L-Arginin Nedir ve Ne İşe Yarar?

L-Arginin Nedir? Arginin vücut tarafından üretilen ikincil amino asitlerden biridir. Amino asitler, sağlıklı bir beden için zorunludur, tüm hücrelerimizin yapı taşlarıdır ve protein üretiminde esastır.

L-Argininin yararları üzerinde halen çalışılmakta olup, sonuçlar arasında, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını genişletmek, karaciğerin detoksive olmasına aracı olmak, ve erkekte fertilitiye katkıda bulunmak sayılabilir. L-arginin aynı zamanda vücudun insülin ve büyüme hormonu salgılaması konusunda da yaşamsal bir rol oynamaktadır.

Vücud içinde üretilebilmesine karşın, L-Arginin hem ilave olarak, hem de bir takım besinlerden alınabilir.

Arginine Hangi Besinlerde Bulunur?

Çikolata, keçi boynuzu, yer fıstığı, hindistan cevizi, badem, soya fasulyesi,  süt ürünleri, beyaz un, et, yulaf, ceviz ve buğday arginin içeren besinler arasındadır.

Arginine Faydaları ve Bağışıklık Sistemi

L-Argininin en önemli etkilerinden biri, timus bezi aktivitelerini çoğaltmaktır. L-arginin, timus bezinin aktivite düzeyini yükselterek, bağışıklık sistemini canlandırmaktadır.  Bu durum, tümör büyümesini yavaşlatan ve bağışıklık sistemine yarar sağlayan T- hücrelerinin sayısını çoğaltır. Timus bezi T-hücrelerini üretmekten sorumludur, ve vücudda ne kadar yüksek oranda T-hücresi varsa, bağışıklık sistemi o denli güçlü demektir. L-Arginin, yeni T-hücreleri üretimine yardımcı olur ve karşılığında kanser, tümör büyümelerinin yavaşlamasında; AIDS gibi vücudun bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarla mücadele etmesinde rol oynar.

Clinical Nutrition adlı derginin Şubat 2005 sayısında yayınlanmış bir çalışma, gastrik kanseri tedavisinde, ameliyat sonrası arginin ve omega-3 yağ asitlerinin zenginleştirilmiş formülü ile beslenmenin, yaraların iyileşmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Tayvan’daki Kaohsiung Medical University’deki bilim adamlarınca yürütülen ve Journal of Nutrition Biochemistry dergisinde Mart 2011 tarihinde yayınlanan çalışmalar, arginin ve C vitamini kombinasyonunun insan kanser hücrelerinin ölümüne sebep olduğunu bulmuştur. Sonuçlar, arginin ve C vitamini kombinasyonunun, kanser ve tümör hücrelerinin hayatta kalmasına sebep olan belirli kimyasal reaksiyonlara engel olduğunu göstermiştir.

Arginin-Nitrik Oksit İlişkisi

L-Argininin bir başka yararı, nitrik oksit sentezidir. Nitrik oksit kan damarlarını genişletir ve gevşetir, kalp ve beyne doğru olan kan akışını arttırır. Bu nedenle L- Arginine takviyesi, kalp ve damar sorunu yaşayan herkes için faydalı olabilir.

Zayıflama ve Vücut Geliştirme

L- Arginine takviyesi, vücut geliştirme ve zayıflama ile ilgilenenler arasında oldukça popülerdir. Arginin proteini metabolize ederek bedendeki yağ miktarını düşürür. Bu, vücuttaki nitrojen dengesi geliştirerek yapılır ve vücut bu nedenle proteini daha kolay bir şekilde kas kütlesi haline dönüştürebilir. Arginin’in ürettiği nitrik asit, kas genişletici olarak çalışarak, kan damarlarının çapını genişletir ve vücutta daha fazla kanın deveran etmesine neden olur. Yükselmiş nitrik asit, iskelet kasına doğru kan akışını çoğaltarak, kas lifinin mineral ve besin emilimini yükseltir ve böylelikle kas büyümesine yardımcı olur. Amino Acid dergisinin Temmuz 2010 sayısına göre, yükselmiş L-arginin alımı kas kütlesini çoğaltarak vücut yağlarını eritir.

