Alzheimer ve Araştırmalar

Alzheimer, bilişsel fonksiyonların kaybı olan demansın en yaygın formudur. Beynin ilerleyen ve dejeneratif hastalığı olan Alzheimerin ilk belirtisi ise yakın geçmişin unutulması.

Alzheimer ve Araştırmalar; İsveçli araştırmacılara göre E vitamini yönünden zengin besinler Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurabilir. Araştırmada, yaşları 80’in üzerinde 232 kadın ve erkekten, kanlarında yüksek oranda E vitamini bulunanların Alzheimer’a karşı korunduğu görüldü. ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre E ve C vitaminlerini beraber almak, Alzheimer hastalığının etkilerini azaltabilir. Bu iki vitaminin etkilerini, yaşları 65 ve üzerinde 4740 katılımcı üzerinde araştıran bilim adamları, bu gruptan 304 kişinin Alzheimer belirtileri gösterdiğini belirtmişlerdir. Deneklerin % 17’si C ya da E vitamini alırken, %20’lik bir dilimin C ve E vitaminlerinden oluşan bir karışım aldığı çalışmada, söz konusu vitaminleri birlikte alanların %78’inin diğerlerine göre daha az Alzheimer belirtisi gösterdiği saptanmıştır. John Hopkins Üniversite’sinde gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarının “çok heyecan verici” olduğunu belirten araştırmacılar, C ve E vitaminlerinin düzenli kullanılmasıyla özellikle yaşlı nüfusun giderek arttığı ülkelerde Alzheimer’a yakalanma riskinin azaltılabileceğine dikkat çekmişlerdir.

Ethnopharmacology adlı dergide rapor edilen araştırma, çörekotunun (Nigella sativa) Alzheimer hastalığının önlenmesi ve ilerlemesinin yavaşlatılmasında rol oynayabileceğini göstermiştir. Çalışmada 20’ şer kişiden oluşan iki gruptan birine 9 hafta boyunca günde iki defa 500 mg çörek otu kapsülü, diğerine ise plasebo verilmiştir. Çalışma süresinin bitiminde çörekotu kapsülleri içen yaşlıların hafıza, dikkat ve idraklerinde anlamlı düzelmeler olduğu saptanmıştır. Journal of Alzheimer’ s Disease adlı dergide bildirilen bir araştırma, tarçının Alzheimer tedavisinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Kaliforniya Üniversitesi bilimadamları tarafından gerçekleştirilen çalışmada tarçında bulunan sinnamaldehit ve epikateşin adlı maddelerin beyin hücrelerinde tau proteinlerini oksidatif stresten koruyarak çökmelerini önledikleri gösterildi.

Amerikalı araştırmacılar tarafından yapılan diğer bir araştırma ise, omega 3 yağ asitlerince zengin besinleri tüketmenin Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azaltabileceğine dair bulgular sağlamıştır. Araştırma omega 3 bakımından zengin besinlerin, kandaki Alzhmeimer hastalığı ve hafıza sorunlarıyla ilişkili beta amiloid adlı protein seviyelerinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, günlük ortalama 1 gram omega 3 tüketmenin kandaki beta amiloid seviyesinde %20 ila %30 oranında azalmaya neden olduğunu saptadı.  Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nün desteğiyle yaşı 65’in üstündeki, bunama sorunu bulunmayan 1219 katılımcı üzerinde gerçekleşitirilen çalışma Neuorology adlı tıp dergisinin internet sayısında yayınlandı. Omega-3 yağ asitleri, kolin, üridin monofosfat ve antioksidanlar ve B vitaminleri gibi besin öğelerinin patentli bir kombinasyonu içeren ve Dünya Alzheimer Kongresinde açıklanan Souvenaid adlı sütün beyin hücreleri arasındaki bağlantının güçlendirilmesinde etkili olabileceği düşünülüyor. Üç ay boyunca sürdürülen bir çalışmada souvenaid’in erken dönemdeki alzheimer hastalarında olumlu etkiler sağladığı tespit edilmiştir. Bu karışımı 3 ay boyunca içen alzheimer hastalarının, hafıza testlerinde içmeyenlere göre, 2 kat daha fazla başarı gösterdiği görülmüştür.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php