Vücutta Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Vücutta Kaşıntı Nedenleri. Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntı birçok deri hastalığında görülen bir belirti olmakla birlikte başka hastalıkların ön belirtisi de olabilir.

Deride görünür herhangi bulgu yokken, kaşıntı şikayeti oluyorsa, bu durum aksi kanıtlanana dek, altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir. Kansızlık, karaciğer veya böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, barsak parazitleri ve diğer etkenlerle ilgili incelemelerin yapılması gerekir.

Kaşıntının Nedenleri

• Kaşıntılar egzema, mantar enfeksiyonları, ürtiker, suçiçeği, böcek sokması, uyuz, bitlenme, isilik, dermatitis herpetiformis gibi bazı dermatolojik hastalıklar nedeniyle oluşabilir.

• Kronik bir cilt hastalığı olan sedef ciltte beyaz pullarla kaplı kırmızı bölgelerin oluşmasıyla ortaya çıkar ve ciltte kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi yakınmalara neden olur.

• Farklı alerjik etkiler nedeniyle, cildin çeşitli bölgelerinde meydana gelen bir deri hastalığı olan egzama kabuklanma, pullanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi yakınmalara yol açar.

• İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması nedeniyle oluşan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada veya bebeğin fazla sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir. Aşırı terlemeye sebep olan kalın giydirilme ve sık yıkanmama gibi etkenler de sorunun ortaya çıkışını kolaylaştırır. Bir süre sonra kızarıklıkların üzerinde kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek bu bölgeleri kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar oluşabilir.

• Çocukluk döneminde başlayan alerjik bir deri hastalığı olan Atopik dermatit deride kaşıntılı kızarıklık ve kabarma ile kendini belli eder. İlerleyen dönemlerde ise yerini kuru, kalın, kabuklu çok kaşıntılı alanlara bırakır. Genellikle kolların ve bacakların iç kıvrım yerleri, ense, yüz ve vücudun diğer bölgelerinde de döküntüler oluşur.

• Uygun olmayan deterjan kullanımı, bebeklerin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve beneklenme gibi sorunlara neden olabilir. Bu tür deterjanla yıkanan giysilerin giydirilmesi, bebek cildinde kontakt dermatit olarak bilinen alerjik cilt reaksiyonuna zemin hazırlar.

• Astım ya da saman nezlesi kuru kaşıntılara yol açabilir. Saman nezlesi burun akıntısı ve gözlerde kaşıntıyla ortaya çıkar.

• Önlenemeyen cilt kabarması ve kaşıntısı alerji belirtisi olabilir. Sıcak havalar sebebiyle yeni çiçek açan bitkilerin tozları bazı insanlarda alerjiye neden olmaktadır.

• Yaz mevsiminde görülen vajen mantarlarının en önemli nedeni nemdir. Deniz sonrası ıslak mayo ile güneşlenmek mantar oluşumunu tetikler. Kaşımaya bağlı olarak tahriş ve yaralar meydana gelir. Dış genital organda kaşınmaya bağlı kızarıklık ve ödem  oluşabilir.

• Hamilelikte hormonların etkisiyle safra kanallarında konsantrasyon artar ve safra atılımı yavaşlar. Kanda safra asitlerinin birikmesi kaşıntıya neden olabilir.

• Yaşlı kişilerde sıkça görülen deri kuruluğu da kaşıntıya yol açabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte derinin nemini koruyan doğal yağ üretiminde azalma olur. Kuru hava ve sık sık sıcak suyla banyo yapılması gibi etkenler, derinin kurumasına yol açabilir.

• Antibiyotik ilaçlar, ağrı kesiciler ve bazı ilaçlar yaygın kaşıntı ve döküntüye sebep olabilirler.

• Yün, kimyasal maddeler, sabunlar, kozmetikler deriyi tahriş ederek kaşıntıya yol açabilir.

• Nörolojik ve psikolojik bozukluklar kaşıntıya sebep olabilir.

• Diyabet, iç organ kanserleri, safra kesesi taşları veya viral hepatit gibi sebeplerle oluşan safra yolu tıkanıklıkları, lösemi ve lenfoma gibi malign  kan hastalıkları, böbrek yetmezliği, AIDS gibi sistemik hastalıkların mevcudiyeti durumunda veya bazen bu hastalıkların ilk belirtisi olarak yaygın kaşıntılar hissedilebilir.

• Hipertiroid ve  hipotiroid gibi rahatsızlıklar kaşıntıya neden olabilir.

• Kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde yükselmiş Paratiroid hormon, A vitamini, kalsiyum ve düşük demir düzeyleri kaşıntıya yol açabilir.

• Kaşıntı kolestatik karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Önce ellerde, ayaklarda ortaya çıkar ve geceleyin daha da kötüleşir.

