Gastrit Belirtileri

Gastrit Hastalığı ve Gastrit Belirtileri. Gastrit midenin en iç bölümünde bulunan mide mukozasının iltihaplanmasıdır. Beslenme yanlışları, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, ilaçların mideye verdiği dokusal hasarlar, helikobakter mikrobundan kaynaklanan enfeksiyonlar gastrite yol açar.

Helikobakter midenin iç yüzeyini kaplayan koruyucu tabakada bir dizi değişime neden olur ve bu da gastrite sebebiyet verir. Gastritte mide bulantısı, kusma ve ishal görülür. Hastalığın tanısı, endoskopiyle  mideden bir parça alınmasayla veya mide filmiyle anlaşılır. Gastritin kesin tanısı için, mideden alınan doku parçalarının patologca incelenmesi ve bu bölgede iltihap bulması gerekir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

• Gastritli kişilerde midede zaman zaman ağrılar, yanma hissi, aç kalındığında ekşime, kazınma hissi, bulantı, şişkinlik, gazgibi sorunlar görülür.

• Gastrit şiddetliyse  midenin yüzeyinde tahriş yapar ve bölgedeki damarlara ulaşır, kanamaya sebep olur. Çok ciddi bir kanama oluşur.

• Gastrit, mide duvarlarında yer alan enflamasyonlardır. Bu enflamasyonların, midenin en iç katmanlarındaki yara oluşumu da ülserin gelişimine neden olmaktadır. Gastrit ani başlangıçlı olan akut gastrit ve kronik gastrit olmak üzere iki türlüdür.

• Zamanında tedavi yapılmasıyla sorun kalmaz. Ancak ihmal edilirse mide ülserine, mide kanamasına az bir olasılıkla da mide kanserine yol açar. Bu yüzden mide ağrısı, ekşime, yanma, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi sorunları olanlar gecikmeden doktora başvurmalıdır.

• Helikobakter pilori nedeniyle oluşan gastrit en fazla oluşan gastrittir.

• Eroziv gastrit ağrı kesici ilaçlara bağlı olarak meydana gelir.

• Atrofik gastrit uzun süreli helikobakter pilori mikrobuna ve bağışıklık sistemiyle ilgili bir soruna bağlı olarak meydana gelebilir. B12 vitamini ve demir emiliminin bozulmasıyla kansızlığa sebep olur.

• Atrofik gastritte ömür boyunca  B 12 vitamini ve demir tedavisi verilmesi gerekir.

• Ağrı kesicilere bağlı olarak meydana gelen gastritte ağrı kesiciyi kesmek ya da daha az zararlı bir ağrı kesici kullanımına geçilmesi öneriliyor. Ayrıca proton pompa inhibitörü gurubu ilaçlar kullanılabilir.

• Helikobakter piloriye bağlı oluşan gastritte ise bakteriye yönelik iki hafta kadar süren  antibiyotik ve proton pompa inhibitörü tedavisi gerektiği belirtiliyor.

• Gastritte görülen karın üst kısımda yerleşmiş tok veya açken olan ağrı, şişkinlik, gaz, çabuk doyma ve bulantı gibi belirtilerin hepsi birden görülebileceği gibi tek bir belirtide olabilir.

• Helikobakter pilori herhangi bir  belirti olmadan devam edebilir. Bazı kişilerde hafif ekşime, yanma, gaz, şişkinlik sorunlarına sebep olurken  bazı kişilerde ise çok şiddetli mide ağrılarına, yemek borusuna kadar çıkan yanmalara neden olabilmektedir.

• Bu mikrop bazı kişilerde herhangi bir propleme neden olmazken bazılarında ise çok şiddetli gastrit, ülser ağrılarına ve de mide kanserine sebebiyet vermesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yeterli doz ve sürede antibiyotiklerin kullanılmasıyla olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak yine de bakterinin olduğu herkeste bu tedavinin uygulanmasının gerekip gerekmediği tarışmalıdır.

Gastrit Nedenleri – Gastrit Neden Olur?

• Helikobakter adlı bakterinin yarattığı enfeksiyon gastritin en fazla görülen nedenidir. Hazım esnasında mideyi, salınan hidroklorik asitten koruyan tampon sistemi Helikobakter pilori bakterisinin neden olduğu enfeksiyon sebebiyle zayıflar ve mide duvarı zarar görmeye başlar. Bu enfeksiyonun midenin iç yüzeyini kaplayan koruyucu tabakada yol açtığı değişimler zamanla giderek gastrite sebep olur. Bu mikrobu mikrobu taşıyanların tamamına yakınında en azından kronik bir gastrit durumunun olduğu belirtilmektedir.

• Alkol ve bazı ilaçlar da gastrite neden olur. Romatizma ilaçları olarak kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlar, bazı antibiyotik ilaçlar ve aspirin gasritin oluşmasına sebep olabilir.

• Ağrı kesiciler doğrudan temas yoluyla takılıp kaldığı yerde yara oluşturarak veya  midenin derisinin korunmasını sağlayan maddenin üretilmesini azaltarak mideyi etkiler.

• Sigara, mide derisinin koruyucu mekanizmalarını bozucu etki gösterir. Alkol hem doğrudan temasla hem de sistemik yolla mide derisinin hasarlanma olasılığını artırır.

• Sigara ve alkol, kızartma, baharatlı gıdalardan ve mide için zararlı olabilecek ilaç kullanımlarından kaçınılmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Gastrit Belirtileri” üzerine 34 yorum

 1. iyi günler yaklaşık 6-7 aydır aşırı alkol tüketim artık alkolü bıraktım midemde sürekli şişkinlik oluyor ve nefes almakta güçlük çekiyorum sebebi gastrit veya siroz olabilirmi varsa böyle bişey ilerlermi bu hastalık veya iyileşme oranı nedir

 2. arkadaşlar bende on iki parmak bağırsağı ülseri vardı.açken ağrılar başlar sırta vurur mide ağrır.mide bulantısı olur.ben kudret narlı karışık macun kullandım çok iyi geldi.deneyin sonuçta iyileşmek önemli….

 3. yıldız iyi günler. bndede aynı sorunlar var. kudret narı kullanman ıyı geldımı

 4. bende de gastırıt var.aynen asıt fazLaLığıyLa mıdemde yanma,gunde bıRtek oğlen açıkma ve en zoru aşırı şişlik gaz!!ıkı ay Lansor kuLLandım hiçbir işe yaramadı.Nexyum kuLLanıorum bu ıkıncı ayımın son vakıtLrı gaz oLayımı ve yanmamı kestı gıbı.Çok Çok azaLdı.Bu bıtınce de protenex kuLLanıcam bakaLım ınsaLLah bıter artık.Beslenme oLayı zor yaa dıyet yaparım haslama,baharatsız yerımde aLkol ve sıgara cok zor.haftada ıkıgun ıkı kadeh ıcerdım o bıLe zor yaaa…yenı öğrendığım kudret narı var bırde ona başLayın KESIN kuLLanın ciddi ciddi mıde hastaLıkLarından kurtuLan tanıdıkLarım var.Gec bıLgı verdıLer saoLsunLar ama ama oLsun bende basLadım bıhaftadır bakaLm.Herkese acıL şifaLar..

 5. Ben de de gastrit ve reflu var.mide surekli eksiyor ve yaniyor.rahatsiz oluyorum.bu hastaligin cozumu yokmu acaba

 6. Bende yaklaşık 8 seneden fazla midemden rahatsızım. Yazın hiçbir şikayetim olmuyor. Kışın midem sabahtan davul gibi şiş uyanıyorum. Ne yesem dokunmuyor. Ama midem davul gibi şişince hiçbir ilaç etkili olmuyor. Şimdiye kadar iki tür ilaç kullandım faydası olmadı. Şifalı otlar kullandım bir süre sonra tekrar ağrım başladı. Üzülünce, sıkılınca, sinirlenince şişkinliğim, ağrılar daha artıyor. Oturuncu, yatınca ağrım azalıyor, çok hafifliyor. Sizlere tavsiyem sinirlenmeyin, üzülmeyin. Bunlar bu hastalığın bazen tam oluşma nedeni oluyor. Hepimize geçmiş olsun.

