At kestanesi Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Nedir ve At Kestanesi Faydaları. Bu bitkinin ham tohumu, çiçeği, yaprağı ve dal kabuğu, esculin adlı madde içerdiğinden dolayı  zehirlidir. Bu yüzden sadece tohumlardan hazırlanmış standardize hazır preparatların kullanılması gereklidir.

At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesi Kırışıklıkların Düşmanı. Atkestanesi cilt sağlığına yönelik kullanımıyla bilinmektedir. Kırışıklık giderici kremlerde yeralmaktadır. Atkestanesi bitkisiyle üretilen yağ ve  kremler çeşitli cilt proplemlerinde kullanılmaktadır.

• Bu bitkinin damar büzücü etkisi vardır. Ciltte oluşan genişlemiş gözenekleri kapatır.

• Atkestanesi kozmetik alanda botox etkisi gösteren krem, vücut bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

• Bacaklarda görülen variste dolaşımı düzenleyici ve ağrıları azaltıcı etki gösterir.

• Basura yönelik de kullanılır. Damar esnekliğini arttıran bu bitkinin içinde  aescin adlı  kılcal damar kanamalarını durduran bir bitkisel enzim yeralmaktadır.

• Varis sorunlarında kompresyon çorapları kadar etkili olur.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu bu bitkinin varislerde kullanılabileceğini belirtmiştir.

KRONİK VENÖZ YETERSİZLİĞİNE KARŞI AT KESTANESİ

Archives of Dermatology, At kestanesi ( Horse chesnut – Aesculus hippocastanum) üzerinde dikkate değer bir makale yayınlamıştır. At kestanesi ekstresi özellikle Almanya’da kronik venöz yetersizlik (CVI) için kullanılmaktadır. Bu sorun, uzun süre ayakta durma veya yürüme sonucu bacaklarda ağrı ve yanma ile kendini belli etmektedir. Semptomlar, ödem ve venlerin inflamasyonu sonucu meydana gelmektedir.

Daha önce yapılan 13 klinik çalışma nın sonuçlarının gözden geçirildiği makalede varılan sonuç , at kestanesinin CVI semptomlarını gidermede plasebodan daha başarılı olduğu ve hemen hemen kapiler yetersizlik durumlarında kullanılan Orutositler kadar iyi sonuç verdiği şeklindedir.

Bir başka çalışmada ise, at kestanesinin tedavi etkinliğinin standart kompresyon tedavisine eşit olduğu belirtilmiştir, ancak bu çalışma çift-körlü (double-blind) bir çalışma değildir. At kestanesindeki etken maddelerden birisi olan eskinin venve kapiler damarların yapısını koruduğu daha önceki laboratuar çalışmalarından bilinmektedir. At kestanesi ayrıca CVI görülen kişilerde anormal seviyede yüksek olan lökosit ve proteoglikan hidrolaz’ların da seviyesini düşürüyor olabilir. Araştırmacılar elektron mikroskobu kullanarak at kestanesi ekstresi verilen hayvan modellerinde vasküler bozuklukların düzeldiğini bulmuşlardı.

Bununla beraber insanlar üzerine yapılan klinik çalışmalar azdır. Daha uzun süren çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi  kapsül, çay olarak kullanıldığı gibi  dıştan kompres olarak da uygulanabilir. (standardize  preparatlar)

At Kestanesi Yan Etkileri

• Hekim önerisi olmadan hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

• Kanama bozukluğu olanlar veya kan incelticisi kullananlar bu bitkiyi kullanmamalıdırlar.

• Kaşıntı ve bulantı gibi yan etkiler görülebilir.

• Yüksek dozlarda kullanım böbrek için risklidir.

At Kestanesi Zehirlimi?

Hayati risk taşıyacak kadar zehirli olduğundan dolayı yalnızca tohumlardan elde edilmiş standardize hazır ürünler kullanılmalıdır. Ham tohum, çiçek, yaprak ve dal kabuğu zehirlidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“At kestanesi Faydaları Nelerdir?” üzerine 15 yorum

 1. At kestanesi kapsülü acmi alınır yoksa tokmu bide kilo aldirirmi

 2. at kestanesi kabuğunun kremi yüzdeki kılcal damarları yokeder mi sizce kullananlar var mı etkili midir yüzde yan etki yapar mı acaba yardımcı olursanız sevinirim..

 3. Horse Chestnut Gel_Crem tavsiye ederim. Hunca’nın ürünü fiyatı 22 tl bazı sitelerde 49 tl ye satılıyor.V arisleri çok rahatlatıyor

 4. bizim burda bu ağactan cok var. cocukluğumuzda heves eder . toplar 1 tanesini zorla yerdik. cok acı zehir gibi bişe .. görünüşü cok güzel iri ve parlak .

