Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm

Varis İçin Şifalı Bitkiler. Varis Tedavisi1.At Kestanesi Ekstresi: At kestanesi (Aesculus Hippocastanum) tedavisi, varis ve bağlantılı rahatsızlık olan kronik venöz yetmezliğinde en fazla kullanılan doğal yöntemlerden biridir.

Atkestanesi damarların şişmesini engelleyebilir ve damarın sertliğini yitirmesini engelleyerek kan damarlarını güçlendirir.

Atkestanesi tohumu varislerde ilk tercih edilen bitkisel ilaçtır. Kompresyon çorapları kadar etkili olduğu belirtiliyor.

At kestanesinin etken maddesine Aescin adı verilir. Aescin, kılcal damar duvarlarına zarar veren enzimleri bloke eder.

Güneşten korunarak kurutulmuş olgun tohumlarından üretilen standardize ekstre içeren hazır preparatların (total aescin oranı %16-20 olan) en az 3 ay kullanılması gerekir.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu Atkestanesi tohumunun (Hippocastani semen) varislerde kullanımına onay vermiştir.

FDA’ya göre atkestanesi ekstresi kullanımı güvenli değildir. Bulantı, kusma, ishal, başağrısı, dolaşım ve solunum bozukluğu hatta ölüm gibi yan etkiler mevcut. At kestanesinin çayından, yaprağından, ya da herhangi bir formundan uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

At Kestanesinin Zararları Var mı?

Bulantı, mide şikayetleri ve kaşıntıya yol açabilir. Hamileler ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

Kanama düzensizliği olanların, böbrek ve karaciğer sorunları olan kişilerin kullanması tavsiye edilmiyor.

Doktor onayı olmadan kan inceltici ilaçlarla beraber alınmamalı.

Not: At kestanesinin sadece güneşten korunarak kurutulmuş olgun tohumlarından üretilmiş standardize hazır preparatları kullanılmalıdır. Ham tohum, yaprak, çiçek ve dal kabuğu zehirlidir.

2.Asma Yaprağı (Vitis viniferae rubrae folium) : Taze ya da kurutulmuş yapraklardan üretilen standardize hazır preparat kullanılmaktadır. Önerilen günlük doz: 360-720 mg’dır.

3.Karabuğdayotu (Fagopyri herba): Günde en az 150 mg rutin içeren standardize hazır preparatların en az üç ay kullanımı gerekir.

4.Üzüm Çekirdeği ve Çam Kabuğu Ekstresi: Hem üzüm çekirdeği ekstresi hem de çam kabuğu ekstresinde, kan damarlarının bağlantılı zar yapısını güçlendirici oligomeric proanthocyanidin (OPCs) denen antioksidanlar bolca bulunur. Aynı zamanda iltihabı azaltırlar. Yapılan çalışmalar, OPCs’nin varisli hastalara iyi geldiğini göstermiştir.

En çok rastlanılan yan etkisi, bulantı, mide bozukluğu gibi sindirime yönelik şikayetlerdir.

Romatoid artirit, MS ve Crohn hastalığı gibi oto-immün sistemleriyle ilgili rahatsızlık yaşayanlar, bağışıklık sistemine olan direk etkisi yüzünden doktor kontrolü olmadan üzüm çekirdeği ve çam kabuğu ekstresi kullanmamalıdır. Aynı zamanda hamileler ve emziren anneler üzerinde güvenli olup olmadığı hakkında bir araştırma yapılmamıştır.

Doktor onayı olmadıkça, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve kortizonla birlikte alınmamalıdır.

5.Tavşanmemesi Rizomu (Rusci aculeati rhizoma) : Tam ya da kıyılmış köklü rizomlardan hazırlanan standardize hazır preparatlar kullanılır.  Günlük en az 7-11 mg total ruscogenin içeren standardize hazır preparatın birkaç ay boyunca kullanılması gerekir.

6.C vitamini+Flavonoidler: Kılcal damarları ve ana damarları güçlendirici etkide bulunurlar.

Ayrıca E vitamini bakımından zengin olan besinler toplardamarları güçlendirir.

Bitkisel tedavi uzmanlarının belirtiğine göre varislerde bitkisel ilaçlar;

Bacaklarda yorgunluk, ağrı ve ağırlık hissi, geceleri baldır krampları, kaşıntı gibi yakınmalarda, bacak ödeminde,

Henüz devamlı kompresyona gereksinim göstermeyen devre I’de,

Kompresyon çoraplarını giymekte ya da kompresyon bandını takmakta güçlük çekilmesi gibi durumlarda kullanılabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php