wordpress counter

K Vitamini Eksikliği

K Vitamini İçeren Besinler Nelerdir? K Vitamini Nedir? K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan protrombinin yapımında görev alır. Karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesine yardım eder. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir.

K Vitamini Vücudumuzun Hangi Organında Sentezlenir?

K vitamini bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilir. Antibiyotik kullanımı bu bakterilerin ölmesine neden olacağı için uzun süreli antibiyotik kullanımı K vitamini eksikliğine yol açabilir.

K Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

K vitamini eksikliği kanın pıhtılaşmasının azalmasına neden olur ve anormal kanamalar görülebilir. İdrarda kan, cilt altında mavi-siyah noktalar, dişeti ve burun kanamaları K vitamini eksikliğinde görülebilir.

K vitamini eksikliği özellikle uzun müddet antibiyotik ilaç kullananlar, emilim bozukluğu olanlar, bazı ameliyatlar, çok az kalorili diyetle beslenenler, karaciğer hastalıkları ve  bağırsakla ilgili hastalıklarda ortaya çıkar.

Nelerde K Vitamini Var ?

Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, bürüksel lahanası, maydanoz, şalgam, pancar yaprağı, bamya, marul, brokoli, kuşkonmaz, tahıllar, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, yeşilçay, kivi, yaban mersini, kuru erik, havuç K vitamini içeren besinler arasındadır.

Yoğurt, kefir ve asitlenmiş süt bağırsaklarda bulunan bakterilerin K vitamini üretimini artırmasını sağlar.

K Vitamini Dozu

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük doz erkek için 120 mikrogram, kadın için 90 mikrogram.

Yaşlı kişilerde emilim oranının azalması nedeniyle daha fazla oranda K vitamini gereksinimi olur.

Hamileler ve emzirenler K vitamini kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç alanlar dr kontrolü olmadan K vitamini kullanmamalıdırlar.

K Vitamini Fazlalığı

Fazla K vitamini kullanımı aşırı pıhtılaşma nedeniyle damar tıkanıklığına neden olabilir. Yüzde ateş basması, kaşıntı, kızartı ve karaciğer proplemlerine sebebiyet verebilir.

Doğal K vitaminiyle fazlalık meydana gelmez. Besinlerle alınan K1 vitamini ve bağırsaklarda üretilen K2 Vitaminlerin fazlası kolayca atılabilir.  Ancak sentetik olanlarda sorun oluşabilir.

E vitamininin fazla kullanımı K vitaminin emilimini olumsuz olarak etkiler.

K Vitamini Çeşitleri

• K1 ve K2 olmak üzere 2 türü vardır. K1 vitamini yeşil sebze ve tahıllarda yer alır,  K2 vitamini ise kalınbağırsaktaki bakterilerce üretilir.

• K2 vitamini yumurta sarısı, peynir ve bazı süt ürünlerinde de olmakla birlikte miktarı düşüktür. Örneğin 45 mcg K2 vitamini almak için 5 litre süt tüketimi gerekir.

• K1 vitamini kan pıhtılaşmasında rol oynarken, K2 vitamini kemiklerde kalsiyum toplanmasına yardımcı olarak, atardamarlarda sertliğe sebep olan kalsiyum birikmesini önler.

• K2 Vitamini kemik yapımı ve kemik sağlığının devam ettirilmesi bakımından ve de arterlerde kalsiyum birikmesini önlemedeki görevi yönünden oldukça önemli bir vitamindir.

• Kalsiyumun kemik yapısına bağlanmasından sorumlu protein olan osteokalsinin aktive olması için K2 vitaminine gereksinim vardır.

• Kalp damar sağlığı için önemli bir vitamin olan K2 vitamini damar duvarlarında kalsiyum birikimini engelleyen Matrix Gla Proteinini harekete geçirir.

• Yetişkinlik dönemi boyunca hem erkek hem de kadınlarda sağlıklı kemikler ve arterler için K2 vitaminine ihtiyaç vardır.

