L-Carnitine Nedir ve Nasıl Kullanılır?

L-Carnitine Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir? Karnitin, vitamin benzeri bir antioksidandır ve vücudun enerji üretimine ve beyinin normal fonksiyonlarına, büyük ölçüde pozitif etkileri mevcuttur.

Asetil-L-Karnitin ile ilgili Bazı Gerçekler

Karnitin daha çok, yağ asitlerinin; enerji üretiminde kullanılacakları mitokondriye taşınmasından sorumludur.

Bu durum enerji metabolizmasında önemli bir rol oynasa da, karnitin alımı için belirli bir diyet mevcut değildir. Bedenimiz kendiliğinden üretebildiğinden, birincil şekilde alınması gerekli bir takviye değildir.

L-Carnitine Faydaları

Kilo Kaybı için Carnitine

Karnitinin geniş çapta kullanımının ve aranmasının sebeplerinden biri kilo kaybını desteklemesidir. Karnitin, bedenin, yağ asitlerindeki yağları parçalayarak enerjiye dönüştürmesi esnasında, yağ asitlerindeki oksidasyona yardımcı olur. Yağ asitleri, mitokondriye (burada yanar ve parçalanır) nüfuz etme becerisine sahip değilken, karnitin onların yolculuğunu kolaylaştırır. Bu süreç, karnitini kilo kaybetme konusunda etkin kılar.

Carnitine ve Diyabetliler

Araştırmalara göre, asetil karnitin takviyesinin diyabet hastalarına iyi geldiği söylenmiştir, bunun gibi, diyabet hastalarının çoğu, anormal karnitin metabolizmasına sahiptir. Çalışmaların kanıtladığı gibi, nöropatinin sebep olduğu ağrılara, karnitin taşıyan besinler iyi gelmektedir.

Carnitine ve Kalp Sağlığı

CarnitineKarnitin ve sağlıklı bir kalp ilişkisi oldukça aşikardır: yağ yapılanmasını engellediğinden, karnitin kalbin sağlıklı çalışmasına sebep olur. Karnitin araştırma çalışmaları, karnitinin anjin ve damar sertliğine de iyi geldiğini göstermiştir. Konjestif kalp yetmezliği semptomlarını ve kalp krizi sonrası durumu iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Çeşitli klinik çalışmalar, L-karnitin ve propionil L-karnitin’in anjinin semptomlarını hafifletmeye ve anjinli kişilerin göğüs ağrısı olmadan egzersiz yapabilmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, 200 hasta, anjin hastalığı ile birlikte egzersiz yapmaya etkisini görebilmek için 6 ay süresince L-karnitin kullandı. L-karnitin alan kişilerde, ergometrik egzersiz performansı gelişmiş ve kardioaktif ilaç kullanımı azalmıştı. diğer bir çalışmada ise, kronik anjini olan 47 hasta, 3 aylık L-karnitin kullanımından sonra, daha az göğüs ağrısıyla, daha uzun sürelerle egzersiz yapabilmişlerdir.

Carnitine ve Alzheimer Hastalığı

Karnitin üzerinde yapılan çalışmalar, karnitinin alzheimer, demans ve diğer mental hastalıklardaki etkinliğini ortaya çıkarmıştır. Karnitin, asetilkolinin formasyonunda yardımcı olarak, serbest radikallerce tahribata uğrayan nöronları iyileştirir. Bu etki, karnitinin kaybolmuş beyin fonksiyonlarını canlandırmasına yol açarak, sadece alzheimer hastaları değil felçli hastalara da umut kaynağı olmuştur. Current Medical Research and Opinion adlı dergide yayınlanan yazıyada, L carnitine nöroprotektif etkilere sahip görünmektedir ve nörolojik bozukluklara karşı korunmada yardımcı olabileceği belirtilmiştir. Molecular Aspects of Medicine’ da 2004 yılında yayınlanan bir makaleye göre,  yaşa bağlı bir çok beyin rahatsızlıkları ve nörodejeneratif bozukluklarda, anormal metabolizma önemli rol oynar.

