Manganez Nedir ve Ne İşe Yarar?

Manganez Nedir? Manganez (mangan) vücudumuzda çok küçük miktarlarda bulunan bir mineraldir. Vücudumuzda en fazla yaklaşık 20 miligram manganez minerali bulunur ve çoğunluğu; kemikler, böbrekler, karaciğer ve pankreasda yoğunlaşmıştır.

Manganezin  Fonksiyonları

Manganezin vücutda birçok fonksiyonu vardır. Öncelikle vücutta çeşitli metabolik süreçleri kolaylaştıran bir koenzim olarak çalışır.

Vücutta manganezin faydaları büyük ölçüde değişkendir. Kemik oluşumu, tiroid fonksiyonu, bağ dokuları, cinsiyet hormonu fonksiyonu, kalsiyum emilimi, kan şekeri regülasyonu, bağışıklık fonksiyonu, yağ ve karbonhidrat metabolizmasının oluşumunda rol oynamaktadır. Bu hayati fonksiyonlar göz önüne alındığında, vücudunuzda bu fonksiyonların doğru çalışması açısından manganez alınımı fazlasıyla önemlidir.

Manganez Hangi besinlerde Bulunur?

Manganez sağlığını korumak için, manganez içeren besinlerden yararlanmalıdır. Neyse ki, manganez, meyve ve sebzeler olmak üzere, özellikle doğal kaynaklarda bol miktarda bulunur.

Fındık, tohumlar, avokado, ananas, deniz yosunu, kuru üzüm, ıspanak, brokoli, fasulye, tüm tahıllar, yumurta sarısı, bezelye, portakal, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Manganez Eksikliği Belirtileri

Aslında özel bir önerilen miktar olmamasına karşın günde normalde yaklaşık 5 mg manganez yeterlidir. Eğer günlük beslenme programınızde  yeterli manganez almazsanız, manganez eksikliği riski ile karşı karşıya gelirsiniz. Manganez eksikliği;  kemik malformasyonu, göz ve işitme problemleri, yüksek kolesterol, hipertansiyon, kısırlık, zayıflık, kalp rahatsızlıkları, hafıza kaybı, kas kasılması, titreme, nöbetler gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Manganezin besinlerde fazlasıyla bulunması yüzünden eksikliği vakası oldukça nadirdir. Ama uzmanlar şimdi, nüfusun yaklaşık% 37’sinin yanlış beslenme ve yeme alışkanlıkları nedeniyle manganez eksikliği yaşadığını belirtmekteler. Ayrıca, birçok faktör magnezyum emilimini engeller. Örneğin, kalsiyum ve demirin vücutta manganezin doğru kullanımına müdahale ettiği görülmektedir.

Manganez Takviyesi

Manganez yaygın olarak eczanelerde bol miktarda mevcuttur . Manganez takviyelerinin esas faydası eksikliğindeki sorunları gidermenin yanısıra; diğer faydalarından da yararlanmaktır. Şimdi mangan askorbat, mangan sülfat, mangan glukonat ve amino asit şelat formları şeklinde bulunmaktadır.

Manganez Takviyelerinin Faydaları

• Manganez takviyelerinin, osteoporoz, osteoartrit hastalıklarında rahatlamaya neden olduğu, premenstrüel sendromla da mücadele ettiği gözlemlenmiştir.

• Aynı zamanda kadınlarda, anksiyete, sinirlilik, ruhsal değişim ve depresyonu (PMS ile bağlantılı) hafiflettiği görülmüştür. Manganez takviyesi aynı zamanda E ve B vitamini , ve magnezyum gibi minerallerin emilimini arttırmaktadır.

• Bu takviye etkisi karşılıklıdır; yani, magnezyum da manganez emilimine yardımcı olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Manganez Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php