Ceviz Faydaları

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Besleyici değeri yüksek olan ceviz hakkında yapılan araştırmalar onun sağlık için önem taşıyan bir besin olduğunu göstermektedir.

Ceviz omega-3 yağ asitlerinin kaynağı olan bir besindir. Birçok sağlık yararları olan Omega-3 yağ asitleri kardiyovasküler sağlığı koruması, daha iyi zihinsel fonksiyon, astım, romatoid artrit, egzema ve sedef hastalığı gibi sorunlarda faydalıdır.

Ceviz Faydaları

• Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıkların diyabeti, yüksek kan basıncını azaltıcı etki gösterir.

• Pennsylvania’daki Scranton Üniversitesi araştırmacıları, cevizin kabuklu yemişler arasında en fazla antioksidanı içerdiğini ve cevizdeki antioksidanların E vitamininden 2 ila 15 kat daha güçlü olduğunu belirtmişlerdir.

• Ceviz, nitrik oksit üretmek için vücut tarafından kullanılan bir aminoasit olan arginin içerir. Nitrik oksit damarların esnekliğini korumasını sağlayan kimyasal bir bileşimdir.

• L-arginin, E vitamini, folik asit, magnezyum yönünden oldukça zengin olan kabuklu yemişler kalp hastalıklarının önlenmesinde etkilidirler.

• İçeriğindeki l-arginin arter duvarlarının esnek olmasını ve pıhtılaşmaya daha az yatkın olmasını sağlayarak kan-damar sağlığını korur. Kuruyemişler arasında en fazla l-arginin yer fıstığı ve cevizde bulunur.

• Cevizle ilgili yapılan bir araştırmada; cevizin toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürücü etkisi tespit edilmiştir.  Çalışma sonunda düzenli olarak ceviz tüketiminin kötü kolesterol düzeyinde %10 ila 15 arasında azalmaya neden olduğu saptanmıştır.

• Araştırmalar ceviz ve badem gibi besinlerin haftada 4 kez tüketilmesinin kalp damar hastalığı gelişme riskini %35-40 oranında azaltabileceğini göstermektedir.

• Amerikan Besin ve İlaç Dairesi 30 gramlık ceviz paketlerinin üzerine ‘kalp sağlığını korumaya yardımcı olur’ ibaresinin konulmasına izin vermiştir.

Marshall Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre ceviz, yüksek oranda antioksidan ve omega 3 yağ asidi içeriğiyle tümörlerin gelişimini yavaşlatarak meme kanserine karşı koruma sağlar.

• Cevizdeki fitosteroller göğüs, prostat kalın bağırsak kanserlerine karşı koruma sağlar.

•Scranton Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre kabuklu yemişler arasında en fazla antioksidan cevizde bulunmaktadır.

• Uyku sorunlarına karşı rahatlatıcıdır. Beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içerir.

• Beyin sağlığı için gerekli gümüş iyonlarını içerir. Gümüş elementi beyin dokusu tarafından kullanılır.

• Cevizdeki gümüş ve selenyum çocukların zeka gelişimleri için yarar sağlar.

• Cevizin haşlanmış buğdayla beraber yenmesi zihinsel ve bedensel gelişim için gerekli olan aminoasitlerin tamamına yakınını sağlar.

• Melatoninin insan vücudunda kullanıma hazır formunu içeren nadir besinlerden biri olan ceviz, 2.5 – 4.5 ng/g melatonin içermektedir.

• Fareler üzerinde yapılan deneylerde, cevizde yeralan vitamin, antioksidan ve yağ asitlerinin Alzheimer’ın gelişim sürecini yavaşlatabileceği görülmüştür.

• Batı Virginia’daki Marshall Üniversitesi araştırmacılarının belirttiğine göre, günde iki avuç ceviz tüketimi kadınlarda göğüs kanseri riskini yarıya indirmekte ve mevcut tümörlerin de aynı ölçüde büyüme hızını azaltmaktadır.