Sperm Artırıcı

The Linus Pauling Institute araştırmacıları tarafından, 1995’de yapılan 2 çalışmada, düşük sperm hareketliliği teşhisi konmuş bir grup erkeğin 3-4 ay süresince L-karnitin kullanması sonucunda sperm hareketliliğinde yükselme saptanmıştır. European Academy of Andrology bilim adamları, 2003 yılında, Fertility and Sterility’ adlı dergide yayımladıkları çalışmada, 100 kısır erkek üzerinde, L-karnitin’in fertiliteye olan etkisini analiz etmişlerdir. Çalışma bulgularına göre, günde 2 gr. L-karnitin kullanmak, sperm miktarını ve sperm hareketlerini artırmıştır.

Asetil Karnitin ve ADHD

Son zamanlardaki çalışmalar, karnitinin, dikkat sorunları ve çocuklardaki dikkat eksikliğinden kaynaklanan sinirli tavırlar ve hiperaktivite ya da ADHD’ye iyi geldiğini göstermiştir.

Mekanizma yeterince net olmasa da, ADHD’li çocuklarda, karnitin düşüklüğünden kaynaklanan konsantrasyon eksikliği bulgulanmıştır. Karnitin, enerji metabolizmasında önemli bir yer tutar, karnitin içeren besinlerin tüketilmesi genel anlamda, dikkat anlarını ve davranışı geliştirir.

Karnitinin Diğer Yararları

Karnitinin, yukarıda sözü edilenlerin dışında da, not edilmesi gereken yararları vardır. Potansiyel anlamda, sizi hem mental performans, hem de yüksek enerji kaynağına gereksinim duyacağınız atletik beden fonksiyonları açısından da geliştirir. Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır, ki bu yadsınamaz bir iyiliktir. Aynı zamanda katarakt oluşumunu engeller

L-Carnitine Hangi Besinlerde Bulunur?

Yağsız kırmızı et (kuzu eti), tavuk, hindi, balık, yağsız süt, süzme peynir. Süt ürünlerindeki L-carnitine esas olarak peynir altı suyunda bulunmaktadır.

L-Carnitine Nasıl Kullanılır?

L-Carnitine takviye şeklinde kullanılacaksa saf  L-Carnitine alınmalıdır.

Günlük dozu sağlık proplemine göre değişir.

Genellikle günlük doz olarak 500 mg ila 2000 mg arasında alımı önerilmektedir. Bazı durumlarda daha fazla da alınması gerekebilir.

L-Carnitine Yan Etkileri

L-carnitinenin normal miktarlarda alınması halinde bilinen bir yan etkisi yoktur. Yüksek dozlarda bulantı, kusma, baş ağrısı, ishal, huzursuzluk, uyku güçlüğü gibi yan etkilere yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“L-Carnitine Nedir ve Nasıl Kullanılır?” üzerine 27 yorum

 1. Benim bir sorum vardı l_carnetine hipotiroed hastalığı olan kışılere zararlı mı acaba????

 2. Spor hocam tavsiyesiyle, aile hekimimin reçetesiyle Metacartin adında bir ürünü eczaneden aldım. Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ve kamu ödemesi mevcut olan bi levokarnitinla ilk defa karşılaştım.. normalde bu ürünlerin sözde kalitelilerine yüksek meblağlar ödeyerek ulaşmaktan sizlerde vazgeçin bence… metacartin Piyasa fiyatına baktım 38 lira.. diğer bazı ürünleri 120 130 a satıyorlar ve Tarım ve hayvancılık Bakanlığı ruhsatlı..

 3. arkadaşlar l karnitin spordan önce alınınca kilo vermeye ve enerjik kalmaya yardımcı oluyor fakat ilerde oluşabilecek yan etkileri sağladığı avatajdan daha fazla. ciltte pruritis dediğimiz bir hastalığa sebep olabilir, terde koku artışı olur, kalpte çarpıntı, atriyal fibrilasyon, kalp yetmezliği, hipertansiyon, hipotansiyon, yüksek trigliseride, göz yorgunlupu dediğimiz görme kaybı, şaşılık, katarakt. böbrek yetmezliği karaciğer yetmezliği, yani daha sayabileceğim bir sürü yan etkisi var ben tıp son sınıf öğrencisiyim iki kere kullandım ama yan etkilerini ingilizce kaynaklardan araştırdım ve kullanmayı bıraktım. karnitini böbreğiniz ve karaciğeriniz zaten hergün yetecek miktarda üretiyor lütfen reklamlara inanmayın sağlığınıza dikkat edin! kiloları başka şekilde de verebilirsiniz ama geri dönüşü olmayan hastalıklarınız olunca pişmanlığınız hiç bir işe yaramaz

 4. Bugun 3600 mg lik 20 sıvı tup aldim. En iyi markalardan.
  Bir ay kullanip test edeceğim

 5. Arkadaslar 1 aydir duzenli diyet+spor+ c vitaminli l-carnitine kullaniyorum. Şeker ekmek tatli vs hepsini kestim 128 kilodan 117 kiloya duştüm. Gorunus acisindan okadar fark ediyor ki suan 2. Siseye basladim isteyen bana ulassin hafta hafta ilerlemesini fotorafladim. 2 ay daha kullanicam sonra hepsinden bir albüm yapicam degisimi vucudunuzdaki spor esnasinda oluşan reaksiyonlari ve yağlarin ayrilişlarini elinizle hissediceksiniz. O paraya deyiyor dogrusu.

 6. sperm uzerine etkilerinden tecrubesi olanlar yazarmisiniz….

 7. Sabah aç karnına içilip koşu yapıldığında tansiyonu düşürdüğünü ve gün boyu kendine gelemediğini tecrübe ettim. sakın aç karnına almayın !

 8. bence tamamen yalan 8 kg aldım yani korkunç bişey kimseye tavsiye etmem şimdi eski kilomada dönemiyorum çok pişmanım

 9. merhaba arkadaşlar
  ben 10 gündür kullanıyorum ve gayet memnunum. ciddi gözle görülür fark oluşmaya başladı bile. ancak şuna kesinlikle katılıyorum ki, ciddi antreman ve diyet de şart. yatarak bedavaya kilolar gitmiyor. ben antreman öncesi 1500 mg kullanıyorum. performansımın çok ciddi oranda arttığını söyleyebilirim. spordan sonra yorgun da hissetmiyorum, ve anında farkı hissediyorum. iyi bir marka kullanmaya devam ederseniz, spor ve diyetle kesinlikle işe yarayacağını söyleyebilirim. kalbi dışarda atan arkadaş; bu karnitin yüzünden değil, kalbinin kardiyoya yeterince alışmaması yüzünden. ritmini yükselten karnitin değil, karnitin dolayısıyla enerjin arttığı için kendine yüklenmişsin. kalbimiz düzenli spor ile kardiyo esnasında daha az yorulmaya başlar, güçlenir. yeterince güçlü değilse ve karnitin alınıp koşu bandına çıkılmışsa, tabiiki sonraki birkaç saat boyunca da deli gibi çarpıntı yapacaktır. lütfen iyi bir antrenör, iyi bir spor salonu tercihi yapınız. kilo kaybetmede en önemli olan budur aslında, karnitin de amaca giden yolda işinizi biraz daha kolaylaştır o kadar. herkese iyi egzersizler dilerim.

 10. doktor izni olmadan kullanılmamasını tavsiye ederim. okudugum o kadar yazılarda anladıgım kadarıyla numara bir takviye. ama bende yan etki gösterdi. isirik diye tabir ettiğimiz kabarmalar oluştu vucudumda. eklem yerlerinde aşırı derece de kaşıntıyla beraber kırmızı kabarmalar oluştu. tedavi ise birsürü krem tıbbı şampuan ve en sonunda da kortizonlu iğneyle tedavime devam ediyorum. doktorumun tavsiyesi kesinlikle kullanmamam. spor hocama göre ise ilk defa bende böğle birşey olmuş. kalp rahatsızlıgı olana ise kesinlikle kullanma diyorum. kalbin dışarıda atıyor resmen. o kadar basınca dayanamazsın. 3 kuruştan kaçma , git bi doktora muayene ol. yoksa benım gibi kaşınırsın.