 7. slm ben 10 yıldı mıgdemden raharsızım 4 defa endosgobı oldum bı sonuca varamadılar sankı mıgdeme asılıyorlar acıyo agrımıyo anlatabılıyormuyum yemeklerden etgılenmıyorum sankı sagralı hasta gıbı bırden gelıyor ılac fayda etmıyor ne yapmalıyım teşekkurler

 8. Merhaba

  Bir hafta öncesine kadar antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyordum.Şimdi midemde kasılma,bulantı,iştahsızlık var.Yemek yedikten sonra ağzımda acı bi’tat oluşuyor.Acaba bunun sebebi gastrit olabilir mi ?

  Teşekkürler

 9. genellikle akşamları 23 gibi saatlerde midemde yanma oluo .. gırtlağıma kadar gelio o yanma olayı … nedeni nedir ? sizce gastrit mi? (sigara, alkol, ilaç kullanmıyorum)

 10. benimde midem cok kotu ve endoskopı yaptırdım gastrit cıktı midem bulanıyor daha sonra kuusuyorum kesin cozumu var mı acaba ilaç kullandım ama daha sonra yıne basladı bu sıkıntım ne zaman sona erıcek

 11. bende aşırı iştahsızlık vardı ıhmal ettım olabılr dıe endoskopı yaptrdm gastrıt cıktı cabuk doyuyorm nerdeyse hiç acıkmıyorum 5 6 kılo verdm bu problemler sızdede varsa kesınlıkle tedavı olun ıhmal etmeyın

 12. yukarıda yazilanları sanki ben yazmşm ya, bende buyuk ıhtmalle gastrit war..mide de yanma, surekli ağizdan gaz çkarma hssi. Yemek borusuna kadar gelen acılık, kusma istegı, cabuk doyma…ooo ooh maşsallah benm mideye koç koç..yenerm ben bu hastalgi;)

 13. bende sürekli doktora gittim şikayetim aşırı derecede geğirme ve sırt bölgemden başlayan bir iç daralması geğirdiğim zaman rahatlıyorum kimi doktor gastrit diyor kimisi piskolojik nedenler diyor ne yapacağımı bilemedim….

 14. arkadaşlar benim midem de yanma ve sürekli doygunluk hissi ve gaz çıkarma vardı vardı doktora gittim akut gastrit çıktı doktor protonex die bi ilaç verdi gerçekten çok iyi geldi hepinize şimdiden geçmiş olsun

 15. çok uzun zamandır midemle ilgili problem yaşıyorum. kusma, kalp çarpıntısı, ani baş dönmesi, mide bulantısı, ishal, midede ekşime gibi problemlerim var sizce gastrit olabilir mi ? bunların stresten olma ihtimali var mı ?

 16. hastalıkların % 80 moral bozukluğu üzüntü stresten kaynak lanıyor.eğer mide ilaçları fayda etmediyse antideprasyonlar çözüm verecektir.bunu içinde en uygun yer bakırköy.bende başta ne alak demiştim ama sinirim üzüntüm mideme vuruyomuş ilaçları alınca rahatladım mide bulantısı falan kalmadı

 17. ya bn bu hastalığın çok kötü bi şey oldunu düşünmekle kalmayıp yaşıorum çok üzücü bi şey:(

 18. benimde bir rahatsızlığım oldu endeskopi çektirdim gastrit çıktı ama hiçbirzaman yanma olmadı sade sırtıma vuran ağrılar oluyor helipak diye ilaç kullandım ara sıra yine görülüyor sebebini bilmiyorum kesin bir tedavisi yok…

 19. benim midemde ağrı yanma bulantı oluyor baş ağrısı oluyor gastrit olabilirmi

 20. yemek yedikden sonra ateş ishal migde bulantısı baş dönmesi nedeniyle doktora gidiyorum doktorlar serum takıp ilaç veriyorlar bir ayda iki sefer bu durumla karşılaştım acaba gastrit yüzünden olabilirmi bunlar doktorlar bir teşhis söylemiyor ama bunu okudukdan sonra tekrar doktoruma gidip danışacagım

Yorum yapın

css.php