CRP ve Kalp Krizi

New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlanan ve Brigham and Womens Hastanesi’nde 27 bin 939 kadın üzerinde 8 yıl boyunca sürdürülen araştırmaya göre kandaki iltihaplanmayı gösteren C-reaktif proteini (CRP) yüksek olanların kalp krizi geçirme olasılığı, yüksek kolesterolü olanlara oranla 2 kat daha fazla olmaktadır. Kandaki CRP seviyesi litrede 1,5 miligram olan katılımcılarda risk oranı düşük çıkarken, litrede 3 miligram ve üzeri değerlere sahip olanlarda kalp krizi riskinin arttığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar, CRP testi ile kalp krizi riskinin 15-25 yıl önceden saptanabileceğini, bu sayede potansiyel hastanın önlem alabileceğini belirtmişlerdir.

CRP Nedir?

CRP (C-reaktif protein) kanda bulunan bir proteindir. CRP testi kandaki iltihap düzeyini tespit eder. Bu test, akut enflamasyon ya da enfeksiyonda ortaya çıkan ve karaciğerde üretilen özel bir protein tipinin, kan serumundaki konsantrasyonunu ölçer. C-reaktif protein testi ; Paul Ridker MD, Brigham ve Women’s Hospital’ın; enflamasyon bağlantılı C-reaktif proteinini ölçme, “kolestrol düşük olsa bile, kardiyovasküler hastalığının yüksek riskini öngörmek” olduğunu keşfettiklerinde gündeme gelmiştir ve keşifleri oldukça ilgi çekmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php