Goji Berry Sağlık Faydaları ve ORAC Değeri

Goji Berry (Kurt üzümü), Tibet’in Himalayalar bölgesinden bir meyvedir. Lycium barbarum familyasının bir çok çeşidinden biri olan Goji Berry Orta Asya’da, özellikle Himalayalar’da büyüyen çalı cinsinden bir bitkidir.

Goji Berry ve lyciun kabuğu, Geleneksel Çin Tıbbında oldukça önemli bir rol oynar ve diğer  yararlarının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, görmeyi güçlendirdiğine, karaciğeri koruduğuna, sperm sayısını çoğalttığına ve kan dolaşımını güçlendirdiğine inanılır.

2006 yılında Time Dergisi,  Goji’yi yılın süper meyvesi olarak ilan etti. Ayrıca Dr. Howard Murad Goji meyvesini, dünyanın en yoğun besleyici gıdası olarak adlandırdı.

Goji Berry, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun en önemli savunma sistemlerini kontrol etmekten sorumlu, özel polisakkaritler içerirler. Bilim adamları bu özel polisakkaritlerin, Goji Berry’nin en önemli içeriği olduğunu söylemektedirler.

Yüksek Antioksidan Düzeyi

Goji Berry suyunun analizinde, tercih edilen ve mümkün olan en iyi method, ORAC testidir. Suda, bilinen bir antioksidan olmadığından, böyle bir suda, meyveleri ıslattıktan sonra bulunan antioksidanlar, analiz edilen besinin gerçek değerini verir. Bu methodu kullanarak, Goji Berry’nin litre başına, 36.000’den fazla; 100 gr kuru Goji Berry’de ise, 13.500’den fazla ORAC ünitesi belgelenmiştir.

Goji Berry içeriklerinin dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarının sebebi, seskuiterpenoid diye bilinen kimyasalın yüksek düzeyinin bir sonucu olduğu ifade edilmektedir. Seskuiterpenoidler, enflamatuar karşıtı ajanlar içerir, hipofiz ve pineal bezini uyarır. Bu da total HGH çıkışını yükseltir.

Goji Berry suyunun kilit besleyici içerikleri, insan vücudunun gereksinim duyduğu sekiz gerekli şekeri sağlayan glyconutrient’lerdir. Goji Berry suyunda mevcut olan 22 phytonutrient bileşik, hücreler arası iletişimi kolaylaştırır.

Goji Berry Sağlık Faydaları İle İlgili Araştırmalar

• Goji meyvesinin insanlar üzerindeki oral uygulaması, bir çok çalışma yoluyla, bağışıklık sistemini geliştirdiği, superoksit dismutaz serum ve hemoglobin düzeylerini yükselttiği, lipit proksit düzeyi ve yaşlılık semptomlarını azalttığını gösterdi.

• Lycium barbarum’un çeşitlerinden biri olan Goji Berry bir karbonhidrat formu olan polisakkaritler içerir, bu madde kanserli hücrelerin büyümesini durdurur, hücre ve fareler üzerindeki çalışmalar, kanserli hücrelerin ölümüne katkı  sağladığını göstermiştir. “Medikal Onkoloji” dergisinde yayınlanan 2010 yılına ait iki çalışma, Lycium barbarum polysakkarit, ya da LBP, laboratuar ortamında, insan gastrik ve kolon kanser hücrelerinin büyüme döngüsünü durdurduğunu göstermiştir.

• Goji Berry, özellikle beta karoten ve zeakzantin gibi karotenoidler bakımından zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu karotenoidler, gözün retina tabakasını korumada büyük yardımcıdır ve görüşü geliştirirler. Aslında zeakzantin bakımından zengin besinler, 65 yaş üzeri kişilerdeki görme kaybını önlemeleriyle tanınırlar.

• Goji Berry’nin testerteron üretimini çoğalttığı ve cinsel sorunların tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, adrenalin bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar ve tansiyon düzeylerini de dengeleyici olarak görev yapar.

• Goji Berry, serebrozid içerir. Bu enzim, karaciğer hücrelerini korumakla bilinir. Bu yüzden günde içilen bir bardak Goji Berry suyu, yaşam boyu dinç ve sağlıklı karaciğer anlamına gelir.

• Çin’deki araştırma, Goji Berry’de bulunan hepaprotektif eleman (zeakzatin dipalmitat) karbon tetraklorit tarafından indüklenen hepatotokisite ile savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

• Bu arada, Çin’deki başka bir araştırma, yaşlanan farelerin karaciğer hücrelerinde, LBP’nin lipit peroksidasyonu bastırma yoluyla, ya da lipit oksidatif çöküşü ile hepaproteksiyonu ortaya koyduğunu keşfetti. LBP,  CC14’ün tahrip ettiği karaciğer hücrelerini tamir eder ve hepatik nekroza karşı restorasyonu teşvik eder.

• Goji Berry suyunun faydaları araştırmalar ve klinik çalışmalar tarafından doğrulanmakta ve onaylanmaktadır. Yaşlı insanlar  ve genel güçsüzlük yaşayanlar üzerinde yapılan çalışmalar, Goji Berry suyu tüketmenin, T-hücrelerinin dönüşüm fonksiyonlarının üç katına çıkmasına ve beyaz interlökin-2 hücre sayısını ikiye katlamasına neden olduğunu göstermiştir.

• 1988’de, Çin Devlet Bilimsel ve Teknoloji Komisyonu, 50 gr civarında Goji Berry tüketmenin beyaz kan hücresi miktarını çoğalttığını belirtmiştir. Aynı zamanda antikor immünoglobin A (IgA) %75 oranında artış olmuştur. Bu bulguların özellikleri bağışıklık sisteminin iki önemli fonksiyonunun çok gelişmiş olduğunu göstermektedir.

• Goji Berry ile ilgili bir klinik çalışmada, Çin Şangay İkinci Askeri Tıp Üniversitesi’nde, Cao G Wet Al tarafından 1994 yılında, 79 ileri kanser hastasına Goji Berry ile kombine edilmiş LAK/IL-2 ilacı verildi. Sonuç olarak, Goji Berry takviyeli ilacı kullananlardaki gelişme %40.9 iken, takviyesiz ilaçta sonuç sadece %16.1 olarak belirlendi. Goji Berry takviyeli LAK/IL-2 ile tedavi edilen kanserli hastalardaki kanser gerilemesi;  Goji Berry olmadan aynı ilacı alanlardan büyük ölçüde daha fazlaydı.

• Yapılan bir başka çalışma, Goji Berry’den çıkarılan polisakkaritlerin, üretilmesi gereken interleukin-2  miktarını canlandırdığını göstermiştir. Bu özel madde, vücudu bakteriler ve kanserden korur.

• Hong Kong Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2008 yılında “Hücresel ve Moleküler Nörobiyoloji” de  yayınladıkları bir bildiride, Goji Berry’nin, yaşlılıkla ilgili hastalıklar üzerindeki etkisi işlendi. Makaleye göre, Goji Berry, yaşlılıkltan kaynaklanan nörolojik rahatsızlıkları ve glokom  hastalığı gibi görme sorunlarını önlemeye yardımcıdır.

• 2009 Ekim’inde Tıbbi Besinler Gazetesi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, Goji Berry, bağışıklık sistemine yararlar sunabilir. Çalışmada, 55-72 yaş arası 60 katılımcı her gün 120 ml. Goji Berry, suyu içti, 30 gün boyunca, 150 gr. meyvenin kendisini yedi. Sonuçta, alyuvarların bir çeşidi olan lenfositlerde yüksek oranda bir artış görüldü. İmmünglobülinler ve İnterlökinler denen bağışıklık sinyal molekülleri başta olmak üzere, bağışıklık sisteminin diğer bileşenlerinde, ölçülebilir yükselmeler görüldü.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Günlük genel tüketim oranları;

•Taze meyve olarak 150 gram

•Kurutulmuş meyve 10-30 gram

•Yüksek kaliteli goji berry suyu 30-60 ml

•Kapsül olarak 500-2500 mg

Yan Etkisi Var mı?

Normal dozlarda alımı güvenli kabul edilir.Fazla miktarda alınması baş dönmesi, mide bulantısı, ishal ve bulanık görmeye yol açabilir.

Kimler Kullanmamalı?

Polen alerjisi olan kişiler, kan inceltici, diyabet ve tansiyon ilaçları alanlar doktor onayı olmadan kullanmamalıdır. Düşüğe neden olabilecek bir kimyasal madde içermesi sebebiyle hamile kadınların kullanmaması gerekir.

İyi Bir Ürün Nasıl Olmalıdır?

Piyasada var olan Goji Berry kapsüllerinin, çiğ Goji Berry ile aynı besleyici özellikleri taşıdığı belirtilmektedir. Ancak Goji Berry ürünlerini alırken, meyvenin, pestisistlerden, mikrobiyaller ve bakterilerden arınmış olmasına, ayrıca da organik sertifikasının olmasına dikkat edilmelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Goji Berry Sağlık Faydaları ve ORAC Değeri” üzerine 16 yorum

 1. MERHABALAR…
  DÜN BİTKİSEL ÜRÜN SATAN LOKMAN HEKİM TARZI BİR YERDE YARIM KİLO KADARINI 20 TL DEN SATTIKLARINI GÖRDÜM ALMALIMIYIM?

 2. Gojy Bery ile ben 1 ay önce tanıstım 1 aydır düzenli olarak kullanıyorum ve şu anda 1 kg vermişim
  1 ayda gayet başarılı bir sonuç düzenli kullanın emin olun kilo vericeksiniz arkadaslar ben
  Naturpystore diye bir site var ben ordan düzenli alıyorum bunun bide orjinal olması lazım ithal ürünleride var
  düşük fiyata veriyorlar onların kükürt oranı yüksek ve kacak ürünmüş bunlara dikkat etmek lazım
  valla ben kilosunu 99 tl ye aldım gayet memnunum orjinallik önemli saygılar

 3. emziren anneler kullanabilir ama gerektiği kadar:) goji berryi buradan bulabilirsiniz:iboosman cad. 1.kanal üstü bim yanı no27/a seyhan/adana tel:0322 227 97 82

 4. Emziren anneler kullanabilir mi? Herhangi bi sakıncası olur mu?

 5. Merhabalar cocuk Emziren anneler kullana bilirmi ?

 6. Merha goji bery hamile kalmayı artırdığını okudum peki düşuk yapma gibi yan etkisi olduğunu yazıyorsunuz biz nasıl kulana biliriz peki

 7. ya bi sitede okuyorum iyi zayıflatıyor bi sitede okuyorum paramız boşa gitti almayın diyolar hangisine inanacaz biz ya

 8. Emziren kisi kullanmasinda bir sakinca varmi goji berry i

Yorum yapın

css.php