Apandist Belirtileri Nedir ve Apandisit Nerede Bulunur?

Apandist Nerde Bulunur? Apandist Belirtileri Nelerdir? Apendiks, karın boşluğunun sağ alt bölgesinde kalın barsağın başlangıç bölümünde yeralan solucan şeklinde bir barsak uzantısıdır. Apendiksin iltihabı ve enfeksiyonu ise apandisit olarak adlandırılır.

Apandisit Neden Olur?

Akut Apandisit, apandis denilen organın ani iltihaplanması nedeniyle oluşur. Apendiksin içinin tıkanmasıyla apendiks lümeninde sıvı birikir, mikroplar çoğalmaya başlar ve iç basınç artar. Appendiks’in infekte olmuş salgılarla şişmesi sebebiyle duvar beslenmesi bozulmaya başlar ve infeksiyon tüm duvar katlarına yayılır. Karnın sağ alt bölümünde ağrı hissedilir. Ağrıya ateş, mide bulantısı ve kusma eklenir. Appendiks duvarının tamamının hasar görmesiyle duvar delinir ve enfeksiyonlu bağırsak salgıları karın içerisine dökülür. Apandisit patlaması denilen bu dönemde, şiddetli ağrı, ateş ve kusma görülür, müdahelede geç kalınmışsa enfeksiyonun kana karışması anlamına gelen sepsis oluşur.

Apandisit Nerede Bulunur?

Apandis, karın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıç kısmında, kör uçla sonlanan bir organdır.

3 Çeşit Akut Apandisit Vardır;

Mukuslu apandisit; Mukus salgısının arttığı bu tipte apandisit iyice iltihaplanmış, gergin ve büyümüştür. Zamanında müdahale edilmezse irinli apandisite dönüşebilir.

İrinli apandisit; Apandisit iç boşluğunda ve duvarında biriken irin çok sayıda apse odağı oluşturur. Bu apselerin ülserleşerek apandisit dışına açılmasıyla periton iltihabı oluşur.

Kangrenli apandisit; Apandisit damarlarının pıhtıyla tıkanmasıyla kangrenli apandisit gelişir.

Apandist Belirtileri – Apandist Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Akut apandisit genellikle göbek çevresinde ağrıyla kendini gösterir. Ağrıya iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma eşlik eder. Göbek çevresinde başlayan ağrı 6 ila 12 saat sonra karnın sağ alt kısmına doğru  yerleşir. Apandisit ağrısının diğer karın ağrılarından farkı şiddetinin azalmaması, gelip geçici olmamasıdır. Appandiks’in patlamasıyla tüm karın duvarında ağrı ve sertlik oluşur. Zamanında müdahele edilmemiş apandisit vakalarında, iltihaplı apandis delinerek iltihabın karın içine yayılmasına yol açar ve hastanın durumu daha da ağırlaşır.

Apandisit Teşhisi Nasıl Konur?

Kesin tanı fizik muayene ile konulur. Kan sayımında beyaz hücre sayısının yüksekliği, tanıyı  destekler. Tam emin olunamadığı durumlarda karın ultrasonografisi ile appendiksin çapının 6 mm.’yi geçmesi, kalın barsağın son bölümü çevresinde serbest sıvı bulunması, bağırsak duvar kalınlığının ve ilgili bölgelerin enfekte görünmesi teşhise yardımcı olur.

Apandisit ağrıları çocukluk dönemindeki bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, pankreatit, böbrek taşları, idrar yolları enfeksiyonları; genç kızlarda ise  gebelik, yumurta kisti, menstruasyon ortası ağrılarıyla sık sık karıştırılır.

Apandisit Tedavisi – Apandisit Ameliyatı Nasıl Olur?

• Apandisit hastalığının, tedavisi kolaydır. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşacağı bölgede olduğu için antibiyotik ilaçlar hastalığı tedavi etmez. Kesin bir tedavi için cerrahi müdahele şarttır.

• Appendektomi denilen ameliyatla enfekte olmuş appendiksin çıkarılması ve oluşan absenin temizlenmesi hedeflenir. Sözkonusu ameliyatın açık ve laparoskopi olmak üzere iki yöntemi vardır. Açık apandisitte, sağ alt karından yapılan bir kesiyle hastalıklı doku çıkarılır ve bölge temizlenir. Laparoskopik yöntemde ise, göbekten yerleştirilen kamera ile sağ ve soldan yerleştirilen iki alet yardımıyla apendektomi yapılır.

• Apandisit teşhisi konduktan sonra, gelişen teknoloji ve etkin antibiyotikler sayesinde uygun ameliyat koşulları sağlanana kadar hasta hazırlanır. Kusması ve enfeksiyonu olan hastanın damar yolu açılarak vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı ve elektrolit yerine konur, gerekli ağrı kesici ve antibiyotiklerle daha güvenilir koşullarda ameliyata alınır.

• Ameliyattan sonra ölüm oranı son dönemlerde, antibiyotiklerin etkinliğinin artması ve tanı yöntemlerinin gelişmesiyle minumum seviyeye inmiştir. Özellikle patlamış apandisit sonrası oluşabilen karın içi abseler de kolayca tomografi ya da ultrason altında boşaltılarak tedavi edilebilmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Apandist Belirtileri Nedir ve Apandisit Nerede Bulunur?” üzerine 26 yorum

  1. Apandisit ameliyati oldum ama ağrılarım war yanma oluyo napa bilirim yardimci olur msuunuz arkadaşlar doktura mi gidiyim yine

  2. Sağ alt taraf ağariyor yaşım 14 ,2 ameliyat geçirdim 3. Yü olucam galiba

  3. benim sol tarafımda çok ağrı var gece saat 3:17te agrım başladı sabay ise kalkamıyodum benim apantistim patlamış olabilirmi böbrek tarafında çok ağrıyo eyilemiyorum kalkamıyorum yatamıyorum benim apandisti patlamıs olabilir mi

  4. Kardeşim yarım saat önce uyandım karın agrisiyla fakat şimdi çok kotuyum karnim çok felaket ağrıyor yazı bile yazamıyorum

Yorum yapın

css.php