İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

Romatizmal Hastalıklar ve İltihaplı Romatizma. Artrit eklem iltihabı demektir ve hastaların deneyimlediği tipik belirtiler arasında, ağrı, sertlik ve şişlik vardır. Artritin gerçek sebebi hâlâ belirsizdir ve maalesef  hiçbir tıbbi artrit tedavisi de yoktur.

Artrite çare olarak mevcut olan tıbbi ilaçlar sadece eklemlerdeki ağrı ve iltihabı azaltmak, köklerine inemeden yalnızca sorunun belirtileri ile mücadele etmekten öteye gidememektedirler. Ve pazara ulaşmadan önce ciddi testler ve klinik çalışmalara tabi tutulmalarına rağmen bu ilaçların bazıları hala olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, son zamanlarda, Vioxx adı verilen son derece popüler bir anti-inflamatuar artrit ilacı yapılan çalışmalarda ilacın kalp krizi ve felç riskini artırdığını ortaya koyması nedeniyle, piyasadan çekildi.

Sadece ABD’de yaklaşık 40 milyon insan, artrit hastalığından muzdarip olsa da bu ilaçlar dışında da kullanılabilecek bazı doğal seçenekler bulunmaktadır.

İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Ürünler.Tehlikeli yan etkileri olmadan iltihaplı romatizma hastalığına yardımcı olabilen bir dizi doğal artrit ilaçları vardır. Bu doğal artrit tedavileri ağrı ve iltihabı azaltır, aynı zamanda, eklem fonksiyonunu iyileştirir.

Romatoid Artrit Tedavisi

Glukozamin – Bu madde, vücutta doğal olarak bulunur ve kıkırdak, tendon ve diğer bağ dokuları için bir yapı taşıdır. Birçok çalışma glukozaminin osteoartrit tedavisinde etkili olduğunu ve iltihabı azalttığını göstermiştir.

Glukozamin sadece bu hastalıkları tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda,  yapının fazla zarar görmesini önlemek için kıkırdak dokuyu yeniden oluşturur. Ayrıca, güvenli bir şekilde uzun vadeli kullanılabilecek doğal artrit ilaçlarından biridir.

Kondroitin – Bu, vücutta bulunan başka bir doğal maddedir. Kondroitin eklem matriks oluşumunda yardımcıdır ve kıkırdağa zarar veren enzimlerin aktivitesini önleyerek kıkırdak ezilmesini önler. Kondroitin sülfat, kıkırdağa esneklik sağlayan içerikleri vermeye yardımcı olan ve eklemdeki kemiklerin sürtüşmesi nedeniyşe ortaya çıkan ağrılı şişkinlikleri iyileştiren anti-enflamatuar özelliğe sahip, protein molekülünün parçalarından biridir. Yapılan birçok çalışma, bu maddenin, etkili bir biçimde eklemlerdeki şişlik ve sertliği giderdiğini göstermiştir.

CMO (Cetyl Myristoleat) – Bu da artrite çare olan bir başka etkili doğal bir maddedir. CMO, eklem ve kasları yağlar, dokuları yumuşatır ve onları daha esnek hale getirir. Bir anti-inflamatuar ajan ve de bağışıklık sistemi düzenleyicisi olarak çalışır.

MSM (Methylsulfonylmethane) – Bu, bir çok taze meyve, sebze, deniz ürünleri ve etlerde bulunan doğal bir besindir. MSM tüm insan vücudu boyunca etki gösteren bir anti-iltihapsal ajandır, bağ dokuları ve eklemlerin işleyişini destekler, artritin sebep olduğu ağrı ve iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık sisteminin düzgün işlemesini destekler.

Yabani Kereviz – Bu maddenin anti-iltihapsal özellikleri vardır, artrit ve gut tedavisinde kullanılır.

Zencefil ve Zerdeçal özü – Bu iki güçlü anti-oksidan ve anti-iltihapsal bitki artrite faydalı olabilen otlar arasındadır.

Boswellia Ayrıca “Indian buhur” adıyla da bilinen bu bitki, anti-iltihapsal ve anti artritik özellikler gösterir. Oto-immün bozukluklara yardım eder ve önemli bir yan etki göstermeden, boswellia ağrı ve iltihabı azaltır.

Yeşil Dudaklı Midye – Bu madde, anti-iltihapsal bileşenleri içerir. Klinik çalışmalarda, osteoartrit ve romatoid artritden muzdarip hastalarda önemli bir ağrı azalması ve eklem fonksiyonlarında gelişme gibi yararlı etkiler görülmüştür.

Balık Yağları – Bu vücut fonksiyonları için hayati önem taşıyan omega-3 yağ asitlerini içerir. Balık yağı, özellikle iltihabı azaltmada etkilidir ve romatoid artrit hastalarına yararlı olabilir.

SAMe (S-adenosylmethionine) – Bu her insan hücresinin içinde bulunan doğal bir maddedir. Çalışmalar, SAMe’in İbuprofen gibi reçeteli ilaçlar kadar, ağrı ve iltihabı azaltma konusunda üstün olduğunu göstermektedir. Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-a) olarak bilinen pro-enflamatuar sitokin; romatoid artrit rahatsızlığı olanların eklem sıvılarında ortaya çıkmaktadır. British Journal of Rheumatology’de yayınlanan bir makalede; TNF-a’nın kemik ve kıkırdak tahribatında önemli bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Araştırmalara göre; hücreye aynı anda zerkedilen SAMe TNF-a’nın oluşturduğu tahribat etkisini tersine çevirebilmektedir.

Guggul: Guggul ağacının reçinesinden elde edilen Guggul ekstresinin anti-enflamatuar özellikleri vardır. Çeşitli araştırmalara göre guggul ekstreleri artrit ağrısını hafifletebilir. Genel veriler ve objektif ölçümlerin olduğu çalışmalarda, guggul olumlu özellikler göstermiştir. Guggulsteron, enflamatuar yanıtı tetikleyen nükleer faktör kappaB’nın aktivasyonunu güçlü bir oranda engellemektedir. NF-kappaB’yi engellemek, guggulsteron’un belirtilen anti-enflamatuar etki mekanizmasıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi” üzerine 28 yorum

 1. Mrb.Rabbim herkese şifasını versin ne hastalık var ise..ama bu romatoid artrit hastalığı beni çok etkiledi hem fiziksel hemde manevi olarak.ilac kullanıyorum methotraxte ve kortizon ama ağrım hiç kesilmiyor.bende çörekotu yağına başladım ama daha 1hafta oluyor faydasını daha görmedim görürsem ki inanıyorum gorucem.heryerde paylascam diğer arkadaş gibi.cok önemli çünkü bı kişi bile bu hastalıktan şifa bulsa güzel olmaz mı.rabbim kimseyi hastalıkla sinamasin.cok zormuş.arkadaslar varsa aranızda başka fayda gördüğünüz şeyler nolur yazın.ihtiyacim War.cok kötüyüm.bebegimi kucağıma alamıyorum.en acisida bu😥

 2. Romatoit Artrit otoimmunel bir rahatsızlıktır,modern tıp ta kimyasal bazli sentetik ilaçlarla tedavisi yoktur.
  Propolis doğadaki en güçlü antienflamatuar dan 100 misli daha güçlüdür.Tüm enflamasyonel ve enfeksiyonel hastalıklar için en üstün,kalıcı,kesin,güvenilir çözümdür.Düzenli Propolis kullanımı Romatoit,Romatoit Artrit,Ankilozan Spondilit ve benzeri tüm hastalıklardan kalıcı kurtulmanın en güvenilir yöntemidir.Romatoit Artrit te başta Propolis olmak üzere Arı ürünleri ile yapılacak Apiterapi uygulamasının yanında,bağışıklık sistemini güçlendirmek için eşzamanlı olarak İmmunoterapi yönteminin de uygulannası gerekmektedir.Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapistim.Organik Ürün temini ve kullanım yöntemleri ile ilgili 05324063215 & 05050658499 nolu tlf.lar ve Whatsap tan ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.Kadir Onay

