B12 Vitamini Nedir?

B12 Vitamini Nedir? B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir, fakat diğer suda eriyen besinlerden farklı olarak karaciğerde, böbreklerde ve diğer vücut dokularında depolanır. Kobalt minerali içerir ve dolayısıyla kobalamin olarak da bilinir.

Özellikle vejetaryenler ve yaşlılar b 12 vitamin eksikliği riski altında olduklarından, hakkında öğrenilebileceğiniz ne varsa öğrenmek ve takviye alırken göz önünde bulundurmak özellikle önemlidir.

B12 vitamini genellikle bitki besin kaynaklarında mevcut değildir ve vejetaryenlerin diyetlerinde yeteri kadar tüketmemeleri olasıdır. Aynı zamanda kobalamin düzeyleri yaşla düştüğünden, yaşlı insanlar olası eksiklik belirtilerini kendilerinde izlemelidirler. Mamafih, yaşlılardaki eksiklikler genellikle beslenme eksikliğinden değil vitaminin uygun olmayan emiliminden kaynaklanır.

Vücut depoları tükendikten sonra nörolojik değişiklikler kansızlık belirtilerinden önce meydana gelir. Bacaklarda güçsüzlük, el ayak uçarında uyuşma, karıncalanma, algılama proplemleri, unutkanlık ve depresyon görülür.

B12 vitamin eksikliği belirtileri vücut rezervleri tamamen tükeninceye kadar kendilerini beş veya altı yıl belli etmeyebileceklerinden dolayı, B 12 vitamin takviyesi almayı her zaman göz önünde bulundurmak anlam kazanır. Eğer yeterli miktarda tükettiğinizden emin değilseniz kan testi yaptırabilirsiniz.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir ?

• Cobalamin alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışır ve böylelikle kansızlığı önler. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Vücudda gerektiği kadar b12 yoksa makrositer anemi meydana gelir.

• B 12 vitamini homosistein düzeylerini düşürmede kullanılabilir – bu maddenin yüksek düzeyleri olası kalp hastalığına işaret edebilir, yani olası bir kalp hastası adayı iseniz, homosistein düzeylerinizi normale döndürmeye yardımcı olmak için B6, B12 vitaminleri ile folik asit (B9) bileşimlerini kullanabilirsiniz.

• Bu vitamin sağlıklı sinir sistemi muhafazası için gereklidir. Uzun sureli eksikliği, eğer tedavisiz kalırsa, geri dönülemez nörolojik hasarlara neden olabilir.

•  İlaveten, vücut besinlerin emilimi ve uygun hazım için de bu vitamine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu da geliştirmeye yardım etmesi ve rahat bir uyku sağlaması da  B12 vitamini faydaları arasındadır.

B12 eksikliği  ciddi zihinsel sorunlara yol açar. Kansızlık görülür. El ve ayaklarda uyuşmaya sebep olması da B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek bir sorundur.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur ?

Karaciğer, böbrek, sığır eti,  yumurta, süt, peynir ve balık B12 vitamini içeren besinler arasındadır. Mayalı soya ürünleri ve deniz yosunu da b12 vitamini bulunan yiyecekler arasındadır. Fakat miktarı gerekenden çok daha azdır. İlaveten, bu gıdalardaki kobalamin şekli vücut için en uygunu olmayabilir. B12 vitamini bitkisel yiyeceklerde bulunmaz. Vejetaryenlerde b12 vitamin eksikliği sık görülen bir durumdur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“B12 Vitamini Nedir?” üzerine 329 yorum

 1. ben dede yaklasık bir yıl once bir gece sabaha karsı saga veya sola dönerken basım cok dönüyor ve midem bunaldı ve acilen doktora gittim yutdısında oldugum ıcın derdimi yarım yamalık anlatım yanlız ilaclarımı kulandıktan sonra yaklaşık biryıl sonra tekrar basladı su an türkiyedeyım ve özel bir hastaneye baş vurdum bir takım tektikler sonucu b 12 eksikligi saptandı ne yapacagımı bilmiyorum ınsalah atlatırım dıye düsünüyorum herkese acıl şifalar.

