Potasyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Potasyum Eksikliği (hipokalemi) Belirtileri ve Potasyumun Görevleri. Potasyum minerali sodyumla beraber  hücre içi ve dışında sıvı ve mineral dengesinin sağlanmasında görev alır. Asit-baz dengesinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Besinlerin hücre içine geçişinde rol oynar. Kalbin normal elektriksel aktivitesi için gereklidir. Sinir sisteminin sağlıklı çalışması ve düzenli kalp ritmi için önemlidir. Kan basıncını düzenler.

Potasyum Eksikliği Neden Olur?

Kusma, ishal ve nadir olarak böbrek ve böbrek üstü bezi hastalıkları da düşük potasyum düzeylerine yol açar.

Fazla tuz, şeker kullanımı, laksatifler ve diüretikler potasyumun vücutan atılmasına neden olur.

Potasyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vücutta çok az potasyum olması çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Potasyum düşüklüğü mide bulantısı, iştahsızlık, halsizlik, sinirlilik, kas yorgunluğu, kalp atımında sorunlar, ve vücutta sıvı birikimi gibi sorunlara yol açabilir.

Potasyum Kaynakları – Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Somon, morina balığı, sardalya, kırmızı et ve tavuk, brokoli, bezelye, domates, patates, kuru erik, kuru  kayısı, turunçgiller, kavun, muz, kivi, süt ve yoğurt.

Potasyum asetat, potasyum bikarbonat, potasyum sitrat, potasyum klorür ve potasyum glukonat gibi çeşitli potasyum takviyeleri vardır.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Potasyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?” üzerine 5 yorum

  1. Potasyum düşüklüğü yüzünden 2 hafta önce 55 yaşında ki annemi kaybettim. Dikkate alın ihmal etmeyin

  2. merhaba benm de zamanında dengesiz yememe bayadr düzensiz besleniyorum miğde kısmımda sarkmam oluştı araştrdım potasyum eksikliğiymiş bu ilacı kullnmak zararlımı kilo aldırıyomu

  3. potasyum eksikliği ölümcül dikkatli beslenin !

  4. Iyi uyusamda az tuzlu yesemde sabah uyandigimda surekli sis bir yuzle uyanirdim bir ay potasyum tabletlerinden kullandim yuzum normale dondu sisme su toplama sorununu bende potasyum cozdu 🙂

Yorum yapın

css.php