Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Olur?

Tırnak batması, kenar kısmının doku içine doğru uzaması nedeniyle meydana gelir. Ağrı, şişlik ve ikincil enfeksiyon gibi durumlara yol açabilir. Tırnağın deriye baskı yapması enfeksiyon oluşumuna neden olur.

Tırnak batması en çok ayak birinci parmak tırnaklarında görülür. Yumuşak dokuyla tırnağın temas ettiği en uç köşelerden, önce iğne batması şeklinde his oluşur. İleri dönemlerde, tırnak köşelerinde hissedilen ağrı fazlalaşır. Tırnak köşelerinde sulanma, kızarıklık ve şişlik görülür. Ardından şiddetli ağrıyla beraber tırnak ile etin birleştiği köşeden, et parçası (granülom) ve yanından gelen kanlı sulu bir akıntı oluşur. Batmanın devam etmesi halinde, akıntı durmaz, artan ağrıyla birlikte granülom daha da büyür.

Tırnak Batması Nedenleri

Yanlış tırnak kesimi, tırnak batmasının en çok görülen sebebidir. Tırnağı çok derin ve tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek batığa neden olur. Tırnak kenarlarının koparılması, tırnakların aşırı kıvrımlı olması , topuklu ve sivri burunlu ayakkabılarla yapılan uzun yürüyüşler, tırnağın kalınlaşması, tırnak mantarı nedeniyle oluşan tırnak şekil bozuklukları, parmağa ya da direkt olarak tırnağa zarar veren travmalar, kilo fazlalığı ve hamilelik gibi durumlar da tırnak batmasını kolaylaştırır.

Devamlı tekrarlayan iltihaplı batıklar, tırnak kenarlarında damarlı bir yara dokusunun gelişmesine neden olurlar. Böyle bir durumda hastanın kendi kendini tedavi etmekten kaçınması gerekir. Tırnak batığı tedavi edilmediği takdirde iltihabın kemiğe ilerlemesine ve sistemik enfeksiyonlar sebebiyle de parmağın kaybedilmesine kadar gideblecek ciddi sorunlara yol açabilir.

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Deri hastalıkları uzmanına başvurulması gerekir.

Tırnak Batması Tedavisi

• Ilık kompres, antibiyotik ilaçlar, tırnak çekme ya da batan kısmın kesilmesi gibi çözümler geçici bir rahatlama sağlamakla birlikte, tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel faktör düzeltilemediği sürece tırnak batması yeniden ortaya çıkar.

• Steril koşullarda ve lokal anestezi altında, batan tırnak kısmı ve onun kökünün alınmasıyla yapılan kısmi tırnak küçültülmesi işlemi, rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Bir hafta kadar süren akıntıyla sorunlu bölge iyileşir.

• Fenolizasyon yöntemiyle batık tırnak kökünün bir parçası fenol adlı kimyasal bir maddeyle yok edilir.

• Özel eğitim almış ayak bakım uzmanları tarafından uygulanan ortodonti tel sistemiyle tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmekte ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir.

• Lokal anestezi ile CO2 lazer kullanılarak yapılan yatakplasti yönteminde yatağın deforme olan bölümü lazer yardımıyla düzeltilerek, tırnağın düzgün olarak çıkması sağlanır.

• Elektrokoterizasyon tırnak batması, siğil, nasır gibi sorunlarda kullanılan elektrikle yakma işlemidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php