Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?

Zehirli Guatr Nedir ve Zehirli Guatr Belirtileri. Tiroid bezesinin kanser dışı büyümesi guatr hastalığı olarak bilinirken, tiroid bezesinin salgıladığı hormonun çok fazla olduğu guatr türü ise zehirli guatr olarak adlandırılmaktadır. Hipertiroidi hastalığı olarak  bilinen zehirli guatr tiroit bezesinin aşırı hormon üretmesiyle meydana gelir. Fazla üretilen tiroit hormonu, vücud için zararlı etkilere neden olur.

Zehirli guatr iç guatr olarak da bilinmektedir. Basit guatr hormon düzeyi normal olan guatr türüdür. İçinde nodül olan guatr türüne ise, nodüllü guatr denir. Nodüllü guatr, tek nodüllü ya da çok nodüllü guatr olarak iki çeşittir.

Zehirli Guatr Nedenleri

Zehirli guatrın sebebi tam olarak bilinmemektedir. ancak aşırı ve ani stres zehirli guatrda tetikleyici faktörlerdir. Aşırı iyotlu tuz tüketimininde zehirli guatrda rolü olduğu düşünülüyor.

Zehirli Guatr Belirtileri

• Kalp çarpıntısı

• Ellerde titreme

• Avuç içlerinde terleme görülmesi

• Ani ve hızlı kilo kaybı

• Aşırı yorgunluk, halsizlik

• Adet düzensizliği

• Saç dökülmesi

• Öfke ve sinirlenme

Kalp hızını ayarlayan tiroit hormonunun aşırı salgılanması halinde taşikardi ve aritmi meydana gelir. Çarpıntı şeklinde kendini gösteren bu  bulgu, genellikle psikolojik kökenli hastalıklarla karıştırılır. Bu kişiler  antidepresan ya da ritm düzenleyici kullanmalarına rağmen sorunları geçmez. Tiroit hastalığına yönelik ilgili tedaviye başladıklarında ise  ritm hızla düzelir ve kişinin bu yakınması biter.

Zehirli guatr hastalarında yüksek metabolizma hızına bağlı olarak meydana gelen  bir başka  sık belirti ise terlemedir. Tiroksin hormonunun aşırı salgılandığı zamanlarda  sıcak basmaları hisedilir.

Bir diğer belirti ellerde görülen titremedir.

Zehirli guatr hastalarında zayıflık proplemi görülür. Fazla yemelerine rağmen kilo alamazlar.

Tiroit hormon seviyesinin fazla olması  kişinin psikojisini olumsuz olarak etkileyerek onun öfkeli ve sinirli olmasına yol açar.

Tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasının yol açtığı bir diğer sebep saçların dökülmesidir.

Zehirli Guatr Tedavi Yöntemleri

Zehirli guatr tedavisi ameliyat, anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot (RAI) kapsül tedavisiyle yapılmaktadır.

• Uzmanlar tüm guatr türlerinde ameliyatın artık tercih edilen bir uygulama olmaktan çıktığını ve, özellikle de zehirli guatrda ameliyatı önermekdiklerini belirtiyorlar.

• Carbimazol ve propilthiouracil türü ilaçlar tiroid hormonlarını geçici olarak azaltır. Ancak ilaçlar karaciğer fonksiyonunu bozabilir, beyaz kan hücreleri ve diğer kan hücrelerine zarar verebilir. Uzun vadeli kullanımı tiroid bezesinde nodül oluşumuna yol açar.

• RAI Kapsül Tedavisi; Bu tedaviyle zehirli guatrın tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına düşürülmesi amaçlanır. RAI kapsül tedavisinde zehirli guatr hastasına düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilmekte ve tedaviden 2 ay sonra guatr küçülmeye başlamaktadır.

Radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi edisi yapılabilmekle birlikte tedavi sonrasında tiroit hormonunun ömür boyu kullanılması gerekiyor.

Zehirli Guatr Etkileri – Zehirli Guatr Zararları

Zehirli guatr hastalığı tedavi edilmezse kalp yetmezliği, kalp büyümesi, göz proplemleri, kemik erimesine yol açar ve yüksek tansiyon ve şeker hastalığına zemin oluşturur.

Harvard Üniversitesi araştırmaya göre sigara kullanan kadınların zehirli guatra yakalanma olasılığı daha fazla olmaktadır. Sigara içen kadınlarda zehirli guatr 2.5 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.

Sigara içen tiroid hastalıklarında göz rahatsızlıkları daha fazla görülmektedir. Ayrıca sigara içmek, tiroid hastalığının tedavisini de zorlaştırmaktadır.

Her tiroid hastalığında iyotlu tuz ve iyotlu yiyeceklerin yenmesi önerilmektedir. Ancak bazı tiroid hastalıklarında iyotlu tuz ve iyot bakımından zengin besinlerin tüketimi sakıncalıdır. Zehirli guatr, tiroidin Haşimato hastalığı ve tiroid kanserlerinde aşırı iyotun zararlı olduğu son dönemlerde yapılan birçok bilimsel araştırmayla tespit edilmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?” üzerine 24 yorum

 1. Merhaba ablalar ben 17 yaşındayım ve benimde zehirli guatr im var. Doktora gittim iki yıl boyunca ilaç kullanacağımı söyledi , ameliyat gerekmediğini de belirtti . Zaten doktorlar guatr hastalıklarında ameliyat yapılmasından yana değiller. Bir buçuk aydır ilaç kullanıyorum hastaneye kontrole gittim ve gelişme olduğunu söylediler yani hormonlarım normale dönüyormuş. İnşallah sizlerde iyileşeceksiniz .

