wordpress counter

Kivi Faydaları

Kivi Hangi Sorunlara İyi Gelir ve Kivi Faydaları Nelerdir? Kivideki petkin vücudu toksinlerden temizler, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırıcı özelliktedir.

Bir adet kivi günlük C vitamini gereksinimini kolaylıkla karşılar. Turunçgillerden 4-5 kat daha çok C vitamini içerir.  Mineraller bakımından da zengindir.

C vitamini dışında A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içerir. Magnezyum ve potasyum oranı yüksektir.

Değişik tadı ve vitamin, mineral, antioksidan ve lif içeriğiyle kivi besleyici değeri yüksek olan bir besindir. Karotenoidler fenolik bileşikler ve antioksidan bakımındanda zengindir.

Kivinin Faydaları

• Grip ve nezlede yararlıdır.

• Bağışıklık sistemini destekler.

•Kivide yeralan antimutajenik maddeler kanser önleyici özelliktedir.

• İskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada yeralan gönüllü kişiler 3 hafta boyunca kivi tüketmiş ve bu sürenin sonucunda yapılan tahlillerde lenfositlerde DNA zararının ciddi bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir.

• Nefes açıcı etkisi sebebiyle öksürük ve astım sorunları için yararlıdır.

• Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir.

• Bir diğer kivi faydası kan inceltici etkisidir. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler.

• Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir.

• Günde 2 tane kivi tüketmenin  iyi kolesterol  seviyesini artırdığı kötü kolesterol seviyesini azalttığı son yapılan bir araştırma tespitidir.

• Kiviyle ilgili yapılan araştırmalarda olgunlaşmış kivi meyvesinde proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesi tespit edilmiştir. Glutamin, arginin ve asparagin adlı amino asitlerin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür.

• Lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır.

Kivi maskesi: Kividen hazırlanan maskeler cilt sağlığı ve güzelliği için yararlıdır. Kivideki vitaminler cilt üzerindeki ölü deriyi temizleyici etki gösterir.

• Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyduktan sonra ince dilimlere ayırın ve cilt tipinize göre 5-15 dakika arası yüzünüzde bekletin.

Kivi Nasıl Yenir?

Meyvelerin bıçakla dilimlenmesi vitamin kayıplarına neden olabilmektedir. Bu yüzden kiviyi dik tutarak ve tepesinde küçük bir kesik açarak içini çay kaşığıyla rafadan yumurta yer gibi yemek daha doğru olur.

Kivi buzdolabında saklanmalıdır.

Kivinin Zararları Nelerdir?

Kivideki actinidin enzimi bazı kişilerde alerjik etki yaparak dudaklarda şişme, kaşınma, gözde ve burunda kaşıntıya neden olabilir.

100 gram kivinin besin değerleri;

C vitamini: 75,0 mg
A vitamini: 175 IU
Potasyum: 332 mg
Kalsiyum: 26 mg
Magnezyum: 30 mg
Fosfor: 40 mg
Demir: 0,41 mg
Sodyum: 5 mg
Tiamin: 0,020 mg
Riboflavin: 0,050 mg
Niacin: 0.500 mg
Protein: 0,99 g
Toplam lipid (yağ): 0,44 g
Karbonhidrat: 14,88 g
Lif: 3,4 g
Kolesterol: 0 mg
Su: 83,05 g
Enerji: 61 kcal

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

  1. irfan dedi ki:

    ula akşam kivi yemeye başladım tabi bi yandada ders çalışıyordum cografya çalışırken aceba kivi nerde yetişir die merak ettim bi baktım yararları çok güzelmiş meğer … :D artık haftada 3 kilo alsam yeter … :D

  2. Meltem dedi ki:

    Çocugum kiş boyunca hep hasta(alerjik astim var) sürekli öksuruyor kivi yedirim dedim hicde sevmez.actim interneti okudum faydalari astima iyi geldigini duydu yemeye basladi.inşallah iyi gelir yedirmeye devammm:)))

Paylaş

*

css.php