Trigeminal Nevralji Belirtileri ve Tedavisi

Nevralji Nedir? Nevraljiler çok şiddetli, bıçak saplanması, elektrik çarpması gibi gelen, genellikle 15 dakikadan daha kısa süren ağrılara verilen addır. Daha çok yüz bölgesinde görülür ve ‘tregeminal nevralji’ olarak ifade edilir. Hastalığın bazı dönemlerinde hassasiyet aşırı şekilde artar ve bazen en küçük bir temas bile çok şiddetli acı hissedilmesine sebep olabilir. Nevralji, erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür.

Yanma, karıncalanma, temas veya ısıya duyarlılık ve elektirik çarpması şeklinde ağrı hissedilir. Saniyeler veya dakikalar süren ve kesik krizler halinde gelen ağrılar günler, bazen haftalar boyu devam edebilir.

Nevralji Nedenleri

Çevresel ağrı yollarının aşırı duyarlılaşması ve beyindeki ağrı merkezlerinde duyarlılaşma ile denetim mekanizmalarının kaybı hastalığın temelini oluşturur. Nevralji, sinir sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelen hasar sebebiyle oluşabilir. Sinir yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin omurilik travmaları, MS,  zona sonrası, şeker hastalığı ve tümörler en önemli nedenlerdir. Uyku bozuklukları, stres ve depresyon ağrıyı önemli ölçüde artırır.

Nevralji, yüzde görülebileceği gibi, kaburgalarda veya vücudun herhangi bir bölgesinde, zonadan sonra meydana gelebilir.

Bazı kişilerde, özellikle de ileri yaşlarda zona geçirenlerde, hastalık bittiği halde şiddetli ağrılar kesilmez. Bu durum, Post Herpetik Nevralji (Zona Sonrası Nevralji) olarak adlandırılır ve  50’li yaşlardan sonra çok görülür.

Diş çürükleri ya da diş tedavileri sırasında oluşan zedelenmeler, nevraljiye benzer ağrılara neden olabilir. Bu yüzden, nevralji teşhisi konmadan önce, hastalarda mutlaka dişlerin kontrol edilmesi gerekir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Ağrı, yüzün tek bölgesinde elektrik çarpması gibi ortaya çıkar. Keskin, bıçak saplanması, elektrik çarpması biçiminde, çok şiddetli, genellikle kısa süreli ağrılar hissedilir. Yüzde görülen Trigeminal Nevralji denilen ağrı; yüz yıkama, yüze dokunma, yemek yeme gibi etkenlerle başlar. Postherpetik Nevralji olarak bilinen zona sonrası ortaya çıkan ve 3 ay kadar süren  ağrı da bu gruptandır.

Nevralji Tedavisi

Normal ağrı kesiciler fazla etkili olmaz, tedavide özel ağrı kesiciler kullanılır. Tedavi haftalarca bazen de aylarca sürebilir. İlacın yetersiz kalması halinde, yüze giden sinirler beyinden çıktığı noktada uyuşturulabilir veya yakılabilir. Trigeminal nevraljide trigeminal sinire uygulanan blok işlemleri sayesinde ağrı uzun bir süre ortadan kaldırılabilir.

Yüz bölgesinde sinirin üç dalı bulunur. Bunlardan biri göze, biri üst çeneye, diğeri de alt çeneye gider.  Ağrıya sebep olan hangisiyse, o dal yakılır ve hasta 3 ila 8 sene ağrı hissetmez. Nörolitik bloklar ve Radyofrekans termokoagülasyon nevralji ağrısının giderilmesinde uygulanan yöntemlerdir.

Nöralterapi

Özellikle ağrı olmak üzere birçok durumda uygulanabilen nöralterapi, fiziksel, kimyasal, psikolojik, elektromanyetik gibi farklı nedenlerle vücutta oluşan organ fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Nöralterapi sinirlere değil sinir, damar paketinin yüzeyselleştiği bölgelerde cilt altına yapılır. Lokal anestezik madde, vücudun belirli bölgelerine ya da noktalarına uygulanarak düzenleyici bir uyarı verilir. Trigeminal sinirin dallarına yapılacak uygulama sinirin kendisini düzeltmeye yöneliktir. Ayrıca sebep tespit edilmeye  çalışılır. Özellikle dişler ve kafa boşlukları, çene eklemi ile olan ilişkileri ayrıntılı olarak incelenir. Uygulanacak tedaviyle ağrıya yönelik kalıcı çözüm aranır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Trigeminal Nevralji Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 83 yorum

 1. trigeminal nevralji teshisi koymak kolay deyil hastanin agrilarina gore konulur oncelikli olarak ilac tedavisi yapilir trigeminal bir sinir agrisidir yarim basagri siklikla gorulur sadece basta olmaz sinirin oldugu heryerde olur buagriyi ceken hastalara tavsiyem beyincerrahi doktorlarina gitsin eger istanbuldaysaniz eger capa hastanesine gidin yanaktan igne uygulamasi yapiliyor ameliyat etkili biryontemdir veya cerrahi yontemde uygulanabilir eger saniyeler arasinda suruyorsa trigeminal nevraljidir elektrik carpmasi gibi olur dayanilmaz bir agridir eger sikliklarla oluyorsa uzun suruyorsa atipik nevraljide olabilir nevraljinin birsuru cesidi vardir herkeze gecmisolsun diyorum

 2. slm arkadaşlar ben de bu hastalık tan yen’i amaliyat oldum çok şükür iyiyim sizlere tavsiyem iyi bir beyin cerrahi doktora gidin istanbul da iseniz maltepe başıbüyük marmara ünüversitesi hastanesine gelin buranın doktorları çok iyi

 3. Benimde şu ağrıyor dayanamıyorum gitmediği doktor kalmadı ölene kadar tetratol iciceksin bunun çaresi yok dediler 15 yıldır çekiyorum

 4. Merhaba annem uzun zamandır bu ağrıları çekiyor artık ilaçlar fayda etmiyor suan emar ve kan sonucumuzu bekliyoruz kullanilan ilaclar karacigere zarar veriyormuş bursada tavsiye edebileceğiniz doktor tedavi yöntemi var midir bu ağrıyı annem çekiyor benimde ömrümde ömür gidiyor rabbim tüm hastalara şifa versin

 5. NEvRALJİ HASTALARININ DİKKATİNE. Arkadaşlar babam 30 senelik nevralji hastası 5 kere ameliyat oldu 8 senedir gelmeyen ağrı 1 aydır tekrar musallat oldu nöroterapi yaptırdı fayda görmedi 1 haftadır sarımsağa başladı ağrının belirtileri başlayınca iki üç diş sarımsağı ağrıyan tarafda çiğniyor ayrıca çiğnedikten sonra bir sarımsağı da diş arasına tampon yapıyo on dakikada ağrısı geçiyo lütfen herkes denesin şifa bulanlar geri dönüş yapsın

 6. Yaklaşık iki yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum.Ağrılarım tamamen kesilmemişti ama hafifti beni rahatsız etmiyordu. İki aydır şiddetli ağrılar çekiyorum.Akupunktur yaptırdım on seans işe yaramadı bıraktım.Botox denedim işe yaramadım.Sürekli yüzümde bıçak saplantıları ara ara şiddetli elektrik çarpmaları .Uykumdan elektrik çarpmasıyla uyanıyorum.Bir saat yarım saat sürüyor.Beş altı gün ağzımı açamıyor su bile içemiyorum kımıldayamıyorum yutkunamıyorum.Sonra biraz hafifliyor.Şu anda 1600MG TEGRETOL 100 mg lamictal 3 tane lioresal 2tane zaldiar alıyorum. Yine de ağrılar kesilmiyor.Algoloji bölümünde başka doktora gideceğim yarın inşallah çare olur.400 mg alan arkadaşlar şükretsinler .Bukadar ilaca çektiğim acıları anlatamam.İlaçlar yüzünden ayağa kalkamıyorum.işe gidemiyorum.Heyet raporu vermiyorlar Bir de bunun stresini yaşıyorum.Allah’tan ümit kesilmez.

