Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Karın Ağrısı Sebepleri. Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Kaburgaların alt kenarından başlayıp kasıklara kadar olan vücut bölümünün ağrılı durumları olan karın ağrısı, başta sindirim sistemi hastalıkları olmak üzere karın içi ve dışı birçok sebeple meydana gelebilir. Karın ağrısı tek başına bir hastalık değil, bir belirtidir.

Karın ağrılarının çok sayıda nedeni vardır. Basit sebeplerden ötürü karın ağrısı görülebileceği gibi safra kesesi taşları, barsak tıkanmaları, bağırsakların kendi etrafında dönmesi, bağırsakların yapışması, kadın hastalıklarıyla ilgili sorunlar, ürolojik hastalıklar, organ delinmeleri ve tümörler nedeniyle de karın ağrısı hissedilebilir.

Karın Ağrısı Nedenleri – Karın Ağrısı Neden Olur?

• Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, böbrek üstü bezi hastalıkları, üreme organlarının hastalıkları, adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve diğer ağır metal zehirlenmeleri sebebiyle karın ağrısı hissedilebilir.

• Karaciğer, pankreas, dalak, böbrekler, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, safra kesesi gibi karın içi organlarının hastalıkları ağrıya yol açabilir. Karın boşluğunda meydana gelen enfeksiyonlar, tümör ve sindirim sistemi, bağırsaklar ya da midenin düzenli çalışmamasıyla ilgili hareket bozuklukları da karın ağrısına sebep olabilir.

• Kadınlarda görülen karın ağrılarının çoğu jinekolojik kaynaklı ve safra kesesi taşlarından kaynaklanan ağrılardır. Erkeklerde görülen karın ağrılarının nedeni ise genellikle mide ve bağırsak hastalıklarına bağlı oluşan ağrılardır.

• Ülser, karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları karın sağ üst bölümünde ağrıya yol açabilir. Pankreas, dalak ve karın şah damarının hastalıkları ise karnın sol üst bölümünde  ağrıya neden olabilir.

• Karnın sağ alt bölümünde hissedilen ağrılarda sebep, safra kesesi ve yolları, apandisit, yumurtalıklar, dış gebelik olabilir. Karnın sol alt bölümündeki ağrılar ise apandisit, kalın bağırsak iltihapları, karın şah damarının hastalıkları, dış gebelik ve yumurtalıktaki proplemlerden kaynaklanabilir.

• Gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklar göbeğin üst kısmında ağrıya yol açabilir. Karın ağrısı kaburga kemiklerinin tam ortasında hissediliyorsa, mide hastalıklarından şüphelenilmelidir.

• Göbek çevresinde başlayıp, 6 ila 8 saat sonra sağ alt kasıkta hissedilen ağrı ile, ağrıdan sonra görülen kusma, iştahsızlık ve halsizlik apandisit belirtileri olabilir.

• Kalın bağırsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın iltihabı olan ülseratif kolit, karın ağrısı, kanlı ishal, makattan kan ve sümüksü madde gelmesi, halsizlik ve solgunluk gibi bulgularla kendini gösterir.

• Bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına neden olan çölyak hastalığı karın ağrısı, ishal, şişkinlik gibi yakınmalara yol açabilir.

• Safra kesesi içindeki taşlardan birinin kesenin çıkış bölümünü tıkaması, karnın sağ üst bölgesinde, son derece keskin ve bazen sırta, arkaya ve iki kürek kemiğinin arkasına vurabilen ağrıya neden olur.

• Ailevi Akdeniz Ateşi olarak bilinen hastalık karın ağrısı, ateş, eklem ağrısı ve kaburga yanlarında batma gibi şikayetlere neden olabilir.

• Uzun süren karın ağrılarında karşılaşılabilecek en ciddi durum karın içi organlarının kanseridir. Ani başlangıçlı karın ağrısında ise en riskli durum ölümcül sonuçları olan aort anevrizmasının yırtılmasıdır.

• Her karın ağrısı mutlaka  önemli bir hastalığın belirtisi değildir. Ancak ağrıyla birlikte ateş, bulantı, kusma, ishal, kanama, kabızlık gibi yakınmalar varsa, karın ağrısı göğse, boyuna ve omuza vuruyorsa, ağrı aniden başlayıp giderek şiddetleniyorsa ya da hafif bir ağrı olmasına rağmen uzun bir süre devam ediyorsa tıbbi inceleme yapılması gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?” üzerine 8 yorum

  1. Ya karnım öyle ağrıyor ki. Bir an ölecek gibi oluyorum bu hastalık beni bir gün öldürecek valla.

  2. Karnımın alt kısımları çok ağrıyor böle sanki kalın bağırsaklarım yapıştı gibi ağrıyo ama ağrımıyo gibi geliyor ishal ediyor napayım?

  3. 7-8 sene saglık ocaklari varken karınaltı ağrısi ve ishal baslamıştı. Saglık ocağı doktoru ishal kesici ilac vermişti. 1 hafta sonra tekrar gittim ve ishalin kesilmediğini belirttim. Dehal acile gitmemi söyledi. acilde kan ve idrar tahlilinden sonra klonoskopi yapılmasi kanaatine varildi.Klonoskopi sonucu ince bağirsaklarda iltahaplanma teşhis edildi. Gerekli ilaçlarla iyileştim. Simdi aynı bölgede yine ağri var ama ishal değilim. Polikilinikte yine kan ve idrar tahlilinde. erosit 8 prostat 5 tokluk şekeri 134 cıktı. bir ariza bulamadılar. Enfeksiyon hastaliklarina görümmemi sağlık verdiler. Kararsızım. Saygilar..

  4. ben 16 yaşındayım erkek çocuğuyum , benim karnım cuma günü saat 8.30 da ağrımaya başladı , geceleri ağrıdan ötürü uyuyamıyorum , cuma günü akşam 8.30 ağrı başladı bugün günlerden pazartesi ve hâlada ağrı o günden bugüne devam etti , 2. sorunum ise karnım ağrıdı ağrıyalı lavaboya çıkamıyorum yani yapamıyorum beni beter etti , 😭 inanın ağlamak istiyorum ağlayamıyorum bağırmak istiyorum bağıramıyorum haraket etmek istiyorum edemiyorum , ani küçük kasılma bile karın ağrısını şiddetlendiriyo yeter bıktım yardım edin 😣

  5. Karnım ın her tarafı özellikle kasiklarimda şiddetli idrar yaparken müthiş bir ağrı makata vuran bir ağrı ara ara oluyodu ama geçiyor du üç aydan beri acile ,aile hekimliği ne genel cerraha dahiliye gittim. Fakat ben yine müthiş ağrılar icindeyi…. Bu arada 3 defa idrar 2 defa kan tahlili alt batin ultrasonografi ilaçlık tomografi çekildi hepsi temiz çıktı 😢 sadece dahiliye Dr huzursuz bağırsak sendromu dedi verdiği ilaçlar beni daha çok sizllatti

  6. saat 06:00 da beni uyandıracak kadar kötü bir acı şimdiye kadar hala devam ediyor tam göbek deliğimin olduğu bölümde bir ağrı var CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM … SONUCUNUZU BEKLİYORUM..

  7. Kaburga altında baslayıp mide agrısı ve kasiklara kadar yanlarda dahil sürekli agri gaz sancisi ve halsizlik yaratan bir aci hissediyoeum ne olabilir acaba ??

  8. Dun gece saat 04:30 civarı beni uykumdan uyandıracak şekilde göbek deliğimin üstü kaburgalarımın birleştiği yerin civarı ve aynı doğrultuda kaburga uzantısına kadar sancı tarzı bir ağrı oluştu ve en sonunda istifra ederek uyudum. Şimdi ise tekrar baş göstermeye başladı. Beslenme düzenim ve ya diğer sindirim anomalilerden kaynaklı olabileceğini sanmıyorum. Duştan sonra bu oldu ve nedeni bu olabilir mi? Cevaplarsanız sevinirim.

Yorum yapın

css.php