Hazımsızlık Tedavisi

Hazımsızlık tedavisi ve hazımsızlık için öneriler. Adaçayı yaprağı (Salviae folium): Bir yemek kaşığı adaçayı yaprağının üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra üzeri kapalı olacak şekilde 5-10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Günde birkaç bardak içilir.

Centiyane kökü (Gentianae radix): 1 kahve kaşığı kıyılmış kuru centiyane kökünün üzerine bir bardak kaynar su dökülerek 5 dakika süresince demlenir ve  süzülerek içilir. Taze centiyane kökünün yenmesi sağlık için zararlıdır. Centiyane kökü sindirim enzimleri salgılanmasını ve mide-barsak hareketlerini uyarıcı etki gösterir.

Mide ve onikiparmak ülseri olanlar, hamile ve emzirenler kullanmamalıdır.

Ananas (Bromelain): Besinlerdeki proteinleri parçalayıcı enzim olan ananastaki bromelain enzimi sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir. Taze ananasın yenmesi yeterli etkiyi göstermez. Bunun için bromelain içeren standardize preparatlar kullanılması gerekir.

Rezene (Foeniculum vulgare): 1 tatlı kaşığı hafifçe ezilmiş rezene tohumu 1 bardak kaynamış suyla haşlanır ve 10 dakika demlenir süzüldükten sonra içilir. Rezenenin kullanımdan hemen önce ezilmelisi gerekir. Rezene sindirim sorunlarında rahatlatıcı özelliktedir. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Hafif kramplı mide ve bağırsak proplemleri için rezene çayı yararlıdır.

Anason (Pimpinella anisum): 2 çay kaşığı hafifçe ezilmiş anason 1 bardak kaynamış suyla haşlanır ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir. Anasonun gaz giderici ve spazm çözücü etkisi vardır.

Papatya çiçeği (Matricariae flos) : Bir yemek kaşığı papatya çiçeği üzerine bir bardak sıcak su döküldükten sonra üstü kapalı olacak şekilde 5-10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Günde 3 defa yemek aralarında aç karnına tadlandırılmadan içilir. Tedavide sadece mayıs papatyası çiçeği kullanılmalıdır. Piyasada çiçekleri papatyaya benzeyen ancak içeriğinde sakıncalı maddeler olan bazı bitkiler de papatya diye satılmaktadır.

Frenk kimyonu (Carum carvi): 1 kahve kaşığı hafifçe ezilmiş kimyon tohumu bir bardak suyla haşlanır ve yaklaşık olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek yemekten sonra içilir. Kimyonun hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Hafif kramplı mide ve bağırsak sorunlarında kullanılır. Kimyon herzaman kullanımdan hemen önce ezilmelidir. Öğütülmüş şekilde hazır satılan kimyon kullanılmamalıdır.

Havlıcan rizomu (Galangae rhizoma): 1 kahve kaşığı toz havlıcan rizomunun üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra, üstü kapalı olacak şekilde 5-10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Günde birkaç defa yemeklerden önce ya da sonra içilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php