• Hodgkin lenfomalarda kaşıntı, ateş ve gece terlemesi gibi şikayetlere sıklıkla rastlanır.

Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bir haftadan uzun süren ve geçmeyen kaşıntı, tüm vücutta yaygın kaşıntı, irinli akıntı, yüksek ateş, boyun, koltukaltı veya kasıktaki lenf bezlerinde şişlik gibi durumlar görülüyorsa bir dermatologa başvurulmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vücutta Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?” üzerine 123 yorum

 1. 17 yaşındayım yaklaşık 3 haftadır vücudumda (yüzüm, kollarım, bacaklarım) ilk önce iğneler batıyormuş gibi acıtıyor sonra kaşınmaya başlıyor en sonunda da şişiyor doktora gittim kan tahlili yaptılar birşey çıkmadı doktor çikolata abur cubur dokunmuştur diyor hap ve krem verdi fakat hapı kullanınca tansiyonumu düşürüyor baylıcak gibi oluyorum bu yüzden krem kullanıyorum ama krem de geçici çözüm oluyor bazen işe bile yaramıyor sabah bir kalkıyorum gözlerim neredeyse kapanacak kadar şişmiş oluyor bu bazen ellerime de oluyor ne yapmalıyım ?

 2. Arkadaşlar merhaba. Vücudumda çok garip izler çıkıyor. Şişiyor sanki sinek ısırığı gibi kaşınıyor geçtikten sonra iz kalıyor ne olabilir?????

 3. Merhaba ben 16. Yasindayim ve yaklasik 1 haftadir butun vucudum kasiniyor nedenini ogrenebilirmiyim

 4. Son bir aydır vücudumun değişik yerlerinde kızarıklar ve kaşıntı meydana geliyor. Eskiden beri alerji proplemim var bahar mevsiminde burun tıkanıklığı yaşıyorum ama kızarıklık ve kaşıntı bu yaz çıktı ne yapmalıyım

 5. Benim kızımda 14 yaşında ve küçüklüğünden beri egzema sorunuyla mücadele ediyor. Ama bir türlü geçmiyor ve boyun ense eller kollar dağıldı iyice ne yapalım bilmiyoruz. Elidel alıyorum hap içiyor gerekirse kortizonlu kremler sürüyor yine oluyor. Ter ve ağaçlı bölgeler de çok oluyor heryeri kabarıyor. Ne yapsak bilemedik ama sıkıldı artık. İngiliz sodası su içiyor karıştırıyoruz bir haftadır . Ama bugün iyice yine kabardı anlamadık.

 6. Merhaba benim bacaklarımda kaşıntı ile büyük ciddi derece morluklar oluşuyor bu aralarda kollarımda aşırı kaşınma var vucuduma yayılmaya başladı yara oldu kollarım benek brnek böcek dedim ama devamlı olmaya başladı yardımcı olurmusunuz lütfen

 7. Herkese allah şifa versin.kasıntı çok zor bir hastalik.3 ay çektim doktorun verdiği kaşintı kremleri ,alerji hapları hiç bir işe yaramadı..her akşam bütün vücudumda çikip kabarıyor kaşidiğim yerler günlerce kaşinip yara oluyordu..piskoljik olduğunu düşünüp doktorla görüşüp antidepresana başladım.20 gün sonra etkisini göstermeye başladı 2 ay sonra tamamen kurtuldum.

 8. 18 yaşımdayım 2senedir her yaz çıkıyor kasidikca dagiliyo bana yardım ednnn

 9. merhaba
  ben 12 yaşındayım fakat yaklaşık 3 4 haftadır ayağımda kolum parmağım avuçiçim elimin üstü kaşınıyor ve bu kaşıntılar kaşıdıkca şişiyor sonra renk değiştiriyor geçen yıl oldu bu en son böyle doktora gittim alarjisi falan varmı bir şeye dedi yok dedik soğuktandır dedi kırem verdi o sadece kaşıntıyı önledi ama kaşıdıkca şişiyor ve sonradan renk değiştiriyor

 10. 14 yaşındayım dunden beri vucudumun her tarafımda kırmızı noktalar çıktı kaşınıyorum kızamık desen kızamık olamaz çüünkü ateşim öksürüğüm yk su çiçeği de olamaz küçükken çıkardım yardımcı olursanız sevinirim

 11. Kasgımda 2senedir sislik var ve atma ve vücudumda kabarma kızarıklık var atesim olmadi
  Nedir soylermisiniz
  13 yasindayim

