Alıç Çayı

Alıç Faydaları Nelerdir? Alıç üzerinde yapılan araştırmalar bu bitkinin kardiyovasküler sistem sağlığı için birçok yararlı özellikleri olduğunu ortaya koymuştur. Alıç yapraklarından, çiçekleri ve meyvelerinden yapılan ilaçlar Avrupada reçeteli ilaç biçiminde satılıyor.

Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir. Genellikle anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi kalp-damar hastalıklarının önlemesinde ve tedavisinde kullanılır.

Triterpenoid saponinler, aminler ve flavonlar alıç bitkisinde bulunan ve de kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etki gösteren bileşiklerdir.

Alıçın Faydaları

• Avrupa’da yapılan araştırmalarda alıçın kan basıncını dengelediği, kalbin kasılma gücünü çoğalttığını, kalbe ve beyne kan akışını artırdığını ve kalbi kalp ritm bozukluğuna yönelik koruduğu tespit edilmiştir.

• Standardize edilmiş alıç formülasyonlarıyla kronik kalp yetmezliği olanlar üzerinde yapılan araştırmada olumlu etkileri saptanmıştır.

• Phytotherapy Research  2002 Şubat sayısında yayınlanan bir klinik araştırmanın sonucuna göre, alıç özü kan basıncı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

• Kalbe yetersiz kan akışı sebebiyle görülen göğüs ağrısı (anjin) içinde kullanılabilir. Kalbin fazla çalışmasını engelleyerek kalp atışı sıklığını azaltıcı etki gösterir.

• Damarları genişleten ve kalbe kan ve oksijen akışına  yardımcı olan bioflavononid alıçta yüksek oranda bulunur.

• Bioflavonoidler aynı zamanda kan damarlarının çeperlerini kuvvetlendirir ve vücudun diğer bölgelerine olan kan akışında da düzenleyici rol oynar.

• Alıç yaprakları çiçekleri ve meyvesinden hazırlanan ilaçlar Amerikada en fazla satan bitkisel ilaçlar arasında bulunuyor.

• Alıç bitkisindeki maddeler kalp kasları dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nedeniyle yeterli orandaki kanın ve oksijenin kalp kaslarına gidememesiyle olan oksijen yetersizliğine yönelik olarak kalbi koruyucu özelliktedir.

• Kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp krizi sonrası, damar sertliği, yüksek kan basıncı alıçın faydalı olduğu rahatsızlıklardır.

• Alıç bitkisindeki bileşikler kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu azaltıcı etki gösterir.

• British Journal of General Practice  2006 Haziranda yayınlanan araştırmada Tip 2 diyabet hastaları 16 hafta boyunca günde 1200 mg alıç kullanmış ve süre sonunda diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.

• Yapılan araştırmalar alıç bitkisinin ikinci derece kalp yetmezliğinin tedavisinde yararlı olduğunu gösteriyor.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu alıcın kalp yetmezliğinde (devre I ve devre II) kullanımına onay vermiştir.

Alıç Nasıl Kullanılır ?

Çay olarak kullanılabildiği gibi kapsül olarak da bulunur.

Koroner kalp hastalığı ve kalp yetmezliğinde standardize edilmiş preparatlar kullanılmalıdır. Çayı daha çok kalp-damar sağlığını korumak amacıyla içilir.

Önerilen dozlar genellikle günlük 160-1800 mg arasında değişmektedir. %2 – %3 oranında flavonoidler ya da %18 – %20  prosiyanidin içeren standardize ekstreler kullanılır.

Alıç Çayı Nasıl Demlenir?

İnce kıyılmış 1 tatlı kaşığı alıç bitkisi bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Balla tatlandırılabilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Tedavide yalnızca çiçekli alıç yaprağı kullanılmalıdır. Alıç meyvası veya çiçeksiz yaprağı yeterli etkiye sahip olmadığı için kullanılmamalıdır.

Alıçın Yan Etkileri Var mı?

Bitkisel preparatların herhangi bir rahatsızlık için kullanımı tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Digoksin, beta-blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri, nitratlar, erektil disfonksiyon ilaçları kulllananlar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Alıç Çayı” üzerine 58 yorum

 1. Selamlar Ben almanyadan bu bitkiyi Almanyada Nerden bulabilirim.Bülent Bey yardimci olurmusunuz saygilar.

 2. Arkadaşlar, Ben 1 yıldır,Kullanıyorum Alıç çiçekli yapraklı çayını Göğüs ağrısından dolayı.Yalan yok Göğüs ağrısına iyi geliyor.Peki sizler tıkalı damarları açtığından bahsediyorsunuz,Nasıl anlıyorsunuz tıkalı damarı açtığını…Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.Alıç çayı,çiçekli yapraklı İstanbul’daki bütün baharatçılarda var.Ambalajlı şekilde paketi 2 ile 3 TL arası…

 3. gerçekten alıç çayını kullanıp damarları açılan varmı varsa paylaşırmısınız

 4. benim eşimin doktorlar kalp damarlarının 4 tanesinin tıkalı olduğunu söyledi bypass olması gerekiyormuş eşim olmaktan kaçınıyor alıç ekstresi ve sallama çayını kullanıyoruz yaklaşık 1 aydır sizlerden de başka tavsiyeleri olan arkadaşlar lütven paylaşsın

