Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir ve Nedenleri Nelerdir?

Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir? Göz altı torbaları göz altındaki sıvı birikimleri nedeniyle meydana gelir. Genellikle yaşla ilgili bir sorun olmakla beraber böbrek ve kalp rahatsızlıkları, hormonal dengesizlikler, uykusuzluk da bu sorunun sebebi olabilir. Bazen kadınların adet dönemlerinde  göz altı torbaları belirginleşebilir

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

• Cilt fonksiyonları 30’lu yaşlardan itibaren yavaşlamaya ve göz çevresindeki bağ dokuları gerginliğini ve de elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bağ dokuları doku sıvısını tutma eğiliminde olduğu için, kapaklar şişer ve torbalanmalar meydana gelir.

• Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz boşluğundaki yağlar gün yüzüne çıkmaya başlar ve yumuşak bir bölge oluşumuna yol açar. Bu yağ dokusu suyla dolabilir ve uykusuzluk, fazla tuz tüketimi gibi sebeplerle çekilen suyun ardından torbalar oluşur.

• Yaşlanmayla beraber göz altında yağ bezleri depolanacağı için göz altı torbaları daha da kötü bir hal alabilir.

• Yine yaşla beraber cilt elastin ve kolajen proteinlerinden bir kısmını kaybedeceğinden dolayı torbaların yerçekimi etkisine karşı direnme gücü azalır.

• Genetik sebepler de göz altı torbalarına neden olabilir. Ailede bu sorun varsa otuzlu yaşlardan itibaren bu proplem kendini gösterir.

• Böbrek hastalıkları ve hormonal hastalıklar gözaltı torbalarının nedeni olabilir. Bu hastalıklar vücutta su ve tuz tutulumuna sebebiyet veren hastalıklardır.

• Göz torbaları böbrek rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Böbreklerin sağlıklı çalışmaması göz etrafındaki ödemi fazlalaştırır.

• Beslenme yanlışlıkları bir başka sebeptir. Aşırı tuz tüketen kişilerde zamanla vücutta tuza bağlı sıvı birikimi, böbrekleri yoracağı için bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

• Alerjik sebepler kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı göz altı derisini tahriş edebileceği için, kaşıntı nedeniyle göz altında ödem meydana gelebilir.

• Yorgunluk ve uykusuzluk bir diğer nedendir. Sürekli televizyon izlemek, uzun bir süre bilgisayar başında kalmak ve uykusuzluk göz altı sorunlarına yol açabilir.

• Uykusuzluk, TV ve bilgisayar başında uzun zamanlar geçirmek gözlere yük bindirir ve kanlanmasına yol açar.

• Güneş ışınları ve spot gibi ışıklar göz çevresinin derisini kurutur ve yapısının incelmesine sebep olur.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ciltteki kırışıklıklar önce göz çevresinden başladığı için buranın bakımı özel önem taşır. Göz çevresindeki deri, yüz derisinin diğer bölümlerinden daha ince ve daha az yağ bezlerine sahip olduğu için göz çevresi bakımının dikkatli yapılması gerekir.

Cilt için kullanılan ürünler göz çevresi için kullanılmamalıdır. Göz çevresinin bakımında özel bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Göz çevresi için göz kremi kullanırken su bazlı ve güneş koruyucu ve yağlı olmayanı tercih edilmelidir. Yağlı göz kozmetikleri bir yandan yağ butonlarına sebeb olurlar bir yandan da tozları çekerler.

Suda erimeyen makyaj ürünlerinden uzak durun. Bu tür ürünleri çıkarmak için yağlı temizleyicilerin kullanımı gerekir ki bu da göz çevresinin zarar görmesine neden olur.

Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir?

• Gözaltı torbalarına uygulanacak pratik bir yöntem göz maskeleridir. Buz içeren göz maskeleri göz altı dokusunu sıkıştırıcı etkisiyle rahatlama sağlayabilir. Maskelerin uygulama süresi 10-15 dakikadır.

• Soğuk patates veya salatalık dilimleri de göz altı dokusunu sıkılaştırır.

• Soğuk siyah çay ve soğuk papatya çayı gözaltı dokusunu sıkıştırıp göz altı torbalarının meydana gelmesini önler ya da oluşmuş olan gözaltı torbalarının giderilmesine yardımcı olur.

• Küçük buz kalıplarına dökülmüş ve dondurulmuş olan soda küplerinin göz altı torbalarına konması göz altı torbalarının giderilmesinde etkilidir.

• C vitamini alımı kolajen yapımını destekler.

• Göz altı torbaları için eczanelerden alınan günlük bakım kremleri kullanılabilir.

• Genetik nedenler ya da yaşlılıkla oluşmuş göz altı torbaları ise bu tür pratik önlemlerle giderilmez. Bu durumda plastik cerraha başvurmak gerekebilir. Plastik cerrah bu torbaları çıkarır ya da bunların bir fıtıklaşmadan ileri geldiğini göz önünde bulundurarak yeniden yerine yerleştirilecek uygulamalar yapar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir ve Nedenleri Nelerdir?” üzerine 5 yorum

  1. Site güzel ama cilekte çok işe yarıyor bende uykusuzluktan dolayı göz torbası oluştu ama çilek koydum her gün bi iki hafta sonra güldüğümde göz torbalarım yok olmuştu sizde deneyin faydası var zararı yok

  2. 16 yaşındayım kendimi bildigimden beri göz altım abartı şekilde şiş,arkadaşlarım benimle balici esrarcı diye dalga geçiyolar mor renkde şiş uykumu yeterince almaya çalışıyorum düzenli beslenemiyorum başka napabilirim ilaç tarzı bişey varmı doktora gitmeme gerek varmı aynaya bakmakdan soğuyorum da

  3. Göz. Altında. Kırışık. Ve. Kaşıntı. Oluştu. Doktora. Gittim. İlac. Verdi. Geçmiyor. Napabilirim

  4. İyi günler 35 yaşındaym göz altında şişlikler oluştu bi türlü geçmyor göz altı kremi kullanyırm soğuk uygulama yaptım tahlillerim de NORMAL ne yapabilirim
    Gözaltı kremini ne kadar kullanmam gerekir.

Yorum yapın

css.php