Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?

Zehirli Guatr Nedir ve Zehirli Guatr Belirtileri. Tiroid bezesinin kanser dışı büyümesi guatr hastalığı olarak bilinirken, tiroid bezesinin salgıladığı hormonun çok fazla olduğu guatr türü ise zehirli guatr olarak adlandırılmaktadır. Hipertiroidi hastalığı olarak  bilinen zehirli guatr tiroit bezesinin aşırı hormon üretmesiyle meydana gelir. Fazla üretilen tiroit hormonu, vücud için zararlı etkilere neden olur.

Zehirli guatr iç guatr olarak da bilinmektedir. Basit guatr hormon düzeyi normal olan guatr türüdür. İçinde nodül olan guatr türüne ise, nodüllü guatr denir. Nodüllü guatr, tek nodüllü ya da çok nodüllü guatr olarak iki çeşittir.

Zehirli Guatr Nedenleri

Zehirli guatrın sebebi tam olarak bilinmemektedir. ancak aşırı ve ani stres zehirli guatrda tetikleyici faktörlerdir. Aşırı iyotlu tuz tüketimininde zehirli guatrda rolü olduğu düşünülüyor.

Zehirli Guatr Belirtileri

• Kalp çarpıntısı

• Ellerde titreme

• Avuç içlerinde terleme görülmesi

• Ani ve hızlı kilo kaybı

• Aşırı yorgunluk, halsizlik

• Adet düzensizliği

• Saç dökülmesi

• Öfke ve sinirlenme

Kalp hızını ayarlayan tiroit hormonunun aşırı salgılanması halinde taşikardi ve aritmi meydana gelir. Çarpıntı şeklinde kendini gösteren bu  bulgu, genellikle psikolojik kökenli hastalıklarla karıştırılır. Bu kişiler  antidepresan ya da ritm düzenleyici kullanmalarına rağmen sorunları geçmez. Tiroit hastalığına yönelik ilgili tedaviye başladıklarında ise  ritm hızla düzelir ve kişinin bu yakınması biter.

Zehirli guatr hastalarında yüksek metabolizma hızına bağlı olarak meydana gelen  bir başka  sık belirti ise terlemedir. Tiroksin hormonunun aşırı salgılandığı zamanlarda  sıcak basmaları hisedilir.

Bir diğer belirti ellerde görülen titremedir.

Zehirli guatr hastalarında zayıflık proplemi görülür. Fazla yemelerine rağmen kilo alamazlar.

Tiroit hormon seviyesinin fazla olması  kişinin psikojisini olumsuz olarak etkileyerek onun öfkeli ve sinirli olmasına yol açar.

Tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasının yol açtığı bir diğer sebep saçların dökülmesidir.

Zehirli Guatr Tedavi Yöntemleri

Zehirli guatr tedavisi ameliyat, anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot (RAI) kapsül tedavisiyle yapılmaktadır.

• Uzmanlar tüm guatr türlerinde ameliyatın artık tercih edilen bir uygulama olmaktan çıktığını ve, özellikle de zehirli guatrda ameliyatı önermekdiklerini belirtiyorlar.

• Carbimazol ve propilthiouracil türü ilaçlar tiroid hormonlarını geçici olarak azaltır. Ancak ilaçlar karaciğer fonksiyonunu bozabilir, beyaz kan hücreleri ve diğer kan hücrelerine zarar verebilir. Uzun vadeli kullanımı tiroid bezesinde nodül oluşumuna yol açar.

• RAI Kapsül Tedavisi; Bu tedaviyle zehirli guatrın tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına düşürülmesi amaçlanır. RAI kapsül tedavisinde zehirli guatr hastasına düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilmekte ve tedaviden 2 ay sonra guatr küçülmeye başlamaktadır.

Radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi edisi yapılabilmekle birlikte tedavi sonrasında tiroit hormonunun ömür boyu kullanılması gerekiyor.

Zehirli Guatr Etkileri – Zehirli Guatr Zararları

Zehirli guatr hastalığı tedavi edilmezse kalp yetmezliği, kalp büyümesi, göz proplemleri, kemik erimesine yol açar ve yüksek tansiyon ve şeker hastalığına zemin oluşturur.

Harvard Üniversitesi araştırmaya göre sigara kullanan kadınların zehirli guatra yakalanma olasılığı daha fazla olmaktadır. Sigara içen kadınlarda zehirli guatr 2.5 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.

Sigara içen tiroid hastalıklarında göz rahatsızlıkları daha fazla görülmektedir. Ayrıca sigara içmek, tiroid hastalığının tedavisini de zorlaştırmaktadır.

Her tiroid hastalığında iyotlu tuz ve iyotlu yiyeceklerin yenmesi önerilmektedir. Ancak bazı tiroid hastalıklarında iyotlu tuz ve iyot bakımından zengin besinlerin tüketimi sakıncalıdır. Zehirli guatr, tiroidin Haşimato hastalığı ve tiroid kanserlerinde aşırı iyotun zararlı olduğu son dönemlerde yapılan birçok bilimsel araştırmayla tespit edilmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?” üzerine 24 yorum

  1. Hocam genel ceraha gitim bana atom tedavisi dedi bu hastalik beni yedi bitirdi zehirli guator diyorlar bu hastaliga gozlerimde biraz cikinti oldu atom tedavisinden baska bisey onere bilirmisiniz

  2. Benim boynumda şişkinlik var Adem elmasinin altında doktora gittiğimde kan tahlili istermi çok korkuyorum kan tahlili den

  3. Mrb BN 18 yasında doğum yaptım aşırı kilo kaybı sinir gittim zehirli guatr çıktı 3 yıl ilaç kullandım hamile kaldm geçti dedi doktor doğumdan sonra yine gel geçen ay gittim yenilenmiş ilaç artık sonuç vermiyo dedi atom vercem dedi bi doktor başkasına gittim atom olmaz gençsin daha ameliyat dedi çok korkuyorum ne yapmalıyım

Yorum yapın

css.php