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan bir yazıda cevizin zeytinyağından daha yararlı olduğu belirtilmiştir.

Tufts Üniversitesi araştırmacılarının belirttiğine göre, kabuklu yemişler antioksidanlar gibi etki gösteren polifenollerin yanı sıra yüksek oranda alfa-linolenik asit de içerirler.

Ceviz Günde Ne Kadar Yenmeli?

Günlük önerilen toplam miktar  30 ila 50 gram arasıdır.

Cevizin Zararları Var mı?

Fazla oranda tüketimi kilo artışına neden olabilir.

Besin Değerleri: (100 gram)

A vitamini: 30 İ.U.

Tiamin 0,48 mg.

Niasin: 1.2 mg.

Fosfor: 380 mg.

Kalsiyum: 83 mg.

Potasyum: 225 mg.

Demir: 2.1 mg.

C vitamini: 3 mg.

Yağ: 64.4 gr.

Karbonhidrat: 15.6 gr.

Protein: 15.0 gr.

Kalori: 654

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. hava kahraman says

  cevizin günde ne kadar yendiğini adet olarak verseniz daha iyi olurdu….

 2. şeyma says

  sedef hastalıgına iyimiş ceviz çok sevindim aslında bende kalmadı Allah sükür sedef hastalıgı ama yinede tüketicem tekrarlamaması için sedef hastalıgı olan kardeşlerim ceviz tüketin sizde kurtulun ben bitkisel ilaçlar kullandım kurtuldum insallh rabbim sizlerede safi isminin hürmetine sizlerede sifa versin AMİN …..

 3. ceviz neye iyi gelir says

  cevizin faydalarını saymakla bitmiyor gerçekten mucizevi bir besin

 4. Eda SANCAR says

  ceviz,fındık,fıstık,kuru kayısı,incir ve kuru üzümün içindeki omega 3 çocuklarda zeka gelişimi açısından çok önemli. Sofralarınızdan eksik etmeyin derim. Büyük marketlerde bu tür gıdaların içeriğinde malasef koruyucu madde ve katkı maddesi oluyor.Bu yuzden katkılı olan gıdaları pek tavsiye etmiyoruz. Kuru gıdaları ve meyveleri doğal yerlerden almak gerekiyor örneğin ben bu tür kuru gıdaları ve meyveleri gurme market ten alıyorum. Siz siz olun doğal yollardan vazgeçmeyin.

 5. bilir kişi says

  Ceviz fındık ıhlamur kestane ginkho biloba .. bunlar devlet, özel sektör ve vatandaşların katılımıyla yapılacak sivil toplum kuruluşlarının ön ayak olmasıyla her sokağa, her boş araziye dikilip, çoğaltılması en iyi tohumların ıslahı için iyide bir teşvik olur.

  Günümüzde çoğu GDOlu tohum ve doğa şartlarından yüzyıllarca bozulmuş ya da fayda ya da tat olarak geride kalmış ağaçlar ve ürünleride vardır; sadece kaliteli üst nitelikteki tohumları ve ağaçları bazı uygulamalarla çoğaltmalıyız.

 6. aycan says

  Ataman Ceviz çiftliği olarak sağlıklı huzurlu mutlu bol cevizli günler dileriz.

 7. Cahit says

  Taze cevizler çıkalı günde yirmi otuz ceviz tüketiyorum.yaşım 75 acaba bana faydasından başka zararıda var mı. Dün sabah, öylen akşam, bir önceki günde cevizi fazla tüketti. Üç gündür kendimi halsiz ve bitkin hissediyorum. bu gün 11:30 tansiyonumu ölçtüm85 63 mmHg93 veRitim bozukluğu gösteriyor Dünde nabız ölçüm hemen hemen bu ölçüme yakın çıkmıştı.Not: Bu ölçüm kahvaltı yapmadan alınmıştır. ikincisi Her gün !00 lük Coraspirin ve %0 lik Beloks Kullanıyorum. Birde Prostat önleyiciTeranar 5 mg, Avodart0.5mg hap kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir