Damiana Yaprağı Faydaları

Libido Artırıcı Bitkiler. Damiana, Güney Teksas, Güney California, Meksika ve Orta Amerika’nın kuru, güneşli, kayalık yamaçlarında bulunan aromalı yapraklara sahip küçük çalı bitkisidir. Kuru yaprakları tıpta kullanılır. Yapraklarında, diğer kimyasalların yanı sıra 1,8-sineol, p-simen, alfa- ve beta-pinen, thymol, alfa-kopaen, ve calamene içeren %1 oranında uçucu yağ vardır. Damiana, turnera diffusa ve turnera aphrodisiaca olmak üzere iki alt türe sahiptir.

Ne İşe Yarar?

1888 yılından, 1947 yılına dek, Amerika’da, damiana yaprakları Ulusal İlaç listesinde yer almıştır. EF Steinmetz’in belirttiğine göre, Hollanda’da, damiana; libido arttırıcı özellikleri ve cinsel organlar üzerindeki olumlu etkileriyle ün salmıştır. Almanya’da, yaprakları, aşırı zihinsel aktiviteyi ve sinirsel güçsüzlüğü rahatlatmak için kullanılır, hormonal ve merkezi sinir sistemlerini düzenlemek için de uyarıcı olarak üretilmiştir.

Damiana, üreme, hormon ve sinir sistemleri üzerinde canlandırıcı ve güçlendirici bir etki gösterir. Damiana yaprağı ile hazırlanmış ürünler afrodizyak olarak, profilaksi ve cinsel bozukluklar tedavisinde kullanılır. Damiana Meksika ve Güney Amerika’da yaygın olarak, sinir bozukluğu, mesane iltihabı, azalmış cinsel fonksiyon, empotans, nefrit ve diyabet hastalıklarında kullanılır.

Vücudun süreçlerini ve türlü organların sağlıklı işleyişini güçlendirir ve destekler. Afrodizyak özellikleri yüzünden, kadın ve erkekler üzerinde, stres, anksiyete ve hafif depresyonu azaltıcı etkileri, onun bir ruh hali düzenleyicisi olarak anılmasına neden olur.

The University of Mississippi’de gerçekleştirilen bir çalışma, pinocembrin ve acacetin’in, ostrojen sentezine rol alan bir enzim olan aromatazın aktivitelerini baskıladığını göstermiştir. Bu, menopoz semptomlarını belirleyebilmek için oldukça önemlidir.

Damiana’nın progestron antagonisti olması yüzünden, teorik olarak, endometrioziz gibi, ostrojen bağlantılı bazı kadın sağlığı sorunlarına yardımcı olabilmesi söz konusudur.

Damiana özellikle, progestron düzeyleri çok düşük olan kadınların libidolarını güçlendirmektedir.  “Obstetrics and Gynecology Clinics“de yer alan bir yazıda, damiana’nın, ginseng, L-arginin, ginkgo ve multi vitaminlerle kombinasyonunun, genital kas rahatlamasına neden olduğu belirtilmiştir.

Günlük Dozu Ne Kadar?

Genellikle tablet ve kapsüller, günde 3 kez 400-800 mg olarak alınır, tentur formu ise günde 3 kez 2-3 ml. dozlar şeklinde tavsiye edilir.

Yan Etkileri Var mı?

Damiana’nın olası yan etkileri, manik semptomlardır, şizofreninin psikotik semptomlarını körükleyebilir. Ayrıca başağrısı ve uykusuzluğa sebep olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Damiana Yaprağı Faydaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php