Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu Çayının ve Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Avrupa ve Kuzey Afrikada yetişen kuşburnu Rosa canina L.yabani gül türünün olgun meyveleridir. Kuşburnu ülkemizde de bulunmaktadır. C vitamini bakımından en zengin meyvedir. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir. Kuşburnu taze olarak veya kurutularak kullanılır.

Kuşburnu çayının yanı sıra kuşburnu marmelatı, kuşburnu pekmezi ve kuşburnu reçeli olarak da tüketilmektedir.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

• Kuşburnunun güçlü antioksidan etkisi deneysel araştırmalarda tespit edilmiştir. C vitamini açısından en zengin bitkisel kaynaklardan biri olan kuşburnu proantosiyanidin ve flavonoit tipi fenolik bileşikler taşır.

• Kuşburnunun bir başka önemi iltihaplı hastalıklardaki yararıdır. Kuşburnunun dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarda görülmüştür.

• Kuşburnu bitkisi soğuk algınlığı ve gripe karşı bağışıklık sistemini destekler. İçeriğindeki C vitamini ve polifenolik sayesinde soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösterir. Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için günde 3 bardak kuşburnu çayı içilebilir.

• Danimarkalı doktor Kaj Winter tarafından yapılan araştırmalarda kuşburnunun eklem ağrıları olanlarda tedaviyi desteklediği belirlenmiştir. Kuşburnunun kabuk ve çekirdeğinde yeralan bir maddenin iltihabi reaksiyonu engellediğine dair tespitler yapılmıştır.

• Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici bileşenleri suda çözünmediğinden eklem romatizmasına karşı kuşburnu çayı etkili değildir. Eklem romatizmalarına karşı kuşburnu kapsülleri kullanılmaktadır. Yine çay gibi kuşburnu reçel ve marmelatları da eklem ağrılarında etkili değildir.

• Toz haldeki kuşburnu kapsülleri Avrupa’da artrit yakınmalarını hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar kuşburnunundiz ve kalça osteoartriti üzerindeki olumlu etkileriyle hastaların şikayetlerini ve ağrı kesici ilaca olan ihtiyaçlarını azalttığını göstermektedir.

• Scandinavian Journal of Rheumatology’da Ağustos 2005’te yayınlanan bir klinik çalışmaya göre kuşburnu eklem ağrısı olan hastaların % 82 sinde ağrılarda azalmaya neden olmuştur.

• Kopenhag Üniversitesinden Prof. Dr. Kaj Winther, eklem ağrıları olan ve kireçlenme proplemi yaşayan hastalar için kuşburnu tozunu önermektedir.

• İskandinavya Romatoloji Dergisinde yayınlanan makalede, 3 hafta boyunca kuşburnu tozu tedavisi gören hastaların birçoğunun ağrılarında azalma görüldüğü ifade edilmektedir.

• 2007 yılında Danimarka’da yapılan bir çalışmada kuşburnunun parasetamol ya da diğer ağrı kesicilere göre daha etkili ve çok daha az yan etkiyle osteoartritle ilişkili ağrı kontrolüne yardımcı olduğu gözlenmiştir.

• Kopenhag Frederiksberg Hastanesi’nden Dr. Robin Christensen kuşburnu tozunun artritin tedavisinde kullanılabileceğini belirtmiştir. 3 ay süresince hastalara kuşburnu tozu verilmiş ve bunun parasetamolden 3 kat daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

• Osteoarthritis and Cartilage 2008 Eylül sayısında kuşburnunun osteoartrit semptomlarını hafifletici etkisi plaseboyla karışılaştırıldığı 3 çalışma incelenmiş ve kuşburnunun ağrıyı önemli ölçüde azalttığı belirtilmiştir.

• Kuşburnunun çekirdek ve kabuklarından özel üretim teknikleriyle üretilen toz (Litozin) kireçlenmenin neden olduğu ağrıları azaltmak amacıyla Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kullanılmaktadır.

• Japonya’da yapılan bir araştırmada tohumundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.

• Kuşburnu böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu eklenerek 15 dk demlenir süzülerek içilir. Günde 3 bardak içilebilir.

Eklem ağrıları için kuşburnu dondurulup sonra öğütülerek kullanılmaktadır. Bu yüzden eklem ağrılarına karşı etkisinden faydalanabilmek için özel olarak hazırlanmış kuşburnu preperatları kullanmak gerekiyor. Diğer etkilerinden yararlanmak için çay, reçel veya marmelat olarak tüketilebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kuşburnu Faydaları” üzerine 51 yorum

 1. Eğer benim gibi zayıf diş etlerine sahipseniz. Kuşburnu çayını şiddetle tavsiye ederim. Özellikle son günlerde soğuk havalarında etkisiyle dişetlerimde meydana gelen şişlik kızarıklık ve küçük çaplı çekilmeler, Kuşburnu çayını içtikten yarım gün sonra büyük ölçüde azaldı. Çekilmeler de iyileşti. Devam ettikçe 2. ve 3. günlerde normal sağlıklarına kavuştular. Kış günleri en az iki günde bir 3 bardak kuşburnu çayı mutlaka için. Tecrübeyle sabittir…

 2. evet bende de osteoartrit vardı araştırdım kuşburnu tozu içeren bir ürün aldım şimdi eklemlerim çok daha iyi ayrıca kan şekerini de dengeliyor galiba…

 3. bende içtim fakat bi kaç gun sonra ağzımda bi yara olustu..bilmem ne kadar alakalı kusburnuyla sizlerde de bu tarz bi yan etkisi oldumu acaba , yinede afiyet olsun

 4. kuşburnunu o kadar seviyorum ki içmeden duramıyorum artık,

 5. kuşburnun tadı gerçekten çok güzel diğer bitkisel çaylar gibi değil bizim köydeki bahçede var ordan getirip kurutuyoruz ben sürekli öksürme halindeydim ve broşitvar bende dedem getirdi içtim sürekli olarak artık öksürmüyorum

 6. kusburnu cayini hazirlarken 10 dk kaynadiktan sonra ezerek karistiriniz. ozlerinden en iyi sekilde faydalanabilirsiniz.

 7. Kan yapıcı bazı ürünleri sıralayacak olursak:
  Saf arı poleni iyi cins çiçek balı kuşburnu marmelatı ve çayı üzüm pekmezi dut pekmezi keçiboynuzu (harnup) pekmezi Tahin kına kına kabuğu keten tohumu arı sütü balık yağı soya sütü yulaf sütü çok faydalı besinlerde bulunmaktadır

 8. istağiniz ürün yardımcı olunur cubuklu baharat 05359760397 2166803455

 9. bende kulanıyorum gerçekten çok iyi herkese tavsiye ediyorum sağllıkla kalın

 10. Yüzde yüz köyde ev yapımı kuşburnu pekmezi , alıç pekmezi, köy balı ve köy peyniri gibi ürünler mevcuttur.

  Ürünler fabrikasyon olmadığından her sene belirli bir miktarda ürütelibelmiktedir. Kuşburnular dağda kendiliğinden bitmekte ve tamamen organiktir. Peynirler ise talebiniz üzere taze olarka hazırlanmaktadır.

  İrtibat için : 0536 544 1432 Halil amca ile görüşeceksiniz telefonu celilden aldık dersiniz .

 11. kuşburnu yani roza canina bitkisinin tojhum ve yapraklarından elde edilen gopo etken maddesinin kireçlenmeye ve romatizmaya iyi geldiğini duydum ve anneme eczaneden aldım yaklaşık iki aydır kullanıyor ve ağrıları geçti. dez avantajına gelince annem evde durmuyor ve sürekli gezmede . ağrılardan ağlayan annem şimdi gezmeye giderek bol bol gülüyor. seni çokkk seviyorum anneciğim. herkeze tavsiye ediyorum.

 12. eskiler sanki demleme şeklini biliyorlarmıydı.sobanın üstünde ıhlamur ve kuşburnu kaynardı ve hiç indirilmezdi.hiçbiride kanserden ölmedi

 13. kuşburnu çayını çok fazla içiyorum o yüzden araştırayım derken buldum bu siteyi..yalnız ben hazır sallama çaylardan içiyorum..onunda hası kadar olmasada faydası vardır değilmi?çünkü iyi geldiğisöylenen rahatsızlıkların hemen hepsi bende var:(

 14. bencede tüketilsin zararı hic yok faydası cok 1 kilo portakal bir bardak cayın yanında hic kalıyosa c vitamini deposu afiyet olsun

 15. bence kuşburnuyu mutlaka her kes tüketsin vücut direncini artırıyor yorgunluğa bire bir

 16. kusburnunu çok seviyorum tadı çok güzel bütün hastalıklarada deva. Size kuşburnunu içmenizi öneririm çok faydalı bir şey. bunu kim yazdıysa tşk ödevimde bana yardımcı oldu

Yorum yapın

css.php