 2. Mide bulant,ı baş ağrısı,yorgunluk şikatiyle gittim zehirli guatr çıktı 3 aylık bebeğim var propycil hap verdi doktor sizce ne yapmaliyim

 3. Annem kan verdi zehirli guatir var dedi hap verdiler ismi thyromazo verdiler hala kulaniyor ama asiri sinir yorgunluk halsizlik var ne yaomaliyiz …

 4. merhaba ben 43 yasında bir cocuk annesıiyim bende 2 yıl önce zehirli guatır çktı ilaç kullandım fakat etmedi geceleri hiç uyuyamıyorum sol tarafım sürekli gıdıklanıyorum bazı geceler çocugumu ayagımda sallıyorum gıdıklamam geçsin fakat fayda etmiyo birde sürekli seslerimde çok büyük derecede degişiklik oluyo bogazlarım çok yanıyo doktora gitmeme ragmen aynı kullandıgım ilaçları kullanmmamı söyledi fayda etmeyen ilaçları kullanmak istemiyorum bir öneriniz varsa lütfen banada yazarsanız sevinirim

 5. Merhaba ben 21 yasindayim ve sekiz yıl once ogrendim guatr hastasi olduğumu beni cok rahatsiz etmesede illaki belirtilerini yaşıyorum. Size asil sorum boyun bolgemde gozle gorunur bir sislik var ve cogu zaman beni yutkunmakta zorluyor ve sanki agirlik varmis hissi yaratip beni rahatsiz ediyor. Bunlar guatrdan dolayı midir? Umarim cevaplarsiniz. Simdiden teşekkürler.

 6. zehirli gururun çaresi ameliyattir.ben oldum . iyileştin.sadece hayatımın sonuna kadar. türkiye ilgili ilaç kullanıyorum.6ayda bir kontrol oluyorum..

 7. Merhaba benim da zehirli kuvater var hala da var ,çok şaşırdım ,23 yaşındayken bu rahatsızlığımi öğrendim ilaçları kullandım geçti ,dedi doktor ,şimdi 32 yaşındayım 2 gün önce düştüm boyun üzerine ,siskinliginden doktora gitim ,rontgende zehirli kuvater çıktı büyümüş ve kireclenmis,şaşırdım çünkü vücudumda rahatsizligim yok titrelemeler falan ,ağrılar,ama doktor mutlaka kontrola gitmeliyim dedi,bilmiyorum bu gerçekten çok mu onemli bu hastalık…

 8. mrb 24 yaşındayım 1 çocuk annesiyim hastaneye müthiş bir mide ağrısı ile gittim sonrasında defalarca kan testleri boğazımdan ultrasonlar ve en son sintigrafi çekindim ve graves yani zehirli guatr çıktı bütün belirtileri var ve bu yaşamı mı çok etkiliyor. 2 sene ilaç tedavisi yapılması gerektiğini söyledi dr
  ne yapmam lazım bununla ilgili 2 sene aynı ilacı kullanmak doğru mudur?

 9. 57 yaşındayım zehirli guatr çïkti bende büyüklüğü sağda 31×19mm ebatında kistik- nekrotik komponenti mikro kalsifikasyonlar içeren hipoekoik modüler görünümler izlendi .Ne yapmam gerekiyor.

 10. Bende bugün kan verdim ultrasyonda hasamato çıktı ama kanda zehirli guatir çıktı yine kan verdim istanbula gonderecekler kanı 10 gün sonra sonuçlar gelecek bakalım

 11. 2015 den beri gugatir tedavisi görüyorum tramoson kullanıyorum fakat kendim ultrason istedim buseferde nö dul çıktı benim ne yapmam gerekiyor bu ilaçlar bukadar uzun süre devam etmek dogrumudur

 12. iyi akşamlar troit bezi çok çalışilor elde titreme fark ettim
  ne yapmalıyım

 13. yasemin.Annemde zehirli guatr çıktı tedavi edilebilir mi

 14. hamileykenn bende de çıktı guvatır doktor zehirli dedi 2 senedir aynı ilacı kuullanıyorumm ve şu ann aşırı derecede zayıfladımmm titreme hariççç her şeyy varr şu anda ne yapmamm gerekiyoo yaşımm 37

 15. Bende gizli guatr hastalığı ama bende bunların çoğu var hatta kalp çarpıntısı dan derslerime giremiyordum

 16. Ayrıca eklemeyi unutum annem 2 defa kan verdi 1. Yüksek 2. Normal çıktı ve neden ? ?

 17. Annem kan verdi doktorumuz zehirli guatr olduğunu söyledi ne yapmalı??

 18. annemde zehirli guatr var bu belirtilerin çoğu var ameliyat olması gerekiyor dendi ama kan değerleri yuksekmis 53 yasında ne gibi tehlikesi olabilir

 19. Kan verdim doktora bana zehirli ğuatır oldunu söyledi ama bi hap verdi yolladı 25yaşındayım iki çocuk annesiyim ne yapmalıyım başka doktora ğitmelimiyim

Yorum yapın

css.php