Migren Belirtileri

Migren Hastalığı ve Migren Belirtileri. Migren sinirsel bir rahatsızlık değil tamamen baş ağrısıyla karakterize bir beyin rahatsızlığıdır. Bu ağrıları çeken kişilerin beyin ve sinir sistemleri daha hassastır. Migren tekrarlayıcı ataklar biçimide giden bir rahatsızlıktır. Ağrı geçtiği zaman hastanın hiçbir şeyi kalmaz. Migren hastalarının yaklaşık %50-60 ında ailesinde bu rahatsızlığı taşıyan bulunmaktadır.

Migren herkeste görülebilir. Fakat kadınlarda daha çok görülür. Kadınlar adet görmeye başladıktan sonra migrene daha fazla yatkın hale gelirler.

Migrenin Nedenleri – Migren Neden Olur?

Migrenin nedenleri tam olarak ortaya konulabilmiş değil. Ancak uzmanlar çevresel faktörlerin genetik  yatkınlığı olan kişilerin beyninde bir aktivasyon yarattığını belirtiyorlar. Bu aktivasyon, beyin damarlarında genişleme yapıyor ve kimyasal maddeler açığa çıkıyor. Bu da sinirleri uyararak ağrıya yol açıyor.

İngiltere ve Kanada’da sürdürülen ve Nature Medicine dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Tresk adı verilen gendeki bozukluk beyindeki sinir hücrelerini etkileyerek baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Araştırmacılar sözkonusu genin migren hastalarında normalin altında faaliyet gösterdiğini ve bu yüzden baş ağrılarını tetiklediğini ifade ediyorlar.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

• Migren belirtileri arasında esneme, keyifsizlik, tedirginlik, bazen aşırı neşe, tatlı isteği, aşırı duyarlılık, halsizlik, durgunluk, dikkatte azalma, konuşma güçlüğü, aşırı ışık, ses ve koku duyarlılığı, ensede sertlik, uyuma isteği gibi durumlar görülür.

• Migren başın ön veya yan kısmında uzun süreli ağrılı bir zonklama biçiminde hissedilir. Migren ağrısı çeken birçok kişi baş ağrısı sırasında mide bulantısı ve ışığa aşırı duyarlılık gibi durumlardan da şikayetçi olmaktadırlar.

• Migren hastalığı her hastada aynı belirtilerle seyretmez. Belirtiler kişiden kişiye çok değişik görülebilir. Ancak ortak karakteristik özelliği tekrarlayıcı olmasıdır. Ağrının belli şartlarda, belli uyaranlarla ortaya çıkması gerekir.

• Migrenin en önemli özelliği kriz halinde ortaya çıkmasıdır. Ağrı başladığında 4 ile 72 saat arasında sürer. Ağrı, zonklayıcı nitelikte, orta ya da şiddetlidir. Kişinin günlük aktivitesini önemli ölçüde  kısıtlar ya da engeller. Aktivite esnasında ağrı daha da kötüleşir. Ağrıyla beraber, bulantı, kusma, ışıktan, sesten rahatsız olma ve ağrının artması sözkonusudur.

• Ağrı esnasında beyin etrafındaki damarlar genişler, damarların çevresinde şişmeler oluşur, sinir uçları damardaki her genişlemede uyarılır ve zonklama şeklindeki bu ağrıyı kişi algılamaya başlar. Ağrı esnasında gözde kızarma, yaşarma, göz çevresinde şişme ve renk değişiği olabilir.

Migreni Tetikleyen Yiyecekler

Kişiden kişiye değişebilir. Ancak genellikle çikolata, kırmızı şarap, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri, et suyu tabletleri, peynir, maya ve mayalı besinler, konserve besinler, kolalı içecekler, kafeinli içecekler, kabuklu kuruyemişler migreni tetikleyen besinler arasında sayılabilir.

Migreni Tetikleyen Diğer Nedenler

Koku, çok parlak ışık, lodos, rüzgâr, güneşe bakmak, sigara dumanının olduğu ortamda bulunmak, açlık, öğün atlama, uykusuzluk, aşırı uyuma, kadınlardaki hormonal değişiklikler ya da adet dönemi, doğum kontrol hapları da migreni tetikleyici etki gösterebilir.

Migren Çeşitleri

Aurasız migren, yüzde 80 oranında görülen basit migren tipidir. Baş ağrısıyla başlayıp baş ağrısıyla biter.

Auralı migren tipi yüzde 10-20 oranında görülür. Auralı migrende baş ağrısı gelmeden bazı nörolojik belirtiler meydana gelir. Aura döneminde hasta görme alanında kırık çizgiler, parlak ışıklar görmeye başlar. Görmesi bulanıklaşabilir, uyuşma ve konuşma güçlüğü olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Migren Belirtileri” üzerine bir yorum

  1. MİGREN: BU HASTALIK TIBBİ BİTKİLER İLE TEDAVİ EDİLİYOR. KAN TEMİZLİĞİ VE BEDEN TEMİZLİĞİ BAŞTA GELİYOR…….FİTOTERAPİST
    Eczacı Ahmet İdris Ulutaş. İlke Eczanesi /Adana 0537 935 34 75.

Yorum yapın

css.php