 11. L-Carnitine hakkında sitede yazılanar çok doğru.Bunu yanında ‘işe yaramaz,yağ yakmaz,sıkılaştırır ve yağ yakmanızı zorlaştırır’ gibi yorumlara itibar dahi etmeyin.Doğru olan tek şey L-Carnitine diyet ile birlkte ve spor eşliğinde yağ yakar.Onun dışında iç ve yat!Bunu size kim telkin ediyorsa en büyük sahtekar o’dur.Uzak durun.Bu aradayeteri kadar protein alamayanlar,süt ve ürünlerini tüketmeyenler ve emziren bayanların(doktor tavsiyesi ile) kullanmaları tavsiye edilir.Bu kimyasal bir madde değildir.Besinlerden alınır ama deyim yerinde ise besinlerden dilenilerek alınır.Lütfen bilinçsiz arkadaşlar yorum yapmaktan kaçının.Bunun yerine okuyarak öğrenin.Saygılar.

 12. KOMBU MANTAR ÇAYIDA YAĞ YAKICI ÖZELLİĞİ VAR ÜSTELİK L- KARNİTİN GİBİ YAN ETKİLERİ YOK .DOĞAL. KONU HAKKINDA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ. FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ- MAİL:[email protected]

 13. kullandığım ilk gün gözle görülür bir zayıflama hissettim inanılmaz süper bir şey…..

 14. L carnitine yağları yakmaz sıkılaştırır belinizin inceldiğini görmek hosunuza gider ama sıkılaşmış yağı yakmak çok daha zordur ve doktorların besin takviyeleri arasında kullanmayın dediği tek ürün l carnitine dir.

 15. Merhaba,
  Ben 3 aydır fitness`a gidiyorum ve spordan bir saat önce iki ölçek sıvı c vitamini destekli l-karnitin alıyorum ortalama 2000mg…performansı 3 katına çıkarıyor normalde bir saat spor salonunda çalışabilecekken 3-4 saat spor yapıyorum 8 kilo verdim üçgen fit bir görüme kavuştum, kesinlikle yorgunluk hissetmiyorsunuz spordan çıkıp işe gittiğim halde hic enerjim bitmiyor …size tavsiyem l-karnitin kullanırken mutlaka bu işi bilen profesyonel bir antrenörle çalışın yoksa faydasını göremezsiniz kendinizi açlığa mahkûm edip saatlerce spor salonlarında kendinize işkence etmeyin ben günde 6 öğün yiyerek zayıfladım antrenörum sayesinde…iyice araştırmadan spor salonunda gitmeyin..

 16. Beyler bayanlar adım volkan fit-ness eğitmeniyim . Ürün detaylı pek iç açıcı ama tavsiye etmiyorum.

 17. dogrusunu konuşalım ben spor yaparken kullanıyorum hiç faydasını görmedim

 18. Merhaba arkadaslar ben l carnetin ile ilgili size yasadigim gercegi aktarmak isterim.
  L carnetin cesitli markalarda bulunmaktadir.Öncelikle kullanacaginiz markayi iyi belirleyiniz her urunde oldugu uzre tarih kontrolu ve bandrol cok onemlidir.Ben yaklasik 7 aydir kullanmaktayim kullanmadan onceki kilom 98.8 boyum ise 1.88 urunu gunde 2000mg olarak spor oncesi tukettim.iyibir diyet ayni zamando guzel bir kardio ile destekledim. Likit yani sivi carnetin kullaniyorum 7 ayda 3 litre ictim.suanda 80 kg dayim ve mma dovusculeri gibi vucuda sahip oldum…multipower ve universal urunlerini tavsiye ederim.

Yorum yapın

css.php