 2. aft için 1lt su, 1yemek kaşığı tuz ve fındık büyüklüğünde şap kaynatılır. soğuyunca bir şişeye koyup günde birkaç kez 1 yemek kaşığı ağzınıza alıp gargara yapın.ben çok faydasını gördüm.ayrıca artanı uzun zaman duruyor.evde kimde aft olsa hemen bir kaşık veriyorum.herkese acil şifalar dilerim.

 3. Dilara şizofreni’nin belirtilerine bakarsan , başka dünyada yaşamayi düsündügünü anlıcaksn. ALLAH yardm etsin ki cok kötü. Başta ben, b12 nin yaptıĞı oyundur bunlar diyordum. Öle olmadı saÇma sçma dùsünmeye bşladim:( sizofren bslanqcı olabilrmi .. Yardmcı olmak istedim. B12yle alakası varmı diye araştrdım intrntte yok ama bence vardir ikisidE sinirsel rahatszlıK . Ypmamız gereken o besinlerdn yiyp allaha dua etmek

 4. ya ben çok korkuyorum arkadaşlar bende de sanki farklı dünyada yaşıyomuşum gibi oluyo ama bazen sık sık değil ne olur bana bir çözüm verin herkese acil şiflalar

 5. bende de var sanırım çok unutkanım bazen mutfağa niçin gittiğimi bile unutur oluyorum 🙁

 6. B12 vitamininin gözede faydası oldugunu duydum bu konuda bilgisi olan varmı.Ve ne ölçüde faydalı_?

 7. bende vijeteryanım uzun müdet çalışamıyorum enerji düşü çok yorgun ve halsizim

 8. Kızımın parmak uçlarında deri incelmesi başladı ,çok ağrılı geçiyor. ne yapabilirim

 9. bende de b12 eksikliği var ama ben nedense matematik alanında olan şeyleri unutmuyorum tersine sözel olan şeyleri unutuyorum isimlerim falan olan herkes kesinlikle tedavi olsun diyorum acil şiflar allah şifanızı versin

 10. bende de var. b12 ve buna bağlı kansızlık. saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyayıım bu yüzden. saçlarımda seyrelmeler başladı. ilaç kullanıyorum ama ilaç kullanmaktada zorluk yaşıyorum. bulunan gıdalardan vitamin eksikliğini gidermeye çalışsam telafi edebilirmiyim ki

 11. Aft için kesinlikle karadut veya karadut suyunu öneririm.Etkisini göreceksiniz….

 12. Ahmet bey benim esimdede aft cok cikiyordu en son care suluk tedavisi yaptirdik sukur fayda oldu

 13. bende de B12 eksikliği ve demir eksikliği vardı. açıkçası ayak yanma şikayetiyle gititm doktora. uyuyamıyordum ve halsizdim. kan testi yapıldıktan sonra B12 için igne verdi 6 haftalık ve demir ilaçları. ayak yanmalarım geçmişti ve sağlıklı hissetmeye başlamıştım. 3 ay geçti şikayetler yine başladı. bunun kalıcı bir çözümü yokmu.

 14. Benim ağzımda sürekli olarak aft oluşuyor. Pyraldin, Kenacort vs. ilaçları kullanıyorum. Ama çok ağrılı geçiyor. İlk önce ufak bir nokta beliriyor. Dilimle hissediyorum. Sonra o serçe parmak tırnağı kadar genişliyor. Yemeden içmeden kesiliyorum. Allah’ın verdiği bir imtihan işte. Sadece ağrıyı azaltsam yeter. Çıkmasını önleyemiyorum. Belki de demir eksikliğim vardır, bilmiyorum. Doktorlar da bilmiyor.

 15. bu yayınları yapanlardan Allha razı olsun gerçekten bilgilenmemizde çok ii bir site
  benim gözlerimde sorun var gıda olarak neler tüketmeliyim ilginiz için teşekkür ederim birde goji berry nereden alabilirim

 16. bende de aft var maalesef, sanırım demir eksikliğinden kaynaklanıyormuş. herkese acil şifalar diliyorum.

Yorum yapın

css.php