 7. 2009yilinda bu hastalıktan capa da prof.ameliyat olan dedem ameliyattata yapilan hata sonucu 1sene yogun bakimda kaldı.beyin ölümü gerçekleşmişti.makineyle sadece kalbi çalışıyordu.o şekilde çare aradık başka hastanelere.sonunda eve getirildi.son 6ayda evde bakıldı.sapasağlam dua ederek girmişti ameliyata ama çıkış o çıkış bitmişti herşey sinirleri kurcalrken yanlış sinir lere birsey yapmışlar.birde ders veren prof.çapa da.bu hastalığa yakalanan lara tavsiy ameliyat olmayın.ilaçlarla sabredin.1.5sene sonra kendiliğinden yok oluyormuş bu hastalık.

 8. merhaba
  ben 3 yıldır trigeminal nevralji hastasıyım.önceleri su içerken yemek yerken kısa süreli oluyordu.son bir ayda 3 defa yaklaşık 1 saatlik ataklarım oldu.ağzımı kapatamıyorum göz yaşlarımı silemiyorum ağzımdan akan sularıda silemiyorum yutkunamadığım için boğulabilirimde .bu ağrı dayanılmaz bir ağrı.çok prof gezdim amalıyat dediler son gittiğim tegretol 200 sabah 2 akşam2 kullan dedi.bir hafta iyi oldum ama şimdi sinyaller başladı.istanbul da bildiğiniz bir dr varsa yazın lütfen.

 9. Arkadaşlar, herkese geçmiş olsun. Benim sağ yüzümde burun altı ile diş kökü arasından başlayıp sağ gözüme kadar uzanan şimşek çakar , ceryan çarpar gibi dayanılmaz ağrılar oldu. Diş ağrısı mı acaba diye dişçiye gıttım . Diş olmadığını söylediler. Kayseri -Erciyes ÜNİ. Nöroloji bölümünde Uzman Dr.Mehmet Fatih Yetkin Beyi önerdiler ona gittim.Çok güzel bir ilgi ve inceleme sonucu iki gün içerisinde teşhis ve tedavi yaptı. Bir tane ilaç verdi ve o gün ağrılarım kesildi. Herkese o doktoru öneririm. İlaç adını yazmıyorum çünkü herkesin durumu ,ilaç etkileşımı farklı olabilir.

 10. Sevgili kader dostlarım ben nevralji tedavisini on yıl önce gördüm tutulan yüz sinirlerim radyo frekansla yakıldı şu an ağrım yok Bakırköy Ruh ve Sinir H.tedavi oldum doktorlar gayet iyi aynı derdi sizinle paylaşmaktan mutluyum çünkü sizi kimse anlamıyor herkese acil şifa diliyorum.

 11. Merhaba
  Sag bacagimdan saniyelik asiri sidetli bir agri sanki simsek cakar gibi cesitli agri ilaclari denedim bir faydasini görmedim.
  Basinizdan gecen benzer bir rahatsizlik geciren varmi bilgilerinize simdiden tsk.

  Saygilar
  Hüseyin

 12. merhaba ben bir maksiller sinüs ameliyetı sonrası gelişen ağrılarla mücadele ediyorum yazılanları okudum herkesi anlıyor ve şifa diliyorum. sebebi bulunamayan yüzümün sağında oluşan sinir ağrıları yüzünden adana numune ahmet bey mersin ünv.prof.şebnem hanım sağolsun 2 yıldır ilgileniyorlar.lypre tegratol alyse gibi ilaçlar kullandım 3 kez rft yapıldı ama illet biri bitiyor sanıyorsun diğeri başlıyor.yarın supraorbital sinire rft yapılacak yine mersin ünv.de.
  inşallah bu son olur ama sürersede yenilmek yok.dileğim algoloji bölümünün güçlenerek bize şifa bulması.birde heyete giremiyorsunuz .işyerinde geçici raporlarla ağrılı bir şekilde çalışmak zorunda kalıyorsunuz .hepimiz için hayırlısı olsun

 13. Merhaba Sülük tedavisi yaptım ağrılar azaldı ama bir süre sonra tekrar ağrıyor ama eskisi gibi değil. Ama önemli bir şey Sülük tedavisi yaptığım zaman ağrı yok denecek kadar az. bu sıra yine gideceğim çünkü ağrılar gelmeye başladı. Bir görüş söyleyeyim belirli ve sık aralıklarla Sülük ve ozon tedavisi iyi geliyor. Allah acil şifalar versin. Fakat doktor un verdiği ilacı bırakmayın.

