Vitaminler ve Bulunduğu Besinler Nelerdir?

Vitaminler ve Bulunduğu Besinler. A vitamini : Havuç, kayısı, lahana, karaciğer, ıspanak, brokoli, turuncu-sarı yeşil sebzeler, süt, tereyağı, peynir, balık, morina karaciğer yağı.

B1 vitamini : Etler, kümes hayvanları, fındık, kuruyemiş, baklagiller, yulaf, esmer pirinç, kepekli tahıllar (özellikle buğday).

B2 vitamini : Peynir, tavuk, süt ve süt ürünleri, buğday tohumu, et ve yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı veya zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar.

B3 vitamini: Tavuk, fıstık, sardalye, ton balığı, mantar, kuşkonmaz, somon.

B5 vitamini : Yumurta, süt, brokoli, maya,tavuk, et, balık, ayçiçeği tohumu, soya fasulyesi ve bezelye, baklagiller, yer fıstığı, tam tahıl ürünleri ve buğday tohumu.

B6 vitamini : Muz, avokado, sığır karaciğeri, pirinç, buğday tohumu, etler, balık, kepekli tahıllar, bezelye, fasulye, fındık, yumurta, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar.

B7 vitamini : Yumurta sarısı, süt ürünleri (süt, peynir ve tereyağı), brokoli, maya, yağsız sığır eti, kümes hayvanları, karnabahar, avokado, muz, çilek, mantar yeşil bezelye, buğday tohumu, fındık, fasulye, mercimek, yulaf kepeği, tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi.

B9 vitamini : Fasulye, turunçgiller, buğday kepeği, karaciğer, ıspanak ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler baklagiller, kepekli tahıllar.

B12 vitamini : Et, süt, yumurta, uskumru, sardalye.

C vitamini : Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, domates, kavun, çilek, portakal, limon, greyfurt, patates, lahana ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, kivi, brüksel lahanası.

D vitamini : Sardalya, somon, ton balığı, karaciğer, yumurta sarısı, balık yağı, tereyağı.

E vitamini: Buğday tohumu yağı, soya yağı, mısır yağı, fındık, mayonez, ıspanak, ayçiçeği çekirdeği, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler. Yeşil yapraklı sebzelerde az miktarda bulunur.

K vitamini : Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, kereviz, peynir, karaciğer, kuşkonmaz, fasulye, lahana, brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası, yumurta sarısı.

 

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. fgghghhgggfjgjfgj says

  çok yardımcı oldu da neden kopyalan mı yor ki???:D

 2. yeşim says

  çok saolun gerçekten sınava çalışmış gideceğim…

 3. ismail tecik says

  çok sağolun işimi gördü ama neden kopyalanmıyo???

 4. Aslı says

  Çok sağolun inşallah öğretmen beğenir teşekkürler :))

 5. yıldız says

  çok teşekkürler. öğretmen de beğenirse ne güzel olur.

 6. Anıl says

  size çok teşekkür ediyorum. Ben beğendim umarım öğretmenim de beğenir. inşallah 100 alırım.

 7. gökhan says

  bunu yazana teşekür ediyorum inşallah 90 yada100 alırım

 8. burak says

  çok teşekür ederim işalah öğretmenim beğenir çümkü ben beğendim :)

 9. alba says says

  çok teşekkür ederim bu bilgi hiçbir işe yaramadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir