Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Belirtileri ve Hemoroid Nedenleri. Hemoroid bağırsağın son çıkış kısmı bölgesinde normalde bulunan damar yumağının belirginleşmesi ve sarkması neticesi meydana gelir. Hemoroid anüs bölgesinde kanama, şişlik ve ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Hemoroidin meydana gelmesinde en bilinen sebep kabızlıktır. Kabızlık proplemi anüs bölgesindeki basıncı artırır, hemoroid yastıkçıklarının şişip aşağı doğru sarkmasına neden olur. Hareket azlığı, uzun süre oturmak da buna yol açabiliyor.

Anüste kaşıntı, ağrı, akıntı, rektal kanama, kan gelmesi, tuvalet sonrasınde ele gelen şişlik hemoroit belirtileri arasındadır. Hemoroid hastalığı bazı insanlarda herhangi bir belirtiye yol açmazken, bazı kişilerde yaşam kalitelerini düşürür.

Kalın bağırsağın sonunda bulunan toplar damarların genişleme, şişme ve kanamaları olan hemoroid iç ve dış olmak üzere iki çeşittir. İç hemoroid anüsün içinde meydana gelen gözle görülmeyen şişliklerdir. Dış hemoroid anal bölgenin dışından çıkan memelerdir.

Hemoroidden korunmak için uzun süreli oturmamak, hareket etmek, bol su içmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ve tuvalette çok uzun süre oturmamak gerekir.

Hemoroid Nedenleri

Bağırsak alışkanlığında değişiklikler, kabızlık, posasız yiyeceklerle beslenme, alkol kullanımı, dışkılamanın ertelenmesi, tuvalette uzun zaman kalmak, acılı ve baharatlı besinlerin çokça yenilmesi, sürekli laksatif ilaç kullanımı, stres, anksiyete, hareketsiz yaşam tarzı, hamilelikte karın içi basınç artışına sebebiyet veren unsurlar hemoroidin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Hemoroid Tedavisi

Erken dönem basurlarda cerrahi dışı tedaviler olumlu netice verebiliyor. Kanamalı, ağrılı hemoroidlerde cerrahi tedaviye başvuruluyor.

Hemoroidin tedavisi hastalığın evresine göre yapılır. Lif ve su alımının artırılması, kabızlığın giderilmesine yönelik ilaç kullanımından sonra,  tedaviye yanıt vermeyen ya da hastalığın yeniden nüksetmesi durumunda cerrahi yöntemler gündeme gelir.

Hemoroidde cerrahi yöntem dışında skleroterapi, surgitron, bant ligasyon, infrared gibi tedavi yöntemleri de vardır.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Posa açısından zengin besinlerin tüketilmesi, sebze ve meyvelerin kabuklarının soyulmadan ve mümkün olduğu kadar çiğ yenmesi, erik kayısı gibi kurutulmuş meyve yenilmesi, günlük en az 1,5 litre su içimi, yürüme, yüzme gibi egzersizler, düzenli dışkılama alışkanlığının olması, dar giysilerin giyilmemesi, ağır yük taşınmaması önerilmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Hemoroid Belirtileri Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. merhabalar ben genel cerraha muayene oldum arthrotec 50 mg glyvenol krem ve fitil ve duphalac kullanıyorum.doktorum 3 ay kullanmamı söyledi 1 ay oldu ilaç yazdırmaya bir sağlık ocağına gittim ordaki doktor bana daflon önerdi ne yapmam gerektiği konusunda kararsız kaldım muayene oldugum doktorada ulaşamamaktayım.

Yorum yapın

css.php