Basur İlacı Nedir?

Basurun Bitkisel Tedavisi ve Doğal Basur İlacı. Basur hastalığı için doğal çareler nelerdir? Burada, basura iyi gelen şifalı bitkiler ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Bitkisel tedavi basur sorununa karşı koruyucu ve sadece devre I’in tedavisinde ıslanma, kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerin hafifletilmesinde yararlı olabilir.

Basura Ne İyi Gelir?

Cadıfındığı Yaprağı ve Kabuğu (Hamamelidis folium et cortex)

Taze ya da kurutulmuş yaprakları veya kurutulmuş gövde ve dal kabuklarından hazırlanan ekstre ya da su buharı destilatı içeren krem-merhem, fitiller kullanılmaktadır.

Su buharı destilatı uçucu yağ, ekstreler ise büzücü maddeler içerir. Her iki preparat da  iltihaba bağlı reaksiyonu giderici özellikte olmasına rağmen etki mekanizmaları farklıdır.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu cadıfındığı yaprağı ve kabuğunun basurda kullanımına onay vermiştir.

Islak basurlar, merhem ve fitil baz maddelerine karşı allerjiye ve anal ekzema gelişimine meyilli oldukları için kullanmadan önce allerji testi yapılması gerekir.

Kasap Süpürgesi

Doğal damar büzücü özelliği yüzünden kan damarlarını daraltarak hemoroidin verdiği rahatsızlığı iyileştirir. Damarları güçlendirir ve düzenler. Şişi ve iltihabı azaltır. Kan damarlarının daha güçlü ve esnek olmasına neden olur.

Kasap süpürgesi, doktor tarafından aksi söylenmediği sürece; yüksek tansiyon, benign prostat hiperplazi (BHP), hamile ve emziren kadınlar, ya da alfa bloker kullanıcıları ve MAO inhibitörleri kullananlar tarafından tercih edilmemelidir.

Karaağaç (Ulmus Fulva)

Yumuşak iç kabuğu ilaç olarak kullanılan karaağaç’ın iltahaplı iç ve dış dokuyu yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi bulunur.

Lifli Besinler

Lifli besinler basur semptom ve kanamaları tedavisinde, yoğun ve yararlı bir etkiye sahiptir. Dışkıyı yumuşatır, tuvalette zorlanmayı ortadan kaldırır. Klinik çalışmalar, lifli besinlerin kaşıntı, rahatsızlık ve ağrı belirtilerini azalttığını ortaya koymuştur.

Beyaz Meşe Kabuğu (Quercus alba)

Doku proteinlerini sıkıştırıcı ve büzüştürücü etkisiyle vasküler duvarları kuvvetlendirir. Meşenin tanini, dokulara sıvı sızıntısını önler, toksinleri absorbe eder, iltihaplı dokuyu rahatlatır.

At Kestanesi

Damar duvarlarındaki küçük delikleri kapatarak daha az geçirgen yaptığı ve çevreleyen dokulara sızıntıyı önlendiği tespit edilmiş aescin maddesi içerir. Kan akışını çoğaltır. Bağlantılı dokuları ve damarları güçlendirir. Kızarıklığı ve şişi indirir.

At kestanesi ailesine alerjisi olan kişiler, kanama bozuklukları yaşayanlar, ya da kan incelticisi kullananlar, at kestanesi bitkisini kullanmamalıdır. Sadece tohumlardan ya da ağacın genç dallarının kabuklarından üretilmiş ürünler bu gibi durumlarda uygun olabilir.  Bitkinin diğer kısımları zehirlidir.

Nadiren de görülse de, yan etkileri olarak, böbrek hasarı, şiddetli kanama, morarma ve karaciğer hasarı sayılabilir.

Tespih Ağacı (Neem – Azadirachta Indica)

Neem ağacı ayurvedik tedavide basura karşı kullanılmaktadır. Anti-bakteriyal, anti-inflamatuvar ve ve ağrı kesici özellikte olduğu belirtiliyor. Kabızlığı önler. Dış basurlara uygulandığında yumuşatır, kanama ve kaşıntıyı kontrol altına alır.

Egzersiz

Günlük uygulanan düzenli egzersizlerle hemoroid hastalığına engel olmak mümkündür. Aktif olmak, damarlara olan baskıyı azaltır ve hemoroid nedeni olabilecek kabızlığa engel olur.

Uzun süre oturmaktan kaçının. Uzun süre oturmak, hemoroid damarlarına baskı yapar.

Eğer işiniz uzun süre oturmanızı gerektiriyorsa, saatte 5 dakika ofis içinde yürüyerek rektal baskıya engel olabilirsiniz.

Bunlar, hemoroide karşı önlem almakta, basit ama etkili çalışmalardır. Ancak hali hazırda hastalıktan muzdaripseniz, daha fazlasını yapmanız gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Basur İlacı Nedir?” üzerine 4 yorum

  1. arkadslar bn size tamamn organik bir bilaç sylym abartısız soyluyorum amilytsız bnu ortdan kaldıran organik bir ilaç var ben kullandım hastalığı tamamen ortan kaldran bir ilaç eğer iaç için detaylı bilgi almak isyrsanız ferhat beye ulasabilirsiniz 05374367468

  2. Ben bu hemoroid sıkıntısını 7seneden beri çekiyorum ve çoğu bitkisel ürünleri denedim ve Bi kalıcı bir çare bulamıyorum bu işin bitkisel olarak bir çözüm önerir misiniz teşekkür ederim

  3. mrb biz ailece hemoroitten sikayetciyiz yukarıdaki bitkileri nasıl kullanarak fayda saglayabiliriz.tesbih agacı ve at kestanesını not aldım fakat bunu nasıl kullanacagımız konusunda bilgilendirirsenız memnun olurum.şimdiden teşekkur ediyorum iyi calışmalar.

Yorum yapın

css.php