 5. taze alıç bulunur. gerçekten çok faydalı bir bitki .benim sebebi bilinmeyen kaşıntılarım yok oldu. mide ekşimelerime çok iyi geliyor. Rabbimiz her derdin dermanını vermiş hem de en z yan etkilirle veya hiç yan etkisiz. Bence en doğru ilaç tabiat eczanesinde. Hem de hasta olmadan( yavaş yavaş bilinçli bir şekilde) kullanıldığında doğal olarak o hastalıktan eser kalmamacasına iyileşme ihtimali neredeyse yüzde . ayrıca elimde doğal egzama ilacı da bulunmaktadır. isteyenlere gönderilir. 0 505 806 18 01

 6. Arkadaşlar önce geçmiş olsun isteyene alıç gönderebılırım TEL / 05353877777

 7. bana doktorlar yüzde yüz bir damar diğer besleyici damarlar ise %70 %60 %50 dediler ve mutlak bypass olmam gerektiğni,, olmazsam başıma gelecek tehlikeleri anlattılar beni diri iken öldürdüler,bir arkadaşımın babası tavsiye etti ve 1,5 yıldan beri içiyorum dakikada 133 adım atıyorum sağlığım çok ileri derecede düzeldi tavsiye ederim doktor ların para tuzağına düşmeyin

 8. 12 06 2012 bügün kardiyoloji kalp kapağının değişmesi gerktiğini söyledi çok korkuyorum.elimden ne gelirse yapacağım.ama açık kalp ameliyatı olmayacağım inşallah bu alıç denen meyve den çok bahsediliyor umarım banada şıfa olur.alla şıfa bekleyen herkese yardım eylesin herkesin duasını beklerim

 9. arkadaşlar ben taze alıcın bol olduğu bir yerdeyim ve orada yaşamaktayım. alıç çiçeğini veya kurusunu temin etmek isteyen arkadaşlar beni arıyabilirler.no:05353877777 bana bu numaradan ulaşabilirsiniz. yaşadığım yer yüksek rakımlı bir yayladır.

 10. selamlar,bana taze alıç lazım ve sürekli almak istiyorum,kocaeli gebzede oturuyorum.0543 538 01 00

 11. alıç çayıın aldım.denemek istiyorum.benim aşırı gazlarım ve karnımda sancı var.bakalım cemre ile beraber faydası olacakmı?mustafa eraslanın ürünü

 12. alic yollayan bilen vatandaslar var ise avusturyada yasiyorum lütfen bilgi verin

 13. benaluç çiçeği ve yaprağı içiyorum çok faydasunı göruyorum kolestrolu dusuruyor ve seks ısteğını ve gucunu nde muthıs bır değişiklik oldu ınanamıyorum damarlar komple açıldı.
  hazırlanış şeklı. buyuk cezve suyu iyice kaynatılacak bır tutam yaprağıve çıceği atlır ve 15 dakıka demlenır ve içilir ama sekersız mutlakaç

 14. elimde alıç ve çiçekli yaprağı var isteyenlere gönderilir. 0505 806 18 08 tedavi için üç dört ay kullanılması gerrektiğini duymuşsunuz veya okmuşsunuuzdur. alıç kilosu 10 tl çiçekli yaprağı kilosu 50 tl’den

 15. merhabalar kalp damar tıkanıklığı ve yüksek tansiyon icin hayıt tohumu ve alıc bitkisi cayı birebir tavsiye ederim enaz 40 gün kullanmak sartıyla ben tıkalı damarlarımı böyle actım bu iki bitki hafifce kaynatılıyo 10 dk dinlendikten sonra icilecek 2 ay sonra sağlığınızdaki iyilesmeyi fark edeceksiniz HAYIT mucize bir bitki yalnız alırken toplama süresi 1 seneyi gecmemeli bayat olmaması acısından allah herkeze sifa versin

 16. merhabalar alıç gerçekten çok faydalı bu sene çiçeğini ve yaprağını toplıyamadım ama meyvesini topladım eskişehirde ormanda çok bol ben hem çayını yapıyorum hemde meyvesini yemeyi çok seviyorum insanı rahatlatıyor bilhassa kalp rahatsızlığı olanlara çok fydası var herkese tavsiye ederim selam ve sevgilerimle

 17. ben rahatsızım bugun alıç çayına başladım 1 damar yuzde yuz 2 damar yuzde 50 80 kapalı inşallah faydasını ğörurve burda sızlerle paylaşırım

 18. gerçekten kolestrol hastalrının içmesı gerekn bir bitki.Eşimle beraber kullandık,kolostrolü gerçekten düşürdüğünü gördük ve herkeze tavsiye ederız… ŞiMdİ TaM ZaMaNI ToPlAmAnıN…:)

 19. @halit: mersin in bozyazı ilçesi elmakuzu yaylasında boldur ve meşhurdur eylül 15 ten sonra olgunlaşır 05447204089

 20. mrb arkadaslar ben alıcı ıyı bılen bırısıyım alıç kım ıstıyosa gonderırım alıç almanyada kalp ıçın reçeye yazılıyo bıle alıç ben cok kullandım kalp carpıntılarım yok artık hergun bı bardak ıcıyorum hemde benım sınırlerımı yatıştırıyo guzel de uyku verıyo tansıyonu da dusuruyo

Yorum yapın

css.php