Infertilite

Arginin sperm sayısını arttırır. Çalışmalar, yüksek doz argininin,  sperm sayısı düşük erkekler üzerinde son derece  yararlı olabildiğini göstermiştir. Arginin aynı zamanda,  ereksiyon sorunları için doğal bir tedavi olarak da öneriliyor. Bu durum, argininin, vücutta nitrik oksiti uyararak, genital bölgedeki kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Ereksiyon Bozukluğu

Journal BJU International’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışmada ereksiyon sorunu yaşayan 50 erkek her gün 5 gr. L-arginin ya da plasebo aldılar. 6 haftanın sonucunda, L-arginin alan grub plasebo grubuna göre daha fazla gelişme göstermiştir. 2003 yılında Bulgaristan’daki Seminological Laboratory’daki bilim adamlarınca yapılan ve Journal of  Sex and Marital Therapy’nin Haziran sayısında yayınlanan bir çalışma, arginin ve pycnogenol’un (çam kabuğu ekstresi) oral alımının ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerde, cinsel fonksiyonu önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Araştırmacılar, nitrik oksitin, ereksiyon için gerekli kas gevşemesini tetiklediğini ve tedavinin 3. ayından itibaren, erkeklerin %90’ından çoğunun normal ereksiyon deneyimlediğini rapor etmişlerdir. Çalışmalarda organik ereksiyon bozukluğu için günlük 5 gr’lık L-argin dozu kullanılmıştır.  (3 aylık çalışma süresi boyunca katılımcılar 1.7 g L-arjinine eşdeğer dipeptid arginyl aspartat  içilebilir ampullerden günde 3 kez kullandı. Ikinci ay, katılımcılar buna ek olarak günde iki kez 40 mg Pycnogenol takviyesi aldı. Üçüncü ay ise, günde 3 defa 40 mg olmak üzere Pycnogenol dozu 120 mg’a çıkarıldı. 1. ayın sonunda sadece 2 kişi (% 5) istatistiksel olarak anlamlı olmayan normal bir ereksiyon yaşadı. 2. ayın sonunda L-arginin ve Pycnogenol kombinasyonu erkeklerin % 80’inde, üçüncü ayın sonunda ise % 92.5’lik bölümünde başarılı ereksiyon sağlamıştır).

Arginine Yan Etkileri

L-arginin, tansiyon ilaçları, ACE inhibitörleri, angiotensin II reseptor antagonistleri ile etkileşime girebilir. L-Argininin yan etkilerini bütünüyle anlayabilmek için, daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak,  herpes veya şizofreni hastalığı olanlara L-Arginine takviyesi verilmemesi gerektiği saptanmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi için doktorunuz veya beslenme uzmanınıza,  sizi aydınlatması yönünde danışmalısınız.

Talihsiz Bir Olay

2007 yılında University of  Florida’daki doktorlar yanlışlıkla, 3 yaşındaki bir çocuğa, büyüme hormonu testinde 5.75 gr. arginin dozu yerine 60 gr. damar içi arginin vermişler ve bu hata sonucu çocuk hayatını kaybetmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“L-Arginin Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 67 yorum

 1. Firmamızın üretmiş olduğu arginin toz şeklindedir ve içeriğinde mor meyvelerden oluşan antioksidanlarda mevcuttur. 1 aylık ambalajdadır. Her ölçeği 5 gr. L-arginin içerir. Tüm kalite belgeleri ve izinleri mevcuttur.

