Vitaminler ve Bulunduğu Besinler Nelerdir?

Vitaminler ve Bulunduğu Besinler. A vitamini : Havuç, kayısı, lahana, karaciğer, ıspanak, brokoli, turuncu-sarı yeşil sebzeler, süt, tereyağı, peynir, balık, morina karaciğer yağı.

B1 vitamini : Etler, kümes hayvanları, fındık, kuruyemiş, baklagiller, yulaf, esmer pirinç, kepekli tahıllar (özellikle buğday).

B2 vitamini : Peynir, tavuk, süt ve süt ürünleri, buğday tohumu, et ve yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı veya zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar.

B3 vitamini: Tavuk, fıstık, sardalye, ton balığı, mantar, kuşkonmaz, somon.

B5 vitamini : Yumurta, süt, brokoli, maya,tavuk, et, balık, ayçiçeği tohumu, soya fasulyesi ve bezelye, baklagiller, yer fıstığı, tam tahıl ürünleri ve buğday tohumu.

B6 vitamini : Muz, avokado, sığır karaciğeri, pirinç, buğday tohumu, etler, balık, kepekli tahıllar, bezelye, fasulye, fındık, yumurta, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar.

B7 vitamini : Yumurta sarısı, süt ürünleri (süt, peynir ve tereyağı), brokoli, maya, yağsız sığır eti, kümes hayvanları, karnabahar, avokado, muz, çilek, mantar yeşil bezelye, buğday tohumu, fındık, fasulye, mercimek, yulaf kepeği, tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi.

B9 vitamini : Fasulye, turunçgiller, buğday kepeği, karaciğer, ıspanak ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler baklagiller, kepekli tahıllar.

B12 vitamini : Et, süt, yumurta, uskumru, sardalye.

C vitamini : Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, domates, kavun, çilek, portakal, limon, greyfurt, patates, lahana ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, kivi, brüksel lahanası.

D vitamini : Sardalya, somon, ton balığı, karaciğer, yumurta sarısı, balık yağı, tereyağı.

E vitamini: Buğday tohumu yağı, soya yağı, mısır yağı, fındık, mayonez, ıspanak, ayçiçeği çekirdeği, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler. Yeşil yapraklı sebzelerde az miktarda bulunur.

K vitamini : Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, kereviz, peynir, karaciğer, kuşkonmaz, fasulye, lahana, brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası, yumurta sarısı.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vitaminler ve Bulunduğu Besinler Nelerdir?” üzerine 49 yorum

  1. çok teşekür ederim işalah öğretmenim beğenir çümkü ben beğendim 🙂

  2. bunu yazana teşekür ediyorum inşallah 90 yada100 alırım

  3. size çok teşekkür ediyorum. Ben beğendim umarım öğretmenim de beğenir. inşallah 100 alırım.

  4. çok teşekkürler. öğretmen de beğenirse ne güzel olur.

  5. Çok sağolun inşallah öğretmen beğenir teşekkürler :))

Yorum yapın

css.php