• K2 Vitamini eksikliğinde damar sertliği, eklem kireçlenmeleri, kemik yoğunluğunda azalma ve osteoporoz riski artar.

• MenaQ7 mayalanmış soya fasulyesinden hazırlanan geleneksel bir Japon besini olan Natto adlı yiyecekte Bacillus subtilis bakterilerince sentezlenen güvenli ve etkili tek doğal K2 formudur. MenaQ7, bu doğal kaynaktan ekstre edilir ve saflaştırılır. Diğer MK-4 (menaquinone) K2 formları ise doğal değil sentetiktir.

• 4800 yaşlı kişiyi kapsayan ve  10 yıl süren Rotterdam Çalışmasının sonuçlarına göre  K2 vitamini arteriyel kalsifikasyonu ve kardiyovasküler ölüm oranını % 50 azaltmıştır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. ece dedi ki:

  mayak bir yer ya muhteşem çok beğendim ödevim bitti:)

 2. xxxx dedi ki:

  ödevim bitmedi.yellohhhh :(

 3. merve dedi ki:

  idare eder

 4. MUHAMMED dedi ki:

  ÇOK GÜZEL

 5. eyyüp özdemir dedi ki:

  bede kan pıhtılaşması oluyor komadın kullanıyorum haftanın iki günü birer alıyordum hiç etkisi olmuyordu diğer günmleri yarim alıyordum doktorum şidi haftanın iki günü bir buçuk diger günleri bir alıyorum hangi yiyeceklerden uzak durmam lazım portalı elmayı çok yiyom ayrıca yeşiliği cok yiyom

 6. HELİN dedi ki:

  Çok teşkkür ederim,ödevim bitti sağolun… :)

 7. gül dedi ki:

  ödevim bitti ve hatta fazlasınca tamamladım bu sayfayı açana gerçekten ama gerçekten çok teşşekkür ediyorum

 8. görkem dedi ki:

  super bu site hep odev bundan yapıyom fenı hocanın verdiyini xd

 9. tofas Garage ... dedi ki:

  sağolun ödev bitti :D

 10. tofas Garage ... dedi ki:

  ödev ßitti Teşekkürler :) )

 11. emo dedi ki:

  oh be sononda ödev bitti. artk feni burdan çalışırız :D :D :D :D :D :D :D :D

 12. SİNAN dedi ki:

  ben bu siteyi sevdim çok güzel performans ödevimi yazdım hemde çok yardımcı oldu yanı bu siteyı kurana ve düzenleyene çok teşekkür eder başarılarının devamını dilerim performas ödevinden 100 aldım çok mutluyum ödevime yardım eden anneme babama ve abime ablama çok teşekkür ederim
  .

 13. azra dedi ki:

  çokkkkkkk sıkıcı ödevim bitiyor bir türlü elim agırıyor YETERRRRRRR!

 14. Sevilay dedi ki:

  sağol ödevim bitti
  kısa ve yeterli

 15. elif dedi ki:

  ÇOOOOOKKKKKKK GÜZEL BİR SİTE BÜTÜN ÖDEVLERİM BİTTİ
  <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
  BU SİTEYİ KİM AÇTIYSA ONA TEŞEKÜR EDERİM
  VE:BUYORUMU OKUYAN KİŞİ MUTLAKA BU SİTEYİ KULLAN
  HADİ BB HERKESİ ÖPTÜM SİZE BU SİTE İLE MUTLULUKLAR

 16. adem emre dedi ki:

  güzel bir site herkeze öneriyorum

 17. eren dedi ki:

  lan ödevi bittirdim anam saat 10:16 geçiye 6 tıda başladım hocanın var ya

 18. tuğba dedi ki:

  vallah çok yardımcı her ne olursa burdan yapıyurum bu siteyi açan kısıye allah bin yardım etsin

 19. veli binay dedi ki:

  bende asiri k vitamini var kann degeri 62 ne yapmanm lazim markomara aliyorum incelmesi icin

Paylaş

*

css.php