Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bacak Ağrıları ve Bacak Ağrısı Nedenleri. Bacak ağrılarının nedenleri genel olarak egzersiz yetersizliği, yorgunluk veya romatizmal bir hastalıktan kaynaklanabileceği gibi atardamarlardaki tıkanıklıktan ötürüde meydana gelebilir.

Bacaklara kan taşıyan atardamarların hastalığında belirti genellikle yürümekle kendini gösteren ağrıdır. Bu tip çevre damarlarında oluşan atardamar hastalığı periferik arter hastalığı olarak adlandırılır

Kan bacaklara atardamarlar aracılığıyla ulaşır. Bacak atardamarları bacağın üst kısmından ayaklara doğru iner ve dokular, bu atardamardan gereksinim duydukları oksijen ve besin maddelerini temin ederler. Atardamarlarda bir sorun varsa kan akımı tıkanma sebebiyle azalır veya kesintiye uğrar.

Bacak ağrıları yanında bacaklarda üşüme, soğukluk, solukluk ve iyileşmeyen yaralar görülüyorsa bir damar cerrahına başvurup bacak atardamarlarında bir sorun olup olmadığının araştırılması gerekir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri

• Yürüyüş sırasında görülen ve dinlenmeyle geçen bacak ağrıları kan akımı azalmasının ilk belirtisidir. Damar sertliğinden kaynaklanan bacak ağrıları çoğunlukla hemen yürümeye başlanıldığında değil bir müddet yürüdükten sonra ve de özellikle biraz eğimli yerde yürüdükten sonra başlar. Ağrı genellikle baldırda hissedilir ve birkaç dakika dinlenmeyle geçer.

• Baldırda hissedilen ağrı adalenin egzersiz anında atardamarlardan yeterli miktarda temiz kan alamamasına bağlı olarak meydana gelir. Oksijen alamayan bacak adalesi, kana bazı maddeler salar ve ağrı hissedilir. Harekete son verilmesiyle ağrı da çabucak azalır.

• Atardamarlardaki tıkanıklık ne kadar fazlaysa ağrı da o kadar fazla olur. Tıkanıklık çok önemli değilse ağrı yürüyüş sırasında hissedilir, dinlenildiğinde ise geçer. Atardamarlardaki darlık sebebiyle bacaklara gelen kan, bacak beslenmesi için yeterli olurken, yürüyüş sırasında ise yetmemeye başlar.

• Bazı kişlerde bacak damarlarının tıkalı olduğu yer kalçaya daha yakınsa aynı ağrı baldırda değil daha çok kalça üzerinde kendini belli eder.

• Uyluk kaslarında, baldırlarda veya diz bölgesindeki damarda bir tıkanıklık oluşmuşsa bunların neden olacağı ağrı topallamaya yol açar.

• Topallama sebebiyle hastanın giderek yürüme mesafesi azalır ve bir süre sonra hiç yürüyemez hale gelir.

• Hasta akşamları ayağının sürekli soğuk olduğunu hisseder. Bu durum kangrenin belirtisi olabilir.

• Toplardamarların boydan boya tıkandığı, yüzey damarlarının da buna eşlik ettiği durumlarda ayak kangrene gider.

• Bir müddet sonra hasta dinlenirken ve uyurken bile ayaklarında şiddetli ağrılar hissetmeye başlar. Hiçbir ağrı kesici ağrıları kesmez.

• Ayakta morarma, siyahlaşma gibi renk değişimi ve tırnaklarda beslenme bozukluğu görülebilir.

• Şeker hastalarında iyileşmeyen yaralar oluşabilir.

• Bacak damarlarında oluşan tıkanma ani ölümlere yol açabilir. Bacak damarlarında meydana gelen pıhtı, akciğerleri besleyen damarın tıkanmasına neden olur. Eğer pıhtı büyükse bu durumda hasta aniden şoka girer, kalp ve akciğeri durarak ölür.

• Bir kişinin bacağında damar kireçlenmesi varsa o kişinin şahdamarında kireçlenme görülme olasılığı da %50’lere kadar yükselebiliyor.