 2. bende kulandım cok güzel etkisini gördüm tafsiye ederim bana da doktor verdi benimde cocugum olmuyordedim siper tahlili yaptırdım doktor baktı tahlilere 3 ay kulan dedi kulandı bitti vede eşim hamile kaldı cok sevindim buduruma ve bidaha gittim o doktora sizden allahrazı olsundedim bebegimiz oldu dedim oda cok sevindi benim gibi bü ilacı cıkarandanda allah razı olsun

 3. arkadaşlar ben düzenli olarak forever argı+ kullanıyorum. çok memnunum. 1998 yılında nobel ödülü almış bir ürün dr. ferid murad ismiyle you tube dan izleyebilirsiniz. ayrıca face den ürün içeriği ve resimleri görebilirsiniz. mücahit aydın aslantaş

 4. bu ürünü nasıl alacagız peki nerden temin edecegiz sitenizde belirgin bir adres telefon yok ne kadar güvenli bir ürün peki bu

 5. arkadaşlar; yakın bir arkadaşım 6 ay öncesinde sperm sayısındaki azlıktan dolayı (7milyon) çocuk sahibi olamıyordu. Doktor L-arginine, Korean Ginseng (solgar ürünleri) ve zinco 220 (40 tb) kullandı. doktoru6 ay süreyle kullanacağını söyledi. iki buçuk ay olduğunda ise ikiz çocuk sahibi oldu. Sperm tahlili yaptırdığında 21 milyona çıkmış. Şimdi aynı sıkıntı bende de var. 14 milyon. ama %76 hareketsizlik oranı var. yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum. İnşallah bize de çocuk sahibi olmak nasip olur.
  L-Arginine 1000 mg, Korean Ginseng 500mg ve Zinco 220 (40tb) günde bir adet…

 6. Slmn alykm.merhaba arkadaşlar.herkese geçmiş olsun.sorun yaşamadan önlemini almayı toplum olarak bilmiyoruz maalesef.hastalıkların yüzde 70 sebebi beslenme kaynaklıdır.bir besleneme firmasında danışmanım.kendi gıdalarını bitkilerini bilimadamlarıyla yetiştirip üreten tohumdan sofraya üreten bir firmada çalışanıyım.burada yaşadığınız bir çok sorunu yaşayan insanlara yardım ettik.hücresel beslenmesini sağladık.doğal ve hücresel beslenme yoluyla çözüm isteyen arkadaşlar e-mail adaresime yazsınlar.sonuç alıncaya kadar takip eden bir süreç[email protected] saygılarımla herkese ALLAH şifa versin.amacımız vesile olmak güzelliklere.

 7. slm arkadaşlar benim oğlum serebral palsi hastası kasları gelişmiyor yürüme engelli…5 yaşında ama fizik hocamız 500mg tavsiye etti kullanıp kullanmamak arasında kaldım beni aydınlatırsanız sevinirim…zayıflattığını söylüyor oğlum zaten çok zayıf…yardımcı olursanız çok sevinirim

 8. Ahmet gnc marka va diğer markalarda direk desteğin adı yazar ”arginine” şeklinde
  Artı arginine her kalp hastasına iyi gelmez mesela kalp büyümesi olan hastalarda ters etki
  yaratabilir dikkatli olmak lazım.

 9. ARGİNİN İÇEREN İLACIN İSMİNİ PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ

 10. Selam alk arkadaşlar argının muazzam bir ilaç ben kulandım çok şükür elinizi öper bir oğlum oldu Allah nasip eti.ilaç muazzam bir şekilde sperm sayısını %100 artırıyor iyi günler dilerim…

 11. arkadaşlar benim sperm morfolojik değer 1,75 çıktı. doktor bu değer çok az en az 8ile 14 arası lazım dedi. tüp bebek gerekecek gibi moralimi bozan şeylerin yanısıra arginine kullanmamı önerdi. ben hiç ihtimal vermeyerek kullandım. doktor altı ay kullanmamı önerdi ben daha bir hafta kullanmışken eşim hamile kaldı. şu an bir aylık hamile. darısı diğer benim gibi olanların başına.

 12. L-argenin uygun dozu nedir destek olarak 2000 mg mı yoksa daha farklımı?
  saygılar

 13. 15 yaşındayım 16ya gireceğim 1.83 boyunda 75 kiloyum kullansam bir sorun teşkil eder mi ?

