Cinsel Hayatta Psikolojik Sorunlara Yol Açan Hastalık: Erken Boşalma

Cinsel Hayatta Psikolojik Sorunlara Yol Açan Hastalık: Erken Boşalma 

  Erkek ve kadının cinsel birleşmesi sırasında  veya öncesinde kişinin planladığı süreden daha az bir zamanda boşalması durumudur. Bu durum kişiler için olumsuz bir özelliktir ve  doğru bir tanının da konabilmesi için kişilerin belli bir yaşta olması ve düzenli cinsel hayatına sahip olmaları gerekmektedir. Erken boşalma nasıl bir hastalık ‘tan söz etmek için gereken şey zaman ve cinsel deneyimlerdir. Bilinçsiz boşalmalar tecrübesiz ve ilk deneyimlerden kaynaklanacağı gbi bazı rahatsızlıklar nedeniyle de meydana gelmektedir. Boşalma kontrollü bir yol izlemeyi gerektirir bunu engelleyen bazı faktörler vardır. Bunlar; 

 • Yetersiz cinsellik deneyimi 
 • Gecikmiş cinsel birliktelik 
 • Cinsel problemler 
 • Ürolojik problemler 
 • Kaygı ve stres yönetimi 
 • Psikolojik nedenler 
 • Ortam ve koşullardan kaynaklanabilir.  

Belirtiler kişiyi nasıl etkiler? 

 Kaygı hissi burada baştan sona kadar erken boşalmaya neden olabilecek en önemli faktördür. İlk tecrübelerdeki risk oranının fazlalığı nedeniyle hissedilen kaygı ya da partnerinizle rahat bir ortamda olmadan kaygıya sebep olacak durumlarla karsılasma endişesi ile cinsel birliktelik yaşamak gibi nedenlere bağlı olabilir. Partnerin her ikisi için de cinsel birlikteliği  karşılıklı zevk haline getirme düşüncesi sizin boşalmayı kontrol altına almanızı olumsuz yönde etkiler.  

  Boşalma sorunu sadece erkeklerde değil aynı zamanda kadınlarda da görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlar orgazm konusunu erkeklerden daha rahat ve tekrar yaşayabildikleri için erkeklerde oluşturduğu gibi önemli bir sorun değildir. Erkeklerin ard arda boşalma süreleri kadınlara oranla daha fazla süre almaktadır. Çoğu erkekte yaşanılan erken boşalma sorunu çok sık karşılaşılan ve her 3-4 erkekten birinde olan bir durumdur. 

Nasıl teşhis edilir? 

   Erken boşalma teşhisinin konması için öncelikle doktor hasta arasında cinsel hastanın cinsel birlikteliği ile ilgili bir konuşma geçer. Sorunun ne olduğuna dair bulgular için gerekli tetkikler yapılır. Erken Boşalma hastalığının tedavisi için gerekli bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

 Tedavisi nasıl olur? 

Tedavi için yapılan tetkikler sonucunda duruma göre ya  ilaç tedavisi ya da cinsel terapi gibi tıbbi yöntemler uygulanır.  Özellikle uygulanan cinsel terapide cinsellik hakkında bilinen bazı yanlışların düzeltilmesi, ön sevişmenin cinsel birliktelik için önemi, cinselliğin tamamıyla hissedilerek zevk alınması gereken bir eylem olduğu yönünde bilgilendirmeler yapılır. Sorunun kaynağına bağlı olarak erken boşalmanın önüne geçilebilir. 

Erken Boşalma Sorunu için Hangi Bölüme Gidilir? 

Cinsel sağlık ve erkek üreme gibi sorunların tedavisi  için androloji bölümü büyük bir öneme sahiptir. Cinsel birliktelik sırasında partnerlerin birbirinden beklentileri vardır ve bu beklentiler dışında bir durumla karşılaşmak partnerler için sorun teşkil eder. Erken boşalma gibi cinsel birliktelik konusunda sizi tatmin etmeyecek bir durum karşısında ilişkilerde bile sallantılar meydana gelebilir.  

   Her erkek için farklı bir sürede gerçekleşen boşalma eylemi için net bir süre vermek zordur ve bu süre kısa olduğunda ise partneriniz ile aranızda olan seks hayatınızın gidişatı sizi pek memnun etmez. Hatta bazen utanç duygusu ile birlikte daha çok stres yaparak süresin daha da azalmasına neden olursunuz. Sık sık yaşamadığınız bir durum ise sorun haline getirmek doğru olmaz ancak artık sizi ve partnerinizi olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa yapmanız gereken şey sağlık kontrolü yaptırmaktır. 

  Tedavi edilmezse neler yaşanır? 

 Sizin için tedavisi mümkünken gerekenlerin yapılmaması sonucunda daha da zor bir süreç başlamıştır. Sizde oluşabilecek kaygı, stres ve penisin sertleşme kalitesindeki düşüklük nedeniyle cinsellik sizin için uzak bir eylem haline gelir. Kadın ise tatminsizlik duygusu yaşadığı için partneri ile birlikte cinsellikten tamamıyla uzaklaşırlar. Bu sadece cinsel hayatı etkilemekle yetinmez ikili ilişkilerin normal hayatlarındaki sorunlarda da etkisi oldukça büyüktür. 

  Erken boşalmayı önlemenin yolları nelerdir? 

 Cinsel birliktelik esnasındaki konsantrasyonun yönetimi oldukça bu konuda önemlidir. Ön sevişmeyi uzun tutmak birleşmeden önceki sürenin siz ve partneriniz için daha etkili bir süreç haline gelebilir. Beslenme düzeninin de bu konuda etkili olduğu düşünülmektedir bu yüzden düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Bazı kötü alışkanlıklarınız varsa onlardan vazgeçmeniz de sizin için bu konuda atılabilecek adımlar arasında en önemli olanıdır çünkü bu maddeler sizi ve tüm sağlığınızı olumsuz etkiler. Geciktirici özelliğine sahip olduğu düşünülen bazı maddeler ve ürünler size ne kadar yardımcı olur kesinliği bilinmemektedir. En etkili çözüm olarak önerilen tek şey doktor muayenesidir. 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Cinsel Hayatta Psikolojik Sorunlara Yol Açan Hastalık: Erken Boşalma” üzerine bir yorum

 1. Bu olay artık bir çok bitkisel karışımla sorun olmaktan çıktı.
  Kırmızı Kore Ginsengli özel karışımlar var.
  Damar yollarını , kan dolaşımını çok hızlı düzene koyar , muazzam dinçlik ve güç verir.

Yorum yapın

css.php