İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

Romatizmal Hastalıklar ve İltihaplı Romatizma. Artrit eklem iltihabı demektir ve hastaların deneyimlediği tipik belirtiler arasında, ağrı, sertlik ve şişlik vardır. Artritin gerçek sebebi hâlâ belirsizdir ve maalesef  hiçbir tıbbi artrit tedavisi de yoktur.

Artrite çare olarak mevcut olan tıbbi ilaçlar sadece eklemlerdeki ağrı ve iltihabı azaltmak, köklerine inemeden yalnızca sorunun belirtileri ile mücadele etmekten öteye gidememektedirler. Ve pazara ulaşmadan önce ciddi testler ve klinik çalışmalara tabi tutulmalarına rağmen bu ilaçların bazıları hala olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, son zamanlarda, Vioxx adı verilen son derece popüler bir anti-inflamatuar artrit ilacı yapılan çalışmalarda ilacın kalp krizi ve felç riskini artırdığını ortaya koyması nedeniyle, piyasadan çekildi.

Sadece ABD’de yaklaşık 40 milyon insan, artrit hastalığından muzdarip olsa da bu ilaçlar dışında da kullanılabilecek bazı doğal seçenekler bulunmaktadır.

İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Ürünler.Tehlikeli yan etkileri olmadan iltihaplı romatizma hastalığına yardımcı olabilen bir dizi doğal artrit ilaçları vardır. Bu doğal artrit tedavileri ağrı ve iltihabı azaltır, aynı zamanda, eklem fonksiyonunu iyileştirir.

Romatoid Artrit Tedavisi

Glukozamin – Bu madde, vücutta doğal olarak bulunur ve kıkırdak, tendon ve diğer bağ dokuları için bir yapı taşıdır. Birçok çalışma glukozaminin osteoartrit tedavisinde etkili olduğunu ve iltihabı azalttığını göstermiştir.

Glukozamin sadece bu hastalıkları tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda,  yapının fazla zarar görmesini önlemek için kıkırdak dokuyu yeniden oluşturur. Ayrıca, güvenli bir şekilde uzun vadeli kullanılabilecek doğal artrit ilaçlarından biridir.

Kondroitin – Bu, vücutta bulunan başka bir doğal maddedir. Kondroitin eklem matriks oluşumunda yardımcıdır ve kıkırdağa zarar veren enzimlerin aktivitesini önleyerek kıkırdak ezilmesini önler. Kondroitin sülfat, kıkırdağa esneklik sağlayan içerikleri vermeye yardımcı olan ve eklemdeki kemiklerin sürtüşmesi nedeniyşe ortaya çıkan ağrılı şişkinlikleri iyileştiren anti-enflamatuar özelliğe sahip, protein molekülünün parçalarından biridir. Yapılan birçok çalışma, bu maddenin, etkili bir biçimde eklemlerdeki şişlik ve sertliği giderdiğini göstermiştir.

CMO (Cetyl Myristoleat) – Bu da artrite çare olan bir başka etkili doğal bir maddedir. CMO, eklem ve kasları yağlar, dokuları yumuşatır ve onları daha esnek hale getirir. Bir anti-inflamatuar ajan ve de bağışıklık sistemi düzenleyicisi olarak çalışır.

MSM (Methylsulfonylmethane) – Bu, bir çok taze meyve, sebze, deniz ürünleri ve etlerde bulunan doğal bir besindir. MSM tüm insan vücudu boyunca etki gösteren bir anti-iltihapsal ajandır, bağ dokuları ve eklemlerin işleyişini destekler, artritin sebep olduğu ağrı ve iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık sisteminin düzgün işlemesini destekler.

Yabani Kereviz – Bu maddenin anti-iltihapsal özellikleri vardır, artrit ve gut tedavisinde kullanılır.

Zencefil ve Zerdeçal özü – Bu iki güçlü anti-oksidan ve anti-iltihapsal bitki artrite faydalı olabilen otlar arasındadır.