 14. Slm.arkadaşlar.öncelikle.iyi.günler.L ARGİNİN.FAYDALARI.nelerdir.1yıl.dır.vucut.geliştirmek.yapıyorum.arginin.zararı.varmı.normal.ek.ğıdalar,hangisinden.aminoasit.alabiliriz.bilgi.verirseniz.çok.teşekkü[email protected]

 15. arkadaşlar selam,bir haftadır arjinin kullanıyorum proteinde kullanıyorum,fakat tam emin olmamakla birlikte sütün arjininin etkisini yok ettiğini duydum,fakat bununla ilgili herhangi bir bilgi bulamadım bu konuda bildiğiniz varsa yardımcı olursanız sevinirim

 16. sayın=ayb mesajınızı tekrar okudum ve yanlış bildiğiniz ve yazdığınız bazı noktalarda sizi aydınlatma gereği duydum

  1.infertilite demişsiniz sonrada kalkıp kas gelişimi demişsiniz ikisi aynı şey değil bunu bilin

  2.tribestan doğrudan testesteron üretmez ancak dolaylı yoldan etki eder doğrudan testesteron hormonu salgılatacak tek madde hormon ilaçlarıdır bunuda ancak ve ancak doktor kontrolünde alabilirsiniz bilinçsiz alınımı ölüme bile götürür !!

  çinko minerali
  tribulus terrestris(çobançökerten)
  b grubu+c+e vitaminleri
  vs vs vs bunlar hep dolaylı yoldan etkiler kişiyi ve testesteronu ancak dolaylı şekilde artırır çinko eksikse kişiye çinko verilir ve hormon dengesi yerini bulur tekrar

  proplemli kişide eğer hormon dengesi bozuksa veya vucutta testesteron üreten bezler çalışmıyorsa üstte saydığın maddeler etkisiz kalır

  sevgili kardeşim testesteron insan vucudunda belirli noktalarda belirli miktarda salgılanır ne azı ne fazlası

  ancak doğrudan horman içeren ilaçlar bu işi yapar o ilaçlarıda biz sporcular (STEROİD)yada(DOPİNG)şeklinde adlandırır ve özellikle uzak dururuz çünkü çok tehlikelilerdir sadece doktor tavsiyesi ile alınmalıdır

  umarın anlatabilmişimdir kardeşim sizi sadece bilgilendirmek ve doğru bilgiler vermek istedim kırıcı bir tavır takındıysam yazımda lütfen beni affedin.

 17. sayın=selin yardımcı olabildiysem bu benim için şereftir umarım en kısa zamanda çocuk sahibi olursunuz.

  sayın=ayb güzel kardeşim (tribestan)dediğiniz ürün benim demir dikeni/çobançökerten otu diyerek daha önceki mesajımda önerdiğim maddedir sadece pahalı ve hap versiyonudur aktarlarda (kilosu 5tl ye)hakikisi TÜRK malı dururken neden (Bulgaristan)dan bi ürünü çok pahalıya alsınlar üstelik sahte olma ihtimalide var Bulgar malı hapın

  tribulus terrestiris yani çobançökerten otu için önerim bir aktardan 2tl lik alınıp bir havanda iyice ezilerek günlük 1 tatlı kaşığı yenmesidir önerdiğim diğer bitkilerle birlikte.

  yalnız o dikenini iyice ezin yoksa boğazınıza takılır

 18. arkadaşlar infertilite sorunu olan kişilere tribestanı öneriyorum.tamamem dogal bir ürün ve sağlık bakanlığı onaylıdır.Direk testesteronu uyardığı için kas gelişimi üzerindede çok etkili.

 19. murat 124 yapmış oldugun tüm yorumlar için teşekkür ediyorum…
  l-arginine ben ve eşim infertilite için kullanıyoruz.
  deneyimlerin ve bilgiler faydalı oldu sağol
  erkek infertilitesi için kullanılan ürünlerden bi taneside L.arginine
  İnşallah bizi evladımıza kavuşturur..
  iyi günler

Yorum yapın

css.php