Varis Nedir Nasıl Oluşur?

Varis Nedir ve Varis Nedenleri Nelerdir? Varis, uzayıp büklümlü bir görüntü almış, genişlemiş damarlardır. Her damarda varis olma riskine karşın, genellikle bacak ve ayaklardaki damarlarda görülür.

Bunun sebebi, ayakta durmak ve yürümenin bedenin alt tarafında bulunan damarlardaki baskıyı çoğaltmasıdır.

Varis Nasıl Oluşur?

• Toplardamarlarda meydana gelen tıkanıklıklar ve aşırı basınç, bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara neden olur. Bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntüyle varisler oluşur.

• Çapı 1 mm. kadar olan genişlemeler kılcal varis olarak adlandırılır. Kılcal varisler çoğunlukla görüntü bozukluğu dışında bir şikayete sebep olmazlar.

• Çapı 3-4 mm’nin üstünde olan varislerde ise görüntü bozukluğuna eşlik eden bazı şikayetler olur. Uzunca bir süre ayakta kalma neticesi olarak bacakta ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi meydana gelebilir.

• Varis tedavi edilmediği takdirde ciltte ödemlere yol açabilir. Varisin ilerlemesi kan dolaşımında da önemli sorunlarına sebep olur.

• Varis çorabları oluşmuş varisleri tedavi etmemekle birlikte varisin gelişmesini ve ilerlemesini engelleyebilir ve varis kaynaklı şikayetleri hafifletebilir.

• Kadınların %40’ında, erkeklerin ise %7’sinde varis görülmektedir.

Varise Yol Açan Bazı Sebepler – Varis Neden Olur?

*Genetik yatkınlık

*Kilo fazlalığı

*Yaş ilerledikçe, damarlar esnekliğini kaybederek gerilirler. Damarlardaki valfler (kapakçıklar) zayıflar, dolaşımda kalbe doğru hareket etmesi gereken kan, ters yönde akar. Kan damarlara dolar, damarlar genişleyerek varis halini alır. Bu damarların mavi olmasının sebebi, akciğerler yoluyla sirküle olma sürecinde,  kanda oksijenin bulunmamasıdır.

*Uzun süre doğum kontrol ilaçları kullanmak kadınlarda varise sebep olur.

*Hormon ilaçlarındaki bazı maddeler damarların yumuşamasına yol açar. Yumuşayan damarlar da daha hızlı genişler ve görünür hale gelir.

*Hamilelik sırasında bazı kadınlarda varis görülebilir. Hamilelik bedendeki kan hacmini yükseltir fakat, bacaklardan pelvise doğru olan kan akışını düşürür. Bu dolaşım değişikliği gelişmekte olan fetusu desteklemek adına olmasına karşın, bacaklardaki damarların genişlemesi gibi şanssız bir yan etkisi vardır.

*Devamlı ayakta kalmak veya sürekli oturmak varise sebebiyet verir.

*Hareketsiz yaşam tarzı varisin daha çabuk oluşmasına neden olur.

*Varis için en ciddi olumsuzluk yaz mevsiminde meydana gelir. Sıcak hava, damarları genişleterek ağrıya neden olur, şişlik ve krampları artırır.

*Devamlı yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda varis riski daha fazla olur.

*Varis olan bacakta karboksiterapi, epilasyon gibi uygulamaların yapılması sorunlara sebep olabilir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir biçimde genişlemesi olan varis sağlıksız bir görüntünün yanında ağrı ve kramp gibi sorunlara da neden olur.

Varisli damarların etrafında kaşıntı, bacaklarda ağrı, yanma, kaslarda kramp, bileklere doğru şişkinlik, uzunca bir süre oturmak veya ayakta durmaktan sonra ağrının kötüleşmesi gibi belirtiler gösterir.

Varisin Zararları

Varisli damarda iltihap, iyileşmeyen yara, cilt altı kanaması ve damar içi pıhtılaşması olabilir. Varis damarları mikrop kaparsa, bacaklarda yaralar ve kahverengi lekeler meydana gelebilir. Damar içi pıhtısından bir parça kopması halinde varis ölüme yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Varis Nedir Nasıl Oluşur?” üzerine bir yorum

  1. İyi Akşamlar kolay gelsin bende hafif varis var tedavi olmaz isem nelere yol açıyor birde tedavi olduktan sonra zarari iğne köpük tedavisi önerdi doktor bana bu tedavi sonu ne gibi değişiklikler meydana gelir vucudumda sizden bir öneri alabilir miyim

Yorum yapın

css.php