Acerola ve C Vitamini Oranı

Acerola (Barbados kirazı), Karaibler, Amerika ve Orta Amerika’nın kuru bölgelerinde yetişen küçük ağaçcıklardır.  Meyvesi, küçük, kırmızı, kiraz benzeri bir meyvedir. Üç lobu ve üç çekirdeği vardır. Meyveleri genellikle yuvarlak ya da ovalimsidir, sulu, tatlı-acı bir etli kısmı vardır ve ince bir deriye sahiptir.

Acerola ve C Vitamini

• Acerola en yoğun C vitamini kaynaklarındandır. Ağırlık bazında portakalın 10-50 misli daha fazla C vitamini içerir. 100 gramında 1.000 – 4.500 miligram C vitamini bulunur. (Piyasadaki C vitamini ve multivitamin takviyelerinin önemli bir kısmı aslında C vitaminin sentetik şeklidir. Bu takviyeler askorbik asit ya da askorbat içerir. Laboratuvarda üretilen askorbik asit gibi maddeler tam anlamıyla doğal C vitamini değildir. Bunlar genellikle kimyasal olarak sentezlenen moleküllerden üretilmektedir).

• Acerola’da (Malphighia glabra), 150’den fazla besin bileşeni tespit edilmiştir. Ek olarak, 100 gr’ında, 4.300 ile 12.500 ünite A vitamini içerir. Diğer bileşenleri, tiamin, riboflavin, niasin, kalsiyum, demir ve bioflavonoidlerdir. Aynı zamanda, fosfor, malik asit, pantotenik asit, potasyum ve magnezyum içerir.

• 2005 yılında “Tarım ve Besin Kimyası Bülteni”nde yayınlan yazıda , araştırmacılar, barbados kirazı içerisindeki asidik flavonoidlerin antioksidan içerikler taşıdığını tespit etmişlerdir.

• Antioksidanlar; serbest radikaller, ve hücresel bozulmaya  sebep olarak bir çok hastalığa davetiye çıkaran toksinlerin etkilerini nötrize ederler. Serbest radilkalleri nötrize eden acerola tozu, bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklarla daha etkili savaşmaya neden olabilir.

• Bu denli zengin bir C vitamini kaynağı olan acerola, bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olmasına son derece yardımcıdır. Vücudumuz gerekli C vitaminini ve bioflavonoidleri depolayamadığından, acerola kirazı gibi meyveler, bu düzeylerin yenilenmesini sağlar ve hep birlikte kan dolaşımını canlandırarak vücudun hastalıklara karşı olan savaşına yardımcı olur.

• Acerola kirazındaki C vitamininin başka bir önemli kullanımı daha mevcuttur. Vücudun bağ dokusu ve cildin temelini oluşturan kolajeni oluşturmasına destek verir. Doğal olarak, yaraların iyileşmesine yardım eder.

• Acerola kirazı. yüksek oranda karoten içerir. Düzenli A vitamini alımı, görme kalitenizi arttırır, katarakt ve diğer göz sorunları riskini azaltır.

• Oral yolla ya da haricen merhem olarak kullanıldığında, acerola kirazı yaraları iyileştirmeye yardımcı olur ve cildin iyi görünmesini sağlar. Bir çok cilt kremi içeriğinde kullanılmaktadır. Acerola kirazı, özellikle güneş lekeleri ve doğum lekelerinde kullanılmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Acerola ve C Vitamini Oranı” üzerine 2 yorum

  1. amway in c vitamini nutriway grubu acarola kirazından elde edilmektedir

  2. ben acerola grip oldum zaman da hep kulandim – pardon almanyada oturdum. hemen hemen en ufak bir eczane de bulabilirdim ama türkiyede? git eczane zor bu neydir bilen kisiye yok ve son cevap öyle birsey türkiyede satilmiyor. yazik – vitamin c cok önemli bir vitamin ve insanin sagligi icin dogal olduna önemli.

    acerolanin hap mutlaka bir gün türkiyede bulabilirim

Yorum yapın

css.php