Triptofan Nedir?

Triptofan nedir sorusunun yanıtından önce bu konuyla ilgili yaşanan durumu belirtmek gerekir. Triptofan’ın etkileri, 30 yıldan daha uzun bir süre boyunca, 1988’de bu kanıyı değiştiren bir olay yaşanana kadar, hep olumlu olarak görülmüştü. 1988 yılında bu ürünü kullanan 1000’den fazla insan zarar görürken 37 kişi de hayatını kaybetti.

CDS tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bu olayın nedeninin Triptofan desteği olmadığını, ürünün içindeki bir kontaminasyon olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak, bu bilginin ortaya çıkması, FDA tarafından ürüne konmuş olan yasağı etkilememiş, Söz konusu yasak günümüzde hala devam etmektedir.

Triptofan Nedir? Triptofan vücudumuzun kendi kendine üretemediği temel amino asitlerden biridir. Bilindiği gibi amino asitler insan vücudunun yaşamını sürdürmesini dağlayan protein yapı taşlarıdırlar. Vücutlarımız Triptofanı üretemedikleri için, bu maddeyi triptofan içeren besinleri yiyerek ya da triptofan destekleri alarak sağlamalıyız.

Triptofan Gerçekleri

Aminoasit Triptofanı serotonin ve melatonin gibi sinir ileticileri için hayati bir elementtir. Bu tip kimyasal taşıyıcılar, vücudumuzdaki sinirleri bir hücreden diğerine taşırlar. Basit bir ifadeyle açıklayacak olursak, bu taşıyıcılar vücudumuzda yeterli miktarda olmadığı zaman beynimiz fonksiyonlarını doğru şekilde yerine getiremez.

Aminoasit Triptofan, serotonin ve melatonin elementlerinin üretimine yardımcı olduğundan, vücudumuzun bunu triptofan içeren besinlerden ya da triptofan desteklerinden yeterli miktarda almasının yaşamsal önemi bulunmaktadır.

Üzerinde yapılan çalışmalar, vücuttaki serotonin seviyesinin yetersizliğinin depresyon ve uykusuzluğa neden olduğunu ve bu gibi olumsuz durumların serotonin seviyesinin düşmesiyle daha da kötüye gittiğini göstermektedir.

Vücudumuz aynı zamanda Aminoasit Triptofanı Niasin diye de bilinen B3 vitamininin oluşturulmasında kullanır. Çoğu beslenme uzmanları, eğer vücudumuzu yeterli miktarda triptofan içeren besinlerle takviye edecek olursak, vücudumuzun da kandaki kolesterolü ve trigliseriti azaltacak olan Niasin’i yeterli miktarda üretebileceğine inanırlar. Niasin aynı zamanda depresyonun azalmasına da yardımcı olur.

Triptofan Metabolizması İçin Gerekli Olan Besin Maddeleri Nelerdir?

Triptofan ürünün işlevlerini vücudumuzda etkin bir biçimde yerine getirebilmesi için B6 vitaminine gereksinim vardır. Triptofan’ı besleyen diğer elementler iseC vitamini, B9 vitamini (folate) ve magnezyum mineralidir.

Triptofan İçeren Besinler: Hindi eti, süt, muz ile triptofan besinler yoluyla alınır.

Triptofan’ın Yaygın Etkileri

· Triptofan’ın depresyon tedavisi üzerindeki etkileri: Araştırmalar, aminoasit triptofan seviyesi düşük olan insanlarda depresyon hastalığı sorununun ortaya çıktığını göstermektedir. Hastalarının tedavilerinde besin yoluyla tedaviyi tercih eden hekimler, depresyon tedavisi için Triptofan’ı kullanmaktadırlar. Triptofan ile beyindeki serotonin ve melatonin seviyelerinin arttırılarak depresyon sorununun azaltılması amaçlanır.

Önemle bilinmelidir ki, çoğu insanın inandığı gibi depresyon için kullanılan Prozac ve Zolaft benzeri antidepresanlar vücudumuzdaki serotonin seviyesinin artmasını sağlamaz. Antidepresanların aslında yaptıkları iş, beyinde bulunan mevcut serotonin miktarını limitli tutmaktır.

· Uyku için L Triptofan: Araştırmalar, serotonin seviyesinin düşük olmasının uykusuzluk problemine neden olduğunu göstermektedir. Eğer uykusuzluk şikâyetiniz varsa reçeteyle alacağınız L Triptofan iyi bir çözüm olacaktır.

· İştah kesici : Araştırmalar göstermektedir ki, serotonin seviyesi arttıkça iştah azalır. İştah kapatıcı etkisi sebebiyle kilo kontrolü programlarında Triptofan kullanılabilir.

Triptofan’ın Sağlık Üzerindeki Diğer Etkileri;

· Triptofan ağrıya dayanıklılığı arttırır.

· Aminoasit Triptofan azalan gelişim hormonlarını çoğaltır.

Triptofan’ın çoğu ülkelerde yasaklanmış olması gerçeği yüzünden 5-HTP diye bilinen Triptofanın ikincil ürünü kullanılabilinir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Triptofan Nedir?” üzerine 5 yorum

  1. Anti depresan ilaclar icin uysturuyo uyusturucu etkisi var bagimli olunabiliyor dedikodulari neyin nesi antidepresanlar dengeliyorsa bunu uysturarakmi dengeliyor

  2. mrb triptofan türkiyede eczanede stılıyormu recetli veya recetezi alabilirmiyim çok cidi uyku sorunum var

  3. Sizlere sonuna kadar katılıyorum piyasada nE kadar antidepresan varsa bütün gruplar dahil yani ssrı,trisiklik ve maoi ler hepsinide kullandım hepside mevcut serotonini arttırmıyorlar dengede tutmaya çalışıyorlar.Teşekkürler bilginize…

Yorum yapın

css.php