vitamini araştırdım en cok kara üzüm kurusu çekirdeğinde oldugunu duydum… sizlerde bilin :)
  Kara üzüm kurusu o kadar çok vucuda faydalı ki qooqleden araştırın qorun….

 28. hümeyra says

  vlla harika çok işime yaradı bunun sayesinde artık kuzenim sağlığa kavuştu :D :)

 29. selver aydın says

  teşekkür edrimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm bayyyyyyyy:) :(

 30. boyunsuz charlie says

  bu harika işime yaradı öğretmenimden pek iyi bekliyorum.

 31. Ali says

  çok güzel bu site prf ödevim bittiiiiii yehuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu sağolunnnnnnn herkese iyi akşamlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr şimdi uyuyabalirimmmmmmmmmmmmmmm :D :D xD xD

 32. ata says

  odev bitti ya sorun deil gerisi ama yinede beendim bu siteyi :D

 33. sefanur nur says

  bana sadece hangi besinlerde bulunur onu soylesinnn birisi lütfennnnnnnnnnnnnn yardım edin

 34. siN£MmMm :D says

  ÇoOoOoOooOoOoOK gÜzEl bİ SiT£# HeRkEzİn gİrMeSiNi tErCiH EdErİm ÖdEvİmDe bİtTi :D xD

 35. MİLEY says

  kitabım okulda kalmıştı buradan yardım alarak ödevimi yaptım ama ben 5. sınıfa gidiyorum bazıları benim yaşıma göre değildi ama yinede yaptım çok teşekkürler

 36. şirin koreli says

  ya i güzelde neden hiç meyvede yk d vitamini varsaada anlamadım bu konudada yorum alabilirmiyim sizden haber bekliyorum perfrmans ödv için çk önemli lütfen hemen cewp verebilirdeniz çk mutlu olurum

 37. ezgi says

  HERKESİN YAZDIĞINA GÖRE SİTE HARİKAYMIŞ BEN PEK BEĞENMEDİM AMA BENİM ÖDEVİME YARDIMCI DEĞİLDİ AMA BÖYLE BİR SİTE YAPTIĞINIZ İÇİN TEŞKÜR

 38. edanur says

  bencede çok güzel herkes yazmiş güzel diye bende güzel diyorum güzel demiyenin karşısında beni önünde bulur o yüzde kimse beğenmedim demeyin
  ben den korkuluk olur sakın ha çok güzel

 39. edanur says

  herkese tavsiye ediyorum. lütfen ödeviizde bunu kullanın.bu yorumu edanur öztürk yaptı

 40. ayşenur says

  1oh ödevim bitti bu site çok güzelmiş herkeze tavsiye ederim

 41. Snoby says

  D vitamini pankres ve kara ciger hucrelerini yeniliyor ve hergun D vitamini alinmali fazlasi zararlidir.

 42. BaTuR says

  çok sağolun bu site herkese lazım ödevimden 100 aldım :D

 43. murat says

  Arkadaşlar asıl güzel olan sizlerin yorumlarınız, bu yaşta bilgisayarı kullanıyor ve güzel amaçlarla kullanıyor olmanız çok güzel.

 44. vitamin kız says

  yaaa ben şimdiii ödevi yaptım da olmadı gibi hya olmas mı aacaba olcak mı yani örtmen bence çok beyenir çünkü ben yaptım kendi ellerimle yaz dım neyse ben misafirlere meyve götürcem sizi seviyoruuuuuummmmmmmm

 45. vitamin kız says

  mezarcı sen burak mısıııın???? hani bizim sınıftaki annen şuan bisim evdeee. siteyi çok beyendim buarada çok güsel olmuş annem de çok sevdi ödev yapıyorum diye

 46. cool girl says

  tşk kim yaptıysa teknoloji tasarım ödevime yrd. oldu <3 <3 <3

 47. avril says

  bence gayet güzel bilgi vermişler . bu bilgi hakkında öğretmenin verdiği ödev notu 100 siteyi hazırlayan için çok teşekkür

 48. Necla says

  gerçekten çok yardımcı oldu ödevim bitti çok tşk ederim :))

 49. büşra says

  bu siteyi kuranlara bilerce razı olsun eleri dert görmesin öyle bir siteki tam bulamadım dediğim anada geldi çok yardımcı oldu ben ilk defa bu kadar yardımcı olan bir site allahım biraz daha arayıp bulamasaydım lçektim harika mükeemmel süper bir site bu

 50. kaan says

  valla size pek birşey diyemem niye güneş ışıgı deyilde süt yumurta peynir…yazmamışlar

 51. tugay says

  arkadaşlar sizce bunlar işe yaradımı……. deneyen warmı

 52. orjin says

  Eksikliğinin artrit hastalıklarında etkili olduğuna dair bilgiler var. En doğrusu tahlil yaptırıp önlem almak. Fazlalılığıda çok zararlı oluyor.

