Doğal Akne Tedavisi

Akne İzleri Nasıl Geçer? Doğal akne tedavisi için öneriler.

Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Çinko Minerali

Son yıllarda yapılan araştırmalar akne ve kırmızı lekelerin, çinko eksikliği ile sıkıca bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Çinko minerali sağlıklı bir cilt bakımı ve cildin yağ üretiminin normal seviyede olmasını sağlamak için gerekli olan protein sentezi ve vücutta kollajen oluşumu ile yakından  ilişkilidir. Çinko, iltahabı azaltır, lekeleri iyileştirmeye yardım ve hormonların androjenik etkilerini azaltır.

Akneli kişilerde yapılan ölçümlerde çinko düzeyinin yetersiz olduğu görülmüştür. 3 ay boyunca çinko alan akneli kişilerin 3/4 de önemli fayda sağladığı görülmüştür.

Niasinamid (B3)

Niasinamid içeren krem yada jeller düşük oranda uygulandığında cildi yağlandırmadan nemlendirici etki gösterir. Yüksek dozajda uygulandığında ise doğrudan iltihap önleyici ve giderici özellikler göstererek, orta ve şiddetli akne iltihaplarını hızla giderip, cildin yapısını düzeltici ve kızarıklık önleyici etki sağlamaktadır.

A Vitamini

A Vitamini, ciltte tahribata yol açan unsurları nötralize ederek, yağ bezlerinin oluşturduğu sebum adı verilen salgının üretimini azaltır.

Omega-3 Yağları

İnflamasyon aknenin meydana gelişinde bir etkendir. Omega-3 yağları doğal anti-inflamatuar etkisi olan bileşiklerdir. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre omega-3 yağ asitleri, düşük glisemik diyet ile kombine edildiğinde akne lezyonlarını azaltıcı etki göstermektedir. (Omega 6vücutta  iltihablanmayı artırırken omega 3  iltihabıyı azaltıcı etkiye sahiptir)

Yeşil Çay

Yeşil çay güçlü antioksidan etkisiyle hücre ve dokularda hasara sebep olan serbest radikallere karşı  mücadele eder. Aynı zamanda yeşil çay  anti-inflamatuar özelliğiyle akne semptomlarının azaltılmasına yardım eder.

Kil Maskesi

Gözeneklerde birikmiş yağ ve tozların temizliği için haftada bir veya iki defa akne maskesi olarak kil maskesi kullanılabilir. Kükürt, kil ve mineral içeriğe sahip akne maskeleri akne sorunu için yararlıdır.

Akne Temizleme

Ciltteki gözenek ve lekeler için 1 bardak maden suyunun içine karıştırılmış yarım limonlu karışıma sürülen pamukla yüz temizlenir.

Evde uygulanan buhar banyosu da siyah noktalara karşı yararlıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Doğal Akne Tedavisi” üzerine 21 yorum

  1. özellikle bal ile yapılan maskeler ve limon oldukça etkili akneleri geçirme konusunda ve oldukça temizliğe dikkat etmeye çalışın arkadaşlar

Yorum yapın

css.php