Trigeminal Nevralji Belirtileri ve Tedavisi

Nevralji Nedir? Nevraljiler çok şiddetli, bıçak saplanması, elektrik çarpması gibi gelen, genellikle 15 dakikadan daha kısa süren ağrılara verilen addır. Daha çok yüz bölgesinde görülür ve ‘tregeminal nevralji’ olarak ifade edilir. Hastalığın bazı dönemlerinde hassasiyet aşırı şekilde artar ve bazen en küçük bir temas bile çok şiddetli acı hissedilmesine sebep olabilir. Nevralji, erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür.

Yanma, karıncalanma, temas veya ısıya duyarlılık ve elektirik çarpması şeklinde ağrı hissedilir. Saniyeler veya dakikalar süren ve kesik krizler halinde gelen ağrılar günler, bazen haftalar boyu devam edebilir.

Nevralji Nedenleri

Çevresel ağrı yollarının aşırı duyarlılaşması ve beyindeki ağrı merkezlerinde duyarlılaşma ile denetim mekanizmalarının kaybı hastalığın temelini oluşturur. Nevralji, sinir sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelen hasar sebebiyle oluşabilir. Sinir yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin omurilik travmaları, MS,  zona sonrası, şeker hastalığı ve tümörler en önemli nedenlerdir. Uyku bozuklukları, stres ve depresyon ağrıyı önemli ölçüde artırır.

Nevralji, yüzde görülebileceği gibi, kaburgalarda veya vücudun herhangi bir bölgesinde, zonadan sonra meydana gelebilir.

Bazı kişilerde, özellikle de ileri yaşlarda zona geçirenlerde, hastalık bittiği halde şiddetli ağrılar kesilmez. Bu durum, Post Herpetik Nevralji (Zona Sonrası Nevralji) olarak adlandırılır ve  50’li yaşlardan sonra çok görülür.

Diş çürükleri ya da diş tedavileri sırasında oluşan zedelenmeler, nevraljiye benzer ağrılara neden olabilir. Bu yüzden, nevralji teşhisi konmadan önce, hastalarda mutlaka dişlerin kontrol edilmesi gerekir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Ağrı, yüzün tek bölgesinde elektrik çarpması gibi ortaya çıkar. Keskin, bıçak saplanması, elektrik çarpması biçiminde, çok şiddetli, genellikle kısa süreli ağrılar hissedilir. Yüzde görülen Trigeminal Nevralji denilen ağrı; yüz yıkama, yüze dokunma, yemek yeme gibi etkenlerle başlar. Postherpetik Nevralji olarak bilinen zona sonrası ortaya çıkan ve 3 ay kadar süren  ağrı da bu gruptandır.

Nevralji Tedavisi

Normal ağrı kesiciler fazla etkili olmaz, tedavide özel ağrı kesiciler kullanılır. Tedavi haftalarca bazen de aylarca sürebilir. İlacın yetersiz kalması halinde, yüze giden sinirler beyinden çıktığı noktada uyuşturulabilir veya yakılabilir. Trigeminal nevraljide trigeminal sinire uygulanan blok işlemleri sayesinde ağrı uzun bir süre ortadan kaldırılabilir.

Yüz bölgesinde sinirin üç dalı bulunur. Bunlardan biri göze, biri üst çeneye, diğeri de alt çeneye gider.  Ağrıya sebep olan hangisiyse, o dal yakılır ve hasta 3 ila 8 sene ağrı hissetmez. Nörolitik bloklar ve Radyofrekans termokoagülasyon nevralji ağrısının giderilmesinde uygulanan yöntemlerdir.

Nöralterapi

Özellikle ağrı olmak üzere birçok durumda uygulanabilen nöralterapi, fiziksel, kimyasal, psikolojik, elektromanyetik gibi farklı nedenlerle vücutta oluşan organ fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Nöralterapi sinirlere değil sinir, damar paketinin yüzeyselleştiği bölgelerde cilt altına yapılır. Lokal anestezik madde, vücudun belirli bölgelerine ya da noktalarına uygulanarak düzenleyici bir uyarı verilir. Trigeminal sinirin dallarına yapılacak uygulama sinirin kendisini düzeltmeye yöneliktir. Ayrıca sebep tespit edilmeye  çalışılır. Özellikle dişler ve kafa boşlukları, çene eklemi ile olan ilişkileri ayrıntılı olarak incelenir. Uygulanacak tedaviyle ağrıya yönelik kalıcı çözüm aranır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Trigeminal Nevralji Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 83 yorum

  1. SELAMLAR,Bende 2018 10 ayında başlayan ağrılarımla 5 ay yaşamak zorunda kaldım sonrasında neurentin 600 gece yatarken sabah kalkınca 1er doz kahvaltıdan 1saat önce aldım şikayetlerimi yüz üzerinden onlara indirdi fazladan multi vitamin alıyorum –
    ÖNEMLİ’ VÜCUT DRENCİNİZİ DÜŞÜRMEYECEK ve MORALİNİZİ BOZMAYACAKSINIZ Kİ
    YENİDEN NÜKSETMESİN ! (YAŞAYAN BİLİR) Tavsiye değildir .

  2. Kardeş Allah acil şifalar versin sana bende diş sinirlerimin kasılmalarımın tanısını araştırıp bulmuş oldum nevralji başlamış azı dişim az kalsın beynimi patlatıyordu bi sinir atması oldu beynime bi vurdu neye uğradığımı şaşırdım ardından hemen çektirdim şimdide aynı taraftaki en arkada 20 lik dişimde kasılmalar ve sinir atmaları başladı

  3. Iyı aksamlar arkadaslar . 3 senedır yüzümün sol tarafı çok hafıf şiş ve sool dudaklarım da aynı ( çok dıkkatlı baknak gerekıyor ) bunun yanında yanma da var , yanakta agrı ve yogunlukta ( agırmış gıbı ) var . Kbb 30 kere gıttım bırsey yok dedıler . Nörolojiyr gıttım beyın mr temız . Baska bır nörolojıyr gıttım nevralji dedı . Tegretolverdı agrı kesıldı gıbı ama hafıfte olsa şişlik inmedi . Boyle bır durum yasayan var mı ? Lutfen bılgısı tecrubesı olan yardımcı olabılır mı

Yorum yapın

css.php