 14. Merhaba, trigeminal nevralji hastasiyim. Suluk tedavisinden faydalanan var mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

 15. Merhaba arkadaslar, trigeminal nevralji hastasiyim. Suluk tedavisinden faydalanan var mi? Bilgi alabilirsem çok sevinecegim.

 16. Merhabalar,sanirim kaynanamdada bu hastalik var.ben yurt disinda yasiyorum orda chiropratisyen diye doktorlar var,elleri ile sikisan damarlari,cok gerilmis damarlari vs…bulup bir uygulama yapiyorlar bir kac seansta iyi geliyormus.birde bu agrilar cene kaymasindanda ola biliyormus,cenenin bozuklugu ensedeki damarlari sikistirip kafaya boyna agrilar verebiliyormus.ama turkiyede ceneyi duzelten varmi bilmiyorum ki zaten yurt disindada ceneye cok nadir uygulama yapan var.ama size en iyi tavsiyem gidin hacamat yaptirin emin olun en iyi tedavi budur ve aslinda sunnetir.keske once yaptirsaydim diyeceksiniz.hacamatcilari internetten bulabilirsiniz turkiyede bol bol vardir ama en dogrusu dualar okuya okuya yapilan hacamattir.herkese allahtan sifa dilerim

 17. Annem 10 yıldır trigiminal Nevralji hastası radyo frekans denendi fayda gormedi bakırköy devlet hastanesinde noroloji bölümü Doç DrAysun Soysal kontrolünde ilaçlar düzenlendi bir sure sonra ameliyat oldu beyin cerrahı Burak Gündüz e 8 yıl çok rahat idi fakat hastalık geri döndü 2. Ameliyati oldu bu sefer iyileşme olmadı. Allah herkese tez vakitte çaresini şifasini verir inş. Çok zor

 18. Bana da bir hafta once nevralji teshisi kondu emin olmamakla birlikte ocak ayindan beri bu agrilari cekiyorum once sag kulak basimin ust kismi goz ust dislerde siddetli agrilarla basladi dislerimde sorunlu olanlara kanal tedavisi dolgu yaptirdim ve cekilmesine gerek yok kanal yapalim denilen disi cektirdim simdi dise vuran agrilarim yok fakat sag kulaktaki agrim hic gecmiyor ve suan sol kulaktada ayni agrilari cekiyorum benimkiler kisa sureli olmuyor basladiginda sattlerce suruyor ve sanki kulaklarimin ici yaniyor ara arada ensemin ust kisminda agri ve agirlik hissi var tegratol cr 200 vetrileptal 600 bende ciddi yan etki yapti ve her ictigimde acillik oldum suan gabayeva 300 kullaniyorum gunde 1 defa ama bugunden itibaren 2 ye cikaricam yanetki yapmasindan korluyorum ama bi faydasinida gormuyorum agrim cani isteyince tutuyor geciyor bazen gunlerce hafif oluyor bilmiyorum ben de caresizim bir suru kulak doktoruna ciktim filmler cekildi ve birsey bulunamadi yorumlarda okud bir beyfendi 25 mglik bir ilactan bahsetmis eger okuyorsa ilacin adini rica etsem verebilir mi bu agri yuzunden isden ayrildim ve calismam gerek nasil bir hastalikmis bu anlamadim Allah hepimizin yardimcisi olsun ciddi anlamda psikolojimi mafetti ne istah kaldi ne istek resmen cöktum ve surekli kilo veriyorum

 19. Ben de nevralji hadtasıyım hemde çift taraflı en uzun ağrım 5 hafta boyunca sürdü tegratol kullandım faydasını gördüm fakat 2 yıl kadar önce sağ yüzümde akapunktur tedavisi gördüm iyiyim tavsiye ederim artık ilaç kullanmıyorum

 20. İyileştim diye TEGRETOL a ara verdim .iki haftadır tekrar aşırı olmasa da rahatsızım. 200 CR sabah -akşam kullanıyorum. Fakat fayda etmeyecek gibi .Vücudumda karıncalanmalar olmaya başladı. 400 CR Tegretol kullanacagıım. Herkese acil şifalar…

Yorum yapın

css.php