Boswellia Ayrıca “Indian buhur” adıyla da bilinen bu bitki, anti-iltihapsal ve anti artritik özellikler gösterir. Oto-immün bozukluklara yardım eder ve önemli bir yan etki göstermeden, boswellia ağrı ve iltihabı azaltır.

Yeşil Dudaklı Midye – Bu madde, anti-iltihapsal bileşenleri içerir. Klinik çalışmalarda, osteoartrit ve romatoid artritden muzdarip hastalarda önemli bir ağrı azalması ve eklem fonksiyonlarında gelişme gibi yararlı etkiler görülmüştür.

Balık Yağları – Bu vücut fonksiyonları için hayati önem taşıyan omega-3 yağ asitlerini içerir. Balık yağı, özellikle iltihabı azaltmada etkilidir ve romatoid artrit hastalarına yararlı olabilir.

SAMe (S-adenosylmethionine) – Bu her insan hücresinin içinde bulunan doğal bir maddedir. Çalışmalar, SAMe’in İbuprofen gibi reçeteli ilaçlar kadar, ağrı ve iltihabı azaltma konusunda üstün olduğunu göstermektedir. Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-a) olarak bilinen pro-enflamatuar sitokin; romatoid artrit rahatsızlığı olanların eklem sıvılarında ortaya çıkmaktadır. British Journal of Rheumatology’de yayınlanan bir makalede; TNF-a’nın kemik ve kıkırdak tahribatında önemli bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Araştırmalara göre; hücreye aynı anda zerkedilen SAMe TNF-a’nın oluşturduğu tahribat etkisini tersine çevirebilmektedir.

Guggul: Guggul ağacının reçinesinden elde edilen Guggul ekstresinin anti-enflamatuar özellikleri vardır. Çeşitli araştırmalara göre guggul ekstreleri artrit ağrısını hafifletebilir. Genel veriler ve objektif ölçümlerin olduğu çalışmalarda, guggul olumlu özellikler göstermiştir. Guggulsteron, enflamatuar yanıtı tetikleyen nükleer faktör kappaB’nın aktivasyonunu güçlü bir oranda engellemektedir. NF-kappaB’yi engellemek, guggulsteron’un belirtilen anti-enflamatuar etki mekanizmasıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi” üzerine 28 yorum

 1. Eşimde bulunan boyun fıtığı ve boyun düzleşme sorunumuz vardı.Yukarıda yazılı maddeleri kapsayan ürünler buldum, kullandık sorunumuz bitti.Arkadaşımın annesinde romatidatroid var idi.kendisine ürünlerden bahsettik, kullandı şimdi kendisi çok rahat.Verilen bilgiler için teşekkürler.bilgi almak isterseniz tlf:05423923750

 2. Selam arkadaşlar ben 19senedir sedef hastasıyım çok Doktor
  Gezdim fakat ben çare bulamadım her tarafım ağrıyordu
  Kalcam çıktı herhalde diyerek doktora gittim bir kaç test den sonra
  Romatizma olduğu çıktı şimdi 5 senedir iğne ve ilaç kullanıyorum
  Çok şükür iyiyim sedefimde gitti.Buzamana kadar kullanmadigiim ilaç
  Kullanmadığım ot kalmadı.Stress den uzak kalacaksınız üzülmeyecek siniz
  Bunun ilacı budur.
  Saygılarimla

 3. Eklemlere iyi gelen herşeyi not edin, bir ay kullanın .

 4. Şahin Bey,tavsiyeniz üzerine GNC nin Glıkozamin ve omega 3 kullanmaya başladım 2 hafta oldu.artrit teki etkilerini olumlu olarak görmeye başladım.İnşallah sedefte de bunu görürüm.kaşıntılarda 2 hafta oncesine nazaran azalma var.
  Tabi herkesin hikayesi ve su an ki hali farklı.su an vucutta sedef yayılımım o kadar yuksek ki yuzum haric her yerde mevcut ve alnımda da cıkmaya basladı 17 yıllık sedef hastasıyım.

  sedef %95 oranında gitti demişsiniz.sizden ricam bu tedavi oncesi ne durumdaydınız kac yıllık sedef hastasıydınız ve tedavi suresi nedir beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