 5. Merhaba , yüz felcinden dolayı yüzde meydana gelen deformasyon çekilmelere iyi gelirmi normalde gözdeki küçülme için 3 ayda bir botoks iğnesi yapılıyor botoks etkisi yapıyor deyince etkili oabileceğini düşünüyorum.

 6. MERHABA VARİS SORUNUNUZ MU VAR HER YOLU DENEDİNİZ Mİ?VARİSİNİZİN DERECESİ NE OLURSA OLSUN BİORİCHİ AT KESTANESİ BALSAMI TAM SİZE GÖRE
  Doğal Biorichi At Kestanesi Balsamı… Varislere doğanın bitkisel çözümü !
  Cildi besler,rahatlatır,ferahlatır,canlılık verir.Rosmarin,Arnica ve At Kestanesi Ekstresi içerir.Cildinize pürüzsüzlük ve yumuşaklık hissi verir.
  Ferahlık ve serinlik vermesi sayesinde cildin bakımına yardımcı olur.İçeriğindeki mentolin sağladığı serinlik hissi ile cildin rahatlamasına yardımcı olur.Hergün masajla vücuda uygulandığında rahatlatır.Sürüldüğü alanda çabuk emilir,kalıntı bırakmaz ve kıyafete leke yapmaz.Kuru ciltleri nemlendirir.
  Kullanımı:İhtiyaç duyduğun bölgeye günde 3 defa sürün ve ovarak yedirin!İSMİMİN ÜZERİNE TIKLADIĞINIZDA SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİNİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ

 7. anneme at kestanesinin kabuğunu soyunuz taş yardımı ile dövün 10 gün bekletin sonra yağ dökün bunu bacağınıza sürün deyilmiş sizce bu bilgi doğrum

 8. selamlar. at kestanesi yağı ağrıyan dize, bele ovuşturularak sürülür. önce ağrıyan bölge saf alkol ile temizlenir veye banyoda yıkanır.at kestanesi yağı yapımı;
  ekim ayında(mesela samsun da) yere dökülen at kestaneleri toplanır, kabuğu soyulur.rendelenir ve havanda dövülür.bildiğimiz konserve kavanozuna konur, kestane seviyesinden 2 kat fazla olacak kadar marketten aldığımız gerçek zeytinyağı ilave edilir. 3 gün kavanozun kapağı sıkı kapatılmaz(çünkü gazı çıkar) sonra sıkı kapatılır,45 gün süreyle hergün çalkalanarak güneşte veya gün ışığında bekletilir.yani 45 gün sonra kullanılmaya hazırdır, ağrıyan yerlere sürüp ovarsınız.

 9. eşimde hat safhada fakat fazla kilolu olduğu için doktorlar zayıflamadan müdahele etmiyorlar ne yapabilirim şimdiden tşk ederim

 10. Huncalife at kestanesi kremini tavsiye edrim.Hem türk malı hemde helal yollarla üretiliyorlar. Ulaşmak isteyenler .huncalife.com.tr/default.aspx?ReferenceID=957c66c8-ffcf-4c96-b6fc-bdcdefbacce5

 11. sayın sevilay güzelderen petra firmasından temin edebilirsin.internetten de araştırabilirsin.bahsettiğim biorichi ürünleri Alman’yadan geliyor.
  BIORICHI AT KESTANESİ BALSAMI
  Varislere doğanın çözümü!

  Kan dolaşımının düzenlenmesine, tıkalı damarların açılmasına yardımcı olma özelliği sayesinde varislerin iyileşmesini hızlandırır. İhtiyaç duyduğunuz bölgeye günde 3 defa sürün ve ovarak yedirin!
  Gergin, hasar görmüş, yoğun şekilde varisleri olan ayak ve bacaklara bakım yapar.
  Yorgunluktan, zedelenmelerden, şişkinliklerden ve romatizmadan dolayı oluşan ağrıları hafifletir.
  İltihap giderici özelliği sayesinde kaslarda kramp oluşmasını engeller.
  Şişkinlikleri hafifletir.

  Kuru ciltleri nemlendirir.

 12. At kestanesi kremini nerden temin edebilirim.Bana yardımcı olun lütfen bulamıyorum. çildime kullanmak istiyorum onun içinde herkese güvenmiyorum

 13. varise faydalıymış nasıl faydalanabilirim.
  çay yada suya koyup kaynatsam faydasımı olur zehirlimi olur.

 14. Zehirli olduğu için, meyvesinin çiğ veya kaynatılarak yenilip içilmesinin öldürücü olabileceğini vurgulayan uzmanlar, problemli bölgelere harici olarak merhem veya tentür şeklinde sürülmesinin ise gözle görülür iyileşmelere yol açacağını belirtiyor.

Yorum yapın

css.php