Çocuklarda Kabızlık Tedavisi ve Öneriler

Çocuklarda kabızlık tedavisi. Çocukluk devresinde en çok rastlanılan bir sağlık proplemi olan kabızlık için hangi bitkiler kullanılabilir? Çocuklarda kabızlık nasıl giderilir? Çocuklarda kabızlık sorunu ve bunun için uygulanabilecek doğal çözümler.

Alman kanunlarına göre düzenlenen modern bitkisel ilaçlar çocuklarda farklı uygulanır. Çocuklar yetişkinlerin küçük hali değildir, gelişme halinde olan bir varlıktır. Bu nedenle çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde özenle seçilmiştir, bu arada tadı ve kokusu da dikkate alınmıştır.

Çocuklarda kabızlık şikayetlerinde şişerek barsak hareketliliği sağlayan modern bitkisel ilaçlar kullanılır. İsal yaparak kabızlığı gideren ilaçlar ( Sinameki, barut ağacı kabuğu) tuz kaybına denen olduğu için sadece barsakların boşaltılması için kısa süre uygulanır. Bu grupta yer alan şişerek kabızlığı önleyen modern bitkisel ilaçlar uzun süreli kullanıma uygundur.

Barsaklardaki doğal dengenin kurulması için düzenli bol su içilmeli, meyve-sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, elma yenmeli, şekerli ve unlu gıdalar sınırlanmalı, tam buğday unundan ekmek ve ev tipi yoğurt yenmelidir. Sabah kahvaltı ihmal edilmemelidir.

Sarı  karnıyarık tohumu ( Plantaginis ovatae semen), sarı karnıyarık tohum kabuğu, siyah karnıyarık ( Psyllii semen):

1 çay kaşığı karnıyarık tohumu yemeklerden önce 1 bardak suyla çabucak içilir, arkasından 2 bardak su daha içilir.

1-2 çay kaşığı sarı karnıyarık tohum kabuğu çorba veya yoğurda katılarak yenir, daha fazla şiştiği için tohumundan daha etkilidir.

Keten tohumu ( Lini semen): 2-3 yemek kaşığı keten tohumu dövülür veya öğütülüp akşamdan 250-500 ml soğuk suya konur, sabah kaynayana kadar ısıtılır, tülbentten süzülür. Sulu kısım termosa konur, gün boyu ılık olarakyudumlanır.

Uyarı: Bu grupta yer alan modern bitkisel ilaçlar kullanılırken barsak tıkanmasına neden olmamak için bol su içilmelidir.

Öğütülmüş olarak hazır satılan keten tohumu kesinlikle yenmemelidir, kanser yapıcıdır. Keten tohumu  kullanımdan hemen önce dövülmeli veya öğütülmelidir.

Dr. Ahmet Toptaş

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,

ISBN: 978-9944-790-31-4,  (0212)5285076-5286005.

 

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. sibel gök says

  merhabalar kızım 3 yaşında ve 2,5 yıldır kabızlık çekiyor.denemediğimiz ilaç laktasif tedavi kalmadı en son biyopsi dediler ama ben istemedim.bitkilerle tedavi etmeye çalışyorum.son zamanlarda sürekli lavmanla yaptırıyorduk ancak bulduğumuz bir ot şifamız oldu.deve gözü otu nu kaynatıp balla karıştırıp çocuğuma içiriyorum. tarçın, ebegümeci otu ve çiçeği ve de deve gözü otunu kaynatıp balla karıştırın, günde yarım hatta 1 su bardağına kadar balla karıştırıp hafif sıcak içirin çok faydalı umarım bizim içinde devamlı olur.alışkanlık yapmaz. 2,5 yıldır ilk defa bunda şifa bulduk, lütfen sorunu olanlar denesin.

 2. eylül deran says

  ben teyzeyim ve yavrum kabızlık çekiyor ve huysuzlanıyor kabızlık için önerileriniz nelerdir lütfen çokk acil :(

 3. ferhat temel says

  merhabalar benim 4,5 yaşında oğlum var ve %70 zihinsel özürlü benim çocuğumda devamlı kabız oluyor ama tama kabız sayılmaz azar azar çamur sıvama şeklinde dışkılama yapıyor çocuğumu rahatlata bilmem için önerilerinizi söyleye bilirmisiniz?

 4. buğra kaya says

  İNCİR İNCİR İNCİR ÇOCUKTA GÜNLÜK EN AZ 2 TANE TAZE YADA KURU HİÇ FARKETMEZ. BOL BOL SU…..

 5. SEHER says

  3.5 yaşındaki çocuğum için kuru kayısıyı kaynatıp püre yada küçük parçalar halinde içirdiğimde müthiş sonuç aldım. 4 günde kaka yapan çocuk gününde kaka yapar hale geldi. iştahsızlık sorunu da vardı onun için havuç tohumu otu 1 çay kaşığı havuç tohumu otunu 1 çay bardağı kaynamış suda 5 dk demleyip süzerek içirin iştahı açılacaktır

 6. aytekin duman says

  sibel hanım benim kızımda aynı sorunu yaşıyor 4 yaşında ve 3 yıldır kabız. sizin verdiğiniz tarifi denemek istiyorum ama deve gözü otu diye birşey bulamadım yanlışmı yazdınız yada nereden bulabilirim.teşekkürler

 7. ceylan says

  Benimde iki yadinda oglum var surekli kabiz oluyr yardim istiyorum

 8. ayşegül says

  deve gözü diye bir bitki var aktardan onu alın bır tutamı bır cay bardağı suyla kaynatın ılıyınca cocuğunuza ıcırın 2-3 gunde bır bunu yapın kabızlıgı gıdecektır hergun verırsenız vucut alısır ıcmedığı zaman cıkamaz bazen haftada bır ben bundan fayda buldum sızede tavsiye ediyorum

 9. Mehmet says

  Merhaba arkadaşlar bu kabızlık olayını benimde bebeğim bir yıldır çekiyordu ama allahıma şükürler bir haftadır iyi bir ay boyunca duphalac ilacı kullandım düzenli sabah akşam tuvalete oturtdum karnını zeytin yazıyla övün poposunada sürün bide inciri kaynamış suyunu içirin hergüne inşallah Allah şifasını verir

 10. hatice says

  deve gözü diye bitki bulamadım.. baska bir adı mı var…nerde bulabilirim..yardım edin lütfen…2 yasındakı kızım 6 aydır kabız. duphalac kullanıyorum ama düzelmedi. ankara

 11. senem says

  merhaba 1.5 yaşında kardesim war ve bir aydir kabız bu aralar karnida iyice şişmiş herşeyi denedik…ama bi sonucunu gormedik lutfen yardimci olabilir misiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir