Vitaminlerin Görevleri

Vitaminlerin Yapısı ve Vitaminlerin Görevleri Nelerdir? Enzim sistemlerinde hayati rol oynayarak vücudumuzun metabolik işleminin temel kısımlarından birini oluşturan vitaminler sağlıklı yaşam için  gerekli olan organik bileşiklerdir. Latince hayat anlamındaki vita kelimesinden gelen vitaminler vücudda her tür biyokimyasal reaksiyonu düzenlerler.

Vitaminler gerektiği kadar alınamadığı zaman metabolizmada sorunlara sebep olabilirler. Vücud vitaminleri üretemediği için bunların dışardan alınması gerekir.

Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında görev alan vitaminler sağlıklı bir hayat sürebilmek için gerekli olan bileşiklerdir. Vitaminler besinler yoluyla ya da vitamin takviyeleriyle alınır.

Vitaminlerin Çeşitleri

Yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olmak üzere 2 gruba ayrılırlar.

Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Yağda eriyen vitaminler karaciğerde depolandıkları için fazla miktarda kullanımı toksik etki yapar. Vücut gereksinim duyduğunda depolanan vitamini kullanır.

Suda eriyen vitaminler B ve C vitaminleridir. B12 vitamini dışındakiler vücutta depolanmazlar. Suda eriyen vitaminler vücutta uzun süreli depolanmaz fazla alındıkları zaman böbrekler ile dışarı atılırlar. Suda eriyen vitaminlerin hergün dışardan alınması gerekir.
Dengeli beslenmede vitaminlerin ve minerallerin önemi ; Vitaminlerin etkileri sağlık açısından önem taşımakla birlikte faydalı olabilmek için minerallere gereksinimi vardır. Vitamin ve mineraller görevlerini yapabilmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar.

Vitaminler hayvansal ve bitkisel besinlerde yer alırlar. Besinlerde bulunan vitaminlerin içeriği birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yapılan araştırmalarda meyve ve sebzelerin besin değerlerinin son yıllarda giderek azaldığını ortaya koymaktadır. Yiyeceklerin aşırı işlem görmesi, ısı, ışık, oksidasyon gibi faktörler vitamin kaybına neden olur.

Besinlerdeki vitaminler pişirme işlemi sırasında kayba uğrarlar. Sebzeler çiğ olarak ya da buharda pişirmek suretiyle yenilmeli. Besinlerin korunması ve saklanma koşulları da vitamin kaybının önlenmesi için önemlidir. Vakumlu, hava geçirmeyen kaplarda saklamak gerekir. Sebze ve meyvelerdeki vitaminler kabukta ve kabuğun altındaki bölümde daha çok olarak yer aldığından kabukları soymadan tüketmek gerekir.

Yaşam tarzının getirdiği koşullar da insanların  günlük olarak gerekli vitaminleri beslenme yoluyla almalarını zorlaştırmakta ve bunun için  vitamin takviyelerinin kullanımı artmaktadır.

 

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. tuğba says

  ya gerçekten aradığımı bulamadım başlıklar halinde sıralayın

 2. hilal says

  sana çok ama çok teşşekkür ederim senin sayende ödevimi yaptım

 3. duygu says

  ya ne olur biraz daha ayrıntılı bilgi verin ben 5e gidiyorum ve performans ödevim var

 4. banu says

  ya ben istediğim şeyleri bulamadım çok karışık yazılmış anlaşılmıo

 5. buse says

  ya ben istediğimi bulamadım valla vitaminin görevleri yazdım tıkladım hiç bişi çıkmıyo ya deliricem ben beşe gidiom yardım nolur görevi yazıom faydaları çıkıo ayırın görevini nolur

 6. ayşe sedef kralı says

  pek birçey anlamadım ya çok karışık aradığımı bulamadım ….

 7. aslı says

  yaaaa ben beşe gidiyorum ama aradığımı bulamıyorum lütfen birisi a vitamininin görevlerini söylesin bulamıom yaaaaa offfffff yardım edin lütfennnnnnn

 8. ece girgin says

  Bu yazıda güze olmuş,ama daha ayrıntılı yazarsanız sevinirim.Çünkü öğretmenimiz bize bunu performans ödevi olarak verdi.Ve sadece süresi 2 hafta.Yardımınıza ihtiyacım var.Söz veriyorum herkesin önerisini okuyacağım.

 9. doğa sevgi özen says

  yha ne olur A vitamini şudur falan die sıra sıra bilgi verin k vitamininin görevini öğrenmeliyim yazılım varr

 10. gülnur says

  aynen öyle duygu ben de 5 e gidiyorum benim de performans ödevim var

 11. özlem says

  yaa bnimde performans ödevim var ama bununla ilgili diğil

 12. nurhak says

  aradıgımı buldum vala çok güzel yazmışınız yazana çok teşekkürler

 13. kübra ipek says

  çok sağolun çok işime yaradı ama biraz daha fazla olabilirdi

 14. ZEYNEP says

  gayet güzl anlatmışlar ben . sınıf olarak fonksiyon falan herşeyi anladım projemi de ggayet güzel yaptım.

 15. eda says

  yaa ben 7e gıdıyom aranızda yedıye gıdıpte bunu yazıp memnun olmayan varmı O:-)

 16. burcicanx27 says

  7ye gidiyorum ve gerçekten güzeldi okula harika başlamamı sağladı

 17. reyhan says

  bende 5. sınıfa gidiyorum ama hiç işime yaramadı . Aradiğimı bulamadım

 18. yokname says

  bana yararı oldu ama 16 yaşındayım olsun napalım :)

 19. o ne yaaaaaa says

  yokki öğreneyim bu siteyi birazdaha güzel yapabilirdin

 20. abdo says

  keşke biraz daha açıklayıcı olsaydı ama yinede elinize sağlık …

 21. Sölemem ki :D says

  Bana kalırsa güzel olmuş.Şahsen ben aradığımı buldum elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir