Kedi Otu Kökü

Kedi Otu Nedir ve Kedi Otu Faydaları Nelerdir ? Kedi otunun beyindeki mekanizmasının, benzodiazepin ilaçlarınınkine benzediği düşünülmektedir. Avrupada uykusuzluğa ve ankisiyeteye karşı kullanılmaktadır. İtalya, Belçika ve İsviçre  gibi ülkelerde  uykusuzluk proplemi için reçetesiz satılan bir ilaç olarak onaylanmıştır. Latince adı Valeriana officinalis olan bitki ülkemizde kedi otu kökü olarak tanınmaktadır. Bitkinin kullanılan kısımları taze yada kurutulmuş kökleridir. Ülkemizde 10 civarında Valeriana türü vardır.

Bilimsel literatürde, kedi otunun farmakolojisi ile ilgili 200 den fazla bilimsel inceleme yayınlanmıştır. Avrupa ülkelerinde kediotu kökü uykuya yardımcı olarak resmi kabul görmektedir. Avrupalı bitkisel ilaç üreticileri koalisyonu, Amerikan FDA‘sına, reçetesiz bir uyku yardımcısı olarak sunulmasına izin vermesi için dilekçe vermiştir.

Kedi Otunun Faydaları

• Kedi otu kökünün insanı sakinleştirdiğine, beyni yatıştırdığına, uykusuzluğa karşı yararlı olduğu anksiete’yi azalttığı stresi giderdiği ve kasları gevşettiğine yönelik bir çok kanıt bulunmaktadır.

• Kedi otu bitkisi ile ilgili yapılan araştırmalarda uykuya dalmayı kolaylaştırdığı, uyku zamanını uzattığı, derin uyku aşamalarını artırdığı ve uyku kalitesini ciddi bir şekilde artırdığı gözlemlenmiştir.

• Sakinleştirici ve yatırtırıcı sentetik ilaçların bağımlılık yapma ve yüksek dozdan kaynaklanan toksisite gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

• Kediotu kökünün diğer sentetik ilaçların aksine  bağımlılık yapmadan  güvenli ve hafif bir biçimde sakinleştirici etkiye sahip olduğu belirtilmektedir.

• Kedi otu kullanımı ertesi gün sersemlik, uyuşukluk, konsantrasyon bozukluğu, zihinsel karmaşa ve fiziksel performansta düşüklük gibi yan etkilere neden olmaz.

• Almanyada yapılan bir araştırmada kediotunun yatıştırıcı bileşimlerinin, beyin hücrelerinde, barbituratlar ve benzodiazepinler ile aynı reseptörlere bağlanabildiği tespitini ortaya çıkarmıştır.

• Kediotunun içinde valerenik asit ve valepotriatlar gibi kimyasal maddeler tanımlanmış olmakla birlikte kediotunun içindeki hangi maddenin merkezi sinir sistemini yatıştırdığı tam olarak bilinmemektedir. Kediotunda yüzden fazla aktif kimyasal madde olduğu belirtilmektedir.

• Daha iyi bir uyku, hafif ankisiyete, gevşemek ve stresli anlarda sakinleşmeye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

• 2009 yılında yapılan bir çalışmada sekiz hafta boyunca günlük 800 mg valerian ekstresi alımı huzursuz bacak sendromu belirtilerinde hafifleme sağlamıştır.

Kedi Otu Nasıl Kullanılır ?

Gün içerisinde kullanılabileceği gibi uyku için geceleyin yatmadan önce de alınabilir.

Gün içinde anksiyete karşı 150-300 miligram, uykusuzluk içinse yatmadan 1 saat önce 300-500 miligram kullanımı tavsiye edilmektedir.

Valeryanik asit içeriği (%0.8 valerenik asit) standardize edilmiş ve suda eriyen ekstre kaydının yer aldığı ürünler alınmalıdır.

E Komisyonu Hint ve Meksika kökenli ekzotik kediotunu değil, Avrupa kökenli kediotunun gece sedatifi olarak kullanımını uygun görmektedir.

Sarı kantaron, şerbetçiotu gibi bitkilerle de kombine edilebilir.

Kedi Otu Yan Etkileri Varmıdır ?

• Genel kullanım dozunun yan tesirleri çok azdır. Belirtilen dozdan daha fazla oranlarda alınması halinde  huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi durumlar görülebilir.

• Devamlı kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki göstermeye neden olabilir.

• Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar, antihistaminikler, anti-mantar ilaçları, kolesterol düşürücü ilaç kullananlar doktorlarına danışmalıdır.

• İki yaşın altındaki çocuklar ve hamile, emziren kadınlar kullanmamalıdır.

• Kedi otu hapı eczanelerde Valerian Root Extract adıyla satılmaktadır.

• Çay ya da tentür olarak da kullanılabilir.

Kediotu Çayı

Kedi otu çayı sıcak ya da soğuk suda demlenerek içilebilir.

2.5 gram bitki (1 çay kaşığı) kaynar suda 10 dakika demlendiktan sonra süzülerek içilir.

1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, bir bardak soğuk suda 10 saat bekletildikten sonra ısıtılarak içilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kedi Otu Kökü” üzerine 90 yorum

  1. Merhaba ben yurtdışı ndan getirdigimi kullanıyorum yatmadan önce 1 tablet kullanıyorum normalde 3 4 saatlik uykum olurdu ve enaz 10 kere uyanirdim şimdi 6 ile 8 saat uyanmadan uyuyabiliyorum yurtdışındaki arkadaşlar çok küçük doz olduğu için etki etmiyecegini söylemişlerdi Ama çok etkisini gördüm

  2. Alışkanlık yapıyormu ve de çok gergin olduğun an kullanılsa faydası olurmuş..yani sürekli kullanılmasa

  3. Cok kotu kokuyor tablet evet. Agiz da koku yapar mi bilmem henuz yeni ictim.

  4. • Sakinleştirici ve yatırtırıcı sentetik ilaçların bağımlılık yapma ve yüksek dozdan kaynaklanan toksisite gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır. SON BÖLÜM sanırım ”BULUNMAMAKTADIR” olacaktı.

  5. merhabalar ben bir yıldır kullanıyorum anksiyete ve kaygı bozukluğunu tedavi ettiğini ve kendimi çok iyi hissettiğimi rahatlıkla söyler hatta tavsiye ederim….

  6. Çay olarak tavsiye ederim yatmadan önce kaynatıp 1 su bardağı için çok rahat bi uyku sizi bekliyor

  7. Merhabalar 11 yaşımda DEHB rahatsızlığı olan (dikkat eksikliği hiperaktif ) oğlum var. 4 -5 yıldır ilaç KULLANIYORUZ. Kullandığımız ilaçlardan özellikle Concerta nın da etkisiyle çeşitli zamanlarda beliren tikler ortaya çıkmıştı. Kayı ve endişe düzeyinin azalması veya ilaç kullanmadığımız yaz döneminde tikler (göz kırpması , burun çekme veya sesli burundan nefes verme gibi ) ortadan kayboluyordu. Fakat okul döneminde tekrar çıkınca arkadaşları arasında da farkedilince hem arkadaşları rahatsız oluyor hem de oğlum üzülüyordu. Bunun için doktorlar risperdal verdiler evet etkili oldu ama biraz uyuşukluk da yaptı. Kısacası ilaçtan tam anlamı ile memnun değildim. Eczanecimizin tavsiyesi ile Solgar 5-HTP (kediotu – valerian ) kullanmaya başladık. 3 aydır kullanıyoruz çok memnunuz şu an tik’ i yok endişe düzeyi daha az. Umarım bu yazdıklarım başkalarını da yardımcı olur.

  8. ***** Malesef ise yaramıyor, 20 kapsül kullandım, hicbir faydasını görmedim, ******

  9. Merhaba ben uzun araştırmalar sonucu valerian root tablet olarak aldım bugün geldi, daha kullanmaya başlamadım ama bir şey merak ediyorum, bitkinin çok kötü koktuğunu söylüyorlar. Tablet alanlarda da dışarı kötü bir koku oluyor mu, ağız kokusu falan ?

Yorum yapın

css.php