 5. Bu arada şunu da belirteyim sedef %95 oranında gitti.

 6. Örneğin bir akrabaya misafirliğe gittim. Yaklaşık bir saat sonra sürekli artan ağrılarım başladı. Eve geldiğimde dayanılmaz ağrı vardı. Sonrada öğrendim, evlerinde wireless internet varmış. Bu bilgiler sizlere çok ilginç gelebilir ama bunları tesbit ettim. Ağrıları azaltan bazı şeyleri şöyle sıralayabilirim(tamamen kendi deneyimlerim): Balık yağı(omega 3), nane limon çayı şekersiz, unlu ve şekerli gıdalar almayın-kepekli ve çavdar hariç, pırasa çorbası iyi geliyor, bol su, az tuzlu yemekler, et fazla tüketmeyin, fındık az da olsa tüketmeyin,kan testinde vitamin D değerini ölçtürün, düşükse yüksek tutun,kilolu iseniz kilo verin. Ben birbuçuk ayda 11 kilo (106–>95) verdim şu an daha rahat hissediyorum kendimi, hedefim 80 kg. Zencefil ve zerdeçal dediler, bilmiyorum ben denedim iyi gelmedi. Saraçoğlunu kiraz çöpü kürünü uygulamadım. Onu uygularsam sonucunu sizlerle paylaşırım.

 7. Bende yaklaşık 8 yıl önce kol dirseklerim ve dizkapaklarımda sedef gibi başlayan kaşıntılı kabuklu bir durum ile başladı. el parmaklarımda kışa doğru sürekli deri katılaşmasına bağlı çatlamalar oluyordu.Bunun için doktorlara gittim hiçbir şey bulamadılar. Daha sonraki yıllarda her zaman sonbaharda başlayıp ilkbaharda biten ayak bileği ve ayak parmağında ağrılar eşlik etti. Bunlar içinde gittim hiçbir şey bulamadılar.Yıllardır bu durum sürüp gitti. Taaki 2012 sonbahara kadar. Bu kış ağrılar artınca romatoloji bölümüne gidip muayene oldum. Kan testinde RF=38 ve Anti-CCP>300 fazla çıkınca Romatoid artrit teşhisi kondu. Bilinen bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ile kortizon yazdılar. Ama ben yan etkileri ve hastalığı iyileştirmeyip sadece ağrıları azaltmaya yönelik tedavi olduğunu öğrenince ilaçlara hiç başlamadım. Alternatif tedavilere yöneldim. Şu an yaklaşık 2,5 aydır GNC nin Glukozamin+Kondroitin tabletini bazen günde bi bazen iki tane alıyorum. Ayrıca omega 3 balık yağınıda beraber kullanıyorum. Omega 3 (epa+dha =2000mg/günlük) miktarı önemli olduğunu öğrendim. Şu an 2 ay öncesine göre ağrılarımda %65-%70 azalma oldu. Ayrıca şunu farkettim, Zeynep adlı yorumcununda belirttiği gibi stres bu hastalığa hiç iyi gelmiyor. Yenilen şeylare dikkat etmek gerekiyor. Örneğin , Romatoit artrit hastaları farkettimi bilmiyorum, bana kavun hiç iyi gelmiyor, hemen ayaklarım tutuluyor. Turşu ve suyu, portakal,özellikle fındık, lahana,kola ve benzeri asitli içecekler eklemlerimde ağrıyı çok fazla artırıyor. Fazla tüketilince et, sakadat, buğday ürünleri(ekmek vs.) ağrıyı artırıyor. Elektromanyetik dalgalarında bu hastalıkta ağrıları artırdığını düşünüyorum, bu yüzden tekrar kablolu mouse ve kablolu internete döndüm, wireless’i kapattım. Bilgisayar labaratuarlarında bu ağrıların 40 -80 dk gibi kısa bir sürede ağrılarım oldu.

 8. benim oglum 28yaşında artrit vre sedef hastalıgna yakalandı.bu hastalıkta erken teşhis cok önemli.kasıntılar ve agrı olustu ayaklarında.doktorlar kan tahlili yaptı ama bişeyin yok dediler.sonradan ,yaralar cıkınca ne oldugu anladık.hayatımız alt üst oldu.bu hastalık bagısıklık sisteminin kendi hücrelerine savaş acması ile baslarmıs.oglum eridi bitti.ailece perisan olduk.yurt dısında yasıyoruz.doktorlar ogluma bu hastalıkla yasamaya alısacaksın dedıler.anne olarak cok üzülüyorum.sedefle birlikte gelen bi hastalık .oglum hayata küstü zayıfladı eırıdı.ve alıstı artık.su an durumu biraz daha iyi.verilen igneler sedef yaralarını gecirdi ama ayak parmakları hasarlı.bu durumda cok önemli olan bagısıklık sistemini güclendırmekten baska yapacak bişey yok.A.e vitaminleri cok önemli.stres kesınlıkle olmamalı moral cok buyuk etken.kendinize ıyı bakın

 9. kuşburnu içiniz , bir de bal arısı zehiri ( tabi alerjiniz yoksa) tedavi edici oluyormuş

 10. 22 yaşındayım ve 6 yıldır romatoid artrit rahatsızlığım var.hiç bitkisel ilaç kullanmadım ama şimdi deneceyeceğim.hayırlısı:)

 11. Selam arkadaslar 23 yaşındayım bende 6 aydır iltablı ramatizma hastasiyim 4 a ydirda tetdavi goruyorum eskisine gore daha iyiyim fakat bu hastalığın kesin cozumu nu arıyorum hangi ilas hangi bitkiler bu hastaliktan kurtulmus olanlar var mi acaba varsa nasıl ?bunaldim disaricikamiyorum hastalık ayaklarim da var yuruyemiyorum ellerimde dizlerim var kotu hastalik Allah herkeze sifa versin

 12. bendede 11 yaşımdan beri ramatizma var ve sedefte tabiki vardı .şu an yaşım 43 bu yaşa kadar sedefi geçiremedik.egzama sanıyordum.cildiye doktorum parça aldı .patolojide sedefe bağlı romatizma ve iltihaplı romatizma teşhisi kondu.araştırma hastanesi romotoloji de tedavim sürüyor raporlu ilaçlarım ve kortizon hapıyla bacaklarımdaki sedefler ilk kez geçti inanamadım.4 ayda bitti yaralar..hala aynı ilaçları kullanıyorum ağrılarım var.ama ilaça devam ediyorum.bazen hafifliyor bazen artıyor..yıllardır süründürüyor..herkese sağlıklı günler dilerim..

 13. bendede iltahaplı romatizma var,tibbi çare bulamadm bitkisel bir tedavisi varsa bilenler yazsın yasama zevkim kalmadı.

 14. slm arkadaşlar benim topuk ve ayak başparmagı kemigim müthiş agrıyor .sedef hastalıgım var ama bu agrılar acaba ondanmı kaynaklı.agrının sebebı bulunamadı sizdede aynı sorun varmı acaba?

 15. annem ankilozan spondilit hastası bu nedenle ayagında topuk dikenide var 2 senedir bu şikayetleri var tıbbi bütün herşeyi uyguladı ama geçmedi bu hastalıklara bitkisel çözüm yok mu?

 16. benim sedim iki ay önce 26 idi şimdi 30 a yükselmiş ağrılarım var sedimi nasıl düşürebilirim ağrılarımı nasıl geçirebilirm

 17. belimde geçmek bilmeyen bir iltihaplı romatizma hastalığı var.Ne tür bir bitkisel tedavi iyi gelir bilenler lütfen yardımcı olsun

 18. ankilozan spondolit rahatsızlığına faydalı olabilir mi.Selamlar.

 19. Slm mustafa bey bende bu eklem iltihabından müzdaribim. Sorduğunuz ürünleri GNC MAĞAZALARINDA bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 20. bu maddelerı nerden tedarık ederız mesela same neyde hangı bıtkıde bulunur kervız balık yagı falan bulunur msm boswellıa ?

Yorum yapın

css.php