• Ayak damarının tıkanması kangrene, şah damarının tıkanması ise felce neden olur.

• Damarlardaki bu hastalığın teşhisinin ve tedavisinin geç yapılması ciddi sonuçlara yol açar. Ağrı kesicilerle geçmeyen sürekli ağrılar görülür ve ayağın belli bir seviyeden kesilmesi gündeme gelir.

• Bacak ağrısı olanlar, şeker hastalığı olan ve sigara içen kişiler ya da kolesterolü olan veya tansiyon sorunu olanlar,  50-69 yaş arasında olup sigara içen ya da diyabeti olan hastalar ve 70 yaş üzeri kişiler risk gurubunda oldukları için mutlaka bir uzmana görünmeleri gereklidir.

• Tedavi edilmeyen damar hastalıklarının %25‘i 1 sene içinde ölümle sonuçlanırken, %25‘i de kesilmeyle sonuçlanmaktadır. Hastaların inme geçirme oranı ise daha yüksektir.

Kimler Risk Altındadır?

• 40 yaş ve üzerideki kişilerde daha fazla görülür.

• 10 yılın üzerinde ve günde 1 paketten fazla sigara içen kişilerin bu hastalığa yakalanma oranı oldukça fazladır. Bazı uzmanlar günde içilen 4 tane sigaranın bile damar tıkanıklığına yol açabileceği uyarısını yapıyorlar.

• Diyabet damar yapısında daha hızlı bozulmaya yol açtığı için şeker hastaları da risk altındadır.

• Kan kolesterol seviyelerindeki yükseklik damar yapısını bozarak tıkanıklığı hızlandırır.

• Yüksek kan basıncı da damar sertliği oluşumunu  hızlandırarak tıkanıklığın meydana gelmesinde etkili olur.

• Hastalığın erken teşhisi halinde ameliyata gerek kalmadan ilaçlarla tedavi edilmesi mümkündür.

• Bacak damarlarında tıkanıklık tespit edilen kişinin sigarayı bırakılması gerekir. Sigara içimine devam edilmesi bacak kangrenini kaçınılmaz hale getirir.

• Hastanın kan kolesterol ve trigliserid oranlarının düşürülmesi sağlanmalıdır.

• Şeker hastalığı olanların açlık şeker düzeylerinin indirilmesi gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?” üzerine 29 yorum

 1. Slm uzun süre oturunca baldırım ağrıyor yürüyünce ağrı azılııyor hatta Yok oluyor sebebi ne olabilir

 2. Merhaba 30 yaşında bekar bir erkek olarak yaklaşık 4 yıldır kesintisiz alkol ve sigara kullanıyorum birazda abartılı olduğu oluyor genelde ve son 2 gündür yatarken ve otururken bacaklarımda çok şiddetli olmasada ağrılar oluyor ama yürüyüş esnasında azalmaya başlıyor açıklamalara göre ya ölücem yada bi yerlerim kesilecek sanırım benim için silahlar çekilmiş midir acaba …

 3. Ben 15 yaşındayım ve şuan dayanılmaz bir sekilde bacak ağrısı çekiyorum bir türlü rahatlamiyor sizde allah razi olsun accayip iç açıcı şeyler yazmışsıniz.Bana bi yardim edin lütfen

 4. BACAK AĞRISI .KRAMP ,KARINCALANMA ,ŞİŞME,HUZURSUZ BACAK VARİS,SELÜLÜLİT….HUZURSUZ BACAK SEND….GNC GOTU KOLA KULLANABİLİRSİNİZ.muhteşem bir bitki

 5. arkadaşlar benim surekli ayağım ağrıyor emar da çekindim dokor dediginiz şahıslara gitmek için odasnin kapisinda saatlerce beklemeye gerek yok google onlardan daha uzman her gidisimde kas gevşetici agri kesici yaziyorlar bu seferde aynisini yapti onunde recetti yirtip attim inanin umurlarnda bile degiliz bi rahasızlıgınızda google sorun daha uzman ???