 53. yunus says

  iyi bilgiler bence ödev gözüyle bakmamak lazım Yararlı bilgiler olduğuna inanıyorum teşekkürler

 54. Hale says

  ben dünyaca ünlü bir firmanın bitkisel ürünlerini kullanmaktayım.fazla alındıgında vücudda birikmiyor.fazlasını bagısak yoluyla atılıyor.hale_baloglu@hotmail.com

 55. adamın biri says

  vayyyy siziii hazırcılar siziiii beleş ödevciler kacaman 0 veriyom size :)))

 56. koray kozan says

  yorumlara baktığımda bazı yalnış bilgiler de gördüğümden değinmek istedim.
  üşümekle ilgili olarak D vitamini değilde demir eksikliğinden genelde kaynaklığırıdır.kara üzüm kurusu demir (Fe) ihtiva eder.
  zaten kahvaltısında süt ürünleri haftalık olarak 2.3 kez balık aradada enginar türü gıdalar tükettiğinizde güneş ışığına çıktığınızda vücut ihtiyacı kadarını sentezleyecek ince bağırsakta fermente olacaktır.
  dünyaca ünlü firmanın bitkisel ürünlerini kullanan arkadaşada şunu demek isterim gerektiği kadarını alınız karaciğeride yormanın bi alemi yok.

 57. üniversite öğrencisi says

  fen ve teknolofi bilgisinden kardeşimin ödevi vardı çook yardım sağladı herkese teşekkürler

 58. eylül says

  vallahi öğrenciler için tam bir ödev hazırlayıcısı

 59. İLKOKULLU says

  FEN VE TEKNOLOJİ DERSİMDE ÇOOOOK YARARLI OLDU VALLA

 60. idil says

  kızımın sağlığı için aradığım biçok sorunun cevabını bu sitede buldum. çok mantıklı cevaplarla karşılaştım ve memnunum.siteyi kurana tşk etmek isterim* teşekkürler…

 61. astro boy hakan says

  Ben busiteyi çok sevdim. Öğretmen bana kesin 100 puan verecek.Herzaman bu siteye girmeyi düşünüyorum.

 62. eloli says

  süper ama istediğim bilgiyi alamadım arkadaşlar ya proje ödevim vaaaaaar

 63. dila tahtasız says

  örtmen bana kesin 100 puan verecek ödevimi çok güzel yapabiliyorum .teşekkürler harika bi site

 64. sn ne says

  ohhhh sadece K kaldı bilgiler için sağ olun çok güzel emeğinize sağlık ;)

 65. tamer says

  teşekkür ederim çok güzel bir site bütün ödevimi burdan yaptım (yoksa başım beladaydı) teşekkürler :D

 66. gizem says

  çok işimi gördü bu site sağlun tşkrlrrrr. ^-^

 67. yookkk says

  benn çok beğendim harika bir site öğretmen bana 100 vericek

 68. ezio auditore da frienze says

  ödevim var çok teşekkürler güzel bir site:)

 69. yyyyyyyyoooooooo says

  yazanın ellerine sağlık öğretmen çok beğenecek

 70. cimcime says

  istediğimi bulamadım maalesef 0 veriyorum bu siteye :(

 71. hujıgy says

  evet çok işime yaaradı arkadaşım da çok beğendi

 72. öLümüne BE$İKTA$ says

  çoK güzel bir site d vitaminiyle ilgili bütün odevlerimi burdan yaptım:D

 73. fenerliler says

  tşk ödevlerimmmmmmmmmmmmmmmmmiiiiiiiiiiiiiiiiii yyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaappppppppppppppppppppttttttttttttttıııııııııııııııııımmmmmmmmmmmmmmmmmm :D

 74. maria:D says

  oh be sonunda odev bitti holeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
  tşkkkkkkkk

 75. CaSsAnDra Xx says

  GüZElMiŞ bHe KüÇük ChOCuklArr İçİnn ;) (‘.’)

 76. aysel says

  ben b vitamininin ne gibi hatalıkara yol açar b vitamini ne onu bulamadım?:v

 77. rojda yaşar says

  10 yada 11 yaşındaki biri için kaç l süt içli
  rse boy uzar

 78. GAMZE URAL says

  EVET ÖDEVİME YARDIMCI OLDUNUZ AMAAAA 11 YAŞINDAKİ BİRİ İÇİN NE KADAR SÜT GEREKLİ

 79. yunus says

  bneim 90 gun önce bacağım kırıldı femur kırığı kalcadan diz kapağıma kadar 51 dikişli bir amlaiyat oldum kemğin içine gelcek şekilde bir platin taktılar bundan 15 gun önce çekilen filimde bacağımın kaymadını tepit edildi bneim bacağım ne mzna kaynar yada kaynarmı ?

 80. sımge says

  Bende raşitizm olmuşum demekki d vitamini bende yok :( Yarın ilk işiç doktoor. :(

 81. erkan says

  bütün bilgiler var ama ben d vitamini hangi gıdalarda varbulamadım

 82. 1Vatandaş says

  Emeğiniz için teşekkürler.Sayenizde bir şeyler öğreniyoruz…

 83. MURAT says

  peki epilepsi ilaçları kullanıyoruz ama d vitaminide önemli nasıl kullanmalıyız yukarıdaki yazıda epilepsi ilaçları karacigerde etkin forma dönüşmesine engel olmaktadır deniliyor buna göre nasıl kullanmayız D vitaminini ?

 84. Berk says

  Fffffff hangilerinde var yazmıyor ki hiç sevmedim burayı :,)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir