Vanadyum Nedir ve Ne İşe Yarar?

Vanadyum Nedir ve Faydaları Nelerdir? Eğer vanadyuma aşina değilseniz, vanadyum,  normal vücut işleyişi için gereken temel bir  mineraldir. Eğer normal, sağlıklı bir diyet içindeyseniz, genellikle vanadyum takviyesi almaya gerek yoktur. İhtiyacımız olan miktar, günde 10-30 mikrogram kadardır.

Vanadyum Faydaları

Vanadyumun vücudumuzda ne fonksiyonu var? Vanadyumun sağlığa çok fazla yararı olduğunu bilmek size ilginç gelebilir. İlk  olarak, vanadyumun diş ve kemik gelişimi için gerekli olduğu tespit edilmiştir. Vanadyumun karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynadığı da kayıtlar arasındadır.

Vanadyum Eksikliği

Aynı zamanda kolesterol ve kan lipid metabolizmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Eğer vanadyum eksikliği varsa, yüksek kolesterol ve trigliserid sorunu ile karşı karşıya gelinir, aynı zamanda kardiyovasküler ve böbrek hastalıklarıyla ilgili de  daha yüksek bir risk altındasınızdır demektir.

Vanadyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Vanadyum minerali; mantar, deniz ürünleri, soya fasulyesi, bazı tahıllar ve mısır gevreği gibi birçok besin kaynağında bulunur. Aynı zamanda maydanoz, yeşil fasulye, havuç, yulaf ve lahananın yanı sıra ayçiçeği, mısır, aspir ve zeytin yağı da vanadyum bakımından zengindir. Bu yüzden vanadyum eksikliği yaygın bir sorun değildir.

Vanadyum Takviyesi

Yine, günlük yemekleriniz gereğince vanadyum içerdiğinden ilave kullanıma gerek yoktur. Ancak, belirli durumlarda ve şartlarda, vanadyum takviyeleri reçetelendirilebilir. En yaygın şekli genellikle vanadil sülfat formudur.

Vanadil Sülfat ve Diyabet

Vanadyum hakkında, yukarıda belirtilen faydalar ın dahası da vardır. Vanadyumun kaslara kan şekeri (glikoz) transferi ile ilgili önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu, bildiğiniz gibi, aslında insülin hormonunun fonksiyonudur. Kan şekeri düşürücü etkisinin yanı sıra, aynı zamanda kasların insüline karşı duyarlılığını  arttırdığı da görülür. Eğer,  2. Tip diyabet hastasıysanız,  ve insüline dirençlilik gibi bir sorununuz varsa, vanadil sülfat reçeteli bir  tedavi yolu olabilir.

Vanadil Sülfat ve Vücut Geliştirme

Vanadyum, kaslarda şeker emilimini artırabildiğinden, kaslar içinde daha fazla enerji de depolayabilir. Bu, vücudunuzun yağ kadar depolayacak  glikozu olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, kas kütlesini, damarlanmayı ve kan akışını arttırabilir. Halterci ve vücut geliştiriciler kendi programlarının bir parçası olarak vanadil sülfat alarak iyi sonuçlar elde etmişlerdir.

Vanadyum Toksisitesi

Bir süre için, vanadyumun birçok hastalığı tedavi ettiği kabul edilmiştir. Ancak, yüksek konsantrasyonlarda toksik olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle vanadyum takviyeleri sadece doktorunuzun onayı ile alınmalıdır.

Vanadil sülfatın tipik dozu günde sadece 60 -30 mg arasında olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php