 6. 13 yaşındayım kasıklarım koştuğumda birden sakat olmuş gibi yere zor basıyorum bunun nedenini bilen varsa lütfen söylesin.
  loooo

 7. Siz ne kadar salaksınız annem ölcek diye ödüm patlıyor
  Siz böyle giderse hastaların doktoru değil azrail olursunuz
  Devlet sizi nasıl doktor yapmış allah onlarada akıl fikir versin

 8. Ben,m bacaklarım çok ağrıyor film çektiler sağ bacaktaki sıvı bitmiş ve kireçlenme var dediler sol bacak ta ise varis başlangıcı teşhisiyle on tane iyne vuruldum ama daha kötü oldum sol diz de şibana bir çare şme oldu dizimi bükemiyorum yürüdüğüm zaman yürüyomuyorumağrıdan duramıyorum

 9. doktora gittim damarlara baktılar damarlarda Bir şey çıkmadı üşüme oluyor eskiden sürekli yürümek canım isterdi şimdi hiç canım yürümek istemiyor üzerimde bir halsizlik var. lütfen cevap

 10. ayaklarım sızlıyor ağrıyor gerilme oluyor Hafiften yanma oluyor ne yapmam gerekiyor

 11. burcu aynı ağrı bende de yaklaşık 1 haftadır var ve artık dayanılmaz bir hal almaya başladı.Ben bugün acile gideceğim çalıştığım için sen de bir an evvel doktora git ihmal etme bence.

 12. ben 13 yasindayim. men sabahlari okula giderken ayaklarim cox agriyor okula gidib oturdugumda ve ya yurusden sonra dayandigimda agrilar kesiyor. ve bu agrilar daha cok okula giderken oluyor. okuldan kayidirken agrilar olmuyor. ve ben okula cok hizli gidiyorum ondan ola bilir mi?

 13. 45 yaşındayım uzun süredir bacaklarımda şiddettli bir şekilde ağrım oluyor ağrıyla baraber bacaklarımda kırmızı lekeler çıkmaya başladı ve bütün bacağıma lakeler dağıldı ağrı arada duruyor ama günün çoğunda şiddetini devam ettiriyor bunun sebebi ne olabilir ???

 14. merhaba ben 30 yaşında iki çocuk annesiyim sol bacağımda bazen hafif ağrılarım oluyordu. fakat bugün öğleden sonra saat 3 ten akşam 7 ye kadar şiddetli bir şekilde ağrım oldu. bacağımın üzerine basmaya çalıştığımda ağrım daha da çoğalıyordu. bacağımdaki ağrı üst kısımdan başlayıp ayak bileğime kadar devam ediyordu. şu an ara sıra bir ağrım olmakta. acaba bu ağrının sebebi neden kaynaklanmaktadır? yardımcı olabilir misiniz ?

 15. merhaba eşimin sabahları uyandığında gününü olumsuz etkileyecek derecede bacak ağrıları oluyor .Horlamadan kaynaklı olabileceğini söylediler tedavi oldu fakat hala bir değişiklik yok ve bu durumdan çok rahatsız.Başka bir sebebi olabilir mi? ne tedavi önerirsiniz?

 16. Ya bende çok uyuzlandım şimdi. Sebepsiz yere bir baldır ağrısı çekmeye başladım. İçimi karattınız beeah.
  Şimdi ayağımın kesileceğinden korktum. Valla şu yazıları insan gibi yazın moralim bozuldu !

 17. bu sorun için kalp ve damar hastalıklarına mı gidicez

 18. arkadaş ne iç açıcı şeyler yazmışsınız! her cümlenin sonuna ölümle sonuçlanır yazmışsınız bu insanları psikolojik sıkıntılara sokabilir!

 19. annemin bacaklarında çok az dahi yürüse oluşan şiddetli ağrılar oluyor. ve ağrı 1-2 gün kadar sürüyor. hangi doktora gittikse birkaç tahlil yapıp çözüm bulamadan bizi ağrılarımızla başbaşa bırakıyor. lütfen bize bir yol gösterin…

 20. 12 yaşındayım ve bacaklarım çok ağrıyor rahatlamak için bi egzersiz varsa söylermisin

Yorum yapın

css.php