 12. Merhaba ne olur bana cevap verin benim bedenimde qarip seyler cikiyor. AMa cok degil 1 ayda yedi tane cikti boyle goruntusu sinek isirigina benziyor. ILk baslarda sonra beyaz iltihapa benziyor goruntusu beyaz iltihap gibi olsada dokundugumda icinden su cikiyor merkezden kabuk baglamaya baslayinca bu iltihaplar yanlara yayimaya basliyor boule kucuk kucun ciktigimda icinden su cikiyor inanilmaz kasiniyor su ana kada sol bacagimda1 tane sol kolumda uc tane sag bas parmagimda 1 tane cikti ama sunu da belirtiyim hepsi irden cikmiyor 15 gun araliklarla cikiyor sonra iyilesiyor ardinda siyaha yakin leke birakiyor. Dun gece 20 gun bundan once iyilesen yaramin yeniden kasindigini gordum ortasinda beyaz iltihap gini ir sey vardi dokunmadim simdi bakiyorum o sislik gitmis bu arada kedi besliyorum ondan bulasmis olabilirmi?
  17 yasindayim bana doktora git demeyin neden biliyormusunuz? Annem cok sinirli biri bana o kediye dokunmamami soyledi ama ben dayanamadim simdi anneme soyleyemiyorum lutfen bana yardimci olun….😯😯😯😢😢😢

 13. merhaba bana 2 gunden berı kasınıyorum ığne yaptıalr geçdı ılık yuyla yıkanın dedıler aksamalrı yatamıyorum 13 yasımdayım napmam gerek sabahtan akşama kadar vucudum kıpkırmızı oluyor cevabınızı beklyıorum teşekkür ederım.

 14. arkadaşlar bendede kaşınma oldu tüm vücudumda yana döne çare ararken çareyi kudret narında buldum sizlerede tavsiye ederim günde 1 çay kaşığı aç karnına sabahları yiyin 2 günde bir tüm vücudunuza yedirin yarım saat bekleyin fosası vücudunuzda kurusun ardından serin su ile duş alın cildinizi tahriş etmeden vücudunuza sürdüğünüz zaman ilk 10 dakika kaşıntınız artacaktır dayanın ve kaşımayın yarım saat sonra duş alınca rahatlama hissi hakim olacak vücudunuza kudret narı iki türlü karışımı var ballı olan zeytinyağlı olan benim tavsiyem zeytinyağlı olan kokusu ağır yemesi biraz zor ama en etkili zeytinyağlı olan günde bir çay kaşığından fazlada yemeyin şimdiden geçmiş olsun rabbi çaresiz hastalık göstermesin kimseye saygılarımla …

 15. Kaşıntı bir semptomdur yani blr şeyin sonucudur .Bataklık Sinekleri de bir semptomdur ,bataklığı kurutmadan sinekler sürekli üremeye devam ederler.Sinekleri öldürerek bitiremezsiniz ,siz öldürdükçe yenileri yerini alır.Bu sebeple ilk önce bataklığı kurutmamız ,sinek üremesini engellememiz gerekir .Vücudumuz PH seviyesi 7,45 civarında olan içi su dolu büyük bir havuz gibidir.Nasıl ki havuzun suyuna bakım yapmazsanız ,temizletmezseniz Zamanla mikrop yuvası haline gelir bu suya giren insanları hasta ediyorsa,insan vücudundaki hayat kaynağımız olan vücut suyumuzda bu şekilde Zaman içinde yediğimiz ,içtiğimiz beslenme şekillerine bağlı olarak kirlenir ,Zaman içinde aynı bakımsız havuz suyu gibi bataklık haline gelir,bağışıklık sistemi zayıflar,mikrop ,bakteri ,virüs barındıracak hale gelir.Bı aşamadan sonra sebebi bilinmeyen hastalıklar ortaya çıkar ,doktor doktor dolaşırsınız ,onlarca tahlil yapılır ancak bir türlü rahatsızlığınıza çare bulamazsınız.Sizin yapmanız gereken vücut suyunuzu temizlemek için bol bol PH seviyesi yüksek mineralli su içmeniz olucaktır.Dikkat edin minarelli su diyorum çünkü normal Çeşme ve şişe suyu içerseniz vücudunuzdan minarel eksilmesi olur.Vücudumuz için sodyum ,potasyum,mağnezyum minaralleri hayati önem taşır.Su içerken çok idrara çıktığınızda kaybettiğimiz bu minaralleri yerine koymak .Peki hem su içip ,hem minareleri Nasıl yerine koyacağız .Basit tuzlu su içeceğiz ,yalnız bu sofra tuzu değil bu tuz vücut için hastalık kaynağıdır.Sizin içmeniz gereken Himalaya tuzlu su karışımı soledir.Bu soleyi Nasıl yapacağınıza gelince şöyle anlatayım : Plastik kapaklı bir kavanozun içine 250gr paketli Himalaya tuzunu boşaltıyoruz ,bunun üzerini örtecek şekilde 3 kat su koyacağız .Yani 3 cm kalınlığında tuza ,9cm örtecek şekilde su dolduracağız 2 saat beklemeye bırakacağız .Tuz tamamen erimez beklemeyin ancak 2 saat içinde su tuza doyacaktır.Ortaya çıkan bu karışım artık ne sudur ,ne de tuz ,buna sole yani sıvı güneş enerjisi denir .Şimdi bunu Nasıl kullanacağız büyük bir sürahi suyun içine bu soleden 1 çay kaşığı koyacağız, ancak kaşık kesinlikle ağaç kaşık olucak .Metal kullanmayın metal negatif iyonları üzerine toplar yaptığımız işin anlamı kalmaz .Bu soleyi zamanla 3 çay kaşığına kadar artıracağız.Bu suyu bütün gün boyunca içeceğiz başka bir şey içmek yok. İsteyen bu sürahiye eczaneden yemin edilen İngiliz karbonatından 1 çay kaşığı katabilir.Bundan sonra içeceğimiz su bu su olucak .Hayatımızdan cola ,gazoz.meyva suyu.suçuk,sosis,bisküvi,çikolata,hazır tavuk,hamburger,tost, gibi şeyleri kesinlikle çıkaracağız .Yoksa anlamı kalmaz bu saydığım şeyler vücudunuzu bataklığa çevirirler,kesinlikle bunlar yenilmeyecek ve içilmeyecek makarna,pilav azaltılacak hiçde yemeden olmaz .En azından salatalarımızda Kesinlikle zeytin yağı kullanın !
  Himalaya tuzunu nerden temin edeceğiz diyorsanız .Ülkemizde Himalaya tuzu olarak satılan blr çok tuz var ancak bunlar o kadar güvenilir değil .Size önerim Yücel Aydemir beyin yasamingizemi.com internet sitesinden temin ediniz bu site Himalaya tuzu ithal eden resmi blr firmadır .

  İnşaALLAH şifa vesilesi olur banada dua etmeyi unutmayın yeter ,ALLAH(C.C) bütün hastalara şifa versin .Bunlar şifa için vesiledir ,şifa ALLAH(C.C)’tan dır .

 16. Bakırköy Lepra hastanesine gidin. Ve çapa tıp alerji testi yaptırmak için yazdıklarımın hiçbirini ihmal etmeyin lütfen Allah cümlemizin şifasını versin inşallah

 17. Arkadaşlar 1.5 yıl evvel bende yakalandım bitmek bilmeyen kaşıntı kabartılara kortizon lar ve dahası artık yoruldum çok fazla kendim sıkı bir araştırma yapmaya karar verdim sizlere uyarım tam kan sayımı hormon testi En önemlisi Anti nükleer antikor testi ve apa isteyin sonrasında gaita testi yaptırın bunları ben bizzat araştırıp doktordan istedim hemen yazdı sağolsun yapıldı ve son olarak boğazınıza baktırın ultrasonla tiroid lerinize ga gayret bunları yaptırın sizde altta yatan ne gibi hastalığınız varsa çıkacak sonuca ancak böyle gidicez bizler ben uygulama aşamasındayım endoskopi bile yaptırdım kaldı son 2 tahlil onlarda temiz çıkarsa polen alerjisi testleri ve gıda intoleransı yaptırıp bitiricem sonuçlar hepsi iyi çıkarsa stresden olduğuna inanıcam doktorlar stres deyip sallıyorlar çünkü bilginiz olsun

 18. Merhaba ben 15 yaşındayım bende 2 senedir bilinmeyen alerjik hastalık var ozel profesore gittim o da bulamadi hastaligimda herhangi bir ilac yediğim zaman yuzum siser kollarim bacaklarim kasinir her yerimden ateş çıkar nefes alamam bogazimda hemen ödem bağlar acaba hastalığım ne olabilir?

 19. Arkadaşlar bende çok çektim bu derdi. Otobüste,yürürken,hatta güneşte 1 dk durunca her tarafım yanıyor batıyor kırmızı kırmızı şeyler çıkıyordu. Üniversitede derslerime gidemiyordum nisandan sonra ve bunu 4,5 ay çektim. Geçti şükürler olsun peki nasıl mı kesin biseyler söyleyemem ama en önemlisi Dua. Garip gelebilir ama Lem’alardan bi bölüm duydum onu okuyun dediler okudum. Argan yağlı duş jeli,atarax hap kullandım gecti cok sukur. Allah hepinize sifa versin bilirim acinizi.

 20. Merhaba vucudumda kirmizi kirmizi kabarciklar var ve cok kasindiriyor nasil gecer

  ACİL CEVAPPPP

Yorum yapın

css.php