 3. Merhabalar suan 28 yasindayim. 21 yasimdayken eklemlerim tutulmaya morarmaya ve sismeye basladi. Bir eklemim tutuliyor 3-4 gun kaliyor sonra baska bir eklemime geciyordu. Mesele sinavlarim oldugu zaman parmagim tutulursa kalemi elime Bagliyordum. Birgun dolasirken COREK OTU yagini okudum. Ictikten sonra bir kere agridi sonra birdaha tutulma ve agri olmadi. Her gece bir tatli kasigi iciyorum. Hem bagisiklik sistemimi cok kubvetlendiriyor grip bile olmuyorum hemde hastaligimi iyilestiriyorum. Etrafinda varsa lutfen bu bilgiyi paylasim belki de onlarda da ise yarar.

 4. Çörek otu yağı iltihaplı romatixma için mi ?ben de 25 yasındayım. Hem sedef hastasayım hem iltihaplı romatizma kortizonun yararından cok zararı oldugu için kullanmak istiemiyorum ama ayak parmaklarım 2 num büyük ayakkabı giyecek kadar şişti ve agrı yanma yapıyor. Diğer bölgelerde de agrılar mevcut. Sizin nasıldı şikayetleriniz ?

 5. Arkadaşlar kendimizi yormamıza gerek yok.yoruma gerek var.Romatoid artrit,ismindende anlaşılacağı üzre mikroorganizmaların sebep olduğu iltihabi bir rahatsızlık.Dünya nın doğal yanetkisiz en güçlü antibiyotiği ise bir arı ürünü olan Propolistir.Propolis en güçlü sentetik antibiyotikten 100 misli daha güçlüdür,yanetkisizdir ve kısa sürede kalıcı kesin çözüm sunmaktadır.Propolisin Dünya daki en üstün sağlıklı dezenfektan maddedir,Propolisin bu güçlü anibiyotik,antienflamatuar,antiviral,antimikrobiyel,antifungal etkisi insan vücudundaki tüm rahatsızlıklar için aynı etkiye sahiptir.Propolis mucizevi bir arı ürünüdür,
  Ben Erzurum ziraat mezunuyum,33 yıldır Organik Balcılık ve Arı ürünleri ve Apiterapi ile uğraşıyorum.Kendi ürünümüz olan organik propolis i ham,toz ve sıvı olarak insanların kullanımına arz ediyorum.

 6. Ben çörek ou yağı içerek tamamen iyileştim
  İnternette kullanıpta iyileştiğini yazan bir kişinin yorumuyla çörek otunu kullanmaya karar verdim.Çörek otunu kullanmadan önce hastalığım bayağı bir ilerlemişti.Hemen hemen bütün eklemlerimde ağrılar vardı en sonunda boyun ve çenemede ulaştı hastalık.Hastalıktan ötürü kemiklerimde de deformasyon oluşmuştu. İlaç kullanıyordum kortizonlu.İlaçlarından bir sürü yan etkisini görüyordum.İlaçları bir saat geç atsam ağrılarım şiddetle artıyordu.Bu dönemde ilaç saatinde ilaç yerine çörek otu yağı içtim.Elhamdülillah bir daha ilaçlara ihtiyaç duymadım.Aslında ilaçların dozunu azaltarak bırakmayı düşünmüştüm ama ilaçları içesim gelmedi ve bir daha hiç içmedim.Çörek otu yağı içince ağrı sızı olmuyordu.İlk zamanlar bi sabah bi akşam bir tatlı kaşığı içiyordum aç karnına.Sonralarda sadece sabahları bir yemek kaşıyı içmeye başladım.Şimdilerde düzenli olarak içmiyorum şifa olsun diye arada sabahları içiyorum.Zaten çok hızlı bir şekildede iyileştim.Kemiklerimdeki eğrilmelerde yağ içtikce düzeldi.Ve harekette cok önemli.Hareket ettikce hastalık etkisini azaltıyor.Bende hareketsizlikten dolayı bu rahatsızlık oluşmuş.
  Allah herkese acil şifalar versin çok geçmiş olsun

Yorum yapın

css.php